۲۶ اسفند ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۱
به اشتراک‌ گذاری

از خواص استیل ۳۱۰ چه می‌دانید؟

۵/۵ - (۸ امتیاز)

استیل ۳۱۰ یکی از انواع فولاد زنگ نزن آستنیتی متوسط کربن است که خواص بسیار خوبی را در دمای بالا نشان می‌دهد. به همین دلیل در دسته فولاد‌های نسوز قرار می‌گیرد. این آلیاژ، در مواردی که به مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون در دمای بالا نیاز است، کاربرد دارد.

فولادهای زنگ نزن در بازار با نام استیل شناخته می‌شوند. این آلیاژها به دلیل حضور مقادیر بالای عناصر آلیاژی مانند کروم و نیکل، خواص مقاومت به خوردگی مطلوبی را ارائه می‌دهند. فولادهای زنگ نزن را می‌توان براساس نوع ریزساختار آن‌ها در ۴ دسته‌بندی کلی آستنیتی، فریتی، مارتنزیتی و داپلکس قرار داد.

از بین انواع آلیاژهای استیل، استیل آستنیتی بیشترین کاربرد را دارد. آلیاژهای سری ۲۰۰ و ۳۰۰ در دسته فولادهای آستنیتی هستند. این دو گروه از نظر خواص مغناطیسی، اغلب نگیر بوده و مقاومت به خوردگی قابل قبولی نیز دارند.

مقاطع فولادی تولید شده از انواع فولادهای زنگ‌ نزن، از تنوع بالایی برخوردارند. همچنین با توجه به خواصی که ارائه می‌دهند، گستره وسیعی از کاربردها را در صنایع مختلف یافته‌اند. از پرکاربردترین این مقاطع می‌توان به ورق استنلس استیل اشاره کرد که در گریدهای مختلف مانند استیل ۳۰۴، ۳۱۶، ۳۲۱ ، ۳۱۰  و … در بازار موجود است. مقدار عناصر آلیاژی و درنتیجه خواص هرکدام از این آلیاژها متفاوت بوده و تحت تاثیر این عوامل، قیمت ورق استیل در آلیاژهای مختلف نیز متفاوت است.

در ادامه این مطلب سعی داریم تا درباره مشخصات استيل ۳۱۰ ازجمله ترکیب شیمیایی، مقاومت به خوردگی، قابلیت جوشکاری استیل ۳۱۰ و … مطالبی را عنوان کنیم.

استیل ۳۱۰

استیل ۳۱۰ از انواع استیل نسوز است که با توجه به درصد کروم و نیکل بالای موجود در آن، مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون خود را در دماهای کاری بالا، حفظ می‌کند. این نوع فولاد ضدزنگ تحت استاندارد DIN آلمان، استیل ۱.۴۸۴۱ نامیده می‌شود.

استیل نسوز ۳۱۰ علاوه بر ارائه خواص مطلوب در دمای بالا، در دماهای فوق سرد نیز خواص مطلوب خود را حفظ می‌کند. همین ویژگی موجب شده است تا در گستره دمایی وسیعی کاربرد داشته باشد.

گرید ۳۱۰S نوع کم کربن استيل ۳۱۰ است. در مواردی که به خواص جوشکاری بهتری نیاز باشد، این نوع آلیاژ به جای استيل ۳۱۰ به کار می‌رود. نوع پرکربن استيل ۳۱۰  که با نام ۳۱۰H شناخته می‌شود، مقاومت به خزش بیشتر و استحکام بالاتری نسبت به استیل ۳۱۰ نشان می‌دهد، اما در مواردی که نیاز به جوشکاری باشد، کاربرد ندارد.

مهم‌ترین خواص استیل ۳۱۰  موارد زیر خلاصه می‌شود:

 • مقاومت به اکسیداسیون تا دمای حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد
 • استحکام متوسط در دمای بالا
 • مقاومت دربرابر خوردگی در دمای بالا
 • حفظ استحکام و چقرمگی در دماهای پایین (حدود ۲۶۸- درجه سانتیگراد)
رول ورق استیل 310

رول ورق استیل ۳۱۰

مشخصات استیل ۳۱۰

آلیاژهای استنلس استیل در انواع مختلفی در بازار موجود است. انتخاب هر کدام از این آلیاژها نیازمند این است که اطلاعاتی درباره خواص آن‌ها داشته باشید تا آلیاژ مناسب را برای کاربرد مورد نظرتان برگزینید. در ادامه برخی از مشخصات استیل ۳۱۰ را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ترکیب شیمیایی استیل ۳۱۰

مقدار عناصر آلیاژی موجود در ترکیب آلیاژهای استیل، تعیین‌کننده خواص آن و درنتیجه کاربرد آن می‌باشد. مقدار کربن موجود در استیل ۳۱۰، حداکثر ۰.۲۵ درصد، مقدار کروم آن بین ۲۴ تا ۲۶ درصد و مقدار نیکل آن ۱۹ تا ۲۲ درصد می‌باشد. مقدار زیاد کروم و مقدار متوسط نیکل در این آلیاژ موجب شده است تا مقاومت بالایی در مقابل خوردگی داشته باشد.

مقدار کربن در ترکیب شیمیایی نوع کم کربن استیل ۳۱۰ ، حداکثر ۰.۰۸ درصد و در استیل ۳۱۰ پرکربن، بین ۰.۰۴ تا ۰.۱ درصد است.

مقاومت به خوردگی استیل ۳۱۰

درصد کروم بالای موجود در ترکیب این آلیاژ، علاوه بر افزایش مقاومت به حرارت، موجب افزایش مقاومت به خوردگی نیز شده است. با وجود اینکه مقدار کروم و نیکل بالای موجود در استیل ۳۱۰ منجر به افزایش مقاومت به خوردگی این فولاد، حتی بیشتر از استیل ۳۰۴ شده است، اما از آن نمی‌توان در محیط‌های خورنده مرطوب و در معرض خوردگی تر، استفاده کرد.

استیل ۳۱۰ به دلیل اینکه مانند استیل ۳۱۶،  در ترکیب خود مولیبدن ندارد، بنابراین مقاومت به خوردگی حفره‌ای آن بسیار ضعیف است. همچنین لازم به ذکر است که این آلیاژ، زمانی که در معرض دمای بالا و در محدوده دمایی بین ۵۵۰ تا ۸۰۰ درجه سانتیگراد قرار می‌گیرد، در مقابل خوردگی بین دانه‌ای حساس می‌شود.

قابلیت جوشکاری استیل ۳۱۰

استیل ۳۱۰ ، از قابلیت جوشکاری قابل قبولی برخوردار بوده و قابلیت جوشکاری با تمامی روش‌های متداول جوشکاری را دارد. انواع روش‌ های جوشکاری مورد استفاده برای ایجاد اتصالات در این استیل شامل جوشکاری دستی، تیگ و میگ می‌باشد. اما در جوشکاری آن باید به مواردی توجه کرد که عبارتند از:

 • در شرایط معمول جوشکاری، پیشگرم و عملیات حرارتی پس از جوشکاری، برای این آلیاژ نیاز نیست.
 • برای دستیابی به مقاومت به خوردگی در مایعات، ضروری است که بر روی این استیل عملیات حرارتی آنیل حل‌سازی پس از جوشکاری انجام شود.
 • پس از انجام جوشکاری نیاز است تا اکسیدها و پوسته‌هایی که در اثر قرار گرفتن در معرض دمای بالا و در اثر جوشکاری بر روی سطح تشکیل می‌شود، حذف شود تا مقاومت به خوردگی آن حفظ گردد.

عملیات حرارتی استیل ۳۱۰

عملیات حرارتی استیل ۳۱۰ از نوع آنیل حل‌سازی است. در طی آن استیل تا محدوده دمایی ۱۰۴۰ تا ۱۰۶۵ درجه سانتیگراد گرم شده و در مدت زمان مشخصی در این دما نگه‌داری می‌شود و سپس تحت کوئنچ قرار می‌گیرد.

مانند سایر انواع استیل آستنیتی، استنلس استیل ۳۱۰ نیز قابلیت سخت شدن با عملیات حرارتی را ندارد. اما می‌توان آن را با روش کارسرد سخت کرد که عملا به ندرت انجام می‌شود.

دمای کاری استیل ۳۱۰

در صورتی که استیل ۳۱۰ به طور مداوم در معرض دمای بالا باشد، دمای کاری آن ۱۱۵۰ درجه سانتیگراد و در شرایطی که به صورت ناپیوسته تحت دمای بالا باشد، دمای کاری آن ۱۰۴۰ درجه سانتیگراد است. استیل ۳۱۰ به دلیل وجود عناصر آلیاژی بیشتر، نسبت به استیل ۳۰۹، دمای کاری بالاتری دارد.

کاربرد استیل ۳۱۰

با توجه به خواص مطلوب استیل ۳۱۰ که در بالا به آن اشاره شد، این نوع فولاد زنگ نزن کاربرد گسترده‌ای را در صنایع مختلف یافته است. برخی از کاربردهای مهم این استیل شامل موارد زیر است:

 • اجزای کوره
 • انواع لوله‌های مورد استفاده در تاسیسات
 • مبدل‌های حرارتی
 • انواع الکترود و فیلر
 • دیگ‌های بخار
 • محفظه‌های پخت و بازپخت
 • موتور هواپیما و جت
 • توربین‌های گازی
 • سازه‌های کرایوژنیک
 • شبکه‌های اجاق گاز آشپزخانه
 • تجهیزات ریخته‌گری پیوسته

استیل ۳۱۰ در شکل‌های ورق، میلگرد، مفتول، لوله بدون درز و درزدار و … در بازار موجود است. میلگرد استیل ۳۱۰ ازجمله مقاطع پرکاربرد از جنس استیل ۳۱۰ است. با توجه به خواص مورد انتظار از این مقطع، در موارد مختلفی کاربرد دارد.

میلگرد استیل ۳۱۰

میلگرد استيل ۳۱۰ از طریق نورد مقاطع میانی مانند بیلت و بلوم، تولید می شود. این نوع میلگرد دارای خواص مکانیکی و مقاومت به خوردگی خوب در دماهای بالا و همچنین چقرمگی خوب در دماهای فوق سرد است. با توجه به این خواص مطلوب و قابلیت جوشکاری و ماشینکاری خوبی که ارائه می‌دهد، در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میلگرد استيل ۳۱۰ ازجمله مقاطع فولادی وارداتی محسوب می‌شود. درنتیجه می‌توان عامل نوسانات ارز در داخل کشور را از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت میلگرد استیل ۳۱۰ درنظر گرفت.

خرید میلگرد استیل ۳۱۰

همانطور که در بالا توضیح داده شد، میلگرد استیل ۳۱۰ در خارج از ایران تولید شده و به بازار آهن‌الات وارد می‌شود. ازنکاتی که باید در خرید این نوع میلگرد استیل مورد توجه قرار داد، برند تولیدکننده آن است. به این دلیل که کیفیت و همچنین سایز محصول تولیدی هرکدام از این برندها متفاوت است.

بنابراین توصیه می‌کنیم که اگر قصد خرید میلگرد استیل ۳۱۰ یا هر نوع میلگرد استیل دیگری را دارید، از کارشناسان و متخصصانی که در این حوزه، فعالیت و تخصص دارند، مشاوره بگیرید. کارشناسان آیرومارت می‌توانند در خرید انواع مقاطع استیل شما را راهنمایی کنند تا خرید مناسبی را متناسب با نیازتان رقم بزنید.

 

 

۲۶ اسفند ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۱
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. alirezaaa
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

   ممنون از مطلب کاملتون، خسته نباشید.