۳۰ خرداد ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۲
به اشتراک‌ گذاری

آشنایی با ورق گالوانیزه کاشان

۵/۵ - (۱ امتیاز)

ورق گالوانیزه کاشان تولیدی کارخانه ورق امیرکبیر کاشان است. این کارخانه به عنوان اولین تولیدکننده ورق گالوانیزه گرم در کشور، در سال ۱۳۷۴ تاسیس و با نام شرکت صنایع گالوانیزه فجر سپاهان شناخته شد. این کارخانه در سال ۱۳۷۹ به بهره‌برداری رسید و شروع به تولید ورق گالوانیزه به روش غوطه‌وری گرم نمود.

کارخانه صنایع تولیدی امیرکبیر در شرق شهرستان کاشان قرار گرفته است. ظرفیت اسمی ورق‌های گالوانیزه با ضخامت در بازه ۰.۲۵-۱.۲۵ میلی‌متر و عرض در محدوده ۶۰۰-۱۲۵۰ میلی‌متر این شرکت، ۱۰۰ هزار تن در سال است. در حال حاضر خروجی کل خط تولید آن ۱۳۰ هزار تن در سال می‌باشد. اولین کارخانه تولید ورق گرم در ایران با کسب تجربه در طی سال‌های فعالیت خود توانسته ضمن افزایش دانش فنی، ورق‌های فولادی پوشش‌دار را با بالاترین کیفیت ممکن تولید کند.

خط تولید امیرکبیر کاشان با ورودی کلاف ورق‌های فولادی نورد سرد و آنیل شده و همچنین ورق های سرد با کیفیت فول هارد – به عنوان یکی از انواع مقاطع سرد نورد شده، در حال کار است.

شرکت امیرکبیر کاشان در حال حاضر دارای خطوط تولید اسید شویی، فرم دهی ورق، برش عرضی، گالوانیزه گرم پیوسته، آنیل و نورد سرد رفت و برگشتی است.

ورق گالوانیزه کاشان

ورق گالوانیزه با خواص بهبود یافته سطحی، از پرکاربردترین مقاطع فولادی در صنایع مختلف است. اعمال پوشش روی بر ورق فولادی آن را در مقابل رطوبت، خوردگی در انواع محیط‌ها و سوراخ شدگی مقاوم می‌کند.

به طور کلی گالوانیزاسیون به دو روش گالوانیزه گرم یا سرد انجام می‌شود. در مقاله ورق گالوانیزه چیست در مورد روش‌های مختلف گالوانیزاسیون ورق توضیح داده شده است.

ورق گالوانیزه کاشان، به روش گالوانیزاسیون گرم و به صورت کلاف، ورق مسطح و ورق فرم‌دار تولید و به بازار عرضه می‌گردد. برای آشنایی بیشتر با تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم کلیک کنید.

کلاف ورق گالوانیزه کاشان در وزن ۵-۲۲.۵ تن با استفاده از فولاد ساده کربنی St12 – St13 – St14 و ورق‌های فولاد هارد آن‌ها تولید می‌شود. کلاف‌های گالوانیزه بدون روغن کروماته هستند. جدول زیر، بیانگر مشخصات کلی این محصول است:

ورق گالوانیزه کاشان

در خط برش، ورق مسطح گالوانیزه با حداکثر وزن ۵ تن تولید می‌شود. ویژگی‌های کلی ورق گالوانیزه کاشان برش خورده در جدول زیر ذکر شده است:

ورق گالوانیزه کاشان

در خط فرم‌دهی، ورق فرم‌دار گالوانیزه با مقطع سینوسی و ذوزنقه‌ای شکل‌دهی می‌شوند. عرض ورق فرم‌دار گالوانیزه کاشان وابسته به ورق ورودی متفاوت خواهد بود. مشخصات این محصول نیز در جدول زیر ذکر شده است:

ورق گالوانیزه کاشان

کیفیت محصولات گالوانیزه کاشان

تمامی محصولات گالوانیزه با کیفیت‌های متنوع عرضه می‌شوند:

سخت یا فول هارد (Hard Full)

مقاطع با این کیفیت دارای استحکام بالا و انعطاف‌پذیری بالا هستند. مقاطع گالوانیزه مذکور در ساخت پروفیل و پوشش سقف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کششی (Drawing)

مقاطع با کیفیت کششی، استحکامی کمتر، انعطاف‌پذیری و کشش خوب و همچنین قابلیت خمش فوق‌العاده داشته و در قطعات پیچیده نیازمند به شکل‌دهی، قطعات داخلی خودرو و پرسکاری کاربرد دارند.

کششی و نورد سطحی شده (Pass Skin + Drawing)

انعطاف و کشش این مقاطع که استحکام کمتری دارند، بسیار بالاست. قابلیت خمش و رنگ‌پذیری عالی از دیگر خواص آن‌ها است. در ساخت قطعات داخلی و خارجی خودرو از مقاطع با کیفیت کششی و نورد سطحی شده استفاده می‌شود.

تجاری (Commercial)

جهت استفاده در حوزه‌های مختلف و برای کاربردهای معمول ورق گالوانیزه تجاری با انعطاف‌پذیری و استحکام خوب کاربرد دارد. در پوشش سقف موج‌دار، کابینت، کانال و لوازم خانگی از این مقطع استفاده می‌شود.

تجاری و نورد سطحی شده (Pass Skin + Commercial)

مقاطع مذکور با استحکام کمتر، کشش معمولی، انعطاف قابل قبول و امکان رنگ‌پذیری عرضه می‌گردند و در ساخت قطعات درونی خودرو – که نیازمند رنگ‌آمیزی هستند – و لوازم خانگی به کار می‌روند.

ورق‌های گالوانیزه کاشان بدون سطوح محافظت شده عرضه می‌گردند. طی عملیات حفاظت سطح که به سفارش مشتری انجام می‌گیرد، سطح انواع ورق گالوانیزه کاشان با قرارگیری تحت فرآیند شیمیایی غیرفعالسازی، روغن‌کاری و یا هر دو روش، حفاظت می‌شود. این فرآیند با کروماته کردن سطح آن را در برابر رطوبت مقاوم و امکان ایجاد شوره بر روی آن را پایین می‌آورد.

خط تولید ورق گالوانیزه مداوم کاشان

ورق گالوانیزه کاشان طی فرایندی پیوسته، از ورودی نورد گرم تولید می‌شود. پیش از غوطه‌وری، سطح ورق‌ها طی فرآیندی حرارتی و شیمیایی تمیزکاری می‌شود، اکسیدهای سطحی آن‌ها حذف و سپس با اعمال عملیات حرارتی ضمن رسیدن به دمای لازم جهت گالوانیزاسیون، از لحاظ مکانیکی به خواص مطلوب دست می‌یابند. سپس به منظور گالوانیزه کردن، ورق‌ها در وان مذاب روی غوطه‌ور می‌شوند. این مراحل به طور مداوم تکرار می‌شوند.

مراحل فرایند گالوانیزه گرم:

 • جوش سر به سر کلاف‌ها به منظور ایجاد عملیاتی پیوسته
 • حذف روغن، چربی و سایر آلودگی‌ها از سطح ورق
 • حذف اکسیدهای سطحی و پیش‌گرم
 • آنیل و تامین خواص مکانیکی
 • پوشش‌دهی سطح با روی
 • تنظیم ضخامت پوشش
 • بررسی و اندازه‌گیری ضخامت پوشش
 • بهبود خواص مکانیکی و رنگ پذیری
 • بهبود صافی سطح
 • غیرفعال سازی سطح
 • چاپ مشخصات بر روی سطح ورق

خط فرم دهی ورق کاشان

تولید پروفیل‌های ذوزنقه‌ای و سینوسی با طول دلخواه تا حداکثر ۱۲ متر توسط غلتک‌های مخصوص انجام می‌شود. این عملیات بر روی ورق گالوانیزه گرم و ورق گالوانیزه رنگی صورت می‌گیرد. عملیات فرم‌دهی در راستای طول ورق انجام شده و استحکام مقطع بدین طریق افزایش می‌یابد.

مراحل فرآیند فرم‌دهی:

 • ذخیره مورد نیاز ورق قبل از فرم دهی
 • تغذیه طولی اتوماتیک به میزان مورد نظر
 • قفسه فرم دهی شامل غلتک های فرم دار
 • برش عرضی ورق
ورق گالوانیزه کاشان

خط فرمینگ ورق گالوانیزه کاشان

خط برش عرضی ورق گالوانیزه کاشان

ورق گالوانیزه در خط برش عرضی کلاف‌های گالوانیزه تولید می‌شود. برش عرضی در بازه طولی ۴ – ۰.۵ متر انجام می‌گیرد. این خط مجهز به سیستم بسته‌بندی پنوماتیک است.

مراحل فرآیند برش عرضی:

 • ذخیره مورد نیاز ورق قبل از برش
 • تغذیه طولی اتوماتیک به میزان مورد نظر
 • بسته بندی اتوماتیک ورق برش یافته

جدول وزن ورق گالوانیزه کاشان

پارامتر‌های موثر در محاسبه وزن ورق یعنی عرض و ضخامت، در جدول وزن اشتال ورق گالوانیزه مشخص شده است. به کمک این جدول، وزن استاندارد ورق بدست می‌آید. با این حال وزن واقعی ورق به کارخانه و تلرانس ابعادی مقاطع تولیدی آن بستگی دارد.

وزن ورق گالوانیزه به روش زیر محاسبه می‌شود:

وزن ورق گالوانیزه = چگالی (کیلوگرم بر متر مکعب) * ضخامت (متر) * عرض (متر) * طول (متر)

برای مشاهده جدول وزن ورق گالوانیزه کلیک کنید.

کاربرد ورق گالوانیزه کاشان

مقاومت بسیار بالای ورق گالوانیزه کاشان در برابر خوردگی و طول عمر بالای آن، از دلایل کاربرد وسیع این مقطع فولادی در بسیاری از حوزه‌ها است. از کاربردهای ورق گالوانیزه گرم می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • صنعت کشاورزی
 • صنعت حمل و نقل و خودرو
 • ساختمان سازی و سقف‌ها
 • سیستم‌های خنک کننده و تصفیه هوا
 • ساخت تانک‌های ذخیره و بشکه‌ها
 • صنایع لوله و کاغذ
 • کابینت‌سازی
 • قطعات لوازم خانگی چون یخچال، ماشین لباسشویی و کولر
 • مخازن ذخیره آب

عوامل موثر بر قیمت ورق گالوانیزه کاشان

عوامل مختلفی چون ضخامت، کارخانه تولیدکننده ورق گالوانیزه، عرض و ابعاد، وزن ورق بر قیمت نهایی محصول موثر است. ورق گالوانیزه کاشان با تکیه بر تجربه و دانش فنی روز تولید شده و ضمن داشتن مقاوم‌بودن در برابر خوردگی، دوام بالایی دارد. از سوی دیگر، نرخ ارز و نیاز بازار منجر به نوسان قیمت ورق گالوانیزه کاشان می‌شوند. با افزایش نیاز کاذب بازار، قیمت ورق گالوانیزه نیز افزایش می‌یابد.

استعلام قیمت ورق گالوانیزه کاشان از آیرومارت

با توجه به نوسان قیمت ورق گالوانیزه متناسب با شرایط مختلف بازار، اطلاع از قیمت لحظه‌ای هنگام خرید اهمیت زیادی دارد. در صورتی که برای خرید ورق گالوانیزه کاشان نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از کارشناسان آیرومارت کمک بگیرید. با تماس با مشاورین این مجموعه، از قیمت مقاطع فولادی مختلف چون قیمت ورق گالوانیزه مطلع شوید.

۳۰ خرداد ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. محسن سجادی
   ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

   سیستم های تهویه احتمال خوردگی توشون خیلی بالاست؟ برای همین از ورق گالوانیزه استفاده میشه؟

   • آیرومارت
    ۱۱ آبان ۱۴۰۰

    سلام روزبخیر ورق گالوانیزه کاشان به دلیل مقاومت به خوردگی مطلوبی که دارد، گزینه مناسبی برای ساخت سیستم های تهویه که در معرض خوردگی‌ قرار دارند، محسوب می‌شود.

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ