۵ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۱
به اشتراک‌ گذاری

میلگرد نیشابور از تولید تا قیمت

قیمت میلگرد نیشابور به دلیل اهمیت تولیدکننده این کالا در منطقه شمال شرقی ایران، برای خریداران این منطقه مهم می‌باشد. میلگرد نیشابور بدون شک یکی از معروف‌ترین برندهای تولید شده در داخل کشور است. در این مطلب با ویژگی‌های این محصول بیشتر آشنا خواهید شد. رعایت اصول مهندسی درساختمان‌سازی، برای بهینه‌سازی ساخت و پیش‌بینی مقاوم‌بودن آن در برابر حوادث مختلف، حیاتی است. وجود حوادث غیرقابل پیش‌بینی هم‌چون زلزله، بارهای برشی و مخربی به سازه وارد می‌نماید.

وجود مقطع‌فولادی مانند، میلگرد نیشابور از کارخانه میلگرد نیشابور، به تحمل این بار کمک شایانی می‌کند. در واقع با مسلح‌نمودن بتن با میلگرد با یک تیر می‌توان دو هدف زد به‌طوری که‌، هم قابلیت استحکام بخشی بتن را ارتقا داد و هم سازه را به‌طورکلی مقاوم‌تر و با ضریب اطمینان بالاتری طراحی نمود و ساخت.

در این مقاله از  آیرومارت با شرح و تفصیل به بیان موضوعاتی چون معرفی واحد تولیدی فولاد خراسان، محصولات این کارخانه و کاربرد آن، نمودار قیمت میلگرد نیشابور و خریدارانش می‌پردازد. با ما همراه باشد.

قیمت میلگرد نیشابور

کاربرد مبلگرد نیشابور در ساختمان سازی

مقطع میلگرد نیشابور

میلگرد نوعی آرماتور فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع میلگرد در بتن به عنوان فولاد تقویت‌کننده، استفاده می‌‍شود. گرچه بتن مقاومت بالایی در برابر نیروی فشاری دارد، اما در برابر زلزله و نیروی کششی مقاومت چندانی ندارد. بنابراین از آرماتور که از میلگرد ساخته شده، برای جبران این ضعف استفاده می‌کنند. شناخته شده‌ترین محصول کارخانه فولاد خراسان، یعنی میلگرد نیشابور، پرمصرف‌ترین انواع مقاطع فولادی در صنعت ساخت و ساز است.

برای آگاهی از لیست قیمت روز میلگرد آجدار نیشابور کلیک کنید.

کارخانه فولاد خراسان

از جمله کارخانه‌های تولید و تامین‌کننده میلگرد در کشور می‌توان به کارخانه میلگرد نیشابور ، میلگرد ذوب‌آهن اصفهان، کویر کاشان، ظفر بناب ، اهواز ، میانه و … اشاره کرد.

مجتمع فولاد خراسان یا نام شناخته‌شده و متداول کارخانه میلگرد نیشابور به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده فولاد در شمال شرق کشور، از سال ۱۳۸۰ به بهره‌برداری رسید. میلگرد فولاد خراسان نیشابور با نام تجاری میلگرد نیشابور از محصولات این کارخانه به‌حساب می‌آید.

شرکت مجتمع فولاد خراسان تولید کننده میلگرد نیشابور، دارای مجموعا ۱۸ واحد اصلی و فرعی می‌باشد. تعداد واحدهای اصلی این مجموعه، ۵ عدد و شامل گندله‌سازی، احیا مستقیم، ذوب، ریخته‌گری و نورد می‌باشد. سایر بخش‌ها که فرعی به حساب می‌آیند، شامل واحدهای خدمات فنی و پشتیبانی و اتوماسیون و ابزار دقیق در کارخانه میلگرد نیشابور می‌شود.

کارخانه میلگرد نیشابور با داشتن واحد نورد سبک فولاد ساختمانی به میزان ظرفیت ۵۵۰ هزار تن و واحد فولادسازی بیلت به میزان ظرفیت ۶۳۰ هزار تن و ۲ واحد احیای مستقیم هر کدام به میزان ظرفیت ۸۰۰ هزار تن به‌صورت سالیانه فعالیت دارد.

در طرح‌های توسعه کارخانه میلگرد نیشابور، احداث واحد فولادسازی با ظرفیت ۷۲۰ هزار تن و احداث واحدهای ساخت گندله با ظرفیت ۲/۵ میلیون تن و کنسانتره ۲/۵ میلیون تنی برنامه‌ریزی شده تا به یکی از مراکز بزرگ و قدرتمند صنعتی تولید مقاطع فولادی تبدیل شود و با ظرفیت ۵۰۰۰ نفری مجموعه، در جهت اشتغال‌زایی در منطقه شرقی کشور، گامی عظیم بردارد.

لازم به ذکر است که کارخانه تولیدکننده میلگرد نیشابور توانسته است با احداث و توسعه واحد‌های فولادسازی و نورد، قطب سوم فولاد کشور را با تولید ۱/۴ میلیون تن تثبیت کند. محصولات این شرکت در صنایع ساختمانی، عمرانی و شرکت‌های نوردکار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آدرس کارخانه فولاد خراسان نیشابور

در ادامه این مقاله قصد داریم پیرامون قیمت میلگرد نیشابور صحبت کنیم. اما لازم است تا ابتدا با کارخانه فولاد خراسان آشنا شوید. همانطور که از نام کارخانه قابل حدس است، محل قرارگیری کارخانه در استان خراسان رضوی است. مجاورت محل احداث کارخانه فولاد خراسان نیشابور در مجاورت شهرستان نیشابور در نام‌گذاری آن بی‌تاثیر نیست و منطقه‌ای صنعتی در شهرک صنعتی در ۱۵ کیلومتری جاده واسط شهر نیشابور به فیروزه واقع گردیده است.

نقش واحدهای مختلف در کارخانه میلگرد نیشابور

گندله سازی

واحد گندله سازی، اولین مرحله در تولید مقاطع فولادی اولیه است. گندله از ترکیب اکسید آهن پودری، آهک و چسب حاصل می‌شود. گندله‌ها، ترکیبی جامد و با شکل و ابعادی مشابه تخم‌مرغ هستند. گندله‌سازی در کارخانه میلگرد نیشابور، با انجام مراحل مختلفی در واحدهای خردایش، مخلوط‌سازی، گوی‌سازی و پخت تکمیل می‌گردد.

کارخانه میلگرد نیشابور

واحد گندله سازی فولاد خراسان

احیا

احیا مستقیم، واحدی برای تبدیل اکسید آهن به آهن خالص است. احیا همان اکسیژن‌زدایی در کوره و با تکنولوژی پیشرفته می‌باشد. وجود کوره قوس الکتریکی، تکمیل‌کننده فرآیند احیا مستقیم است. در ابتدا آهن اسفنجی در کارخانه میلگرد نیشابور تولید و سپس در کوره با جریان الکتریکی بالا به صورت تخلیه بار ناگهانی الکتریسیته، ذوب انجام می‌شود.

واحد احیا مستقیم شامل بخش‌های واگن‌برگردان، واحد احیای مستقیم دارای دو مدول و بریکت‌سازی است. وجود دو واحد احیای مستقیم، که هر کدام دارای ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در سال هستند، به احیای اکسید آهن و بریکت‌سازی سرد کمک می‌کند. در بخش ذوب، به‌کارگیری جریان الکتریسیته در کوره قوس الکتریکی با ظرفیت ۱۱۰ تنی مجموعه فولاد خراسان، فرآیند مذاب‌نمودن انجام می‌گیرد.

ذوب

ذوب، تبدیل آهن جامد به سیال با ویسکوزیته یا گرانروی بالا است. کوره مورد استفاده در مذاب‌سازی، کوره قوس الکتریکی می‌باشد. از مزیت‌های این روش از مذاب‌سازی، امکان حصول مذاب با خلوص بالا و در محیطی تمیز است. ضمنا محیط پیرامون کوره نیز از پاشش مذاب در امان است.

هم‌چنین تمهیدات پیش‌بینی شده مجموعه، هم‌چون واحد تصفیه دود در ادامه فرآیند ذوب و به‌منظور کاهش آلایندگی فرآیند تولید، بخصوص تولید میلگرد نیشابور در این مجموعه، تکمیل‌کننده فرآیند ذوب است.

ریخته گری

ریخته‌گری مرحله پس از ذوب آهن و آلیاژسازی آن می‌باشد. این مرحله شمش فولادی را برای تهیه محصول پرتقاضا کارخانه میلگرد نیشابور ریخته‌گری و تولید می‌کند.

نورد

نورد پایه اصلی اکثر فرایندهای شکل‌دهی در تولید مقاطع فولادی پایانی است. در تولید میلگرد نیشابور، در ابتدا شمش به فرم استوانه‌ای در می‌آید. کشش و تحت نورد قرارگیری با تمرکز بر ایجاد آج روی سطح میلگرد، تکمیل‌کننده فرآیند است. واحد نورد گرم این مجموعه، با بکارگیری تکنولوژی مدرن‌اش، با سرعتی بالا در تولید و امکان تغیر ابعاد مقطع فولادی، جالب توجه می‌باشد. نورد به عنوان فرآیند اصلی تولید انواع میلگرد، بر روی قیمت میلگرد نیشابور تاثیر دارد.

محصولات کارخانه میلگرد نیشابور

شرکت مجتمع فولاد خراسان تولید کننده میلگرد ساده، میلگرد آجدار، شمش، آهن اسفنجی، بریکت و گندله مطابق با استاندارد ملی ایران  ۳۱۳۲ است. میلگرد آجدار تولید شده در کارخانه نیشابور در سایزهای ۱۰ – ۱۲ -۱۴ – ۱۶ – ۱۸ – ۲۰ – ۲۲ – ۲۵ – ۲۸ و ۳۲ به صورت آج‌های جناغی، یعنی گرید A3 و مارپیچ تحت عملیات حرارتی Quench-Temper تولید می‌شود. تولید میلگرد نیشابور مشهد به سایز ۳۲ میلی‌متر از مزیت‌های مجموعه فولاد خراسان است. برای استعلام قیمت میلگرد نیشابور در تمامی سایزها کافی است تا با کارشناسان آیرومارت تماس بگیرید.

برای آگاهی از جدول وزن میلگرد، روی لینک کلیک کنید.

 این واحد صنعتی بزرگ با استفاده از واحد کنترل کیفی و آزمایشگاه نورد اختصاصی مربوط به خود انواع آزمون‌های کنترل کیفیت با تست‌های مخرب و غیرمخرب، آزمون‌های مکانیکی، کشش، خمش، ابعادی و وزنی را بر روی محصولات خود انجام می‌دهد و سپس این محصولات را روانه بازار می‌کند.

مانند تمامی محصولات تولید شده در کارخانه‌های فولادی کشور، میلگرد فولاد خراسان نیز دارای یک علامت انحصاری است. با توجه به وجود محصولات تقلبی و جعل برند توسط سوء استفاده گران علامت‌های انحصاری که قبلا به ثبت رسیده‌اند بر روی میلگردها حک می‌شوند.

علامت اختصاری  (KSC.CT) حک شده بر روی میلگرد نیشابور است. که نشان دهنده تولید این محصول به روش ترمکس است. در  مقاله علائم حک شده روی میلگردها ، به طور مفصل در  این خصوص صحبت شده است.

لازم به ذکر است که کارخانه فولاد خراسان علاوه بر تولید میلگرد در استاندارد A3، میلگرد در استاندارد A2 و میلگرد ساده A1 نیز تولید می‌کند. قیمت میلگرد نیشابور در این انواع متفاوت از یکدیگر هستند و حین خرید باید با توجه به کاربرد دقیق انتخاب شوند.

مشخصات میلگرد نیشابور

کارخانه میلگرد نیشابور، محصولات خود شامل میلگرد از نوع ساده و آج‌دار را در مشخصات خاص شامل ترکیب شیمیایی، خواص مکانیکی و ویژگی‌های هندسی تولید می‌کند. شما علاوه بر استعلام قیمت میلگرد نیشابور بهتر است درباره خصوصیات این کالا بیشتر بدانید. در زیر تمامی این خصیصه‌ها را در جدولی به صورت مدون آورده‌ایم.

ویژگی هندسی میلگرد ساده نیشابور

ویژگی هندسی میلگرد ساده نیشابور

خواص مکانیکی میلگرد ساده نیشابور

خواص مکانیکی میلگرد ساده نیشابور

آنالیز شیمیایی میلگرد ساده نیشابور

آنالیز شیمیایی میلگرد ساده نیشابور

ویژگی هندسی میلگرد آجدار نیشابور

ویژگی هندسی میلگرد آجدار نیشابور

خواص مکانیکی میلگرد آجدار نیشابور

خواص مکانیکی میلگرد آجدار نیشابور

آنالیز شیمیایی میلگرد آجدار نیشابور

آنالیز شیمیایی میلگرد آجدار نیشابور

شناسایی میلگرد نیشابور

هر کارخانه‌ای که در زمینه تولید فولاد فعالیت دارد، برای شناسایی محصولاتش و جلوگیری از سواستفاده متقلبان، علامت مشخصه‌ای روی آن حک می‌کند. کارخانه‌های مختلف چون میلگرد نیشابور، برای شناسایی روی هر شاخه میلگرد نام انحصاری و اختصاریشان را درج می‌کنند.

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، علامت مشخصه میلگرد نیشابور، KSC می‌باشد. حرف اول این نام اختصاری به کارخانه تولیدکننده یعنی کارخانه فولاد خراسان برمی‌گردد. حرف دوم آن به محصول تولیدی کارخانه فولاد خراسان، یعنی استیل یا در اصلاح عام فولاد اشاره دارد. حرف آخر نیز یعنی کمپانی یا شرکت گفته‌شده بانی تولید و عرضه به بازار این محصولات است. با انتخاب و درج نام اختصاری کارخانه، دست متقلبینی که قصد دارند محصول بی‌کیفیت یا فاقد رعایت استانداردها است را با نام آن شرکت عرضه کنند. علاوه بر این مورد، قیمت میلگرد نیشابور اصلی و تقلبی نیز برابر نخواهد بود.

کاربردهای میلگرد فولاد خراسان نیشابور

میلگرد در واقع نوعی آرماتور فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع میلگرد در بتن به عنوان فولاد تقویت کننده استفاده می‌شود. استفاده از میلگرد نیشابور به عنوان یک برند خوب از میلگردهای موجود در بازار، در این سازه‌ها موجب استحکام و نگه داشتن بتن در ساختمان می‌شود برای افزایش کیفیت پیوند بتن با میلگرد سطح میلگرد اغلب شیاردار است. همواره میزان ساخت و ساز در کشور بر قیمت میلگرد نیشابور اثر گذار بوده است. از دیگر کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

میلگرد نیشابور به عنوان یکی از میلگردهای خوب موجود در بازار به طور کلی به عنوان تقویت‌کننده اولیه در سازه‌ها در برابر بارهای واردی و یا به عنوان تقویت کننده ثانویه برای مقاومت در برابر بارهای موضعی و محدود کردن ترک‌ها و فشارهای ناشی از دما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت میلگرد نیشابور

با بررسی و نگاهی کلی به تغییرات  در نمودار قیمت میلگرد نیشابور در آرشیو قیمتی مجموعه آیرومارت ، می‌توان روند تغییرات قیمت میلگرد را صعودی یافت. نوسانات قیمت دلار و تاثیر روانی آن بر بازار داخلی  و افزایش هزینه‌های تولید، بسته‌بندی و حمل و نقل و عرضه به بازار،  متعاقبا باعث تلاطم در بازار فولاد بخصوص قیمت میلگرد نیشابور گردیده که شامل افت و خیزهایی جزئی و بطور کلی روند صعودی است.

در ادامه شاهد نمودار قیمت میلگرد نیشابور در ۹ ماهه نخست سال جاری مطابق با داده‌های قیمتی ارائه‌شده توسط شرکت بازرگانی آیرومارت هستید.

نمودار تغییر قیمت میلگرد نیشابور در 9 ماهه نخست سال 99

نمودار تغییر قیمت میلگرد نیشابور در ۹ ماهه نخست سال ۹۹

خرید و استعلام قیمت میلگرد نیشابور

مشابه سایر کالاها کیفیت تولید محصول نیز از عوامل موثر بر لیست قیمت روز میلگرد است. قیمت میلگرد نیشابور در قیاس با سایر میلگردهای موجود در بازار فولاد در رده متوسط قرار دارد و به همین علت تقاضای زیادی خصوصا در بازار شمال شرقی کشور دارد. از طرفی به این دلیل که مجتمع فولاد خراسان، تولید کننده میلگرد نیشابور،  یک کارخانه مادر و دارای خط تولید از صفر تا صدی، حتی در تهیه مواد اولیه است، نوسان‌های موجود در بازار دلار و شرایط سیاسی تغییر چندانی در قیمت میلگرد نیشابور ندارد.

برای بررسی بیشتر در خرید میلگرد نیشابور می توانید به مقاله راهنمای خرید میلگرد با مضمون نکاتی که در هنگام خرید میلگرد بر قیمت و کیفیت آن تاثیرگذار است مراجعه کنید.

مرجع آنلاین فروش و قیمت آهن آلات آیرومارت به عنوان تامین‌کننده دسته اول عمده مقاطع فولادی و انواع آن، آماده مشاوره به شما است. از طریق شماره ۴۵۳۰۶-۰۲۱ با مشاوران با تجربه ما در امر مشاوره و خرید و استعلام قیمت روز در ارتباط باشید. کلیه خدمات ثانویه قابل انجام روی محصول که مدنظر شما است توسط ما انجام می‌گیرد.

 

۵ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۱
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران
    1. عرفان نوروزی
      ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

      روند افزایش قیمت میلگرد هم سر آدم رو درد میاره