۲۶ آذر ۱۳۹۸ مدیر ۰
به اشتراک‌ گذاری

نورد تیرآهن

۵/۵ - (۴ امتیاز)

در این ویدئو خط نورد تیرآهن نشان داده شده است.

در فرایند تولید تیرآهن، بلوم پیش گرم شده وارد خط نورد می شود و پس از چندین مرحله کار،با قرارگرفتن در هر نقطه از غلتک دچار تغییر ابعاد می شود تا مقطع به ابعاد مورد نظر برسد و شکل تیرآهن پدیدار شود. با کلیک روی لینک زیر میتوانید قیمت روز انواع تیرآهن و هاش را مشاهده کنید:

قیمت تیرآهن

پس از این مرحله، ابتدا و انتهای قطعه که دچار اعوجاج شده است با استفاده از گیوتین بریده می شود  و پس از یک مرحله نورد سبک، قطعه در طول مورد نظر برش داده می شود.

به‌طور کلی از پرکاربردترین فرایندهای شکل‌دهی فلزات نورد گرم و سرد است.

تفاوت نورد سرد و گرم تیرآهن:

نورد گرم تیرآهن:

به فرایندی که طی آن تیرآهن به دمای مومسانی می‎رسد و با عبور از میان غلطک‌های گوناگون، شکل می‌گیرد را نورد یا رولینگ نامند. به بیان دقیق‌تر ابتدا شمش‌های فولادی در کوره‌های با دمای بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۵۰ درجه پیش‌گرم می‌شوند. سپس شمش وارد قفسه نورد که از چندین غلتک تشکیل شده‌ است، می‌شود. پس از این مرحله، نوبت به پیش‌نورد مقطع در کالیبرهای مخصوص است، که بیشترین تغییر شکل شمش در این مرحله انجام می‌پذیرد. در نهایت پس از آنکه سطح شمش اولیه، طی مرحله پیشنورد کوچک شد؛ مرحله شکل‌دهی سطح مقطع آغاز می‌شود. در مرحله نهایی، قطعه تحت فشار قوی آب قرار می‌گیرد.
بیش‌ترین استفاده تیرآهن تولید شده با نورد گرم در ساخت و ساز است. همچنین به دلیل اینکه تیرآهن تولیدی با این روش از انعطاف بیشتری برخوردار است از آن در ساخت مسیرهای ریلی استفاده می‌شود. از مزایای نورد گرم تیرآهن می‌توان به سهولت ساخت و ارزان‌تر بودن آن نسبت به نورد سرد اشاره کرد.

نورد سرد تیرآهن:

تیرآهن‌های تولید شده به وسیله نورد سرد، از آنجاکه کوچکتر هستند، از استحکام و در نتیجه دوام بیشتری برخوردار هستند. همچنین به علت بالا بودن میزان کربن، نسبت به تیرآهن‌های تولید شده به روش نورد گرم، از تمرکز و تحمل بیش‌تری برخوردارند. هرچند نورد سرد نسبت به نوع گرم آن گران‌تر است.

آیرومارت تامین کننده انواع مقاطع فولادی مانند تیرآهن، انواع میلگرد آجدار و ساده، ورق فولادی و استیل و … در سایزهای مختلف و تولید شده توسط برترین برندهای داخل و خارج کشور است. برای دریافت مشاوره پیش از خرید، فقط کافیست با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس بگیرید.

۲۶ آذر ۱۳۹۸ مدیر ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران