۱۸ دی ۱۳۹۸ مدیر ۰
به اشتراک‌ گذاری

فرآیند خمکاری

از مهم‌ترین فرآیندهای تولید، خمکاری ورق فلزی است.
خمکاری ورق فلزی در صنایع مختلف دامداری و کشاورزی، ساختمان سازی، کشتی سازی و … کاربرد دارد. به منظور ساخت تجهیزات دارای انحنا مثل مخازن و برخی لوله‌ها از خمکاری استفاده می‌شود.
خمکاری از جمله خدماتی است که برای تأمین فرم مورد نظر ورق در ساخت قطعات خاص، ایجاد اتصال و غیره انجام می شود.
در این ویدیو فرایند خمکاری ورق فولادی نشان داده شده است.

به فرآیند تغییر فرم هندسی ورق، بدون شکست یا نازک شدن موضعی شدید آن، خمکاری گویند. درواقع طی این فرآیند، ورق حول یک محور مستقیم تغییر شکل پیدا می‌کند. به این صورت که بخش بیرونی آن تحت کشش و بخش داخلی آن تحت فشار قرار می‌گیرند و این کشش و فشار درنهایت منجر به برگشت فنری در منطقه خم و خم شدن ورق می‌گردد. فلزاتی که دارای کربن کم‌تری هستند از درجه استحکام کم‌تری برخوردارند و به صورت عادی خمکاری می‌شوند. افزایش کربن موجب افزایش استحکام فلز شده و خمکاری در حالت گرم را می‌طلبد. معمولا شعاع خم برحسب ضخامت ورق است. به طوری که اگر شعاع خم سه برابر ضخامت ورق باشد دیگر امکان ترک خوردگی وجود نخواهد داشت.خمکاری ورق به روش‌های مختلفی انجام می‌پذیرد که در این ویدیو به یکی از مرسوم‌ترین آن‌ها یعنی خمکاری به روش غلتکی پرداخته‌ایم.
در این روش که برای خمکاری لوله و مقاطع با شعاع خم بزرگ بکار گرفته می‌شود؛ ورق از میان سه غلتک عبور کرده و شکل دایره‌ای به خود می‌گیرد. دستگاه از سه غلتک تشکیل شده است که دوتا از آ‌ن‌ها بدون تغییر و ثابت در طرفین قرار دارند و یک غلتک میانی که نیروی محرک برای به حرکت درآوردن ورق است.

پارامتر‌های فرایند خمکاری ورق

  • زاویه خم
  • شعاع خم
  • ضخامت ورق
  • طول و عرض لبه ورق

آیرومارت ارائه دهنده خدمات خمکاری برای مقاطع فولادی مختلف است.

۱۸ دی ۱۳۹۸ مدیر ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران