۲۸ بهمن ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۴
به اشتراک‌ گذاری

انواع ورق استیل ۳۰۴ و کاربردهای آن‌ها

۵/۵ - (۱۱ امتیاز)

استیل ۳۰۴ از انواع فولاد زنگ نزن آستنیتی نگیر است که قابلیت کشش و مقاومت به خوردگی بالایی دارد. این استیل تحت استاندارد DIN آلمان با نام ۱.۴۳۰۱ نیز شناخته می‌شود.

فولاد زنگ نزن (stainless steel) با نام استیل در بازار ایران شناخته می‌شود. این نوع فولاد در گریدهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود و با توجه به خواص بسیار خوبی که نشان می‌دهد، کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف یافته‌ است. از مهم‌ترین خواص فولاد زنگ نزن، مقاومت به خوردگی آن است که به دلیل بالابودن مقدار عناصر آلیاژی کروم و نیکل موجود در ترکیب شیمیایی استیل، در آن ایجاد شده است. کروم موجود در این آلیاژها، بین ۱۲ تا ۲۰ درصد است. مقاله استیل یا فولاد زنگ نزن چیست می‌تواند به شما در شناخت بهتر این نوع فولاد و مقایسه انواع مختلف آن، کمک کند.

فولاد زنگ نزن در گریدهای مختلفی در بازار موجود است که از پرکاربردترین و معروف‌ترین این آلیاژها، استیل ۳۰۴ است. از این آلیاژ در تولید انواع مقاطع فولادی از قبیل لوله، پروفیل، ورق و … استفاده می‌شود.

گرید ۳۰۴L، نوع کم کربن استیل ۳۰۴ است و گرید پرکربن این آلیاژ (۳۰۴H )، با مقدار کربن بالاتر، برای کاربردهای دما بالا مناسب است. ساختار آستنیتی آلیاژهای گرید ۳۰۴ موجب شده است تا چقرمگی خوبی را حتی در دماهای پایین نشان دهند.

ورق استيل ۳۰۴ به دلیل ارائه خواص خوب، کاربرد بسیار گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد. در ادامه این مطلب به بیان خواص استیل ۳۰۴ و مشخصات آن و خواص ورق استیل ۳۰۴ می‌پردازیم.

انواع ورق استیل ۳۰۴

ورق استیل ۳۰۴ بر اساس حالت سطحی در سه گروه زیر قرار می‌گیرند:

 • ورق استیل ۳۰۴ براق
 • ورق استیل ۳۰۴ مات
 • ورق استیل ۳۰۴ خشدار

در ادامه به معرفی هرکدام از این نوع ورق‌ها می‌پردازیم.

ورق استیل ۳۰۴ براق

ورق استیل ۳۰۴ براق ازجمله گریدهای استیل پرمصرف در بازار آهن آلات محسوب می‌شود. ورق استیل براق یا آینه ای نوعی از ورق استیل است که با انجام فرایند پولیش‌کاری بر روی آن، سطح براق و درخشانی را برای آن ایجاد می‌کنند. این نوع ورق در مواردی کاربرد دارد که ظاهر کار از اهمیت بالایی برخوردار باشد. قیمت ورق استیل ۳۰۴ براق از انواع دیگر این نوع ورق، بیشتر است.

ورق استیل ۳۰۴ مات

ورق استيل ۳۰۴ مات در مواردی که ظاهر اهمیت چندانی نداشته باشد و فقط خواص دیگر آن مانند مقاومت به خوردگی و استحکام مهم باشد، کاربرد دارد. قیمت ورق استیل ۳۰۴ مات از قیمت نوع براق آن کمتر است.

ورق استیل ۳۰۴ خشدار

ورق استيل ۳۰۴ خشدار با استفاده از سنگ زنی ورق در جهات مشخص و ثابت، تولید می‌شود. به دلیل شیارهایی که در سطح آن ایجاد شده است، آلودگی‌ها و چربی‌های روی سطح آن مشخص نمی‌شود. این نوع ورق برای تولید جواهرات و ساعت مچی کاربرد دارد.

مشخصات ورق استیل ۳۰۴

آلیاژ استيل ۳۰۴ از پرکاربردترین فولادهای زنگ نزن موجود در بازار است. این نوع فولاد دارای خواص انعطاف‌پذیری و جوشکاری عالی است و به دلیل دارا بودن ساختار آستنیتی متعادل، می‌تواند بدون انجام عملیات آنیل، تحت کشش عمیق قرار گیرد. این ورق دارای خواص عالی جوشکاری است. و برای جوشکاری ورق‌های با ضخامت کم، به آنیل پس از جوشکاری نیازی نیست. در ادامه برخی از مشخصات ورق استیل ۳۰۴ را بررسی می‌کنیم.

ترکیب شیمیایی ورق استیل ۳۰۴

استیل ۳۰۴ معمولا به عنوان متداول‌ترین فولاد زنگ نزن آستنیتی محسوب می‌شود. این آلیاژ حاوی مقدار زیادی نیکل بین ۸ تا ۱۰/۵ درصد و نیز مقدار زیادی کروم بین ۱۸ تا ۲۰ درصد است. عناصر آلیاژی دیگر درترکیب شیمیایی این استیل شامل منگنز، سیلیسیم و کربن است. مقادیر زیاد کروم و نیکل در این آلیاژ، موجب مقاومت به خوردگی عالی استیل ۳۰۴ شده است.

حداکثر مقدار کربن موجود در آلیاژ ۳۰۴، ۰/۰۸ درصد، در آلیاژ ۳۰۴L، ۰/۰۳ درصد و در نمونه پرکربن آن ۰/۱ درصد است. متداول‌ترین ترکیب استیل ۳۰۴ شامل ۸ درصد نیکل و ۱۸ درصد کروم است که به همین دلیل به آلیاژ استیل ۸-۱۸ نیز معروف است.

خواص مغناطیسی ورق استیل ۳۰۴

آلیاژهای استیل در حالت کلی در دو دسته بگیر و نگیر قرار می‌گیرند. تفاوت اصلی این دو دسته در جذب آهن‌ربا شدن است. به اینصورت که استیل بگیر جذب آهن‌ربا می‌شود ولی استیل نگیر جذب آهن‌ربا نمی‌شود. سری ۴۰۰ فولاد زنگ نزن از نوع بگیر و سری ۲۰۰ و ۳۰۰  (به جز گریدهای ۳۰۹ و ۳۱۰)  از نوع نگیر هستند. دسته‌بندی‌های دیگری از استیل نیز وجود دارد که از نظر کاربرد، ریزساختار (ساختار درونی) و … می‌باشد. ورق استیل ۳۰۴ از نوع نگیر است.

برای آشنایی با انواع آلیاژهای استیل و خواص آن‌ها کلیک کنید.

مقاومت در برابر خوردگی ورق استیل ۳۰۴

ورق استیل ۳۰۴ در محیط‌های خورنده خواص بسیار خوبی را ارائه می‌دهد. همین امر موجب کاربرد گسترده آن در بسیاری صنایع از قبیل صنایع غذایی شده است. اما در محیط‌های کلریدی این استیل ممکن است دچار خوردگی حفره‌ای شود و در دماهای بالا ممکن است خوردگی تنشی در آن رخ دهد.

مقاومت به حرارت ورق استیل ۳۰۴

ورق استیل ۳۰۴ مقاومت به اکسیداسیون خوبی را  تا دمای ۸۷۰ درجه سانتیگراد در سیستم‌های متناوب و تا دمای ۹۲۵ درجه سانتیگراد در سیستم‌های پیوسته نشان می‌دهد. استفاده از ورق استیل ۳۰۴ در محدوده دمایی ۴۲۵-۸۶۰ درجه سانتیگراد و در شرایطی که به مقاومت به رطوبت نیاز است، توصیه نمی‌شود. گرید ۳۰۴L مقاومت بیشتری در مقابل رسوب کاربید دارد و می‌تواند تا این دما گرم شود.

گرید ۳۰۴H استحکام بالاتری در دماهای بالا دارد. بنابراین اغلب در کاربردهای ساختمانی  و در شرایطی که به مقاومت به فشار در محدوده دمایی بین ۵۰۰-۸۰۰ درجه سانتیگراد نیاز باشد، کاربرد دارد. فولاد ۳۰۴H در محدوده دمایی بین ۴۲۵- ۸۶۰ درجه سانتیگراد است تجزیه می‌شود اما این موضوع کاربردهای دما بالای این استیل را مختل نمی‌کند. فقط موجب می‌شود که مقاومت به خوردگی در مقابل آب در این استیل کاهش می‌یابد. برای مواردی که به مقاومت به حرارت بالایی نیاز باشد، باید از استیل نسوز استفاده کرد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آلیاژ استیل نسوز و ورق استیل نسوز کلیک کنید.

قابلیت جوشکاری ورق استیل ۳۰۴

گرید ۳۰۴ قابلیت جوشکاری با تمامی روش‌های ذوبی، با و بدون فلز پرکننده را دارد. الکترودهای با جنس استنلس استیل ۳۰۸، برای جوشکاری استیل ۳۰۴ پیشنهاد می‌شود. برای دستیابی به حداکثر مقاومت به خوردگی نیاز است تا پس از انجام جوشکاری بر روی ورق استیل ۳۰۴، آنیل بر روی آن انجام شود. این عمل بیشتر بر روی  مقاطع با ضخامت بالا از گرید ۳۰۴ انجام می شود درحالیکه گرید ۳۰۴L به این عملیات نیاز ندارد. در مواردی که جوشکاری عمیق نیاز باشد و همچنین امکان عملیات حرارتی پس از جوشکاری وجود نداشته باشد، می‌توان از استیل ۳۲۱ به جای ۳۰۴ استفاده کرد.

عملیات حرارتی استیل ۳۰۴

گریدهای آلیاژی ۳۰۴ با عملیات حرارتی سخت نمی‌شوند. در آنیل استیل ۳۰۴، این استیل در محدوده دمایی ۱۱۲۰-۱۰۱۰ درجه سانتیگراد گرم شده و سپس به سرعت سرد می‌شود.

کاربرد ورق استیل ۳۰۴

ورق استیل ۳۰۴ از پرکاربردترین نوع از ورق‌های استیل است. ازجمله معروف‌ترین کاربردهای ورق استیل ۳۰۴، در صنایع غذایی و بخصوص در ساخت قاشق و چنگال است که به دلیل قابلیت خوب تمیزکاری، مقاومت به خوردگی مواد شیمیایی و محیط مرطوب، مقاومت در برابر ترکیبات اسیدی و مقاومت به سایش این نوع استیل می‌باشد.

 برای مشاهده نحوه تولید قاشق و چنگال استنلس استیل، کلیک کنید.

در ادامه به برخی از مهم‌ترین کاربردهای ورق استیل ۳۰۴ می‌پردازیم:

 • کارد و چنگال و ظروف آشپزخانه
 • تجهیزات آشپزخانه مانند سینک ظرف‌شویی
 • مبدل‌های حرارتی
 • مخازن انتقال مواد شیمیایی
کاربرد ورق استیل 304 در ساخت تجهیزات آشپزخانه

کاربرد ورق استیل ۳۰۴ در ساخت تجهیزات آشپزخانه

معایب استیل ۳۰۴

علی رغم کاربردهای بسیار گسترده و مزایای زیاد استیل ۳۰۴، این فولاد دارای معایبی نیز هست که کاربردهای آن را محدود می‌کند. از جمله این معایب می‌توان به حساسیت این نوع فولاد زنگ نزن به محیط‌های شور مانند مناطق ساحلی اشاره کرد. در این موارد از استیل ۳۱۶ به جای استيل ۳۰۴ استفاده می‌شود.

تفاوت استیل ۳۰۴ و استيل ۳۱۶

دو گرید ۳۰۴ و ۳۱۶ از آلیاژهای متداولی هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما برای اینکه انتخاب مناسب‌تری برای حوزه کاری خود داشته باشید، نیاز است تا از تفاوت‌های این دو گرید آلیاژی آگاه باشید. تفاوت عمده دو گرید ۳۰۴ و ۳۱۶ از فولاد زنگ نزن در ترکیب شیمیایی این دو است به اینصورت که در استيل ۳۱۶ مقدار قابل توجهی (حدود ۲تا۳ درصد) مولیبدن وجود دارد در حالیکه این مقدار در استيل ۳۰۴ بسیار ناچیز است. مقدار مولیبدن بیشتر در ترکیب آلیاژی استیل ۳۱۶ موجب شده است تا مقاومت به خوردگی آن نسبت به استيل ۳۰۴ بیشتر باشد. علاوه بر این مقدار نیکل در استیل ۳۱۶ بیشتر است. گرید ۳۱۶ انتخاب مناسبی برای کاربرد در تجهیزات دریایی است.

 • استيل ۳۰۴ دارای شکل‌پذیری بهتری نسبت به استیل ۳۱۶ است. دلیل این امر، وجود مولیبدن در ترکیب شیمیایی استیل ۳۱۶ می‌باشد که قابلیت تغییر شکل را کاهش می‌دهد.
 • قیمت استیل ۳۰۴ کمتر از استيل ۳۱۶ است.
 • استیل ۳۱۶ در محیط‌های خورنده عملکرد بهتری دارد.
 • در کاربردهایی در معرض آب قرار دارند، استيل ۳۱۶ انتخاب مناسب‌تری نسبت به استیل ۳۰۴ است.
 • سختی و استحکام استيل ۳۱۶ بیشتر از استيل ۳۰۴ است.

جایگزین‌های استيل ۳۰۴

برخی از گریدهای آلیاژی هستند که می‌توان از آن‌ها در موارد مختلف، به جای استيل ۳۰۴ استفاده کرد که عبارتند از:

۳۰۱L: زمانی که به نرخ کارسختی بالاتری در مقاطع تحت رول فرمینگ یا کشش نیاز باشد.

۳۱۶: زمانی که به مقاومت به خوردگی حفره‌ای و شیاری بیشتری در محیط‌های کلریدی، نیاز باشد.

۳۲۱:  در شرایطی که به مقاومت به حرارت بیشتر در محدوده دمایی ۶۰۰-۹۰۰ درجه سانتیگراد نیاز باشد. این فولاد استحکام دما بالای بیشتری نسبت به فولاد ۳۰۴ دارد. درباره خواص ورق استیل ۳۲۱ و کاربرد آن در صنعت، بیشتر بخوانید.

۴۳۰: زمانی که به مقاومت به خوردگی کمتری نیاز است و همچنین قیمت نهایی کمتری نیز مدنظر است، می‌توان آلیاژ ۴۳۰ را جایگزین آلیاژ استيل ۳۰۴ کرد.

راهنمای خرید ورق استيل ۳۰۴

گریدهای مختلف ورق استيل خواص مختلفی را ارائه می‌دهند. بنابراین نیاز است تا در حین خرید این ورق‌ها راهنمای خرید ورق استیل را مطالعه کنیم تا بهترین و مقرون‌بصرفه‌ترین انتخاب را متناسب با نیاز خود داشته باشیم. همچنین اگر قصد هر نوع ورق استيل مانند ورق استیل ۳۰۴ را داشته باشید، می‌توانید از کارشناسان و متخصصان فعال در این حوزه، راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. کارشناسان آیرومارت می‌توانند شما را در خرید انواع مقاطع فولادی کمک کنند.

استعلام قیمت ورق استیل ۳۰۴

عوامل مختلفی هستند که بر قیمت ورق استيل ۳۰۴ موثرند. ازجمله مهم‌ترین این عوامل، کیفیت، برند تولید، میزان عرضه و تقاضا، حمل و نقل و انبارداری و نوسانات ارزی در کشور است.

برای استعلام قیمت ورق استیل ۳۰۴ کلیک کنید.

همچنین آیرومارت ارائه دهنده انواع خدمات مربوط به پانچ، خمکاری، پرسکاری، روکش‌دار کردن و خشدارکردن انواع ورق استیل است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه  با کارشناسان آیرومارت تماس حاصل فرمایید.

 

 

۲۸ بهمن ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۴
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. hamed
   ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

   کامل و بسیار مفید، مرسی

   • آیرومارت
    ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    سلام و روز. بخیر ممنون از نظر لطف شما

  2. نوایی
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

   سلام خسته نباشید، ممنونم از اطلاعات خوبتون، من برای یک پروژه به مقادیر زیادی ورق استیل ۳۰۴ نیاز دارم. چطور می‌تونم باهاتون همکاری کنم؟

   • آیرومارت
    ۲۵ مهر ۱۴۰۰

    سلام روز بخیر برای تهیه ورق استیل ۳۰۴ در تمام مقادیر با شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس گرفته و داخلی ۳۵۰ را شماره‌گیری کنید.