۲۳ فروردین ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۱
به اشتراک‌ گذاری

لوله گالوانیزه چیست و چه کاربردی دارد؟

۵/۵ - (۱۵ امتیاز)

لوله گالوانیزه از انواع لوله های فولادی است که با فلز روی آبکاری شده است. به عبارت دیگر پوششی محافظ از فلز روی بر سطح لوله فولادی و به منظور افزایش مقاومت آن به خوردگی، ایجاد می‌شود. همین ویژگی مقاومت به خوردگی موجب شده تا انواع لوله گالوانیزه، اغلب به عنوان لوله آب مورد استفاده قرار گیرند.

در این مقاله سعی شده است تا درباره لوله مشخصات گالوانیزه، انواع و کاربرد آن‌ها، روش تولید و تفاوت انواع لوله گالوانیزه گرم و سرد، صحبت شود.  ‌‌

مشخصات لوله گالوانیزه

لوله به عنوان مقطعی پرکاربرد در صنعت محسوب می‌شود. از سوی دیگر، داشتن خاصیت مقاومت به خوردگی از جمله خواص مهمی است که برای کاربرد لوله‌ها در محیط‌های مختلف نیاز است. لوله‌های فولادی معمولی مقاومت به خوردگی کمی دارند. در محیط‌های خورنده معمولا از انواع لوله گالوانیزه و یا از لوله استیل استفاده می‌شود.

از بارزترین مشخصات انواع لوله گالوانیزه، مقاومت بالای آن‌ها در مقابل خوردگی است که کاربرد این لوله‌ها را در محیط‌های خورنده رقم می‌زند.

پوشش روی ایجاد شده بر سطح این لوله‌ها موجب شده تا در محیط‌های خورنده، فلز روی نسبت به آهن، زودتر وارد واکنش شده و مانند یک فلز فدا شونده رفتار می‌کند. در نتیجه خوردگی و زنگ زدن لوله به تاخیر می‌افتد.  در برخی از محیط‌های اسیدی خورده شدن فلز روی با سرعت بالایی رخ می‌دهد. بنابراین بهتر است که در چنین محیط‌هایی از هیچ کدام از انواع لوله گالوانیزه استفاده نشود.

انواع لوله گالوانیزه به دلیل ارائه خواص مقاومت به خوردگی خوب در مقابل رطوبت، اغلب در انتقال آب کاربرد دارند.  در سال‌های نه چندان دور، از لوله‌های سربی در انتقال آب استفاده می‌شد. تا اینکه محققان متوجه شدند که این لوله‌ها سرب موجود در ترکیب خود را به آب، انتقال داده و سلامتی انسان را به خطر می‌اندازند. به تدریج انواع این لوله که خطر بسیار کمتری نسبت به لوله‌های سربی دارند و از مقاومت به خوردگی بالایی نیز برخوردارند، جایگزین لوله‌های سربی شدند .

انواع لوله گالوانیزه

انبار لوله گالوانیزه

انواع لوله گالوانیزه

انواع لوله گالوانیزه را می‌توان بر اساس وزن و روش تولید، در دسته بندی‌های مختلفی قرار داد. براساس وزن، انواع لوله گالوانیزه در دو دسته سنگین و سبک قرار می‌گیرد.

اما مهم‌ترین دسته‌بندی این نوع لوله‌ها، بر اساس روش تولید است. مطابق با این معیار، انواع لوله گالوانیزه در دو دسته زیر قرار می‌گیرد:

 • لوله گالوانیزه گرم
 • لوله گالوانیزه سرد

هر کدام از این انواع لوله گالوانیزه، به دلیل ارائه خواص متفاوت، در موارد متفاوتی نیز کاربرد دارند. در خصوص تفاوت لوله گالوانیزه گرم و سرد، در مطلبی از وبلاگ آیرومارت بیشتر صحبت کرده ایم.

روش تولید انواع لوله گالوانیزه

تولید انواع لوله گالوانیزه با استفاده از دو روش گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد، صورت می‌گیرد. از معروف‌ترین روش گالوانیزه گرم و سرد می‌توان به ترتیب به روش غوطه‌وری گرم و روش الکتروشیمیایی اشاره کرد. هرکدام از روش‌های گالوانیزه کردن لوله‌ها، می‌تواند در کیفیت، خواصی که ارائه می‌دهد و در نتیجه نوع کاربرد آنها موثر باشد.

ارائه کیفیت قابل قبول و همچنین راحت‌تر بودن روش گالوانیزه گرم، موجب شده تا این روش، بیشتر مورد توجه تولید کنندگان انواع لوله گالوانیزه قرار گیرد. اکثر لوله‌های گالوانیزه موجود در بازار با استفاده از روش غوطه‌وری گرم تولید شده‌اند.

مشاهده ویدیوی گالوانیزه کردن مقاطع فولادی، به شما کمک میکند تا با این فرایند بیشتر آشنا شوید.

تفاوت لوله گالوانیزه سرد و گرم

لوله گالوانیزه‌ای که به روش گالوانیزه گرم تولید می‌شود، خواص متفاوتی از لوله‌های گالوانیزه سرد ارائه می‌دهد. همین امر موجب شده تا قیمت این دو نوع لوله گالوانیزه نیز متفاوت باشد.

 • لوله گالوانیزه گرم دارای سطح براق‌تری نسبت به لوله گالوانیزه سرد است.
 • ضخامت و تراکم پوشش گالوانیزه به روش گرم بیشتر از روش سرد است.
 • انجام گالوانیزه گرم راحت‌تر است.
 • لوله گالوانیزه گرم نسبت به سرد، قیمت بیشتری دارد.
 • زبری سطح لوله گالوانیزه سرد بیشتر بوده و همچنین از خواص مقاومت به خوردگی کمتری نیز برخوردار است.
 • لوله تولید شده با روش گالوانیزه گرم، کیفیت بالاتری دارد.
 • طول عمر لوله گالوانیزه گرم بیشتر است.

کاربرد انواع لوله گالوانیزه

انواع لوله گالوانیزه برای انتقال سیالات، خصوصا در محیط‌های با رطوبت بالا، کاربرد دارد. چرا که بسیاری از لوله‌های فولادی بدون پوشش، در محیط‌های خورنده دچار خوردگی می‌شوند. در نتیجه طول عمر آن‌ها به شدت کاهش یافته و هزینه تعمیر و نگهداری آن‌ها نیز زیاد است. در این موارد، بسته به حساسیت کار و میزان هزینه‌ای که در نظر گرفته شده است، از لوله گالوانیزه و یا از لوله استنلس استیل استفاده می‌شود.

برخی از مهم‌ترین کاربردهای انواع لوله گالوانیزه عبارتند از:

 • انتقال آب
 • انواع سازه‌های فلزی
 • لوله‌کشی گلخانه‌های صنعتی
 • لوله‌کشی ساختمان
 • حفاظ و حصار
 • دکل برق
 • دکل‌های مخابراتی
کاربرد انواع لوله گالوانیزه

کاربرد لوله گالوانیزه در لوله کشی

مزایا و معایب لوله گالوانیزه

از جمله مزایای لوله گالوانیزه می‌توان به مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد. سه دلیل که برای این موضوع می‌توان عنوان کرد شامل موارد زیر است:

 • هزینه نگهداری پایین
 • طول عمر زیاد نسبت به لوله‌های فولادی معمولی
 • قیمت کمتر نسبت به لوله‌های استیل، در مواردی که به مقاومت به خوردگی در حد لوله‌های استنلس استیل نیاز نیست.

از معایب انواع لوله گالوانیزه، شوره زدن آن در اثر قرارگیری طولانی مدت در محیط مرطوب و عدم تهویه مناسب است. مطالعه مقاله ۵ روش پیشگیری و رفع شوره سفید در ورق گالوانیزه، می‌تواند به شما در جلوگیری از ایجاد شوره و آشنایی با روش‌های رفع آن، کمک کند.

عوامل موثر بر کیفیت لوله گالوانیزه

کیفیت لوله گالوانیزه وابسته به چسبندگی و تراکم پوشش روی است که بر سطح آن اعمال می‌شود. برای اینکه این لوله کیفیت بالایی داشته باشد، باید پوشش روی دارای چسبندگی و تراکم بالایی باشد تا بتواند در محیط‌های خورنده مقاومت بالایی را نشان دهد. در صورتی که ضخامت و تراکم پوشش گالوانیزه کم باشد، طول عمر لوله نیز کاهش می‌یابد.

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، گالوانیزه کردن با دو روش گرم و سرد انجام می‌شود. روش گالوانیزه کردن از جمله پارامترهای موثر بر کیفیت پوشش گالوانیزه می‌باشد.

تولیدکنندگان لوله گالوانیزه در ایران

در بین تولید کنندگان لوله و پروفیل در ایران، تعدادی از کارخانه‌ها هستند که به تولید لوله گالوانیزه نیز می‌پردازند. برخی از این کارخانه‌ها عبارتند از:

 • شرکت لوله و پروفیل سپنتا
 • گروه صنعتی درپاد تبریز
 • شرکت نورد و لوله سمنان

خرید لوله گالوانیزه

از عواملی که باید حین خرید انواع لوله مدنظر قرار داد، قیمت مناسب آن در عین ارائه خواص مورد نیاز است. انواع لوله گالوانیزه اغلب در مواردی کاربرد دارد که عامل حساسیت به خوردگی دخیل باشد. در این موارد، ممکن است از لوله‌های استیل نیز استفاده شود. اما تشخیص این که استفاده از کدام یک بهتر است، باید متناسب با شرایط کاری و هزینه‌ای که برای پروژه در نظر گرفته شده است، صورت گیرد.

قیمت لوله گالوانیزه نسبت به سایر لوله‌های فولادی معمولی بیشتر است. اما احتمال آسیب‌دیدگی لوله در اثر خوردگی، در آن بسیار کمتر میباشد. لوله استنلس استیل، خواص مقاومت به خوردگی بهتری را نسبت به انواع لوله گالوانیزه ارائه میدهد. اما از سوی دیگر، دارای قیمت بالاتری نیز می‌باشد. شما می‌توانید قیمت لوله مانیسمان و دیگر انواع لوله ها را در سایت آیرومارت مشاهده کنید.

بنابراین در انتخاب لوله مناسب باید در نظر گرفت که این لوله قرار است در چه محیطی استفاده شود و احتمال وقوع خوردگی در این محیط چقدر است.  همچنین باید برآورد هزینه صورت گیرد تا انتخاب مقرون‌بصرفه‌ای متناسب با نیاز انجام شود.

مطالعه راهنمای خرید لوله گالوانیزه و یا دریافت مشاوره از کارشناسان و متخصصان این حوزه، می‌تواند کمک کند تا خرید بهتری را رقم بزنید.

در این مقاله سعی کردیم تا درباره انواع لوله گالوانیزه، کاربردها، روش تولید آن‌ها و … اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه قصد خرید انواع لوله گالوانیزه را داشته باشید، می‌توانید با کارشناسان و متخصصان آیرومارت تماس حاصل کنید. تا ضمن دریافت مشاوره و راهنمایی خرید، بهترین انتخاب خود را انجام دهید.

۲۳ فروردین ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۱
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. صادقی
   ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

   ضخامت لوله گالوانیزه از چند تا چند تغییر می کنه؟