میلگرد-کلاف

میلگرد کلاف چیست؟ آشنایی با انواع میلگرد کلاف و کاربرد آن‌ها

میلگرد کلاف یا وایررود نوع خاصی میلگرد از پرمصرف‌ترین مقاطع فولادی به ویژه در پروژه‌های عمرانی می باشد. اگرچه مقاومت بتن در برابر نیروهای فشاری زیاد است اما در مقابل مقاومت کششی پایینی دارند. به دلیل وجود این نقص در بتن برای افزایش مقاومت بتن از آرماتوربندی استفاده می‌کنیم.

به میلگرد های شکل گرفته آرماتور می‌گویند. میلگرد ها بر اساس شکل ظاهری، کاربرد های مختلفی دارند. میلگرد آجدار را می‌توان پر‌مصرف‌ترین انواع میلگرد دانست. میلگرد ساده، میلگرد ترانس و میلگرد کلاف از سایر انواع میلگرد فولادی می‌باشد.

میلگردها در دو حالت شاخه و کلاف به بازار ارائه  می‌شوند. میلگردها با سایزهای کوچکتر را می‌توان به صورت کلاف پیچید و از مزایای کلاف میلگرد می‌توان به حجم کمتر، حمل و نقل و انبارداری ساده‌تر اشاره کرد. در ادامه این مقاله به توضیح روش تولید میلگرد کلاف و معرفی انواع آن می پردازیم.

برای مشاهده قیمت میلگرد آجدار روی لینک مشخص شده کلیک نمایید.

روش تولید

در کارخانه نورد از شمش های به عنوان ماده اولیه برای تولید میلگرد کلاف استفاده می‌شود. این شمش ها از کربن، سیلیسیوم، منگنز، فسفر و گوگرد تشکیل شده‌اند. شمش های فولادی در کوره های حرارتی تا 1100 درجه سانتی گراد پیش گرم شده و  سپس شمش‌ها توسط رول های کوره به بخش رافینگ انتقال داده می‌شوند.

در نورد گرم به دلیل پایین بودن تنش های پلاستیکی، شمش های برافروخته با عبور از چندین ردیف متوالی غلتک، طی سه مرحله تغییر شکل داده و قطر آن ها کاهش می‌یابد. بعد از اتمام نورد، میلگرد به دور یک حله پیچیده شده و به واحد خنک کننده منتقل می‌شوند.

در ویدئوی کوتاه زیر می‌توانید یک نمونه از خط تولید میلگرد کلاف را مشاهده کنید:

 

انواع میلگرد کلاف

میلگرد کلاف هم مشابه میلگرد شاخه در دو نوع ساده و آجدار تولید می‌شود. میلگرد در سایزهای 5/5 تا 16 میلیمتر قابلیت کلاف پیچی دارد. به کلاف ساده در ابعاد 5/5 تا 8 میلی متر مفتول هم گفته می‌شود. کلاف ساده و کلاف آجدار در استانداردهای مختلفی تولید می‌شوند.

انواع کلاف آجدار

این نوع میلگردهای سایز کوچک مشابه میلگردهای شاخه در استانداردهای A2 و A3 تولید می‌شود. قیمت کلاف آجدار در این دو استاندارد مشابه قیمت میلگرد شاخه می‌باشد. کلاف آجدار در کارخانه فولاد کویر کاشان، فولاد الیگودرز، فولاد احرامیان یزد، فولاد نطنز، فولاد کوثر اهواز، فولاد گلستان و شیراز پولاد تولید می‌شود.

انواع کلاف ساده

کلاف مفتول کربن متوسط

کلاف ساده مشابه میلگرد ساده در استاندارد A1 تولید می‌شود. قیمت میلگرد ساده A1 در حالت کلاف یا شاخه کمی ارزان‌تر از میلگرد آجدار می‌باشد. علاوه بر استادارد A1 این نوع کلاف در استانداردهای RST34 و RST37 نیز تولید می‌شود. کلاف ساده با این استاندارد معمولا در ابعاد مفتول تولید می‌شوند. این میللگرد کلاف در صنعت تایر و لاستیک و انواع فنر کاربرد دارد. قیمت میلگرد کلاف در این دو استاندارد کمی ارزان‌تر از قیمت میلگرد کلاف A1 می‌باشد. در جدول زیر آنالیز شیمیایی این دو نوع استاندارد دیده می‌شود:

ترکیب شیمیایی مفتول RST34 و RST37
ترکیب شیمیایی مفتول RST34 و RST37

کلاف مفتول کم کربن

به دلیل کم بودن کربن در ساختار قابلیت کشش پذیری بالا، جوش پذیری، چکش خواری و نورد سرد دارد. همچنین در دسته مفتول‌های کم کربن از دو استاندارد SEA1006 و SEA1008 استفاده می‌شود. قیمت میلگرد کلاف در این دو استاندارد هم کمی ارزانتر از میلگرد A1 می‌باشد. در جدول زیر ترکیب شیمیایی این دو نوع مفتول کم کربن دیده می‌شود:

ترکیب شیمیایی مفتول SAE1006 و SAE1008
ترکیب شیمیایی مفتول SAE1006 و SAE1008

کلاف مفتول الکترود جوش

کلاف ساده در استاندارد USD7 که در فولاد نطنز تولید می‌شود به عنوان الکترود جوشکای مورد مصرف قرار می‌گیرد. همچنین از مفتول با استاندارد S2 هم به عنوان الکترود جوشکاری زیر پودری استفاده می‌شود. قیمت کلاف ساده در این دو استاندارد گرانتر از سایر انواع می‌باشد. آنالیز شیمیایی کلاف ساده با استاندارد USD7 و S2 در جدول زیر دیده می‎شود:

ترکیب شیمیایی مفتول S2 و USD7

ترکیب شیمیایی مفتول S2 و USD7مقایسه‌ای که بین قیمت میلگرد کلاف ساده و آجدار در انواع مختلف انجام شد، متاثر از عوامل مختلف و متعددی است، اما در حالت کلی حدود قیمتی این محصولات به همین ترتیب می‌باشد.

کاربرد میلگرد کلاف

میلگردهای کلاف در صنایع مختلف مثل صنایع فنرسازی، الکترودسازی و جوشکاری، خودروسازی صنعت و ساختمان سازی کاربردهای فراوانی دارند. در صنعت ساختمان سازی به منظور تقویت استحکام سازه‌های بتنی، بلوک های نسوز، اتصالات گازی و تقویت ستون‌ها از میلگرد کلاف کاربرد دارد. همچنین برای تولید سیم خاردار، سیم بکسل، زنجیر فلزی و … نیز از این محصولات استفاده می‌شود. برای ساخت فنر در ابعاد مختلف هم می‌توان از این مقاطع سایز کوچک استفاده کرد.

حمل و نقل میلگرد کلاف

در حالت کلی حمل و نقل میلگرد در سایزهای کوچکتر از 10 میلیمتر به صورت کلاف منطقی‌تر می‌باشد. همینطور که گفته شد به دلیل حجم کمتر کلاف میلگرد هنگام حمل و نقل کار ساده‌تر خواهد بود. میلگرد کلاف برای استفاده در پروژه‌ها باید باز شود، این موضوع هم به صورت دستی و هم به کمک دستگاه کلاف باز کن قابل انجام است. از اشتباهات رایج در نگهداری میلگرد کلاف استفاده از پوشش نایلونی است که باعث زنگ زدن میلگرد می‌شود. به راهکار می توان در زمان انبارداری کلاف‌ها را روی پالت‌های چوبی قرار داد به این ترتیب با انجام این کار میزان زنگ زدگی میلگرد را کاهش داد.

تولید کننده میلگرد کلاف در ایران

از جمله تولید کنندگان داخلی میلگرد کلاف می توان به ذوب آهن اصفهان، کویر کاشان، فولاد الیگودرز، پرشین فولاد آریانورد کوثر آریا و فولاد نطنز اشاره کرد. مقدار تولید کارخانه های داخل کشور به اندازه‌ای است که بخشی از تولیدات به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

عوامل موثر بر قیمت

میزان عرضه و تقاضا بر روی قیمت میلگرد اثر می گذارد. بدیهی است که بالا بودن تقاضا و کم بودن عرضه قیمت میلگرد را افزایش می دهد. در فصل زمستان نیز به دلیل رکورد بازار ساخت و ساز تقاضا کاهش می یابد. از عوامل موثر دیگر بر روی قیمت میلگرد کلاف می توان به قیمت شمش اولیه و هزینه حمل و نقل نیز اشاره کرد.

با یک کلیک تمامی مقاطع مورد نیاز خود را از سایت آیرومارت دریافت خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *