۳۰ مهر ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

گندله‌ سازی و کنسانتره آهن

جهت تولید فولاد، ابتدا سنگ آهن از معدن استخراج می‌شود، سپس برای حذف ناخالصی‌های سنگ معدن از فرآیند فلوتاسیون کمک گرفته می‌شود. پس از تغلیظ سنگ آهن، گندله سازی انجام می‌شود تا پودر سنگ آهن به ابعاد مناسب برسد. در مراحل بعد با احیا گندله سنگ آهن، فولاد تولید می‌شود. در این ویدئو از سایت آیرومارت مروری بر فرآیندهای استخراج، تغلیظ و گندله سازی سنگ آهن خواهیم داشت.

کنسانتره آهن

فرآوری سنگ آهن بر اساس محصول تولیدی به دو دسته تقسیم می‌گردد. سنگ آهن دانه بندی و کنسانتره آهن. دانه بندی به روش خشک و در جهت جداسازی سنگ آهن پرعیار و کم‌عیار انجام می‌شود. برای بازگشت سنگ آهن کم عیار به چرخه تولید از رویه کنسانتره استفاده می‌نماییم. به این صورت که با استفاده از روش‌های پیشرفته، عناصر ناخالص و مضر سنگ گرفته می‌شود و ظاهر و داخل آن فرمی یکپارچه به خود می‌گیرد. این روش‌ها شامل مراحل خردایش، آسیاب‌کنی، پرعیارسازی و آبگیری است.
کنسانتره به دست آمده از سنگ آهن ابتدا به گندله و سپس به فولاد تبدیل می‌شود.
در اصطلاح به گلوله‌های تولید شده از سنگ آهن و سایر مواد افزودنی، گندله می‌گویند و روشی که برای تبدیل ذرات مواد اولیه به این توده‌های متراکم استفاده می‌شود را گندله سازی نامند.

مواد اولیه که در کنسانتره آهن و برای تولید گندله بکار می‌رود به شرح زیر است:

  • سنگ آهن: اولین و مهم‌ترین ماده اولیه برای تولید گندله است.
  • بنتونیت: بهترین کانی برای پیوند ذرات گندله است، چراکه باعث توزیع یکنواخت آب و جلوگیری از ترک برداشتن گندله و نیز افزایش استحکام مکانیکی آن می‌شود.
  • مواد آلی:  برقرارکننده پیوند شیمیایی بین ذرات هستند. گاز تولید شده از تجزیه آن باعث افزایش تخلخل و کیفیت گندله می‌گردد.
  • آهک: از آن به صورت سنگ آهک و با ابعاد زیر ۰.۵ میلیمتر در جهت افزایش استحکام گندله استفاده می‌شود.
  • هیدروکسید کلسیم: از ترکیب تکلیس سنگ آهک و مخلوط آهک تولیدی با آب، تشکیل می‌شود و با دارا بودن خاصیت چسبندگی، باعث اتصال ذرات آهن به یکدیگر می‌گردد.
  • آب: میزان و کیفیت آب تاثیر زیادی بر گندله دارد. به این صورت که میزان آب اگر کم‌تر و یا بیشتر از مقدار لازم باشد، مقاومت مکانیکی گندله را کاهش می‌دهد.
  • سیمان:  برای سخت شدن گندله‌های سرد که نیاز به پخت ندارند استفاده می‌شود.

در این مقاله به موضوع گندله‌ سازی و کنسانتره آهن پرداختیم. حال پیشنهاد میکنیم.برای استعلام قیمت آهن روی لینک داده شده کلیک کنید.

۳۰ مهر ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران