۱۸ دی ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۲
به اشتراک‌ گذاری

تیرآهن اصفهان در چه استانداردهایی تولید می‌شود؟

۴.۸/۵ - (۶ امتیاز)

تیرآهن اصفهان در بازار آهن آلات به عنوان مقطعی آهنی با کیفیت مطلوب به فروش می‌رسد. تیرآهن را می‌توان لازمه و زیربنای هر ساختی دانست. این مقطع یکی از پرمصرف‌ترین نوع از انواع مقاطع فولادی است. تیرآهن در اشکال، هندسه و وزن‌های متفاوت توسط کارخانه‌های داخلی تولید و یا از خارج ایران وارد می‌شود. لازم به ذکر است که کیفیت محصول تولیدی کارخانه‌های داخلی یکسان نیست.

کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید کننده محصول پرمتقاضی تیرآهن می‌باشد. تیرآهن ذوب اصفهان یا به اختصار تیرآهن اصفهان، گریدهای سبک تا سایز ۳۰ را با استانداردهای اروپایی را تولید می‌کند.

در این مقاله سعی شده مختصر به تعریف تیرآهن، انواع این مقطع پرمصرف از نظر هندسه و شکل، کارخانه تولید کننده تیرآهن اصفهان و کاربردهای آن بپردازیم. برای آشنایی با انواع تیرآهن از پروسه تولید تا عرضه محصول نهایی و در نهایت روانه بازار شدن، روی لینک کلیک کنید.

منظور از تیرآهن اصفهان چیست؟

به احتمال زیاد تا کنون نام تیرآهن اصفهان را زیاد شنیده باشید و برای شما این سوال پیش بیاید که منظور از این کالا چیست؟

تیرآهن اصفهان را می‌توان اشاره‌ای مختصر به تیرآهن تولیدی در کارخانه ذوب آهن اصفهان دانست. تیرآهن اصفهان با نام دیگر تیرآهن ذوب اصفهان نیز در بین عموم و بازاریان مصطلح است.

دلیل شهرت نام تيرآهن اصفهان را می‌توان حجم بالای تولید، کیفیت بسیار مطلوب محصول، تنوع در سایز، هندسه و وزن تیر و در نتیجه تمامی این‌ها امکان شبکه‌سازی تیرآهن، دانست. در ادامه با اشاره به انواع تیرآهن اصفهان تولیدی کارخانه ذوب آهن اصفهان و موجود در بازار، مجموعه کارخانه‌ای تولید کننده آن و کاربرد گسترده‌اش، به گفته‌هایمان اعتبار می‌بخشیم.

انواع تیرآهن اصفهان

یکی از فرآورده‌های ساختمانی پرمصرف که کارخانه ذوب آهن اصفهان به تولید آن مشغول است، تیرآهن اصفهان یا به اختصار تیر ذوب اصفهان می‌باشد. در سه دسته‌بندی کلی به انواع تیرآهن اصفهان می‌توان پرداخت. محصولات ساختمانی تیر این کارخانه، تیرآهن بال نیم پهن موازی (IPE)، تیرآهن بال پهن موازی (IPB) و تیرآهن بال باریک شیبدار (INP) می‌باشد. تفاوت تمامی این انواع در هندسه ظاهری، ابعاد و در نتیجه آن کاربردشان است. در ادامه به تعریف انواع تیرآهن اصفهان و استانداردهای تولید آن می‌پردازیم.

انواع استانداردهای تولید تیرآهن را با ما بیشتر بخوانید.

 تیرآهن بال نیم پهن موازی

نام دیگر این نوع از تیرآهن، IPE است. چینش این حروف در کنار هم، اختصاری از I Profile European می‌باشد. اولین تیرآهن‌های تولید به شکل حرف انگلیسی I هستند. این تیرآهن‌های I شکل با نام تیر ساده نیز شناخته می‌شوند که از استانداردهای اروپایی در تولیدشان بهره می‌برند.

علامت مشخصه در تولید این نوع از تیرآهن در کارخانه ذوب‌آهن اصفهان، I-2 است. استانداردهای ملی و خارجی برای رعایت هندسه و میزان رواداری محصول نهایی، ارائه گردیده. تیرآهن اصفهان در تولید و رعایت هندسه مطلوب از استاندارد ملی ایران به شماره ۱۷۹۱ و با تمرکز بر مقادیر جرم، ابعاد و ایستایی در استاندارد DIN1025-5 تبعیت می‌کند. از دیگر استانداردهای مورد توجه در تولید تیرآهن اصفهان، EN10034 و EN10025-5 هستند. به ترتیب این استانداردها اصول رواداری و مشخصات فنی محصول را بیان می‌کند.

مشخصات ابعادی و وزن، آنالیز شیمیایی و خواص مکانیکی تيرآهن اصفهان از نوع بال نیم پهن موازی به صورت مدون در زیر آورده شده.

مشخصات ابعادی و وزن تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی اصفهان

آنالیز شیمیایی تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی اصفهان

خواص مکانیکی تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی اصفهان

تیرآهن بال پهن موازی

تیرآهن بال پهن موازی یا  IPB با نام هاش شناخته می‌شود. پس از ابداع تیرآهن ساده، برای بهبود برخی خواص در آن تفاوت‌هایی در هندسه تیرآهن ایجاد شد. شکل تیر آهن در نوع بال پهن موازی، مشابه حرف H انگلیسی است. این تغییر در هندسه تیرآهن اصفهان از نوع بال پهن بر خواص مکانیکی و وزن آن نیز نسبت به نوع ساده تفاوت ایجاد می‌کند.

تیرآهن‌های گرم نوردیده بال پهن موازی با وزن سبک با مشخصه I-4 روانه بازار می‌شود. همانند تیرآهن ساده، استانداردهایی چه ملی چه اروپایی برای تولید آن ارائه شده که در تیرآهن اصفهان همگی آن‌ها رعایت می‌شود.

استاندارد ملی ایران ISIRI 13781 ، استاندارد DIN1025-3 برای تعیین جرم، ابعاد و مقادیر ایستایی مطلوب و دو استاندارد EN10034 و EN10025-2  برای رعایت رواداری و مشخصات ارائه شده.

تیرآهن‌های گرم نوردیده بال پهن موازی با وزن متوسط با مشخصه I-5 روانه بازار می‌شود. همانند تیرآهن ساده، استانداردهایی چه ملی چه اروپایی برای تولید آن ارائه شده که در تیرآهن اصفهان همگی آن‌ها رعایت می‌شود.

استاندارد ملی ایران ISIRI 14484 ، استاندارد DIN1025-5 برای تعیین جرم، ابعاد و مقادیر ایستایی مطلوب و دو استاندارد EN10034 و EN10025-2  برای رعایت رواداری و مشخصات ارائه شده.

مشخصات ابعادی و وزن، آنالیز شیمیایی و خواص مکانیکی تیرآهن اصفهان از نوع بال پهن موازی به صورت مدون در زیر آورده شده.

لازم به ذکر است که تیرآهن بال پهن در دو نوع تيرآهن اصفهان سبک و متوسط در این کارخانه تولید می‌شود لذا  دو نوع جدول ارائه گردیده. برای استعلام قیمت هاش کلیک کنید.

مشخصات ابعادی و وزن تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی سبک اصفهان

مشخصات ابعادی و وزن تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی سنگین اصفهان

آنالیز شیمیایی تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی اصفهان

خواص مکانیکی تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی اصفهان

تیرآهن بال باریک شیبدار

تیرآهن بال باریک شیبدار نیز از دیگر تولیدات ذوب آهن اصفهان می‌باشد. این محصول با نماد INP نیز شناخته می‌شود. این نوع از تیرآهن نیز شکلی مشابه حرف I انگلیسی دارد و تفاوت در هندسه‌اش نسبت به تیر  IPE در خواص مکانیکی آن است.

استانداردهای تولید تیر که به اصول استاندارد ملی، اروپایی با تمرکز به جرم، ابعاد و مقادیر ایستایی توجه دارد به ترتیب استاندارد ملی ایران به شماره ۳۲۷۷، DIN1025-1، EN10024 و EN10025-2 می‌باشد.

در ادامه داده‌های مرتبط با این استانداردها در مورد ابعاد، وزن، آنالیز شیمیایی و خواص مکانیکی آورده شده است.

مشخصات ابعادی و وزن تیرآهن‌های بال باریک شیبدار اصفهان

آنالیز شیمیایی تیرآهن‌های بال باریک شیبدار اصفهان

خواص مکانیکی تیرآهن‌های بال باریک شیبدار اصفهان

کارخانه‌ ذوب آهن اصفهان

تولید تیرآهن اصفهان در ابرکارخانه ذوب آهن اصفهان انجام می‌گیرد. این کارخانه مجموعه کاملی شامل واحدهای فولاد سازی در تولید مقاطع اولیه فولادی تا واحدهای نورد و کنترل کیفیت برای فرآوری انواع مقاطع فولادی می‌باشد.

ساخت واحدهای مختلف کارخانه تولید کننده تیرآهن اصفهان از سال ۱۳۴۶ انجام گرفت. پیش‌بینی‌های احداث واحدهای کک‌سازی، آگلومراسیون و کوره بلند جز اولین واحدهای کارخانه بود. در تمامی این سال‌ها با احداث سایر واحدها چون ریخته‌گری مداوم، کلرگاه اکسیژن، خطوط نورد گرم و سرد و… مجموعه تولیدی ذوب آهن اصفهان توسعه یافت.

علاوه بر حجم بالایی از تیرآهن اصفهان، میلگرد، مفتول، نبشی، ناودانی، انواع شمش، آرک و ریل نیز تولید می‌گردد. محصولات متنوع کارخانه ذوب آهن اصفهان، در انواع فرآورده‌های میانی، صنعتی و ساختمانی هستند. مرجع قیمت آهن آلات آیرومارت، ارتباط مستقیم با کارخانه ذوب‌آهن اصفهان دارد و تمامی این مقاطع را بی‌واسطه برای شما تامین می‌کند.

روش تولید تیرآهن اصفهان

فرآیند تولید تیرآهن اصفهان چندین مرحله‌ای و مشابه با سایر کارخانه‌ها است.

در اولین مرحله شمش فولادی به عنوان ماده اولیه وارد خط تولید می‌شود. برای فرم‌پذیری بهتر شمش در مراحل بعدی، پیش‌گرم شدن آن در دمایی حدود یک سوم دمای ذوب آهن انجام می‌گیرد. این دما حدودا ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد است.

در مرحله بعدی شمش فولادی که دچار اکسیداسیون گرم شده، با فشار آب پوسته‌های اکسیدی از سطح آن کنده می‌شود. حضور این پوسته‌های اکسیدی بر سطح شمش، خواص تیرآهن اصفهان نهایی را تضعیف می‌کند.

در ادامه، شمش تحت نورد با غلطک‌های افقی و عمودی به شکل تیرآهن در می‌آید. شمش در مراحل نهایی هم‌چنان دمای بالایی دارد پس روی نوارهای نقاله در معرض هوا قرار می‌گیرد تا خنک شود. پس از خنک شدن، با برشکاری میلگرد به طول‌های ۶، ۹ و ۱۲ متر تولید پایان می‌یابد.

روی هر محصولی از مقاطع فولادی چون تیرآهن اصفهان، تست‌های کنترل کیفیت و آنالیز شیمیایی انجام می‌گیرد. در مورد تیرآهن اگر موج‌داشته باشد، با اتوکشی صاف می‌شود.

کاربرد تیرآهن اصفهان

تمامی کاربرد مقطع پرمصرف فولادی در صنعت ساخت و ساز خلاصه می‌شود. کاربرد تیرآهن به سه صورت کلی تیر اصلی، تیر فرعی و لبه‌ای در سازه می‎‌باشد. تیرآهن اصفهان در کاربرد تیر اصلی، بین دوستون که تحمل‌کننده وزن اصلی سازه بکار می‌روند. تیر فرعی بین دو تیرآهن استفاده می‌شود که متحمل بار کمتری است. تیر لبه‌ای در سایر مصارف با بار وارده پایین‌تری بکار می‌رود. وزن و هندسه انواع مختلف تیرآهن اصفهان، کاربرد آن را مشخص می‌کند.

استعلام قیمت تیرآهن اصفهان

آیرومارت امکان رؤیت بار قبل‌از خرید، ارائه خدمات انبارداری پس‌از خرید و عدم جابجایی آن ، دریافت لیست سفارشی تیرآهن اصفهان مشتری و تعامل با کارخانه‌ی تولید کننده تیرآهن ذوب آهن اصفهان و تولید کالا با مشخصات، ابعاد و آلیاژ سفارشی و مورد درخواست مشتری، امکان بازرسی بار تیرآهن اصفهان در زمان تولید را دارد.

و هم‌چنین انجام کلیه امور بازرسی، نمونه برداری و خدمات آزمایشگاهی، با همکاری واحد راه‌اندازی شده توسط آیرومارت در دانشگاه علم و صنعت امکان‌پذیر است.

با مطالعه این مقاله با مجموعه ذوب آهن اصفهان و تولیدات تیرآهن‌اش به‌طور کامل آشنا شدید. در صورتی که در ساخت سازه‌های خود به تیرآهن اصفهان نیاز دارید، می‌توانید از آیرومارت کمک بگیرید. آیرومارت تامین کننده تمامی مقاطع فولادی می‌باشد. برای آگاهی از قیمت تمامی مقاطع فولادی مثل قیمت تیرآهن با مشاوران ما در تماس حاصل فرمایید.

با مطالعه این مقاله با محصول تیرآهن کارخانه ذوب آهن اصفهان در استانداردهای مختلف، به طور کامل آشنا شدید. آیا شما تا به حال تجربه‌ای خرید از کارخانه را داشته‌اید؟ لطفا نظرات خود را در رابطه در بخش کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

 

۱۸ دی ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. محمدعلی کمالی
   ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

   کیفیت تیرآهن اصفهان به ما ثابت شده

   • آیرومارت
    ۰۱ آبان ۱۴۰۰

    سلام وقت بخیر. بله تیرآهن اصفهان از کیفیت فوق العاده مطلوبی برخوردار است.