۷ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

میلگرد میانه از تولید تا قیمت و خرید

میلگرد میانه نوعی مقطع فولادی است که در اندازه‌ها و شکل‌های ظاهری متفاوتی در کارخانه فولاد آذربایجان تولید می‌شود. از نظر شکل ظاهری می‌توان میلگردها را به دو نوع آجدار و ساده تقسیم کرد. این مقطع فولادی در صنایع مختلف و به‌خصوص صنایع سازه‌ای کاربرد بسیاری دارد. از میلگرد یا آرماتور در جهت افزایش استحکام بتن و تولید بتن آرمه (بتن مسلح) استفاده می‌شود. حجم بالای مصرف این مقطع فولادی در ساختمان‌سازی، باعث شده تا روزانه افراد بسیاری به دنبال استعلام قیمت میلگرد به خصوص قیمت میلگرد میانه باشند.

استانداردهای تولید میلگرد در ایران اغلب استاندارد ملی ایران و استاندارد کشور روسیه است. کارخانه‌های بسیاری در سراسر کشور هستند که در زمینه تولید میلگرد فعالیت می‌کنند. در سال‌های اخیر تلاش‌های بسیاری در جهت افزایش میزان تولید میلگرد و افزایش کیفیت آن، در داخل کشور صورت گرفته است. نتیجه این تلاش‌ها تامین میلگرد مورد نیاز کشور تا حد خودکفایی و صادرات آن به کشورهای دیگر می‌باشد.

میلگرد میانه یکی از معروفترین برندهای تولیدی میلگرد در داخل کشور است. این محصول در کارخانه فولاد آذربایجان تولید می‌شود. محل کارخانه میلگرد میانه در شهرستان میانه واقع شده است. این کارخانه تولید کننده انواع مقاطع سبک فولادی و میلگردهای صنعتی و ساختمانی است. تولیدات این مجتمع تولیدی علاوه بر عرضه به بازار داخلی کشور، به خارج از کشور نیز صادر می‌شود. در این مقاله تصمیم داریم ابتدا اطلاعاتی در مورد کارخانه‌ فولاد آذربایجان و محصول میلگرد آن در اختیار شما قرار دهیم  سپس  به قیمت میلگرد میانه و نحوه خرید آن بپردازیم، پس تا انتهای مقاله با ما باشید.

قیمت میلگرد میانه

بندیل بندی میلگرد میانه

کارخانه فولاد آذربایجان

کارخانه فولاد آذربایجان در سال ۱۳۷۹ با هدف تولید سالانه ۵۵۰ هزار تن فولاد شروع به کار کرد. فولاد آذربایجان تولید کننده مقاطع میلگرد آجدار، میلگرد ساده، تسمه، نبشی و ناودانی فولادی است. این کارخانه مجهز به خط نورد گرم است. مجتمع فولاد آذربایجان برای ۵۰۰ نفر به طور مستقیم ۵۰۰۰ نفر به طور غیر مستقیم اشتغال‌زایی کرده است. این مجموعه با تولیدات با کیفیت خود توانسته است از معتبرترین تامین کنندگان مقاطع فولادی و از قطب‌های اقتصادی مهم در شمال غرب کشور باشد.

محل استقرار کارخانه فولاد آذربایجان

کارخانه فولاد آذربایجان در شمال غرب کشور و در شهرستان میانه واقع شده است. زمین این واحد تولیدی، به مساحت ۴۸ هکتار و در مجاورت ایستگاه راه آهن می‌باشد. موقعیت جغرافیایی مناسب این کارخانه از مزایای این کارخانه است که بر قیمت میلگرد میانه تاثیرگذار است. به دلیل نزدیکی به ایستگاه راه آهن، بارگیری از این کارخانه به آسانی صورت می‌گیرد. علاوه‌بر سهولت بارگیری، هزینه‌های حمل و نقل نیز تحت تاثیر قرار گرفته و کاهش می‌یابد. این مجموعه به دلیل صادر کردن محصولات خود به خارج از کشور، برای دسترسی به جاده بین‌المللی، جاده اختصاصی به طول ۶ کیلومتر احداث کرده است.

چشم انداز کارخانه فولاد آذربایجان

برخی از واحدهای تولیدی، یک سری چشم‌اندازها و نقشه راه برای سال‌های آینده خود در نظر می‌گیرند. این هدف‌گذاری می‌تواند مسیر حرکت یک کارخانه به سمت بهبود را برنامه‌ریزی کند. کارخانه فولاد آذربایجان نیز چشم‌اندازهایی را برای سال‌های آینده خود در نظر دارد. این کارخانه قصد دارد با هدف افزایش ظرفیت تولید تا یک و نیم میلیون تن در سال و نیز افزایش کیفیت محصولات خود، از قطب‌های تولید مقاطع فولادی در شمال غرب کشور و صادرات به کشورهای همسایه باشد. این مجموعه همچنین در نظر دارد با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا، به تکمیل زنجیره تولید خود از گندله تا تولید انواع مصالح ساختمانی و فولادی، مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی بپردازد.

گواهینامه‌ها و افتخارات کارخانه فولاد آذربایجان

کارخانه فولاد آذربایجان با دریافت برخی از گواهینامه‌ها سعی در ارتقای عملکرد کارخانه و کارکنان خود، در جهت دستیابی به کیفیت بهتر و پاسخگویی مناسب به نیازهای مشتریان داشته است. از جمله گواهینامه‌های کارخانه میلگرد میانه می‌توان به گواهینامه رضایت‌مندی کارکنان و مشتریان، سلامت محیط زیست، ایمنی و سلامت کارکنان، کاهش مصارف انرژی، ارائه خدمات پس از فروش و مشتری‌مداری است. این مجموعه همچنین به منظور صادر کردن محصولات خود به کشورهای همسایه ایران و همچنین کشورهای اروپایی، گواهینامه انطباق محصول اروپا (CE) را نیز دریافت کرده است.

از افتخارات شرکت فولاد آذربایجان، دریافت تندیس طلایی رعایت حقوق مصرف‌کنندگان در سال ۱۳۹۷،  گواهینامه اهتمام به کیفیت INQA در سال ۱۳۸۸ و نشان چهار ستاره پیشروان بهره‌وری (جایزه مدل بهره‌وری معادن و صنایع معدنی در سال ۱۳۹۸) است. در ادامه مطلب با میلگرد میانه آشنا خواهید شد.

قیمت میلگرد میانه

معمولا امکان خرید مستقیم از کارخانه‌های تولید کننده فولاد وجود ندارد. برای مثال در تناژهای کمتر از ۲۰ تن امکان خریداری از کارخانه میانه وجود ندارد. هم‌چنین در صورت انجام خرید از کارخانه خرید به صورت رسمی و با ارائه فاکتور رسمی صورت می‌گیرد. هم‌چنین هزینه باربری با توجه به ظرفیت بار و مسافت مسیر کارخانه تا محل تخلیه به قیمت میلگرد میانه اضافه می‌شود. زمان بارگیری توسط کارخانه معمولا با تاخیر و طولانی مدت است. برای استعلام قیمت میلگرد میانه می‌توانید با کارشناسان آیرومارت تماس بگیرید. محصول در مناسب ترین قیمت و در سریع ترین زمان ممکن همراه با ارائه سرتیفیکیت تایید میلگرد میانه، در محل پروژه شما تخلیه می‌شود.

عوامل موثر بر قیمت میلگرد میانه

عوامل مختلفی بر قیمت میلگرد میانه تاثیر دارد. قیمت ماده اولیه، هزینه تولید و هزینه حمل و نقل، قیمت میلگرد میانه را تشکیل می‌دهد. در میان سه مورد ذکر شده قیمت ماده اولیه بیشترین تاثیر را بر قیمت میلگرد میانه دارد.

با میلگرد میانه و کارخانه فولاد آذربایجان به طور کامل آشنا شدید. شما می‌توانید جهت خرید و آگاهی از قیمت میلگرد میانه و سایر مقاطع، با کارشناسان ما در بازرگانی آیرومارت تماس حاصل فرمایید. هم‌چنین با انتخاب این مجموعه علاوه ‌بر تهیه سبد از مقاطع مختلف فولادی، می‌توانید از خدمات مختلف مثل خم کاری، رزوه کاری و برشکاری بهره‌مند شوید.

مواد اولیه میلگرد میانه

قیمت میلگرد میانه به ماده اولیه سازنده آن وابسته است. مواد اولیه میلگرد میانه شامل شمش‌های فولادی ساختمانی کم کربن و متوسط کربن است. این شمش‌ها در ابعاد ۱۳۰*۱۳۰ و ۱۵۰*۱۵۰ میلیمتر مربع به طول ۱۲ متر هستند.

مواد اولیه میلگرد در کیفیت محصول نهایی تاثیر بسزایی دارد. برخی از کارخانه‌های تولید ميلگرد، مواد اولیه خود را درون سازمانی تامین می‌کنند. بطوریکه مواد اولیه در داخل همان کارخانه تولید و برای تولید محصولات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما برخی دیگر از کارخانه‌ها، مواد اولیه محصولات خود را از کارخانه‌های دیگر تامین می‌کنند. کارخانه میلگرد میانه، مواد اولیه محصولات خود را از کارخانه‌های تولید فولاد، با درصد کربن معادل مشخص و با کیفیت مد نظر خود، تامین می‌کند. این مواد اولیه در انبارهای کارخانه نگهداری شده و برای تولید مقاطع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. مواد اولیه از جمله مواردی است که بر قیمت میلگرد میانه موثر است.

مراحل تولید میلگرد میانه

همانطور که در بالا اشاره شد، برای تولید میلگرد میانه از شمش‌های فولادی به ابعاد ۱۳۰×۱۳۰ و ۱۵۰×۱۵۰ میلی‌متر مربع به طول ۱۲ متر به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. این مقاطع طویل با مقطع مربع مستطیل شکل برای تبدیل شدن به میلگرد، باید از قفسه‌های نورد عبور کنند. از آنجا که تغییر شکل دادن مقاطع فولادی در دمای اتاق به سختی انجام می‌گیرد، به همین جهت بایستی ابتدا ماده اولیه را پیش گرم کرد. در این مرحله با استفاده از کوره گامی دمای شمش را تا حدود ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد افزایش می‌دهند تا قابلیت شکل پذیری پیدا کند. به طور کلی مراحل تولید میلگرد میانه به صورت زیر طبقه‌بندی می‌شود:

 • پیش گرم کردن
 • انتقال به قفسه‌های نورد
 • نورد اولیه
 • نورد میانی
 • نورد نهایی
 • برشکاری
 • آج زنی
 • خنک کاری
 • بسته بندی

پس از انجام مراحل تولید میلگرد، در واحد کنترل کیفیت و آزمایشگاه کارخانه فولاد آذربایجان، بررسی‌های کیفیت ظاهری و کنترل‌های دقت ابعادی، خواص مکانیکی و ترکیب شیمیایی مورد بررسی قرار می‌گیرد. بالا بودن کیفیت محصول به واسطه دقت در کنترل کیفیت، موجب جذابیت قیمت میلگرد میانه برای مشتریان شده است.

از میان دو تکنولوژی رایج میکروآلیاژی و ترمکس، برای تولید میلگرد میانه از روش ترمکس استفاده می‌کنند. البته لازم به ذکر است که این دو روش کاملا مشابه هم هستند و تنها در مرحله خنک کردن با یکدیگر فرق دارند. در تکنولوژی ترمکس پس از خروج محصول از خط نورد، میلگرد گداخته با عبور از تونل پاشش آب خنک می‌گردد. از آنجا که سرعت سرد شدن در این روش نسبت به روش دیگر بالاتر است، استحکام میلگرد تولیدی با روش ترمکس بالاتر خواهد بود. حرف T حک شده بر روی میلگرد، نشان دهنده تولید محصول با روش ترمکس می‌باشد. برای تولید میلگرد آجدار از دستگاه آج زنی استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید : انواع فرآیندهای شکل دهی فلزات صنعتی

محصولات کارخانه میلگرد میانه

فولاد آذربایجان به واسطه قرارگیری در نزدیکی خط راه آهن از اهمیت لجستیک بالایی برخوردار است. میلگرد آجدار این کارخانه در سایزهای ۱۰ تا ۳۲ و میلگرد ساده در سایزهای ۱۴ الی ۵۰ میلیمتر تولید می‌شوند. استاندارد تولیدی میلگرد میانه در استاندارد کشور روسیه A3 و از نظر استاندارد ملی ایران (استاندارد ۳۱۳۲) آج  ۴۰۰ یا همان S400 است. به همین دلیل قیمت میلگرد میانه در هم رده‌های خود باید مورد مقایسه قرار بگیرد.

برند حک شده روی میلگرد میانه یک حرف اف انگلیسی در مقابل یک اف وارونه می‌باشد. همچنین در ادامه علامت میلگرد میانه، کد CT حک شده است. این کد به معنای میلگرد A3 به روش تولیدی ترمکس است. این محصول با هندسه آج جناقی تولید می‌شود. از خواص مکانیکی آن می‌توان به میزان ازدیاد طول ۱۴ درصدی، حداقل استحکام کششی ۶۰۰ مگاپاسکال و حداقل استحکام تسلیم ۴۰۰ مگاپاسکال اشاره کرد. این نوع میلگرد برای جوشکاری مناسب نمی‌باشد.

خرید و فروش میلگرد میانه به صورت شاخه‌های ۱۲ متری و بر حسب وزن آن انجام می‌گیرد. استاندارد و کیفیت میلگرد، تعیین کننده قیمت یک محصول است برای قیمت میلگرد میانه نیز این عوامل تاثیرگذار هستند. هم‌چنین به علت نوسانات بازار قبل از خرید، قیمت میلگرد میانه را در سایت آیرومارت چک کنید.

همچنین میلگرد ساده میانه نیز از دیگر محصولات گرد این کارخانه است. این محصول در سایزهای ۱۴ تا ۵۰ میلی‌متر تولید و راهی بازار می‌شود.

قیمت میلگرد میانه در نوع ساده و آجدار کمی متفاوت از هم هستند. هم‌چنین این محصول در استانداردهای A1 و A3 تولید می‌شود. برای آشنایی بیشتر با انواع استاندارد میلگرد، به مقاله‌ی لینک شده در وبلاگ مراجعه نمایید و بیشتر بخوانید. وزن میلگردهای تولیدی توسط کارخانه‌های مختلف ممکن است تفاوت‌هایی جزئی با یکدیگر داشته باشند. وزن مقطع فولادی در قیمت آن تاثیر گذار است و از فاکتورهای مهم در خرید این محصول محسوب می‌شود. در خرید میلگرد میانه نیز وزن میلگرد بر قیمت میلگرد میانه تاثیرگذار است.

جدول وزن میلگرد میانه

جدول وزن میلگرد جدولی است که در آن یک سری استانداردهای ابعادی و وزنی ميلگرد ذکر شده است. با استفاده از جدول وزنی می‌توان وزن مقطع فولادی را تخمین زد. در این جدول وزن هر متر از مقطع فولادی، قطر، سطح مقطع و حجم یک شاخه میلگرد نشان داده شده است. جدول وزنی علاوه بر ميلگرد، برای سایر مقاطع پرکاربرد نیز تدوین شده و به نام جدول اشتال شناخته می‌شود. برای مطالعه بیشتر درمورد جدول اشتال، جداول اشتال بر حسب برند و محاسبه وزن میلگرد می‌توانید به بخش جدول وزن میلگرد در وبسایت آیرومارت مراجعه کنید.  جدول وزن میلگرد میانه را در ادامه مشاهده می‌کنید:

جدول وزن میلگرد میانه

جدول وزن میلگرد میانه

تجهیزات کارخانه فولاد آذربایجان در خط تولید میلگرد میانه

از ماشین آلات و ابزارهای مختلفی در خط تولید میلگرد میانه و سایر محصولات استفاده می‌شود. لیست تجهیزات به شرح زیر هستند:

 • میز شارژ توماتیک شمش به کوره
 • کوره پیش گرم گامی با ظرفیت اسمی ۱۱۰ تن در ساعت
 • دستگاه پوسته زدا
 • تعداد ۱۸ قفسه استندهای نورد
 • قیچی‌های اضطراری – لنگ و پروانه‌ای برای برش گرم
 • سیستم عملیات حرارتی QTB
 • بستر خنک کننده به طول ۹۶ متر با توان حرکت گامی
 • سیستم تاب گیری محصول برای تاب‌گیری میلگردهای ساده صنعتی، ناودانی و نبشی
 • قیچی پاندول جهت برش سرد
 • دو سیستم مجزای بسته‌بندی اتوماتیک

مجتمع تولیدی فولاد آذربایجان به منظور کنترل بهتر کیفیت محصولات، آزمایشگاه کنترل کیفیت مجموعه را مجهز به دستگاه‌های مدرن کرده است. برخی از این تجهیزات آزمایشگاهی شامل: دستگاه کشش ۱۰۰ تنی، دستگاه کشش ۶۰ تنی سنتام، دستگاه آنالیز شیمیایی اسپکترو، دستگاه خمش هیدرولیک و ترازوی دقیق دیجیتال هستند.

سایر محصولات فولاد آذربایجان

علاوه‌ بر میلگرد میانه ، نبشی و ناودانی از دیگر محصولات تولید این مجموعه می‌باشد. برای تولید این گروه از محصولات فولادی ازشمش‌های ST50، ST44، ST37، فولاد کم کربن، کربن متوسط و کم آلیاژ به عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند. پس از پیش گرم کردن ماده اولیه با عبور از غلتک‌های فشاری محصول نهایی تولید می‌شود. استاندارد DIN 1028 برای تولید نبشی و استاندارد DIN 1026 برای تولید ناودانی کاربرد دارد.

نبشی کارخانه فولاد آذربایجان در سایزهای ۳*۲۵ الی ۱۰*۱۰۰، تسمه در سایزهای ۵*۳۵ الی ۱۲*۱۲۰ و ناودانی در سایزهای ۱۵*۳۰ الی ۶۰*۱۴۰ تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

استعلام قیمت میلگرد میانه

همانطور که گفتیم قیمت میلگرد میانه تحت تاثیر فاکتورهایی مانند وزن میلگرد، نوسانات ارزی و نوع استاندارد آن است. با توجه به نوسانات شدید بازار در ۶ ماهه اخیر، برای اطمینان از قیمت روز میلگرد میانه می‌توانید با بخش مشاوران بازرگانی آیرومارت تماس بگیرید. مرجع آنلاین قیمت آهن آلات آیرومارت می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای پیگیری قیمت ميلگرد میانه به صورت روزانه باشد.

همچنین از بخش سفارش سریع نیز می‌توانید فایل سفارش خود را ارسال کرده تا در کمترین زمان همکاران بخش مارکتینگ با شما تماس حاصل نماید.

اگر تجربه خرید میلگرد میانه را دارید در همین صفحه نظرات خود را درمورد کیفیت میلگرد میانه و دیگر محصولات آن با ما به اشتراک بگذارید.

۷ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران