۱ آذر ۱۴۰۰ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

جدول وزن ورق سیاه در تمام ضخامت‌ها + دانلود

۴.۹/۵ - (۸ امتیاز)

جدول وزن ورق سیاه با هدف ارائه اطلاعات لازم جهت خرید ورق آهن استاندارد تدوین شده و اطلاعات مرتبط با ابعاد و وزن ورق آهن سیاه آورده شده است. ورق سیاه با استاندارد st37 از جمله پرکاربردترین مقاطع فولادی در بسیاری صنایع است. این نوع ورق آهنی، در ضخامت و عرض‌های متنوعی تولید می‌شود. با توجه به ضخامت ورق سیاه، این محصول به صورت رول یا برش خورده در ابعاد مشخصی به فروش می‌رسد. معمولا ورق سیاه در ضخامت‌های بیشتر از ۲۰ میلی‌متر به صورت شیت برش خورده به بازار عرضه می‌گردد. شیت برش خورده در کارخانه، شیت فابریک نامیده می‌شود که قابلیت برش خوردن مجدد به سایز مورد نظر مشتری را نیز دارد.

ورق سیاه در کارخانه‌های داخلی در عرض‌های ۱۲۵۰ ، ۱۵۰۰ و ۲۰۰۰ میلی‌متر تولید می‌شود. همچنین این محصول در ضخامت ۲ تا ۶۰ میلی‌متر موجود است. با در نظر گرفتن ابعاد ورق سیاه st37، از جمله طول عرض و ضخامت آن به راحتی می‌توان وزن ورق سیاه را با تقریب مناسبی محاسبه کرد. علت محاسبه وزن ورق آهن، محاسبه قیمت روز ورق فولادی است. چرا که قیمت ورق بر اساس قیمت هر کیلوگرم ورق آهن مشخص می‌شود. با توجه به نوسانات روزانه قیمت ورق، بهتر است روزانه قیمت ورق آهن استعلام گرفته شود.

فرمول محاسبه وزن ورق سیاه

جهت تدوین جدول وزن ورق سیاه کافیست حجم ورق محاسبه و در چگالی فولاد ضرب گردد. چگالی ورق سیاه برابر با چگالی آهن و تقریبا ۷/۸ گرم بر سانتی‌متر مکعب در نظر گرفته می‌شود. حجم ورق برابر است با طول در عرض در ضخامت آن. تنها نکته حائز اهمیت توجه به تطابق واحد آن‌ها و چگالی است. در صورت استفاده از ابعاد بر حسب سانتی‌متر و ضرب در چگالی ۷/۸ وزن بر حسب گرم بدست می‌آید. البته می‌توان با کمک فرمول زیر، وزن ورق را بر حسب کیلوگرم محاسبه کرد:

ضخامت (میلی‌متر) * عرض (متر) * طول (متر) * ۷.۸۷ = وزن ورق فولادی

به طور مثال، وزن ورق ۲ میل با طول و عرض ۲۰۰۰ و ۱۰۰۰ میلی‌متر، ۳۱.۲ کیلوگرم است. شایان ذکر است، وزن و قیمت ورق سیاه بدست آمده از این فرمول حدودی است و وزن و قیمت دقیق پس از سنجش بار روی باسکول مشخص می‌شود.

چنانچه ورق سیاه به صورت رول شده باشد، معمولا وزن آن بر واحد وزن اعلام می‌شود. یعنی عرض در ضخامت در ۷/۸ که چگالی تقریبی فولاد در نظر گرفته می‌شود، ضرب می‌گردد. با استفاده از این فرمول وزن هر متر از رول ورق سیاه را بر حسب گرم به ما می‌دهد. با توجه به این‌که وزن مخصوص آهن برای ورق سرد نیز همین عدد در نظر گرفته می‌شود، برای تدوین جدول وزن ورق روغنی هم از فرمول می‌توان استفاده  کرد.

جدول وزن ورق سیاه

مهندسی آلمانی، با تمرکز بر اهمیت این موضوع جدولی استاندارد به نام جدول اشتال ورق گرد‌آوری کرده است. به جای این‌که هر بار برای محاسبه وزن ورق سیاه از فرمول استفاده کنید‌، می‌توانید از جدول وزنی ورق آهن که برای ابعاد متداول تهیه شده است، بهره ببرید. این جدول وزنی برای گریدهای ورق سیاه st37 و ورق فولادی st52 گردآوری شده و وزن ورق سیاه کارخانه‌های بزرگ ایران را عرضه می‌کند.
در جدول زیر می‌توانید وزن ورق سیاه فولاد مبارکه، فولاد کاویان و فولاد اکسین را مشاهده فرمایید:

جدول وزن ورق سیاه

جدول وزن ورق سیاه

از اعداد این جدول جهت اطمینان از استاندارد بودن وزن کالای خریداری شده استفاده می‌گردد. علت عدم ذکر اعداد در برخی ستون‌های این جدول، عدم تولید شدن این محصولات فولادی است. به عنوان مثال وزن ورق سیاه فولاد کاویان در ضخامت ۲ میل ذکر نشده چرا که این مجموعه چنین ورقی تولید نمی‌کند.

جدول اشتال ورق سیاه

جدول اشتال ورق آهنی، مبتنی بر استاندارد اشتال است و در آن وزن ورق سیاه به همراه ابعاد آن آورده شده است. البته در این جدول محدودیت ابعاد وجود دارد. جدول اشتال ورق فولادی برای انواع تسمه آهنی در عرض ۱۶۰ تا ۱۳۰۰ و ضخامت ۵ تا ۸۰ میلی‌متر تدوین شده است. از اعداد موجود در این جدول برای محاسبه وزن هر ورق فولادی با عرض و ضخامت مشخص و برای طول یک متر استفاده می‌شود.

در ادامه لینک دانلود جدول وزن ورق سیاه pdf در ضخامت‌ها و عرض‌های مختلف ارائه شده است.

دانلود اکسل جدول وزن ورق سیاه

دانلود PDF جدول وزن ورق سیاه

جدول وزن دیگر مقاطع فولادی چون جدول وزن سپری نیز در وبسایت آیرومارت آورده شده است. از این جداول به منظور محاسبه قیمت مقاطع فولادی و همچنین اطمینان از داشتن وزن استاندارد استفاده می‌گردد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر، از طریق شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۰۶، با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

منبع: steelexpress

۱ آذر ۱۴۰۰ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ