۱۵ شهریور ۱۴۰۰ ادمین ۱۲
به اشتراک‌ گذاری

میلگرد کلاف چیست؟ آشنایی با انواع کلاف میلگرد و کاربرد آن‌ها

۴.۲/۵ - (۵ امتیاز)

میلگرد کلاف چیست؟ این پرسشی متداول در میان مشتریان بازارآهن است. میلگرد کلاف یا وایررود، به عنوان نوع خاصی از میلگرد، از جمله پرمصرف‌ترین مقاطع فولادی در پروژه‌های عمرانی برشمرده می‌شود. اگرچه مقاومت بتن در برابر نیروهای فشاری زیاد است، اما در مقابل مقاومت کششی پایینی دارند. به دلیل وجود این نقص در بتن برای افزایش مقاومت بتن از آرماتوربندی استفاده می‌کنیم.

به میلگرد های شکل گرفته آرماتور می‌گویند. میلگرد ها براساس شکل ظاهری، کاربردهای مختلفی دارند. میلگرد آجدار را می‌توان پر‌مصرف‌ترین انواع میلگرد دانست. میلگرد ساده، میلگرد ترانس و میلگرد کلاف از سایر انواع میلگرد فولادی می‌باشد.

میلگردها در دو حالت شاخه و کلاف به بازار ارائه می‌شوند. میلگردها با سایزهای کوچکتر را می‌توان به صورت کلاف پیچید و از مزایای کلاف میلگرد می‌توان به حجم کمتر، حمل و نقل و انبارداری ساده‌تر اشاره کرد. در ادامه این مقاله به توضیح روش تولید میلگرد کلاف و معرفی انواع آن می‌پردازیم.

برای مشاهده قیمت میلگرد آجدار روی لینک مشخص شده کلیک نمایید.

روش تولید میلگرد کلاف

در کارخانه نورد از شمش‌ به عنوان ماده اولیه برای تولید کلاف میلگرد استفاده می‌شود. این شمش‌ها از کربن، سیلیسیوم، منگنز، فسفر و گوگرد تشکیل شده‌اند. شمش‌های فولادی در کوره‌های حرارتی تا ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد پیش گرم شده و  سپس توسط رول های کوره به بخش رافینگ انتقال داده می‌شوند.

در نورد گرم به دلیل پایین بودن تنش‌های پلاستیکی، شمش‌های برافروخته با عبور از چندین ردیف متوالی غلتک، طی سه مرحله تغییر شکل داده و قطر آن‌ها کاهش می‌یابد. بعد از اتمام نورد، میلگرد به دور یک حقله پیچیده شده و به واحد خنک کننده منتقل می‌شوند.

در ویدئوی کوتاه زیر می‌توانید یک نمونه از خط تولید کلاف میلگرد را مشاهده کنید:

 

انواع میلگرد کلاف

میلگرد کلاف هم مشابه میلگرد شاخه در دو نوع ساده و آجدار تولید می‌شود. میلگرد در سایزهای ۵/۵ تا ۱۶ میلیمتر قابلیت کلاف پیچی دارد. به کلاف ساده در ابعاد ۵/۵ تا ۸ میلی متر مفتول هم گفته می‌شود. استاندارد میلگرد کلاف تنها به یک مورد محدود نشده و انواع مختلفی دارد.

انواع کلاف آجدار

این نوع میلگردهای سایز کوچک مشابه میلگردهای شاخه در استانداردهای A2 و A3 تولید می‌شود. قیمت کلاف آجدار در این دو استاندارد مشابه قیمت میلگرد شاخه می‌باشد. کلاف آجدار در کارخانه فولاد کویر کاشان، فولاد الیگودرز، فولاد احرامیان یزد، فولاد نطنز، فولاد کوثر اهواز، فولاد گلستان و شیراز پولاد تولید می‌شود.

انواع کلاف ساده

کلاف مفتول کربن متوسط

کلاف ساده مشابه میلگرد ساده در استاندارد A1 تولید می‌شود. قیمت میلگرد ساده A1 در حالت کلاف یا شاخه کمی ارزان‌تر از میلگرد آجدار می‌باشد. علاوه بر استاندارد A1 این نوع کلاف در استانداردهای RST34 و RST37 نیز تولید می‌شود. کلاف ساده با این استاندارد معمولا در ابعاد مفتول تولید می‌شوند. این کلاف میلگرد در صنعت تایر و لاستیک و انواع فنر کاربرد دارد. قیمت میلگرد کلاف در این دو استاندارد کمی ارزان‌تر از قیمت میلگرد کلاف A1 می‌باشد. در جدول زیر آنالیز شیمیایی این دو نوع استاندارد دیده می‌شود:

ترکیب شیمیایی میلگرد کلاف

ترکیب شیمیایی مفتول RST34 و RST37

کلاف مفتول کم کربن

به دلیل کم بودن کربن در ساختار قابلیت کشش پذیری بالا، جوش پذیری، چکش خواری و نورد سرد دارد. همچنین در دسته مفتول‌های کم کربن از دو استاندارد SEA1006 و SEA1008 استفاده می‌شود. قیمت کلاف میلگرد در این دو استاندارد هم کمی ارزانتر از میلگرد A1 می‌باشد. در جدول زیر ترکیب شیمیایی این دو نوع مفتول کم کربن دیده می‌شود:

ترکیب شیمیایی میلگرد کلاف

ترکیب شیمیایی مفتول SAE1006 و SAE1008

کلاف مفتول الکترود جوش

کلاف ساده در استاندارد USD7 که در فولاد نطنز تولید می‌شود، به عنوان الکترود جوشکاری مورد مصرف قرار می‌گیرد. همچنین مفتول با استاندارد S2 هم به عنوان الکترود جوشکاری زیر پودری کاربرد دارد. قیمت کلاف ساده در این دو استاندارد گرانتر از سایر انواع می‌باشد. آنالیز شیمیایی کلاف ساده با استاندارد USD7 و S2 در جدول زیر دیده می‎شود:

ترکیب شیمیایی میلگرد کلاف

ترکیب شیمیایی مفتول S2 و USD7 مقایسه‌ای که بین قیمت میلگرد کلاف ساده و آجدار در انواع مختلف انجام شد، متاثر از عوامل مختلف و متعددی است، اما در حالت کلی حدود قیمتی این محصولات به همین ترتیب می‌باشد.

کاربرد کلاف میلگرد

میلگردهای کلاف در صنایع مختلف مثل صنایع فنرسازی، الکترودسازی و جوشکاری، خودروسازی صنعت و ساختمان سازی کاربردهای فراوانی دارند. در صنعت ساختمان سازی به منظور تقویت استحکام سازه‌های بتنی، بلوک‌های نسوز، اتصالات گازی و تقویت ستون‌ها از میلگرد کلاف کاربرد دارد. همچنین برای تولید سیم خاردار، سیم بکسل، زنجیر فولادی و … نیز از این محصولات استفاده می‌شود. برای ساخت فنر در ابعاد مختلف هم می‌توان از این مقاطع سایز کوچک استفاده کرد.

حمل و نقل کلاف میلگرد

در حالت کلی حمل و نقل میلگرد در سایزهای کوچکتر از ۱۰ میلیمتر به صورت کلاف منطقی‌تر می‌باشد. همانطور که گفته شد، به دلیل حجم کمتر کلاف میلگرد هنگام حمل و نقل کار ساده‌تر خواهد بود. میلگرد کلاف برای استفاده در پروژه‌ها باید باز شود. این موضوع هم به صورت دستی و هم به کمک دستگاه کلاف باز کن قابل انجام است. از اشتباهات رایج در نگهداری میلگرد کلاف استفاده از پوشش نایلونی است که باعث زنگ زدن میلگرد می‌شود. به عنوان راهکار می‌توان در زمان انبارداری کلاف‌ها را روی پالت‌های چوبی قرار داد. به این ترتیب با انجام این کار میزان زنگ زدگی میلگرد کاهش می‌یابد.

تولید کننده میلگرد کلاف در ایران

مطابق با اطلس تولیدکنندگان میلگرد فولادی در ایران، ذوب آهن اصفهان، کویر کاشان، فولاد الیگودرز، پرشین فولاد آریانورد کوثر آریا و فولاد نطنز، به عنوان برندهای مطرح این کالا در بازار شناخته می‌شوند. مقدار تولید کارخانه‌های داخل کشور به اندازه‌ای است که بخشی از تولیدات به کشورهای دیگر صادر می‌گردد.

عوامل موثر بر قیمت

میزان عرضه و تقاضا بر روی قیمت میلگرد اثر می‌گذارد. بدیهی است که بالا بودن تقاضا و کم بودن عرضه قیمت میلگرد را افزایش می‌دهد. در فصل زمستان نیز به دلیل رکورد بازار ساخت و ساز تقاضا کاهش می‌یابد. از عوامل موثر دیگر بر روی قیمت کلاف میلگرد می‌توان به قیمت شمش اولیه و هزینه حمل و نقل نیز اشاره کرد.

با یک کلیک تمامی مقاطع مورد نیاز خود را از سایت آیرومارت دریافت خواهید کرد.

۱۵ شهریور ۱۴۰۰ ادمین ۱۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. فاطمه میراحمدی
   ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

   سلام یک کلاف معمولا چند تن است؟

   • آیرومارت
    ۲۳ شهریور ۱۴۰۰

    سلام وقت بخیر. کلاف میلگرد سایز ۶.۵ در حدود ۱.۵ تا ۲ تن وزن دارد.

  2. مرجان
   ۲۱ شهریور ۱۴۰۰

   مطالی بسیار مفید بود ممنون از اطلاعاتی که دادید

   • آیرومارت
    ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

    سلام ممنون از توجه شما

  3. زهرا
   ۲۱ شهریور ۱۴۰۰

   نگهداری میلگرد کلاف به چه صورتی ؟

   • آیرومارت
    ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

    سلام و وقت بخیر کلاف میلگرد باید به دور از تماس مستقیم مواد خورنده،رطوبت و تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد. هم چنین توجه کنید که میلگردهای کلاف باید در فاصله حداقل ۱۵ سانتی متری از سطح زمین در انبار نگهداری شوند.

  4. فرحان
   ۲۱ شهریور ۱۴۰۰

   مطالب خیلی کامل و کاربردی بود باتشکر

   • آیرومارت
    ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

    با سلام ممنون از نظر لطف شما

  5. رضا محمدعلی نژاد
   ۲۱ شهریور ۱۴۰۰

   خیلی ممنون مطلبتون جواب تمام سوالات من رو داد. متشکرم

   • آیرومارت
    ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

    با سلام خیلی خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید بود.

  6. محسن اسدی
   ۱۳ مهر ۱۴۰۰

   میلگرد اهمیت خیلی زیادی توی ساختمون سازی داره. امیدواریم که قیمتش رو به کاهش باشه