قیمت ورق های آهنی و فولادی

قیمت ورق های آهنی و فولادی

ورق، کالایی مهم و اساسی برای غالب صنایع فعال در سراسر کشور محسوب می‌شود که گروه بندی‌های مختلفی را برای آن درنظر می‌گیرند. دسترسی به قیمت، خدمات و راهنمایی خرید انواع ورق آهنی و فولادی از جمله نیازهای مهم مشتریان بازار آهن برشمرده می‌شود. در این صفحه به سادگی به لیست قیمت ورق امروز تمامی برندها، انواع آلیاژهای فولادی و ضخامت‌ها دسترسی خواهید داشت. در ادامه، آیرومارت شما را در خرید ورق های سرد، گرم و استیل راهنمایی می‌کند.


ورق های گرم

به محصول حاصل از نورد گرم اسلب های فولادی، ورق گرم می‌گویند. تنوع و گستردگی ورق های گرم موجود در بازار، به دلیل به‌کارگیری گریدهای مختلف شمش فولادی، فرایندهای سطحی و پیروی از استانداردهای مختلف ساخت توسط کارخانه‌ها است. با کلیک بر روی هر کدام از موارد زیر می توانید، قیمت ورق های گرم امروز موجود در آیرومارت را مشاهده کنید.

ورق های سرد

به‌کارگیری روش تولید نورد در دماهای پایین، موجب شده تا این مقاطع با نام ورق سرد شناخته شوند. از نظر کاربرد، روش تولید، مزایا و معایب میان ورق های سرد و گرم فولادی تفاوت وجود دارد. ورق شیروانی، ورق گالوانیزه، ورق رنگی و عرشه فولادی، ورق های سرد فولادی‌اند که قیمت روز این محصولات را می‌توانید در لیست زیر مشاهده کنید.

ورق های استیل

ورق‌های تولیدی با شمش استنلس استیل با نام ورق استیل شناخته می‌شوند. با توجه به گرید آلیاژی، حالت سطحی و نوع کاربرد، بازار ورق های استیل، از تنوع بالایی برخوردارند. این مقاطع به دلیل وارداتی بودن، در مقایسه با سایر ورق های فولادی، جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند. برای خرید و مشاهده لیست قیمت ورق های استیل، به لیست زیر مراجعه کنید.

مراحل ثبت سفارش

مرحله اول درخواست خرید ۱
مرحله دوم پیش فاکتور ۲
مرحله سوم نحوه تسویه حساب ۳
مرحله پنجم تسویه نهایی ۴
مرحله چهارم ارسال و تحویل بار ۵

راهنمای خرید ورق فولادی

خرید ورق آهنی از آیرومارت می‌تواند به صورت حضوری، تلفنی و سفارش ازطریق وبسایت انجام شود. شما می‌توانید هرکدام از این روش‌ها را انتخاب نمایید. درصورت انتخاب هرکدام از این روش‌ها، مراحل خرید ورق آهن ثابت است و شامل موارد زیر می‌شود:

 • درخواست خرید
 • پیش فاکتور
 • مشخص کردن نحوه تسویه حساب
 • تسویه نهایی
 • ارسال و تحویل بار

برای خرید حضوری می‌توانید در محل دفتر و به صورت مستقیم با کارشناسان ما گفتگو نمایید و در خرید تلفنی، کافیست با شماره 45306-021 تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید. اما خرید انواع ورق آهن از وبسایت آیرومارت چگونه انجام می‌شود؟

خرید ورق فولادی از وبسایت آیرومارت

برای خرید آنلاین ورق از آیرومارت، کافیست از لیست کالای موجود در این صفحه، ورق مورد نیاز خود را انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید. به کمک فیلترهایی که هر صفحه وجود دارد، لیست قیمت ورق امروز تمامی برندها در ابعاد مختلف قابل مشاهده است. برای محاسبه وزن ورق نیز می‌توانید از محاسبه‌گر آنلاینی که در انتهای سمت راست صفحه قرار داده شده است، استفاده کنید. برای این کار، شما ابعاد ورق را وارد می‌کنید و در نهایت، وزن آن با تقریب بسیار خوبی برای شما محاسبه می‌شود. درنهایت، با کلیک بر روی گزینه خرید، سفارش اولیه شما ثبت می‌شود و کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.

نحوه عرضه ورق آهن به بازار

ورق آهنی به سه صورت شیت فابریک، رول و برش‌خورده به بازار عرضه می‌شود. درواقع، ضخامت ورق تعیین می‌کند، وضعیت آن به چه صورت باشد. ورق‌های با ضخامت کمتر از 15 میلی‌متر، معمولا به صورت رول و بیشتر از آن، به صورت شیت فابریک در بازار موجودند.
اما ورق برشی چیست؟ ورق برشی به ورقی گفته می‌شود که در ابعاد سفارشی و مطابق با نظر مشتری، برش می‌خورد. این برش می‌تواند با استفاده از دستگاه‌های برشی مانند گیوتین، برش پلاسما و … انجام شود. قیمت ورق برشی، باتوجه به ابعاد، روش و کفیت برش، متفاوت است.

عوامل موثر بر قیمت ورق آهن

در حالت کلی می‌توان گفت مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت ورق فولادی شامل برند تولید ورق، وزن، ابعاد (ضخامت، طول و عرض)، نوسانات ارزی، روش تولید و نوسانات بازار بورس است. تاثیر هر کدام از این عوامل بر قیمت ورق اهنی، با توجه به نوع ورق، آلیاژ آن و اینکه تولید داخل باشد یا کالای وارداتی، متفاوت است.
تحت تاثیر عواملی که در بالا گفته شد، همواره بازار آهن نوساناتی را تجربه می‌کند که ممکن است در زمان‌های مختلف، کم یا زیاد باشد. بنابراین در بسیاری مواقع، قیمت ورق امروز با روزهای قبل و بعد یکسان نیست. همین موضوع باعث شده تا صنایع مصرف‌کننده این کالا، استعلام قیمت روز ورق آهن را در دستور کار خود قرار دهند تا بهترین زمان را برای خرید آن، درنظر بگیرند.
در ادامه به معرفی انواع ورق‌های فولادی، مشخصات، کارخانه‌های تولیدکننده و راهنمای خرید هرکدام می‌پردازیم و عوامل موثر بر قیمت انواع ورق آهن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ورق st37

ورق St37 به عنوان مهم ترین کالای استراتژیک فولادی محسوب می‌شود. این مقطع توسط کارخانه‌های مختلف مانند فولاد مبارکه، کاویان، اکسین و گیلان تولید می‌گردد. قیمت ورق st37 در هرکدام از این برندها متفاوت است.

ورق st52

ورق st52 به عنوان یک ورق ساختاری و زیربنایی، در صنایع مختلف کاربرد دارد. حضور عناصر مختلف مثل سیلیسیم و منگنز در ساختار، موجب ایجاد خواص پیچشی و خمشی این مقطع فولادی در برابر ورق سیاه معمولی یا st37 شده‌است.
این مقطع فولادی در صنایع مختلف، مثل پتروشیمی مورد استفاده قرار میگیرد. هم‌چنین به عنوان ماده اولیه برای تولید سایر مقاطع فولادی مثل لوله و پروفیل، کاربرد دارد. قیمت ورق آهن st52 به دلیل خواص بهتر و مقادیر عناصر آلیاژی بیشتر، بیشتر از ورق st37 است.
مجتمع فولاد مبارکه اصفهان و اکسین اهواز را می‌توان از مهم‌ترین تولیدکنندگان داخلی ورق st52 دانست.

ورق A516

ورق A516 از جمله ورق های فولادی آلیاژی است که به دلیل مقاومت بالا در برابر شعله و کاربرد در مخزن‌سازی، با نام‌های ورق آتشخوار و ورق مخزنی نیز شناخته می شود. این ورق در چهار گروه اصلی تولید و راهی بازار می شود که عبارتند از:

 • A516 Gr 55
 • A516 Gr 60
 • A516 Gr 65
 • A516 Gr 70

قیمت ورق آهن در هرکدام از این گریدها متفاوت است.

ورق A283

ورق A283 در دسته ورق‌های گرم قرار می‌گیرد. به دلیل قابلیت خمکاری و خواص جوشکاری مناسب این ورق، در تولید مخازن کم فشار و پرفشار، در صنایع نفت و گاز کاربرد گسترده‌ای یافته است. ورق A283 از نظر ترکیب شیمیایی شباهت زیادی با ورق A516 دارد.
ورق A283 در 4 گرید A، B، C و D در بازار موجود است. این گریدها از نظر ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی تفاوت دارند. در نتیجه قیمت ورق فولادی A283 نیز در هر کدام از این گریدها متفاوت است.

ورق آجدار

ورق آجدار نوعی ورق است که در سطح خود برجستگی‌هایی به شکل لوزی، عدسی، شطرنجی، بادامی و الماسی دارد. دلیل نامگذاری این نوع ورق نیز به همین علت است. به این برجستگی‌ها، گل ورق نیز گفته می‌شود.
ورق شطرنج (Chequered sheet)، ورق کف سازی (durbar floor sheet) و ورق برجسته ( embossed sheet) از نام‌های دیگر این ورق است.
یک نوع تقسیم‌بندی که برای این ورق به کار برده می‌شود، تعداد آج‌های موجود در هر صفحه آن است که با عنوان سه خط، چهار خط و یا پنج خط دسته‌بندی می‌گردد. قیمت ورق فلزی آجدار با توجه به ماده اولیه، روش ساخت و خواص مکانیکی آن مشخص خواهد شد.
معروف‌ترین تولیدکننده ورق آجدار در ایران، فولاد مبارکه است. واحد فولادسازی و نورد پیوسته سبا که زیرمجموعه این کارخانه محسوب می‌شود، به تولید ورق آجدار بادامی لبه پهن در ضخامت‌های 2 تا 6 میلی‌متر و عرض های 100 تا 150 میلیمتر کرده است.
ورق آجدار در ضخامت های 1.5، 2، 3، 6، 8، 10 تولید می‌شود. قیمت ورق آهن آجدار، با توجه به ابعاد آن تعیین می‌گردد.

تسمه (ورق تسمه)

تسمه یا ورق تسمه به مقاطعی به شکل مربع یا مستطیل که اختلاف عرض و ضخامت آن‌ها با هم زیاد باشد، گفته می‌شود. تسمه‌ها در جنس‌های متفاوتی ساخته می‌شوند که پرکاربردترین آن‌ها تسمه فولادی است. تسمه در صنایع مختلفی از جمله ساختمان سازی، حمل و نقل بار، صنایع معدنی و ادوات کشاورزی کاربرد دارد. قیمت تسمه فولادی در هر جنسی نزدیک به قیمت ورق فولادی در همان جنس است.

ورق اسیدشویی

ورق اسیدشویی از انواع ورق‌های فولادی است که به منظور حذف اکسیدهای تشکیل شده در اثر فرایند نورد گرم بر روی آن، از یک محلول رقیق اسیدی استفاده می‌شود. ورق اسیدشویی طی این فرایند، سطح براق پیدا می‌کند و ظاهر آن مشابه ورق روغنی می‌شود. با توجه به فرآیند تولید، قیمت این ورق بیشتر از قیمت ورق آهن معمولی است.

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه نوعی ورق فولادی است که پوششی از فلز روی (Zn)، بر سطح آن اعمال می‌شود. این پوشش موجب می‌شود تا مقاومت ورق در مقابل خوردگی و زنگ زدن، افزایش یابد. ورق گالوانیزه در حالت کلی و براساس روش تولید در دو گروه ورق گالوانیزه گرم و سرد قرار می‌گیرد. این دو نوع ورق، خواص، کاربرد و قیمت متفاوتی دارند. مقاومت به خوردگی بالای ورق گالوانیزه موجب شده تا در محیط‌های مرطوب، مانند مناطق شمالی کشور، کاربرد گسترده‌ای داشته باشند.

ورق استیل

یکی دیگر از انواع ورق که به واسطه مقاومت به خوردگی بالا، کاربرد بسیار گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد، ورق استیل است. این نوع ورق براساس نوع کاربرد در دو گروه کلی صنعتی و دکوراتیو و باتوجه به شکل ظاهری در سه دسته مات، خشدار و براق قرار می‌گیرد.
پرتقاضاترین ورق‌های استیل موجود در بازار، شامل گریدهای 304 و 316 می‌شود. گرید آلیاژی، از عوامل بسیار تاثیرگذار در قیمت ورق استیل به‌شمار می‌رود.

معروف‌ترین کارخانه‌های تولیدکننده ورق در ایران

در پی کاربرد گسترده ورق در صنایع مختلف به عنوان مقطع نهایی و یا ماده اولیه در تولید سایر محصولات آهنی، نیاز به این محصول، روز به‌روز بیشتر می‌شود. در راستای پاسخگویی به این نیاز، کارخانه‎‌های بسیاری در سراسر کشور به تولید این محصول می‌پردازند. به عنوان مثال در ورق‌هایی مانند st52 وst37، تا حدودی به خودکفایی رسیده‌ایم اما در ورق‌هایی مانند ck45 و انواع ورق استیل، هنوز، تولیدات چندانی نداریم.
درحالت کلی، از کارخانه‌های درجه یک در تولید ورق آهنی، می‌توان به فولاد مبارکه و فولاد اکسین اهواز اشاره نمود. قیمت ورق فولاد مبارکه و قیمت ورق اکسین، نسبت به سایر برندهای موجود در بازار، بیشتر است اما باتوجه به کیفیت بالای این محصولات، توجیه اقتصادی دارد.
از دیگر برندهای خوب موجود در بازار می‌توان ورق کاویان و ورق گیلان را نام برد. نکته دیگری که باید در خرید ورق فلزی مورد توجه قرار دهید، این است که هر کارخانه‌ای، سایزهای مشخصی را تولید می‌کند. به همین دلیل، برای اینکه بهترین برند محصول مورد نظرتان را در سایز مشخص پیدا کنید، بهتر است از افراد باتجربه در بازار کمک بگیرید.
تامین‌کنندگان معتبر آهن آلات، ازجمله بازرگانی فولاد آیرومارت، مشاوره فنی و تخصصی پیش از خرید ارائه می‌دهند. با کمک این مشاوره‌ها، می‌توانید مناسب‌ترین انتخاب را مطابق با نیازتان داشته باشید.

خدمات آیرومارت در رابطه با انواع ورق

بازرگانی فولاد آیرومارت علاوه بر فروش ورق آهن و استیل در سایز، جنس و کیفیت‌های متنوع از برترین برندهای داخلی و خارجی، تمامی خدمات مربوط به ورق را نیز ارائه می‌دهد. برخی از این خدمات عبارتند از:

 • برشکاری طولی و عرضی
 • کونیک و عدسی
 • خدمات اسید شویی
 • خمکاری و سوراخکاری
 • جوش و پرسکاری

تمامی خدمات بالا در بالاترین کیفیت و بهترین قیمت، توسط مجموعه آیرومارت قابل ارائه است.

استعلام قیمت ورق آهن از آیرومارت

راه‌های مختلفی برای استعلام قیمت روز ورق فولادی از آیرومارت، وجود دارد. شما با استفاده از وبسایت و شبکه‌های اجتماعی آیرومارت، مانند کانال تلگرام این مجموعه، می‌توانید به قیمت امروز ورق فولادی دسترسی داشته باشید. برای اطلاع از لیست قیمت انواع ورق آهن به صورت لحظه‌ای و نیز دریافت مشاوره خرید، فقط کافیست با کارشناسان ما به شماره 45306-021 تماس بگیرید.

راهنمای خرید آنلاین

ورق سیاه در ضخامت های از 1.5 میلیمتر تا 100 میلیمتر وجود دارد. ورق فولاد در حالت شیت (فابریک) و رول ( تا ضخامت 15 میلیمتر) موجود است و در حالت رول طبعا محدودیت طولی وجود نخواهد داشت و ورق در ابعاد دلخواه مشتری طول‌بری می‌شود. همچنین عرض معمول ورق آهن بازار 1، 1.25 ، 1.5 و 2 متر است و با توجه به سفارش مشتری امکان عرض‌بری ورق و ابعاد دلخواه مشتری وجود دارد.

بستگی به نوع ماشین و تعداد و محل بارگیری و محل تخلیه و مسافت دارد. اما به‌طور کلی کمترین هزینه تریلر برای جابجایی بار از انباری به انبار مجاور در حدود 300 هزار تومان است.

از کارخانه‌های تولید کننده ورق در ایران می‌توان به فولاد مبارکه، اکسین اهواز، کاویان و گیلان اشاره کرد. شما می توانید قیمت ورق فولادی از آیرومارت با بهترین قیمت ورق بخواهید.

به طور کلی ورق‌های فولادی به کمک فرآیند نورد تولید می‌شوند و بنا به نوع فرآیند نورد به دو دسته ورق‌های سرد و ورق گرم تقسیم می‌شوند. حاصل فرآیند نورد دما، بالا ورق گرم می‌باشد که به دلیل اکسید شدن سطح ورق پس از نورد و سطح سیاه آن به نام ورق سیاه نیز شناخته می‌شود. ورق سرد از فرآیند نورد در دمای پایین‌تر تولید می‌شود و با توجه به استفاده از روانکار در حین فرایند سطحی براق داشته و ورق روغنی نیز نام‌ می‌گیرد.

ورق فولادی در ضخامت های از 1.5 میلیمتر تا 100 میلیمتر وجود دارد. ورق فولاد در حالت رول شده (تا ضخامت 15 میلیمتر)  و به صورت شیت طول 6 متری (فابریک) تولید می گردد.

با توجه به ارتباطات نزدیک کنسرسیوم آیرومارت با تولیدکنندگان ورق گالوانیزه امکان گالوانیزه کردن با ضخامت و کیفیت سفارشی مشتری وجود دارد.

با توجه به حساسیت ورق‌های آلیاژی امکان آنالیز شیمیایی در مبدا و مقصد (به صورت نمونه گیری) و هم به صورت پرتابل با حضور کارشناسان ما و ارائه گواهی‌نامه معتبر (Certificate) و بازرسین شما وجود دارد و در صورت عدم تطابق محصول، کالا تعویض می‌گردد.

برشکاری طولی و عرضی، کونیک، عدسی، چراغ‌قوه و انجام خدمات اسید شویی، گالوانیزه گرم و سرد و خدمات خم، سوراخکاری، جوش و پرس

امکان بازرسی محصول قبل از بارگیری و در انبار مبدا برای مشتریان فراهم است.