۱۵ دی ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

قیمت میلگرد ۸ شاخه ای ، پرمصرف‌ترین مقطع در خاموت سازی

میلگرد ۸ شاخه‌ ای برای ساخت خاموت و مش‌های فولادی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین قیمت میلگرد سایز ۸ در این ساخت‌و سازهایی این چنینی اهمیت دارد. میلگرد، مقطعی فولادی با سطح دایره‌ای است که به دو صورت کلاف و شاخه‌ای در بازار به فروش می‌رسد. میلگردها بر اساس قطر مقطع، سایزبندی می‌شوند. به طور معمول سایزهای ۸ تا ۳۲ میلگرد بیشتر مورد استقبال مشتریان قرار می‌گیرد. مصرف بالای این مقطع در ساخت و سازهایی مثل خاموت، موجب شده تا مشتریان به دنبال استعلام قیمت میلگرد سایز ۸ باشند.

 جدول قیمت میلگرد ۸

پیش از اینکه نسبت به خرید هر نوع مقطع فولادی اقدام کنید، به یک مجموعه اطلاعاتی نیاز دارید. در این جا به طور خاص، مهم‌ترین مسئله برای خریدار آگاهی از عوامل موثر بر قیمت میلگرد سایز ۸ است. قیمت میلگرد که به خاطر نوسانات بازار دچار تغییر می‌شود، می‌تواند بر هزینه‌های ساخت و سازی اثر بگذارد. این اثر به اندازه‌ای است که می‌تواند سرنوشت یک پروژه را نیز تغییر دهد.

اما پیش از اینکه درباره قیمت میلگرد سایز ۸ بحث کنیم، بهتر است با روش تولید و کاربردهای آن آشنایی پیدا کنید. بنابراین مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید.

روش تولید میلگرد ۸ شاخه ای

برای تولید میلگرد ۸ شاخه ای در قدم اول باید نسبت به تهیه ماده اولیه اقدام کرد. انواع شمش با گریدهای مختلف فولادی در تولید میلگرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بازار آهن آلات شمش اولیه با شکل مقطع مختلف به فروش می‌رسد. هرچند که برخی از تولید کنندگان توانایی تولید شمش را در اختیار دارند و به این ترتیب نیازی به خرید ماده اولیه ندارند.

کوره‌هایی برای گرم کردن شمش در ابتدای خط تولید قرارمی‌گیرد. پس از اینکه شمش‌ها متناسب با ابعاد کوره برش داده شدند، به داخل کوره هدایت می‌شوند. پس از رسیدن دمای ماده اولیه به چیزی در حدود ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد، از کوره خارج می‌گردد. این کار با هدف افزایش انعطاف‌پذیری فولاد انجام می‌گیرد.

شمش گداخته در هر مرحله از نورد، کاهش ضخامت می‌دهد. این کار تا زمانی که سایز میلگرد به ۸ میلی‌متر برسد، ادامه پیدا می‌کند. پس از خارج میلگرد از خط نورد، در مجاورت هوا و یا عبور از تونل پاشش آب، خنک می‌شود.

مروری بر فرآیندهای شکل دهی فلزات صنعتی

میلگرد ۸ شاخه ای را معمولا به طول‌های ۶ و ۱۲ متری برش می‌دهند. هرچند که در صورتی که به طول‌های دیگری نیاز دارید، می‌توانید تولید کننده را مطلع کنید. توجه کنید که برای آجدار کردن میلگرد، از دستگاه مخصوص آج زنی استفاده می‌شود. در صورتی که میلگرد ۸ شاخه ای ساده به این فرایند احتیاجی ندارد.

پس از کنترل کیفی میلگردهای تولیدی و انجام آزمایش‌های مکانیکی، معمولا نماد تولیدکننده بر روی مقطع حک می‌گردد. به طور مثال میلگرد بناب با نماد ZN CT که بر روی میلگرد حک شده، شناخته می‌شود. برای آشنایی بیشتر به مقاله‌ای که درباره علائم حک شده روی میلگرد صحبت شد، مراجعه کنید.

بسته بندی میلگرد ۸

بسته بندی کردن انواع میلگرد، با عنوان بندیل کردن شناخته می‌شود. در هر بندیل تعداد مشخصی از میلگرد ۸ شاخه ای کنار هم قرار گرفته و با تسمه‌های فولادی یا پلاستیکی محکم می‌گردد. به هر بندیل پلاکی محتوی اطلاعات میلگردها نصب می‌شود.

کاربرد میلگرد ۸ شاخه ای

کاربرد میلگردها در سازه‌های بتنی، به دلیل استحکام بالایی است که فراهم می‌کند. اغلب میلگردهای سایز بالا در آرماتوربندی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالیکه میلگرد ۸ شاخه ای اغلب برای مش فولادی و تولید خاموت کاربرد دارند. در ادامه با کاربرد میلگرد ۸ شاخه ای بیشتر آشنا خواهید شد.

میلگرد سایز ۸ و مش فولادی

از جمله کاربردهای مهم میلگرد ۸ شاخه ای ، تولید مش فولادی است. ساختار شبکه‌ای که از در هم تنیدن تار و پود تولید می‌گردد، تحت عنوان مش فولادی شناخته می‌شود. مش‌های کاربردهای متنوعی دارند. برای جداسازی ذرات کوچک از مش‌ با ابعاد کوچک استفاده می‌شود. هرچه ابعاد مش بزرگتر شود، ذرات بزرگتری از آن عبور می‌کند.

اجرای فرایند شاتکریت از جمله محل‌های مصرف مش فولادی است. در این فرایند پیش از بتن پاشی، اسکلت سازی به کمک مش فولادی اجرا می‌شود. در ادامه بتن در کنار مش فولادی ساخته شده با میلگرد ۸ شاخه ای ، استحکام مطلوبی را ایجاد می‌کند.

روش تولید مش فولادی

معمولا تولید مش فولادی به کمک میلگرد ۸ شاخه ای به دو روش دستی و ماشینی انجام می‌شود. در روش ماشینی اپراتور میلگردها را به صورت عمودی چیده و صفحه آماده شده وارد دستگاه جوش می‌گردد. محل‌ برخورد میلگرد عمودی و افقی به روش جوش حرارتی نفوذی محکم می‌شود.

تمام مراحل ذکر شده در تولید مش فولادی اگر با دست انجام شود، روش تولید را دستی می‌نامند. تفاوت اصلی این دو روش علاوه بر نحوه تولید، امکان رخداد خطا است. در روش دستی ابعاد حفرات مش ممکن است یکسان نباشد.

مش فولادی بسته به شکل حفره، مربع یا مستطیل، می‌تواند متفاوت باشد. هم‌چنین سایز میلگرد نیز در وزن و سایر خواص مش نیز می‌تواند موثر باشد. میلگرد ۸ شاخه ای می‌تواند گزینه مناسبی برای تولید مش باشد. چرا که در کنار استحکام، وزن مش نیز مناسب خواهد بود.

میلگرد سایز ۸ و خاموت

میلگردها به دو صورت طولی و یا عرضی در ساختمان سازی به کار می‌رود. میلگردهای عرضی که عمود بر میلگردهای طولی قرار می‌گیرد، با نام خاموت شناخته می‌شوند. در واقع خاموت به میلگرد خم کاری شده گفته می‌شود. این مقاطع عرضی با محکم نگه داشتن تیر و ستون، استحکام سازه را ارتقا می‌دهند. میلگرد ۸ شاخه ای به عنوان پرمصرف‌ترین مقطع در خاموت سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خاموت‌های ساخته شده با میلگرد ۸ شاخه ای براساس شکل ظاهری به دو دسته باز و بسته تقسیم بندی می‌شوند. علاوه‌بر این دسته بندی، هر خاموت نام مخصوصی دارد که با آن نام در بازار شهرت دارد. در این میان می‌توان به ادکا، خرک، رکابی، سنجاقک، راستا یا سیتا اشاره کرد.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با خاموت، مقاله خاموت چیست را مطالعه نمایید.

ساخت خاموت با میلگرد ۸ شاخه ای

اساس تولید هر نوع خاموت، خمکاری میلگرد است. گرچه میلگردهای سایز ۸ تا ۱۰ در تولید خاموت کاربرد دارد، اما بیشترین استفاده به میلگرد ۸ شاخه ای اختصاص می‌یابد. برای تولید هرگونه خاموت کافی است میلگرد را حول یک نقطه با اعمال نیرو خم کرد. زاویه و مقدار نیروی اعمالی در این بخش بسیار حائز اهمیت است. به طور مثال برای تولید خاموت ساده، کافی است دو انتهای میلگرد به اندازه ۹۰ درجه خم شود.

اعمال نیرو می‌تواند به صورت دستی و یا به صورت اتوماتیک انجام گیرد. در حالت دستی، میلگرد بر روی صفحه کار قرار می‌گیرد و شخص به کمک آچار فرایند خمکاری را اجرا می‌کند. این در حال است که در تولید خاموت به صورت اتوماتیک، خمکاری به کمک نیروی الکتریکی انجام می‌شود. دستگاه‌های اتوماتیک اغلب به صورت برقی و یا هیدرولیک در بازار موجود هستند.

در تولید هر کدام از این خاموت‌ها با میلگرد ۸ شاخه ای استاندارد مشخصی اعمال می‌شود. در واقع اصول خمکاری از آیین نامه ACI آمریکا برگرفته شده‌ است. به طور مثال در این استاندارد گفته شده برای تولید خاموت با میلگردهای سایز ۱۰ تا ۲۵ باید قطر قلاب ۶ برابر اندازه میلگرد باشد.

عوامل موثر بر قیمت میلگرد سایز ۸

برای تعیین قیمت هر مقطع فولادی مثل میلگرد ۸ شاخه ای ، مجوعه‌ای از عوامل دخیل هستند. هر کدام از این عوامل بسته به شرایط روز تغییر می‌کنند. همانگونه که در رابطه با قیمت میلگرد ۱۶ نیز گفته شد، قیمت میلگرد سایز ۸ نیز سوار بر عوامل متعدد دچار تغییر و تحول می‌شود. در ادامه عوامل موثر بر قیمت میلگرد سایز ۸ بررسی خواهد شد.

ماده اولیه تاثیر گذار بر قیمت میلگرد ۸

برای دست یافتن به میلگرد قیمت میلگرد ۸ شاخه‌ای در وهله اول باید قیمت شمش را جست و جو کنید. چرا که اغلب قیمت میلگرد بر پایه شمش اولیه تعیین می‌شود. شمش سازی مثل میلگرد فرایند تولید مخصوص به خود را دارد. به همین خاطر قیمت شمش به تنهایی به عوامل متعددی وابسته است.

کارخانه‌های نورد میلگرد در تهیه ماده اولیه به دو صورت عمل می‌کنند. برخی به دلیل توانایی تولید شمش، دغدغه خاصی در این زمینه ندارد. به همین خاطر با در اختیار داشتن تجهیزات، نیازی به خرید شمش فولادی نیست. در مقابل سایر نورد کاران برای تهیه شمش با فولادسازان همکاری می‌کنند.

هزینه تولید میلگرد سایز ۸

قیمت میلگرد سایز ۸ به هزینه تولید وابسته است. نورد کاران اغلب تجهیزات و ماشین آلات مورد استفاده را از طریق واردات تامین می‌کنند. هر چند تولید کنندگان داخلی نیز در تولید این تجهیزات تلاش‌های موفقیت آمیزی نیز داشته‌اند. علاوه‌بر خرید تمام این قطعات و ماشین‌ها نیاز به تعمیر و نگهداری دارند. هم‌چنین نیروی الکتریکی و یا مواد سوختی مورد نیاز نیز در هزینه تمام شده تولید میلگرد نیز موثر است.

تولید میلگرد ۸ شاخه‌ای تک مرحله‌ای نیست و فرآیندهای مختلفی در مسیر تولید بر روی کالا اعما می‌شود. پس از نورد فرایند خنک‌سازی، برشکاری، آج زنی، کنترل کیفی و بسته بندی همگی با استفاده از تجهیزات خاص خود انجام می‌گیرد. بنابراین برای میلگردی که به دست شما می‌رسد، افراد بسیاری زحمت می‌کشند. هزینه تمام این فرایندها در قیمت‌گذاری میلگرد ۸ شاخه‌ ای لحاظ می‌شود.

حمل و نقل و تاثیر بر قیمت میلگرد ۸ شاخه ای

محل تولید میلگرد ۸ شاخه ای برای خریدار بسیار اهمیت دارد. چرا که هزینه انتقال کالا از محل تولید به محل مصرف بر عهده خریدار می‌باشد. پراکندگی تولید کنندگان میلگرد، نشان می‎‌دهد که در هر استان کشور باشد، برای خرید با مشکلی مواجه نخواهید بود. البته که برای خرید باید عوامل دیگری مثل کیفیت را لحاظ کنید.

هر چه مسیر انتقال میلگرد راحت‌تر باشد، خریدار کمتر با مشکل مواجه خواهد شد. از سوی دیگر مسافت با هزینه انتقال رابطه مستقیمی دارد. هرچه فاصله کمتر باشد، بالتبع هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد.

وزن میلگرد ۸

وزن از مهم‌ترین پارامترهای خرید مقاطع فولادی است. در واقع وزن از دو جهت برای خریداران اهمیت دارد. اول اینکه خرید میلگرد براساس وزن انجام می‌گیرد. از طرفی از آنجا که وزن میلگرد بر سازه تاثیر دارد، آگاهی از وزن اهمیت می‌یابد.

کیفیت میلگرد سایز ۸

هر برند تولید کننده میلگرد کیفیت مشخصی را برای محصول خود در نظر می‌گیرد. مرغوبیت و کیفیت میلگرد از مجموعه عوامل متعددی نشات می‌گیرد. کیفیت ماده اولیه، دقت در تولید و انجام دقیق آنالیزهای شیمیایی و مکانیکی همگی به تولید یک محصول با کیفیت منجر می‌شود.

کیفیت آنچنان اهمیت دارد که در شهرت کالا تاثیر به سزایی دارد. هم‌چنین باعث می‌شود تا خریدار شکی در خرید آن محصول نداشته باشد. توجه به این نکته ضروری است که کیفیت بدون هزینه ممکن نیست. بنابراین پیش از خرید باید این نکته را در نظر داشته باشید که محصول مرغوب قیمت غیر منطقی و یا خیلی پایین نخواهد داشت.

نرخ دلار و تاثیر بر قیمت میلگرد سایز ۸ شاخه ای

هیچ وقت این نکته را فراموش نکنید که خرید و فروش در بازار آهن آلات بدون در نظر گرفتن نرخ دلار ممکن نیست. چرا که ما در تمام فرایند تولید مقاطع فولادی مثل میلگرد ۸ شاخه ای به طور کامل به خودکفایی نرسیده‌ایم. بنابراین در هر بخش مثل تامین ماده اولیه و یا تجهیزات به واردات وابسته هستیم. علاوه‌بر آن فولاد به صورت جهانی نرخ گذاری می‌شود. این مسئله نیز اهمیت نرخ دلار را دوچندان می‌کند. در نتیجه بازار آهن آلات تحت تاثیر نوسانات دلار دچار تغییر و تحول می‌شود. در نتیجه پیش از استعلام قیمت میلگرد سایز ۸ به نرخ روز دلار توجه کنید.

استانداردهای میلگرد ۸

تولید میلگرد ۸ شاخه ای براساس استانداردهای مختلفی صورت می‌گیرد. اما استانداردی که اغلب تولید کنندگان نسبت به استفاده از آن تمایل دارند، استاندارد روسی است. مطابق با این استاندارد، میلگردها در ۴ گروه A1، A2، A3 و A4 تولید می‌شوند. میلگرد ساده و بدون آج با نماد A1 به فروش می‌رسد. A2 تا A4 همگی از نوع میلگرد آجدار هستند. هر کدام میلگردهای آجدار و ساده کاربرد مخصوصی دارند. بودن و یا نبودن آج بر روی میلگرد به انجام فرایند آج زنی وابسته است. میلگرد ۸ شاخه ای بسته به استاندارد تولید می‌تواند تفاوت قیمت داشته باشد.

جدول وزن میلگرد سایز ۸

همان‌طور که پیش از این بحث شد، وزن برای میلگرد اهمیت دارد. یک مهندس آلمانی با تهیه جدولی با نام جدول اشتال و یا جدول وزن کم شایانی به جامعه مهندسی کرد. شما با آگاهی از سایز و طول میلگرد می‌توانید وزن میلگرد را پیدا کنید. بنابراین با کلیک بر روی لینک جدول وزن میلگرد، از وزن میلگرد سایز ۸ آگاه شوید.

قیمت میلگرد ۸ بناب

کارخانه‌های مختلفی در داخل کشور به تولید میلگرد ۸ شاخه ای مشغول هستند. کیفیت و مرغوبیت محصول موجب شده تا نام این برندها بر سر زبان‌ها بیفتد. میلگرد میانه، تیکمه داش، راد همدان و بناب را می‌توان از بهترین تولیدکنندگان ایران دانست. میلگرد بناب یکی از معروفترین تولید کننده میلگرد ۸ شاخه ای می باشد و قیمت میلگرد ۸ بناب یکی از سوالاتی است که مشتریان از ما پرس و جو میکنند.

استعلام قیمت میلگرد ۸ شاخه ای از آیرومارت

همان‌طور که حتما متوجه شده‌اید، بی تجربگی در معاملات بازار آهن می‌تواند برای شما یک معامله زیان ده را به دنبال داشته باشد. به همین خاطر راهنمایی و مشورت با افراد فعال و با سابقه در این حوزه بسیار حائز اهمیت است. پیشرو صنعت نفت آسیا(آیرومارت) همواره آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما می‌باشد. همچنین شما با مراجعه روزانه به وبسایت این مجموعه می‌توانید از قیمت روز تمام مقاطع فولادی، از جمله قیمت میلگرد مطلع شوید.

توانایی تامین تمام مقاطع مورد نیاز شما در کنار ارائه خدمات جانبی از مهم‌ترین مزیت‌های انتخاب بازرگانی فولاد آیرومارت است. رزوه کاری، خمکاری، گالوانیزه کردن و برشکاری مثال‌های از خدماتی است که توسط این مجموعه ارائه می‌شود. برای راهنمایی بیشتر شما می‌توانید با شماره گیری ۴۵۳۰۶-۰۲۱ با کارشناسان فروش  ما در ارتباط باشید.

۱۵ دی ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران