۳ شهریور ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

برشکاری ورق فولادی ، ساخت عدسی مخزن و سایر فرآیندهای ثانویه کالای ورق

۵/۵ - (۳ امتیاز)

پس از خرید ورق فولادی این کالا برای ساخت تجهیزات مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد. جهت استفاده از ورق فولادی به منظور معمولا امور ثانویه ای روی کالا انجام میگیرد تا آماده استفاده شود. از جمله این فرآیندها میتوان به سایز کردن ورق، ایجاد طرح اتصال مناسب یا خمکاری و اموری از این دست اشاره کرد. در این مقاله تلاش بر آن است تا مروری بر تعدادی از اصلی ترین امور جانبی این کالا مثل برشکاری ورق فولادی داشته باشیم. مواردی که در این مطلب به آنها اشاره شده است در در دسته خدمات بازرگانی فولاد آیرومارت قرار دارد. شما میتوانید پس از خرید ورق مورد نظر خود از ما فرآیندهای جانبی آن را نیز به ما بسپرید. لازم به ذکر است میتوانید با کلیک روی لینک قیمت ورق فولادی از به روزترین قیمت انواع ورق از جمله قیمت ورق سیاه، ورق روغنی و ورق گالوانیزه دیدن فرمایید.

در ویدئوی زیر برشکاری به کمک لیزر را مشاهده می‌کنید:

 

اصول برشکاری ورق فولادی

محصول نهایی کارخانه های نورد به صورت رول یا شیت فابریک خارج می شود. رول و شیت فابریک عرض و طول مشخصی دارند. برای استفاده از ورق ها در ابعاد مورد نیاز بایستی برش داده شوند. در حالت سنتی برشکاری ورق فولادی به صورت دستی انجام می شود. اما امروزه روش های مدرنی برای برشکاری ورق فولادی وجود دارد. برای انتخاب روش برش باید به عوامل مختلفی مثل ضخامت ورق اولیه، کیفیت محصول نهایی برش، ابزار های مورد استفاده و هزینه توجه کرد. مهم ترین عامل تعیین کننده در انتخاب روش برشکاری ورق فولادی، ضخامت است. زیرا مقاومت ورق با ضخامت آن رابطه مستقیمی دارد و همه روش ها توانایی بریدن هر ضخامتی را ندارند. در ادامه به معرفی این روش ها، مزایا و معایب هر کدام می پردازیم. 

 

روش های برشکاری ورق فولادی

واترجت

در گذشته با مشاهده اثری که آب با فشار بالا در طبیعت بر روی سنگ ها می گذارد، از آب خالص با سرت بالا برای بریدن مواد نرم استفاده می کردند. با پیشرفت دانش و گذشت زمان ، از ترکیب مواد ساینده با آب برای برش مواد سخت تر مثل فلز، سنگ، شیشه های ضد گلوله و پلاستیک استفاده شد. بسته به جنس ماده ای که باید برش داده شود از سیلیکون کارباید، سیلیس و یا لعل به عنوان ماده ساینده استفاده می شود. برای برشکاری ورق فولادی به روش واتر جت با راندمان مناسب باید حجم آب و مواد شاینده نسبت متناسبی داشته باشند.

مزایا و معایب واتر جت

از جمله مزیت های خوب این روش عدم تولید زباله و مصرف پایین آب است. برش ورق با واتر جت محدودیت ضخامتی ندارد. این روش برشکاری به دلیل اینکه گرما تولید نمی کند، لبه ورق دچار تغییر شکل گرمایی نمی شود و می توان از آن برای بریدن مواد حساس به گرما استفاده کرد.

واترجت

واترجت

لیزر

لیزر ها بر حسب نوع کاربرد انواع مختلفی دارند که لیزر جامد و گازی در صنعت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. برای برش فلزات از لیزرهای c و YAG استفاده می شود. لیزر c برای برشکاری ورق فولادی، ورق آهن و فلزات آلیاژی و لیزر YAG برای برش و حکاکی غیرفلزات ، فلزات و کامپوزیت ها به کار می رود. برای مشاهده ویدئو برش CNC ورق فولادی بر روی لینک کلیک کنید.

مزایا و معایب لیزر

برشکاری ورق فولادی در این روش کاملا اتوماتیک است اما محدودیت ضخامتی دارد و ورق های بیشتر از ۳۱ میلی متر را نمی تواند برش دهد. برای ضخامت های بیش تر از ۲۵ میلی متر برای برش با کیفیت باید وضعیت نازل، خلوص گاز و کیفیت پرتو کنترل شود. به دلیل پایین سرعت واکنش آهن و اکسیژن، سرعت برش پایین است. این روش نیز جزء روش های گران قیمت است.

برش لیزر

برش لیزر

هواگاز

هوابرش نام دیگر برش هواگاز است که برای برشکاری ورق فولادی از آن استفاده می شود. در این روش از یک مشعل پاشش گاز استیلن و جریان اکسیژن برای برش ورق فلزی استفاده می شود. پاشش گاز استیلن باعث برافروخته شدن فلز می شود. جریان اکسیژن سبب اکسید شدن فلز برافروخته شده و با ایجاد حرارت عمل برش را تداوم می بخشد. این روش از روش های قدیمی محسوب می شود که امروزه کمتر کاربرد دارد.

مزایا و معایب هواگاز

برش هوا گاز قابلیت برش تمام فلزات را دارد و برای برشکاری ورق فولادی با ضخامت نسبتا بالا مناسب است. سرعت برش در این روش پایین است و باعث می شود تا لبه های برش دقیق و یکنواخت باشد.

 پلاسما

در این روش یک گاز نجیب با سرعت بالا از نازل دمیده می شود و با ایجاد یک قوس الکتریکی در محل خروج گاز و سطح فلز گاز به حالت پلاسما در می آید و حرارت تولید می شود. از این روش بیشتر برای برشکاری ورق فولادی کم کربن استفاده می شود.

مزایا و معایب پلاسما

کیفیت، دقت، سرعت کار وانعطاف پذیری این روش، از جمله مزیت های این روش است.برای برشکاری ورق فولادی کمتر از ۳ میلی متری از پلاسما استفاده می شود. برای ضخامت های بالا هم می توان از این روش استفاده کرد ولی باید از پلاسمای خاص استفاده کرد که باعث افزایش هزینه تمام شده می شود. برش ورق فولادی پلاسما با ایجاد امواج صوتی و گاز های آلاینده برای انسان و محیط زیست خطرناک است.

گیوتین

از روش های دیگر برشکاری ورق فولادی، برش با گیوتین است که دستگاه آن در سه مدل مکانیکی، پدالی و هیدرولیکی موجود است. برای ورق های نازک از گیوتین مکانیکی و برای ورق های با ضخامت بالا از گیوتین هیدرولیکی استفاده می شود. برش با دستگاه گیوتین به کمک تیغه های ساخته شده از فولاد کروم دار صورت می گیرد. البته جنس تیغه های مورد استفاده متناسب با جنس ورق تغییر می کند. از گیوتین برای بریدن فلزات کربنی و آلیاژی استفاده می شود.

مزایاو معایب گیوتین

دستگاه گیوتین اتوماتیک کار می کند و از نظر اقتصادی روش خوبی برای برشکاری ورق فولادی است. در این روش ممکن است ورق دچار لهیدگی شود و یا تیغه ها به دلیل کم بودن لقی به هم گیر کنند.

برش-با-گیوتین

برش-با-گیوتین

پخ زنی ورق یا ایجاد طرح اتصال

برای اتصال دو ورق یا دو محصولی که از ورق تولید شده اند مثل لوله فولادی باید محل اتصال آنها را پیش از جوشکاری آماده کرد. برشکاری ورق مقدم بر هر اقدام ثانویه دیگری است بنابراین پس از سایز کردن دقیق ورق میتوان محل اتصال را آماده کرد. به آماده سازی محل اتصال پخ زنی یا کونیک زنی گفته میشود. اینکار سبب افزایش مقاومت جوش در ان ناحیه میشود. پخ زنی در اشکال مختلفی قابل انجام است. البته هر یک از این اشکال استاندارد مشخصی دارند و باید به دقت انجام شود. برای انجام پخ زنی از برشکاری ورق فولادی باید کمک گرفت و لبه ورق را به شکل مورد نظر در آورد. پخ زنی به هر شکلی که صورت بگیرد با کنار هم قرار گرفتن دو ورق باعث ایجاد یک طرح اتصال مشخص میشود. در ادامه این طرح ها را مورد بررسی قرار داده ایم: اتصال لب به لب این نوع طرح با گوشه‌های کاملا قائم ورق فولادی بدست می‌آید. طرح اتصال لب به لب برای قطعاتی با ضخامت کمتر از ۱۰ میلیمتر کاربردی است. در شکل زیر شماتیک این طرح اتصال دیده می‌شود:

انواع طرح اتصال

اتصال لب به لب دو ورق

اتصال V شکل

پخ زنی در این حالت به شکلی است که دو ورق با کنا هم قرار گرفتن لبه هایش حرف V را شکل می‌دهند. برشکاری ورق در لبه ها در این حالت باید با دقت بالایی انجام شود. این نوع طرح برای قطعات با ضخامت ورق بیشتر از ۱۰ میلیمتر کاربرد دارد. به طرح اتصال یک ورق کونیک V و یک ورق گونیا، طرح Y گفته می‌شود. در شکل زیر شماتیک طرح V دیده می‌شود:

انواع طرح اتصال

اتصال v شکل دو ورق

اتصال X شکل

در این حالت محل اتصال دو ورق کونیک شده به شکل حرف X خواهد بود. معمولا از این نوع طرح اتصال برای قطعات سنگین استفاده می‌شود. همچنین به طرح حاصل از اتصال ورق کونیک X با ورق گونیا، طرح K گفته می‌شود. شکل زیر این نوع طرح اتصال را نشان می‌دهد:

انواع طرح اتصال

اتصال x شکل دو ورق

اتصال U شکل

این طرح یک نوع پخ زنی است که جوشکاری آن کیفیت بسیار بالایی دارد. جهت رسیدن به این طرح برشکاری ورق در لبه ها به صورت منحنی باید انجام شود. این نوع طرح برای قطعات تا ضخامت ۱۸ میلیمتر مناسب است. به طرج بین یک ورق با لبه کونیک شده U و یک ورق گونیا، طرح اتصال J گفته می‌شود. شکل زیر شماتیک طرح اتصال U را نشان می‌دهد:

انواع طرح اتصال

اتصال U شکل دو ورق

اتصال U شکل دو طرفه

این نوع هندسه پخ زنی برای قطعات با ضخامت بیشتر از ۱۸ میلیمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزینه این نوع کونیک زنی بیشتر از سایر انواع است. شکل زیر تصویر اتصال این هندسه کونیک است:

انواع طرح اتصال

اتصال U شکل دو طرفه

خمکاری ورق فولادی

خمکاری ورق یکی دیگر از خدمات با کیفیت آیرومارت است. در برخی کاربردها مثل ساخت بدنه یک مخزن باید از ورق های منحنی استفاده کرد. رسیدن به ورق های منحنی فقط از طریق خمکاری ورق ممکن است. این فرآیند در کنار برشکاری ورق فولادی جز اصلی ترین فرآیندهای جانبی ورق هستند. برای خمکاری ورق روش های متعددی وجود دارد اما معمول ترین آنها خمکاری سه غلتکه است. به این منظور کالا در دستگاه قرار میگیرد، یک غلتک از بالا و دو غلتک از پایین با فشار فراوان و به تدریج خمکاری را انجام میدهند و امکان رسیدن به خم های کامل دایره ای نیز در این روش وجود دارد. برای مشاهد نحوه فرآیند خمکاری بر روی لینک کلیک کنید.

ساخت عدسی مخزن

برای ساخت عدسی مخزن ابتدا یک پولکی از ورق جدا می‌شود. پولکی به کمک CNC یا لیزر به صورت یک دایره از ورق فولادی جدا می‌شود. یعنی برای این منظور نیز باید از برشکاری ورق فولادی استفاده شود. پولکی معمولا به عدسی مخزن تبدیل می‌شود اما به صورت عدسی نشده نیز قابل ارائه است. ساخت عدسی با یکی از روش‌های پرس یا رولفرمینگ انجام می‌شود. کاربرد عدسی برای ایجاد بخش‌های ابتدای و انتهایی یک مخزن پرفشار است. به همین دلیل یک قطعه حساس به شمار می‌رود. فرآیند ساخت عدسی باید طبق استاندارد انجام شود. آیرومارت سفارشات ساخت عدسی مخزن را تحت ضوابط و شرایط خاصی می‌پزیرد. از همین رو جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در این حوزه تماس حاصل کنید.

مقطع چراغ قوه چیست؟

چراغ قوه اصطلاحا به قطعه‌ای گفته می‌شود که برای اتصال دو مقطع غیر هم اندازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال در پروژه‌ای ممکن است سایز ستون جعبه‌ای اسکلت فلزی به دلایلی تغیر کند. برای اتصال محکم دو ستون جعبه‌ای با سایزهای مختلف از اتصال چراغ قوه استفاده می‌شود. برای ساخت چراغ قوه نیاز به برشکاری ورق وجود دارد. به این ترتیب که ابتدا قطعات چراغ قوه در ابعاد مورد نظر برش میخورند و سپس به کمک جوشکاری به هم متصل میشوند و قطعه چراغ قوه به وجود می آید.

اسید شویی

اسید شویی یا pickling فرآیندی است که طی آن آلودگی‌های سطح ورق به خصوص چربی‌های روی آن از بین می‌رود. این فرآیند معمولا به کمک اسید کلریدریک رقیق شده انجام می‌شود. پس از فرآیند نورد ورق، قطعه آغشته به مقدار زیادی روغن خواهد بود. این روغن از تجهیزات به ورق منتقل شده یا به عنوان روانکار حین نوردکاری تزریق شده است. همچنین ورق‌های نورد گرم شده دچار اکسیداسیون سطحی می‌شوند. فرآیند اسید شویی این لایه‌های اکسیدی را نیز به طور کامل از بین می‌برد. جهت استعلام قیمت ورق اسید شویی کلیک کنید. 

گالوانیزه کردن

به منظور ایجاد یک لایه محافظ بر روی ورق از فلز روی استفاده می‌شود. این پوشش در حالت گرم به کمک حمام مذاب روی اعمال می‌شود. همچنین در حالت سرد از فرآیند الکترولیز برای ایجاد پوشش استفاده می‌شود. ورق گالوانیزه در بازار موجود است، اما ممکن است مطابق با شرایط درخواستی فرد نباشد. شما میتوانید با کلیک روی قیمت ورق گالوانیزه قیمت به روز این محصول را مشاهده کنید. آیرومارت ارائه دهنده خدمات گالوانیزه کردن ورق فولادی با شرایط مورد نظر شماست.

سایر خدمات

از دیگر خدمات آیرومارت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: نوردکاری اسلب یا ورق های ضخیم خمکاری ورق در اشکال خاص سوراخکاری و پانچ ورق در هندسه‌های مختلف پرسکاری برای ایجاد اشکال مختلف جوشکاری جهت اتصال چند ورق و تسمه‌های فولادی در این مقاله مروری داشتیم بر فرآیند های ثانویه که روی ورق انجام میگیرد برای کسب اطلاعات بیشتر حتما با کارشناسان ما تماس حاصل کنید.

۳ شهریور ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ