ورق شیروانی

انواع ورق شیروانی و عوامل موثر بر قیمت آن

به ورق های فلزی گالوانیزه شده که معمولا از جنس آهن یا فولاد هستند، ورق شیروانی گفته می شود. این ورق‌ها در طرح‌های ذوزنقه، طرح سفال و طرح های دیگری ساخته و در بازار ارائه می‌شوند. ورق‌های شیروانی دارای رنگ‌های متنوعی هستند و با دستگاه‌هایی مخصوص در اندازه‌های گوناگون برش داده می‌شوند. در این مطلب بیشتر درباره انواع ورق شیروانی بخوانید.

از آنجایی که ماده اولیه تولید این کالا ورق گالوانیزه است قیمت آن بر پایه قیمت روز این محصول قرار میگیرد که در لینک زیر میتوانید آنرا مشاهده کنید:

قیمت ورق گالوانیزه

انواع ورق شیروانی چیست؟

انواع ورق‌ شیروانی ، طرح‌ها و برش‌های گوناگونی دارند. با توجه به نیاز و شرایط سازه‌ها، می‌توانید انواع شیروانی که در ادامه شرح داده شده است را تهیه کنید.

ورق شیروانی ذوزنقه

در عرض ورق‌ شیروانی ذوزنقه، موج‌هایی مربعی شکل ایجاد شده است. این ورق‌ها نمونه ای از ورق‌های گالوانیزه هستند و شباهت زیادی به ورق‌های کرکره‌ای سینوسی دارند. با این حال این این دو ورق، در شکل ظاهری، ابعاد و البته مقاومت فیزیکی با یکدیگر تفاوت‌های مشخصی دارند. بیشترین کاربرد ورق‌های ذوزنقه، در پوشش سقف شیروانی و همچنین برای حصار دور ساختمان‌های و زمین‌هاست. ابعاد این نمونه از ورق‌ شیروانی بیشتر‌ در اندازه های ۰/۰۴ و ۰/۶ میلی‌متر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در فعالیت‌های عمرانی، ورق‌ شیروانی ذوزنقه، بیشتر دارای عرض 72 سانتی‌متر هستند.

قیمت ورق‌ شیروانی ذوزنقه چند است؟

مانند بسیاری از کالاهای فولادی، قیمت ورق‌ شیروانی نیز در نوسان است. از آنجا که این ورق‌ها از جنس آهن و فولاد هستند و با روش‌هایی گالوانیزه شده‌اند، در نتیجه تغییرات بازار آهن‌آلات بر قیمت این ورق‌ها نیز موثر است. برای مثال قیمت ورق روغنی بر قیمت ماده اولیه این کالا اثر گذار است.

از سوی دیگر تغییرات قیمت ارز نیز بر نرخ نهایی ورق‌ شیروانی موثر است و می‌تواند قیمت آنها را کاهش یا افزایش دهد. دوام و قدرت ورق‌ شیروانی ذوزنقه در برابر رطوبت و تغییرات آب و هوایی، عایق بودن آنها در برابر سرما و گرما و… از جمله عواملی است که بر قیمت ورق‌ شیروانی بسیار تاثیرگذار است.

اما مهم‌ترین عاملی که قیمت ورق شیروانی ذوزنقه‌ای را تعیین می‌کند، طول این ورق‌ها می باشد. چرا که عرض این ورق‌ها معمولا ثابت است و در اندازه ۱۰۰  و ۱۲۵ سانتیمتر ساخته می‌شود. در نتیجه، تنها طول این ورق‌ها بنا به سفارش مشتری تغییر می‌کند و در قیمت نیز اثرگذار است. در نهایت، نوع جنس، میزان تقاضای بازار، هزینه بار و… در قیمت ورق شیروانی ذوزنقه موثر خواهد بود.

ورق شیروانی طرح سفال

از فرم‌دهی و تغییر شکل دادن ورق‌های گالوانیزه، ورق‌های شیروانی طرح سفال ساخته می‌شوند. این ورق‌ها از پرکاربردترین و زیباترین ورق‌های شیروانی هستند و طرفداران بسیاری دارند. تولید ورق‌های شیروانی طرح سفال به سه دسته که در ادامه ذکر شده است، انجام می‌شود.

  1. ورق‌های طرح سفال ژنوا:

ژنوا، جدیدترین نوع از ورق‌های شیروانی رنگی است. ورق شیروانی  که به ورق‌های طرح سفال فرانسوی و ورق‌های طرح سفال ایتالیایی معروف هستند، در این دسته جای می‌گیرند. این ورق شیروانی در ساخت سقف شیروانی در ویلا، آلاچیق و سردرها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد

  1. ورق‌های طرح سفال پالرمو:

ورق‌های شیروانی که به سفال سوئدی و ژاپنی معروف هستند، در این دسته هستند. استفاده از این ورق شیروانی ، سازه را ضد زلزله می‌کند و سرعت اجرای پروژه را افزایش می‌دهد. در نهایت استفاده از انواع ورق شیروانی ، هزینه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و دوام و ماندگاری بنا را بیشتر می‌کند.

  1. ورق‌های طرح سفال پرچین:

این ورق‌های شیروانی در ساخت سقف، پرچین، پوشش پارکینگ، سردرها و… استفاده می‌شوند.

لازم است بدانید که از نظر کاربری، دوام و پایداری سازه، تقریبا تمام این ورق‌های شیروانی در یک رده قرار می‌گیرند. در نتیجه بحث سلیقه شخصی، می‌تواند در نهایت تعیین کند که شما کدام ورق شیروانی را سفارش می‌دهید.

در ویدیو زیر نحوه تولید ورق شیروانی شادولاین و سینوسی به شما نشان داده شده است.

 

قیمت ورق‌ شیروانی طرح سفال چند است؟

اجرت و قیمت برش ورق‌های شیروانی طرح سفال تقریبا، دو برابر قیمت برش ورق‌های شیروانی دیگر از جمله ذوزنقه‌ای، کرکره‌ای و شادولاین است. دلیل این تفاوت قیمت به طول زمان بیشتری بازمی‌گردد که باید صرف برش دادن ورق‌های شیروانی طرح سفال بشود.

با این حال به دلیل آنکه تقاضای بازار در استفاده از ورق‌های شیروانی طرح سفال بالاست و بسیاری از سازه‌ها از این ورق‌ها استفاده می‌کنند، قیمت ورق‌ شیروانی سفال به ورق‌های دیگر رسیده است. چرا که تقاضای زیاد، باعث افزایش تولیدات و برش‌ها شده و در نتیجه قیمت روز ورق‌ شیروانی همسان با دیگر ورق‌ها قرار گرفته است. نوسانی که  امروزه در نرخ  ورق‌های شیروانی ایجاد شده، با توجه به نوسانی است که در قیمت آهن آلات به وجود آمده است. به همین دلیل، بیشتر تغییر قیمت‌ها پیش از آنکه مربوط به برش و اجرت تولید ورق‌ شیروانی باشد به نوع و قیمت مواد اولیه باز می‌گردد. چرا که معمولا آهن و فولاد و فلز روی که برای گالوانیزه کردن استفاده می‌شود، در افزایش قیمت ورق‌های شیروانی موثر هستند.

قیمت ورق 

تغیرات قیمت ورق شیروانی در 8 ماهه نخست سال جاری(سال 1399)

با بررسی و نگاهی کلی به تغییرات قیمت ورق شیروانی گالوانیزه در آرشیو قیمتی شرکت آیرومارت می‌توان روند تغییرات قیمت را صعودی یافت. نوسانات قیمت دلار و افزایش هزینه‌های تولید،  بسته‌بندی و حمل و نقل و عرضه به بازار،  متعاقبا باعث تلاطم در بازار فولاد بخصوص قیمت ورق شیروانی گردیده که شامل افت و خیزهایی جزئی و بطور کلی روند صعودی است.

در ادامه شاهد نمودار تغییرات قیمت ورق شیروانی در 8 ماهه نخست سال جاری مطابق با داده‌های قیمتی ارائه‌شده توسط شرکت بازرگانی آیرومارت هستید.

تغییرات قیمت انواع ورق شیروانی
تغییرات قیمت انواع ورق شیروانی

مزایای استفاده از ورق‌ شیروانی چیست؟

ورق‌های شیروانی، از محصولاتی هستند که برای برخی از اقلیم‌ها، به عنوان تنها و بهترین انتخاب تلقی می‌شوند و در اقلیم‌های دیگر نیز می‌توانند زیبا، مقاوم و بهینه باشند. در ادامه از مهم‌ترین دلایلی گفته‌ایم که به عنوان مزایای استفاده از ورق‌ شیروانی مطرح می‌شود:

  • نصب آن سریع و آسان است و زمان اجرای پروژه را بسیار کاهش می‌دهد.
  • ور‌ق‌های شیروانی رنگ‌های جذابی دارند و قیمت آنها نسبت به موارد مشابه بسیار به صرفه و مناسب است.
  • در برابر زلزله مقاوم هستند و احتمال ریزش ندارند، به همین دلیل بسیار امن می‌باشند.
  • طراحی آنها به گونه‌ای است که آب در ورق‌های شیروانی جمع نمی‌شود و در نتیجه رطوبت و بارندگی آسیبی به آنها نمی‌رساند.
  • با گذشت زمان، یکپارچگی ورق‌ شیروانی حفظ می‌شود و دچار شکستگی نمی‌شوند.
  • کاربردهای متنوعی دارند و می‌توان از آنها در پوشش سقف، دیوار سوله‌ها، پرچین‌ها و… استفاده کرد.
  • ورق شادولاین را هم می‌توان از ورق گالوانیزه ساده (بی رنگ ) تولید کرد و هم از ورق گالوانیزه رنگی به همین دلیل قیمت آن می‌تواند با نیاز مشتری سازگارتر باشند.

روش تولید ورق شیروانی

این کالا به روش رولفرمینگ تولید میشود. رولفرمینگ در واقع یک سبک شکل دهی است که به کمک یک سری غلتک انجام میشود. ورق گالوانیزه یا ورق رنگی به عنوان ماده اولیه وارد دستگاه میشود. عرض ورق ورودی مشخص است و با ورود به دستگاه شکل دهی آن آغاز میشود.

جایگیری غلتک ها به شکلی است که در انتهای خط شکل دهی محصول را مقطع مورد نظر خارج میگردد. روی لینک زیر کلیک کنید و با برترین فرمینگ ها ورق فولادی آشنا شوید.

انواع فرمینگ ورق فولادی

ورق‌ شیروانی، در رنگ‌ها و مدل‌های گوناگونی ارائه می‌شوند و می‌توان از آنها در بخش‌های گوناگون سازه‌ها استفاده کرد. از سوی دیگر، این پروفیل‌ها دوام و قدرت بالایی دارند و تا سال‌ها قابل استفاده هستند. در صورتی که برای خرید ورق شیروانی نیاز به مشاوره دارید و یا می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره آنها به دست بیاورید، با ما تماس بگیرید و با تیم آیرومارت گفتگو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *