۷ بهمن ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۲
به اشتراک‌ گذاری

لوله مسی چیست و چه کاربردی دارد؟

۵/۵ - (۲ امتیاز)

لوله مسی در انتقال سیالات سرد و گرم و مصارف خانگی و کارخانه‌ای به صورت وسیعی کاربرد دارد. اهمیت وجود لوله مسی در این مصارف به خواص ویژه مس، یعنی رسانایی بالای حرارت و جریان الکتریکی باز می‌گردد.

تنوع در روش تولید، ابعاد و نوع آلیاژ در لوله مسی به وسعت بخشیدن نوع مصرف آن کمک می‌کند. عموما لوله‌های مسی دارای سطح مقطعی دایره‌ای و توخالی هستند. ضخامت گوشته و قطر داخلی و خارجی این لوله متناسب با کاربرد آن متفاوت است.

تولیدکنندگان داخلی، لوله مسی با خلوص بالا و متناسب با استانداردهای شناخته ‌شده و معمول  جهانی را تولید می‌کنند. نیاز صنعت داخل با تولیدات متنوع و با کیفیت واحدهایی که تولید دارند و مختصرا از آن‌ها نام می‌بریم، مرتفع می‌گردد.

در این مقاله سعی داریم به تعریفی از لوله مسی بپردازیم. کاربردها و انواع این لوله را به دلیل اهمیت بالای آن بیان می‌کنیم. و در نهایت به اتصالات، اشاره می‌نماییم.

برای استعلام قیمت روز لوله، قیمت لوله گالوانیزه، لوله صنعتی و دیگر انواع کلیک نمایید.

لوله مسی چیست ؟

لوله مسی، مقطعی طویل با سطح مقطع دایره‌ای و تو خالی است. لوله در تمامی انواع را می‌توان زیرمجموعه تیوب‌ها دانست. در لاتین، این لوله با نام copper pipe شناخته می‌شود.

لوله مسی از آلیاژهای مختلف مس تولید می‌گردد که این موجب ایجاد رنج سختی متنوع در لوله می‌شود. به این جهت دو نوع لوله مسی نرم و سخت در بازار موجود است. خواص مکانیکی، قیمت، روش تولید و بالتبع مصارف انواع این لوله‌ها متفاوت خواهد بود.

مصارف متنوع ساختمانی و صنعتی برای این لوله، تاسیسات منتقل ‌کننده سیال گرم و سرد و هم‌چنین خنک ‌کننده در سیستم‌های HVAC می‌باشد. اتصالات لوله مسی توسط روش‌های شعله‌ور، فشرده‌سازی و لحیم‌کاری عموما انجام می‌گیرد. نوع کاربرد در تعیین روش اتصال‌دهی لوله نقش ایفا می‌کند.

ایالات متحده آمریکا، کانادا و هند، استاندارد تولید لوله مسی را ارائه داده‌اند که در کنار سایر استانداردهای معتبر استرالیایی و اروپایی مورد استفاده است. تولید کنندگان داخلی لوله‌های مسی در ایران از استاندارد ایالات متحده در بخش تولید و سنجش صحت فنی محصول بهره می‌برند.

در ادامه به دلیل اهمیت و حجم و وسعت بالای کاربرد انواع لوله مسی به بیان آن بر اساس ضخامت، روش تولید، کاربرد و جنس و خواص مکانیکی‌اش می‌پردازیم. پس آن اتصالات این لوله را نیز معرفی می‌کنیم.

لوله مسی شاخه ای

انواع لوله مسی

انواع لوله مسی از نظر ضخامت و قطر خارجی لوله، روش تولید، کاربرد و جنس و خواص مکانیکی ماحصل آن، قابل تقسیم‌بندی است. در ادامه به بیان این موارد می‌پردازیم.

براساس ضخامت

در استاندارد ایالات متحده بر اساس ضخامت لوله که شامل داده‌هایی چون قطر داخلی و خارجی آن و در نتیجه ضخامت گوشته آن است، دسته‌بندی شده است. چهار دسته‌بندی کلی برای لوله‌های مسی در این بخش وجود دارد. در بازار با نام‌های لوله L، K، M و DWV عرضه و مورد مصرف قرار می‌گیرد.

لوله مسی نوع K

لوله مسی نوع K، ضخیم‌ترین نوع لوله در انواع لوله مسی است. ضخامت بالای گوشته آن را برای کاربردهای تحت فشار مناسب می‌سازد.  کاربرد لوله مسی از این نوع، کاشت در عمق زمین، همانند زیر خیابان و پیاده‌گذرها، سیستم اطفای حریق و صنایع نفت و گاز است. البته گاز طبیعی با مس واکنش‌های نامطلوب می‌دهد و به تخریب آن می‌انجامد. این نوع، دارای انواع لوله مسی سخت و نرم است. از جمله روش‌های اتصال‌دهی مورد استفاده در آن، اتصالات و لحیم‌کاری می‌باشد. پوشش‌دهی سطح لوله به بهبود خواص ضد خوردگی آن کمک می‌کند.

لوله مسی نوع L

لوله مسی نوع L، نسبت به نوع K، نازک‌تر و دارای ضخامت گوشته پایین‌تری است. کاربردهایی چون آبرسانی و انتقال سیال دارای فشار متوسط به منازل، برای آن مدنظر می‌باشد. در ایالات متحده، عموما با چاپ رنگ آبی روی این نوع لوله، آن را نسبت به انواع لوله مسی متنوع می‌سازد.

حجم بالای تقاضا سبب می‌شود، کاربرد لوله مسی در این نوع مورد توجه بالاتری قرار گیرد. دو نوع نرم و انعطاف‌پذیر و سخت لوله L، به کاربردهای متنوع آن کمک می‌نماید.

لوله مسی نوع M

لوله مسی نوع M، نسبت به دو نوع قبلی گفته شده، نازک‌تر است. کاربردهای مطلوب برای این نوع گفته‌ شده، گرمایش منازل و انتقال سیال با فشار کم به واحدهای تجاری می‌باشد. انواع لوله مسی در این محصول، نرم، نیمه سخت و سخت می‌باشد. روش‌های اتصال‌دهی در آن، لحیم‌کاری، فشرده‌سازی و جوشکاری است. در ایالات متحده، چاپ رنگ قرمز به مشخص نمودن بهتر این لوله و ایجاد تمایز در آن نسبت به انواع لوله مسی کمک می‌نماید.

لوله مسی نوع DWV

لوله نوع DWE، نازک‌ترین ضخامت گوشته در بین انواع لوله مسی را دارد. کاربرد مدنظر در مورد آن، خطوط تخلیه زباله و دریچه‌ها می‌باشد. قطر داخلی این نوع محصول دارای رنج محدود اما متنوع است. ضخامت‌های گفته شده در گستره ۱، ۱/۲، ۱/۴ و ۲ اینچ جای می‌گیرد. برای تشخیص آسان‌تر، پوشش رنگی روی لوله، نارنجی می‌باشد.

پوشش‌دهی سطح لوله با پلیمرهایی چون ABS و PVC به دوام بالاتر آن می‌انجامد. مصارف لوله DWV در کاربردهای مدرن است و توانایی تحمل فشار وارده از سمت سیال تا ۱۰ الی ۱۵ psi را دارد.

 با کلیک کردن روی لینک در مورد اصول پایپینگ در لوله‌ها بیشتر مطالعه کنید.

بر اساس روش تولید

روش تولید لوله مسی، در دو دسته کلی می‌باشد که به تولید لوله نرم و سخت و سفت منجر می‌شود. مسلما خواص، کاربردها و قیمت این تولیدات متفاوت خواهد بود. انواع روش تولید شامل TPC و DLP و DHP می‌باشد.

انواع لوله مسی TPC، هدایت الکتریکی فوق‌العاده‌ای از خود نشان می‌دهد. لذا به‌ عنوان کابلشو بکار می‌رود. کابلشو از جمله قطعات اتصالی است که جریان الکتریکی را بین هادی و سایر تجهیزات شبکه برقرار می‌کند. در ادامه تصویر انواع کابلشو را مشاهده می‌کنید:

انواع کابلشو ساخته شده با لوله مسی

انواع کابلشو ساخته شده با لوله مسی

انواع لوله مسی DLP و DHP، خواص انتقال حرارت و جوش‌پذیری مناسبی از خود نشان می‌دهد. وجود این ویژگی‌ها، این نوع از لوله را برای مصارفی چون آبگرمکن و سیستم‌های تهویه مطبوع مناسب می‌سازد.

براساس کاربرد

لوله مسی بر اساس کاربرد به انواع شاخه، کلاف، کویل و مویی قابل دسته‌بندی است. کویل و مویی به ترتیب در لاتین با نام‌های LWC و capillary شناخته می‌شوند. لوله مسی کلاف، قابلیت خم شدن مناسبی دارد و عموما به صورت آنیل شده به بازار عرضه می‌گردد. و نوع مویی، همانطور که از نامش، قابل حدس زدن است، قطر خارجی کمی دارد. تولید آن بر اساس استاندارد آلمانی DIN 1786 می‌باشد.

براساس جنس و خواص مکانیکی

با توجه به نوع آلیاژ مس، می‌توان خواص مکانیکی و کاربردهای متنوعی را از لوله انتظار داشت. کاربرد لوله مسی از خواصی که ارائه می‌دهد نشات می‎‌گیرد. خواص اشاره شده چون ضد خوردگی، هادی جریان برق و حرارت می‌باشد. با آلیاژهای SF-CV22 و SF-CU37 به ترتیب، لوله‌هایی با قطر ۶ تا ۲۲ میلی‌متر و به طول ۲۵ تا ۵۰ متر و به صورت کلاف و ۶ تا ۵۴ میلی‌متر و به صورت شاخه، تولید می‌گردد.

کاربرد لوله مسی

کاربرد لوله مسی از خواصی که ارائه می‌دهد نشات می‎‌گیرد. خواص اشاره شده چون ضد خوردگی، هادی جریان برق و حرارت می‌باشد. در این بخش قصد داریم با توجه به مصارف معمول و گسترده انواع لوله مسی به بیان کاربرد آن بپردازیم:

 • در مصارفی چون صنایع تهویه مطبوع، الکتریکی، بهداشتی و صنایع برودتی و حرارتی عموما از نوع شاخه‌ای استفاده می‌شود.
 • در صنایع تهویه و برودتی-حرارتی از وجود کلاف بهره می‌برند. به صورت جزیی‌تر به سیستم‌های لوله‌کشی منازل و واحدهای تجاری و انتقال گاز می‌توان اشاره نمود.
 • کویل مسی عموما در حجم بالایی تولید می‌گردد و علاوه بر صنایع تهویه مطبوع در مبدل‌های حرارتی نیز به کار می‌رود.
 • لوله مویی در مصارف صنعتی عموما به‌کار می‌رود و به دلیل قابلیت بالای انتقال حرارت، گزینه بسیار مناسبی در لوله‌کشی‌های ظریف است.
 • نوع دیگری از لوله مسی با ترکیب آلیاژی مس، برنج و کربن وجود دارد که به مس کاروگیت شهرت دارد. در ضخامت‌های خیلی پایین و در حدود نهایتا ۱ میلی‌متر و برای ساخت روغن خنک‌کن تولید می‌شود.

اتصالات لوله مسی

در مورد لوله‌ها، شاهد انجام انواع اتصالات لوله مسی هستیم. به طور کلی، ۴ روش زیر برای اتصال‌دهی معمول است:

 1. اتصالات لوله مسی با لحیم
 2. شعله‌ور
 3. فشرده‌سازی
 4. فوق فشرده سازی

در ادامه با انواع روش‌های اتصال بیشتر آشنا خواهید شد.

انواع اتصالات لوله مسی

اتصالات لوله مسی با لحیم

در روش اتصالات لوله مسی با لحیم، مفصل لوله یا همان نقاط انتهایی آن، محل هدف این عملیات است. حرارت‌دهی با مشعل، به ذوب موضعی ماده لحیم منجر می‌شود و پس از اتصال‌دهی، امکان استفاده از لوله به مدت چندین دهه فراهم می‌شود.

روش شعله‌ور به ذوب لوله مسی

وجود شعله‌ای با حرارت بالا، در روش شعله‌ور به ذوب لوله مسی و اتصال‌دهی‌های بعدی می‌انجامد. نوع اتصال در این روش، خواص و اتصال مورد قبول و محکمی ایجاد می‌نماید.

روش فشرده‌سازی

روش فشرده‌سازی، کاربرد واشر فلزی و مهره است. این نوع اتصال از روش‌های موقت به حساب می‌آید. واشر مورد استفاده از جنس فلز و دارای خاصیت ترموپلاستیک است.

روش فوق فشرده‌سازی

روش فوق فشرده‌سازی، اتصالی سخت و تمیز ایجاد می‌کند. نحوه اتصال‌دهی در آن مشابه روش فشرده‌سازی اما مستحکم‌تر است.

استعلام قیمت لوله مسی

تولیدکنندگان داخلی انگشت‌شماری به تولید و عرضه انواع لوله مسی مطابق با استانداردها و خواص گفته‌شده، می‌پردازند. هموما سطح تولیدات این واحدهای تولیدی به نحوی است که به نیاز داخلی صنایع پاسخ مناسب و کافی بدهد. کارخانه‌ها و برندهای نام‌آشنایی چون مهر اصل، باهنر، بابک و قائم در این زمینه قابل بیان هستند. خلوص مقاطع مسی در حدود ۹۹.۹۶ تا ۹۹.۹۹ می‌باشد. از نظر تکنولوژی تولید، روش کار تمای این کارخانجات یکسان است. اما وزن و طول انواع لوله مسی آن‌ها تفاوت دارد.

مجموعه بازرگانی آنلاین آهن‌آلات آیرومارت، توانایی تامین انواع مقاطع فولاد، استیل و مس را دارد. وجود کارشناسان مجرب، امکان خرید بی‌واسطه از کارخانه مادر، انجام انواع خدمات ثانویه قابل انجام روی مقطع مورد نظر شما به شما در خرید و مشاوره کمک می‌کند. چنانچه در زمینه فعالیت خود به انواع لوله نیازمندید، بهترین قیمت روز لوله آب، قیمت لوله گاز، لوله صنعتی، گالوانیزه، استیل و … را از ما بخواهید. راه ارتباطی با مجموعه ما از طریق شماره ۴۵۳۰۶-۰۲۱ می‌باشد.

۷ بهمن ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. اشکان سعیدی
   ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

   لوله مسی رو کامل توضیح دادید. برای لوله های پلیمری هم مطلبی دارید؟

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ