۱۱ اسفند ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۲
به اشتراک‌ گذاری

میلگرد شاهرود چگونه تولید و با چه نمادی شناخته می‌شود؟

۵/۵ - (۳ امتیاز)

میلگرد شاهرود محصول تولیدی مجتمع فولاد شاهرود است که در انواع و سایزهای مختلفی به بازار عرضه می‌شود. این محصول کاربرد گسترده‌ای به خصوص در صنایع سازه‌ای دارد. این مقطع فولادی از طریق نورد شمش تولید می‌گردد و از نظر شکل ظاهری در دو نوع ساده و آجدار قرار می‌گیرد.

تولید میلگرد در ایران اغلب بر اساس استاندارد ملی ایران و استاندارد روسیه صورت می‌گیرد. مطابق با استاندارد روسیه، میلگردها در گریدهای A1، A2 ، A3  و A4 تولید می‌شود. نوع A1، میلگرد ساده و سه گرید دیگر در گروه میلگردهای آجدار قرار دارند. مقاله هر آنچه که درباره انواع میلگرد فولادی باید بدانید، می‌تواند به شناخت بیشتر شما نسبت به این مقطع پرمصرف، کمک نماید.

از میلگرد برای استحکام بخشی به بتن و افزایش مقاومت آن در مقابل نیروهای خارجی استفاده می‌شود تا ایمنی ساختمان افزایش یابد. کاربرد زیاد این مقطع در صنعت ساختمان‌سازی موجب شده تا بازار پررونقی را در بین مقاطع طویل به خود اختصاص دهد. استعلام قیمت میلگرد آجدار و ساده به دلیل تاثیر آن بر بازار مسکن، برای کسانی که در زمینه ساخت و ساز فعالیت می‌کنند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

در این مقاله قصد داریم تا درباره میلگرد شاهرود، استانداردهای تولید، سایز و وزن میلگرد شاهرود، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

مجتمع فولاد شاهرود

شرکت فولاد شاهرود در سال ۱۳۸۰ تاسیس شد و اکنون با ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن ميلگرد، از تامین‌کنندگان ميلگرد در بازار ایران می‌باشد. محل استقرار کارخانه فولاد شاهرود در کیلومتر ۱۲ جاده شاهرود به دامغان است. این شرکت با بهره‌گیری از دانش متخصصان و همچنین تجهیز خط تولید خود با ماشین‌آلات مدرن، که از داخل کشور و نیز کشورهایی مانند ایتالیا و آلمان تامین می‌کند، سعی بر افزایش سطح کیفیت محصولات خود نموده است. به این ترتیب جایگاه مناسبی را در میان تولیدکنندگان میلگرد در ایران، کسب کرده است.

میلگرد شاهرود در استانداردها و سایزهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود. در ادامه قصد داریم تا درمورد این محصول، اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار دهیم.

میلگرد شاهرود

میلگرد شاهرود در دو نوع آجدار و ساده و در استانداردهای A1، A2 و A3 تولید و به بازار عرضه می‌شود. سایز میلگرد شاهرود در محدوده سایزهای ۱۰ تا ۳۲ میلی‌متر قرار می‌گیرد. این مجموعه به دلیل نداشتن خط تولید وایررود (wire rod)، تولید کننده میلگرد کلاف یا میلگردهای با سایز کمتر از ۸ میلی‌متر نیست. در ادامه به بررسی استانداردهای تولید میلگرد شاهرود می‌پردازیم.

میلگرد شاهرود با استاندارد A1

میلگرد شاهرود با گرید A1، دارای سطحی صاف و بدون آج است. این مقطع نسبت به نوع آجدار از میلگرد شاهرود، دارای استحکام کششی و تسلیم کمتری می‌باشد. از این نوع میلگرد در تولید شفت‌های صنعتی و ساخت تیرچه بلوک استفاده می‌شود. ميلگرد ساده شاهرود، اغلب به صورت شاخه‌های ۶ و ۱۲ متری به بازار عرضه می‌شود.

میلگرد شاهرود با استاندارد A2

گرید A2 از میلگرد شاهرود، از انواع میلگرد آجدار است که در بازار به نام ۳۴۰S یا آج ۳۴۰ نیز شناخته می‌شود. استحکام تسلیم و کششی این میلگرد مطابق با استاندارد، به ترتیب ۳۴۰ و ۵۰۰ مگاپاسکال است. هندسه آج آن به صورت مارپیچی است و بیشترین کاربرد را در خاموت زنی دارد.

میلگرد شاهرود در گرید A2 با هر دو روش آلیاژی و ترمکس تولید می‌شود و روش تولید آن در علائمی که بر روی آن حک می‌شود، مشخص می‌گردد. به عنوان مثال، علائم JU و JT به ترتیب نشان‌دهنده میلگرد آجدار A2 تولید شده با روش آلیاژی و ترمکس است.

میلگرد شاهرود با استاندارد A3

میلگرد شاهرود در گرید A3 از انواع میلگرد آجدار با آج جناغی است که کاربرد بسیار گسترده‌ای در ساختمان‌سازی و به عنوان آرماتور دارد. آرماتور در واقع برای مسلح کردن بتن و افزایش مقاومت کششی بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. آج‌های موجود در سطح آن موجب می‌شود تا چسبندگی بیشتری بین بتن و میلگرد ایجاد شود. در نتیجه مقاومت بتن در مقابل نیروهای کششی افزایش می‌یابد.

میلگرد A3 با نام آج ۴۰۰ نیز در بازار شناخته می‌شود. استحکام تسلیم و کششی آن به ترتیب ۴۰۰ و ۶۰۰ نیوتن بر میلی‌متر مربع است. تفاوت میلگردهای A2 و A3 عمدتا مربوط به ترکیب شیمیایی و شکل آج‌های آن‌ها است که موجب تفاوت در خواص مکانیکی و درنیتجه کاربرد هرکدام نیز می‌گردد.

فرایند تولید میلگرد شاهرود

میلگرد با استفاده از روش نورد تولید می‌شود. ماده اولیه تولید میلگرد معمولا شمش‌ها یا مقاطع میانی با سطح مقطع مربع و مستطیل شکل است. در برخی از کارخانه‌های تولید میلگرد، ماده اولبه توسط واحد فولادسازی همان مجموعه آماده می‌شود. ماده اولیه تولید ميلگرد شاهرود عمدتا با سطح مقطع مربع شکل و در ابعاد ۱۳۰ و ۱۵۰ با طول ۴ متر و با حداکثر وزن ۷۰۶ کیلوگرم می‌باشد. مراحل تولید ميلگرد شاهرود به شرح زیر است:

خط تولید میلگرد شاهرود

خط تولید میلگرد شاهرود

 • پیشگرم کردن شمش

به منظور پیشگرم کردن شمش در تولید میلگرد شاهرود، ابتدا شمش فولادی به وسیله سیستم شارژینگ، به کوره با ظرفیت ۳۰ تن منتقل می‌شود. ماده اولیه تا دمای حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد. تمامی مراحل پیشگرم کردن شمش مانند کنترل درجه حرارت و اکسیداسیون، به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

 • اکسیدزدایی از شمش ( پوسته زدایی)

در مرحله پیشگرم، به دلیل قرار گرفتن شمش در معرض دمای بالا، بر روی سطح آن اکسیدهایی ایجاد می‌شود. این لایه اکسیدی ممکن است در مراحل بعدی تولید میلگرد، اختلال ایجاد کند. برای جلوگیری از ورود پوسته‌های اکسیدی به خط نورد میلگرد، به صورت اتوماتیک و با استفاده از آب، این پوسته‌ها از روی سطح میلگرد حذف می‌گردند.

 • نورد

خط تولید میلگرد شاهرود دارای سه واحد نورد اولیه، میانی و نهایی، برای دستیابی به ابعاد و کیفیت مورد نظر مشتری است. واحد نورد اولیه شامل ۶ استند کانتیلور افقی و عمودی، نورد میانی شامل ۶ استند کارتریجی افقی و عمودی و نورد نهایی شامل ۶ استند کارتریجی افقی و عمودی است.

 • خنک کاری

خنک‌کاری میلگرد شاهرود با دو روش صورت می‌گیرد که شامل روش آلیاژی و روش ترمکس است. در روش آلیاژی، میلگردها بر روی بستر خنک‌کننده (cooling bed)، قرار گرفته و به دمای محیط می‌رسد. اما در روش ترمکس، به منظور دست یافتن به خواص مکانیکی بهتر، از آب برای خنک کردن سریع میلگرد، پس از انجام نورد استفاده می‌شود.

 • بسته‌بندی

میلگرد شاهرود پس از برش در ابعاد مورد نظر، شاخه‌شماری و گره‌زنی شده و وزن می‌گردد. در نهایت نیز به بخش حک پلاک منتقل شده و مشخصه‌های تولیدی بر روی آن حک می‌گردد. پس از مرحله پلاک‌زنی، بسته‌بندی در بسته‌های ۲ تا ۵ تنی انجام می‌گیرد.

وزن میلگرد شاهرود

وزن میلگرد شاهرود از موارد مهمی است که بر روی قیمت این محصول موثر بوده و بنابراین بسیار حائز اهمیت است. در حالت کلی، در تولید میلگردهای فولادی یک استاندارد ابعادی و وزنی تعریف می‌شود. براساس آن، می‌توان با دراختیار داشتن ابعاد میلگرد مانند قطر و سطح مقطع، وزن هر متر از آن را تخمین زد.

گاهی اوقات ممکن است اختلاف وزنی جزئی بین استاندارد اشتال و محصول تولیدی برخی برندها وجود داشته باشد. در این صورت باید در حین خرید، مشخصات محصول با دقت مورد بررسی قرار گیرد. در جدول وزن میلگرد بر اساس برند، می‌توانید وزن میلگرد شاهرود را در سایزهای مختلف مشاهده کنید.

علامت اختصاری میلگرد شاهرود

یکی از مواردی که باید در هنگام خرید میلگرد مورد توجه قرار داد، علائم حک شده بر روی میلگرد است. نماد میلگرد برای هر کارخانه متفاوت بوده و یک شناسه برای آن محصول محسوب می‌شود. این علائم اختصاری معمولا شامل نام برند، استاندارد و روش تولید آن می‌باشد. اما گاهی اوقات سایز میلگرد نیز بر روی آن حک می‌شود. اینکه علائم حک شده روی میلگرد کارخانه های ایران به چه معناست، می‌تواند سوال هر خریدار میلگرد باشد تا از صحت خرید خود اطمینان حاصل کند.

علامت اختصاری میلگرد شاهرود، SHS TC است.  SHS نماینده نام برند و T نشان‌دهنده فرایند ترمکس در تولید این میلگرد و C نیز مربوط به استاندارد تولید آن است که از نوع A3 می‌باشد.  در مواردی که ميلگرد شاهرود از نوع A2 باشد، به جای C از J در علامت اختصاری، استفاده می‌شود.

استعلام قیمت میلگرد شاهرود

عوامل تاثیرگذار بر پیش بینی قیمت ميلگرد شاهرود، بسیار زیاد است. برخی از این عوامل شامل هزینه ماده اولیه، حمل و نقل، میزان عرضه و تقاضا در بازار، نوسانات ارزی و تغییرات قیمت دلار، سایز و وزن ميلگرد شاهرود و نوع استاندارد می‌باشد. هر کدام از این عوامل ممکن است به طور مستقیم یا غیرمستقیم، قیمت میلگرد شاهرود را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین نیاز است تا از منابع معتبری استعلام قیمت این مقطع فولادی پر استفاده را انجام داد. شما می‌توانید قیمت روز انواع میلگرد ازجمله میلگرد شاهرود را از طریق تماس با کارشناسان و متخصصان آیرومارت پیگیری کنید. همچنین از راهنمایی‌های کارشناسان در خرید خود بهره‌مند شوید.

 

۱۱ اسفند ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. shariati
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

   میلگردهای تولید شده به روش ترمکس از نظر خواص چطورند؟

   • آیرومارت
    ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

    سلام و وقت بخیر از آنجا که این نوع میلگردها پس از عملیات حرارتی با فشار آب خنک می‌شوند و با سرعت بالاتری خنک می‌گردند، سختی سطحی بالاتری در مقایسه با سایر انواع میلگرد دارند.