از خواص استیل 310 چه می‌دانید؟

از خواص استیل ۳۱۰ چه می‌دانید؟

استیل 310 یکی از انواع فولاد زنگ نزن آستنیتی متوسط کربن است که خواص بسیار خوبی را در دمای بالا نشان می‌دهد. به همین دلیل در دسته فولاد‌های نسوز قرار می‌گیرد. این آلیاژ، در مواردی که به مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون در دمای بالا نیاز است، کاربرد دارد.

فولادهای زنگ نزن در بازار با نام استیل شناخته می‌شوند. این آلیاژها به دلیل حضور مقادیر بالای عناصر آلیاژی مانند کروم و نیکل، خواص مقاومت به خوردگی مطلوبی را ارائه می‌دهند. فولادهای زنگ نزن را می‌توان براساس نوع ریزساختار آن‌ها در 4 دسته‌بندی کلی آستنیتی، فریتی، مارتنزیتی و داپلکس قرار داد.

از بین انواع آلیاژهای استیل، استیل آستنیتی بیشترین کاربرد را دارد. آلیاژهای سری 200 و 300 در دسته فولادهای آستنیتی هستند. این دو گروه از نظر خواص مغناطیسی، اغلب نگیر بوده و مقاومت به خوردگی قابل قبولی نیز دارند.

مقاطع فولادی تولید شده از انواع فولادهای زنگ‌ نزن، از تنوع بالایی برخوردارند. همچنین با توجه به خواصی که ارائه می‌دهند، گستره وسیعی از کاربردها را در صنایع مختلف یافته‌اند. از پرکاربردترین این مقاطع می‌توان به ورق استنلس استیل اشاره کرد که در گریدهای مختلف مانند استیل 304، 316، 321 ، 310  و … در بازار موجود است. مقدار عناصر آلیاژی و درنتیجه خواص هرکدام از این آلیاژها متفاوت بوده و تحت تاثیر این عوامل، قیمت ورق استیل در آلیاژهای مختلف نیز متفاوت است.

در ادامه این مطلب سعی داریم تا درباره مشخصات استیل 310 ازجمله ترکیب شیمیایی، مقاومت به خوردگی، قابلیت جوشکاری استیل 310 و … مطالبی را عنوان کنیم.

استیل 310

استیل 310 از انواع استیل نسوز است که با توجه به درصد کروم و نیکل بالای موجود در آن، مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون خود را در دماهای کاری بالا، حفظ می‌کند. این نوع فولاد ضدزنگ تحت استاندارد DIN آلمان، استیل 1.4841 نامیده می‌شود.

استیل نسوز 310 علاوه بر ارائه خواص مطلوب در دمای بالا، در دماهای فوق سرد نیز خواص مطلوب خود را حفظ می‌کند. همین ویژگی موجب شده است تا در گستره دمایی وسیعی کاربرد داشته باشد.

گرید 310S نوع کم کربن استیل 310 است. در مواردی که به خواص جوشکاری بهتری نیاز باشد، این نوع آلیاژ به جای استیل 310 به کار می‌رود. نوع پرکربن استیل 310  که با نام 310H شناخته می‌شود، مقاومت به خزش بیشتر و استحکام بالاتری نسبت به استیل 310 نشان می‌دهد، اما در مواردی که نیاز به جوشکاری باشد، کاربرد ندارد.

مهم‌ترین خواص استیل 310  موارد زیر خلاصه می‌شود:

 • مقاومت به اکسیداسیون تا دمای حدود 1200 درجه سانتیگراد
 • استحکام متوسط در دمای بالا
 • مقاومت دربرابر خوردگی در دمای بالا
 • حفظ استحکام و چقرمگی در دماهای پایین (حدود 268- درجه سانتیگراد)
رول ورق استیل 310
رول ورق استیل 310

مشخصات استیل 310

آلیاژهای استنلس استیل در انواع مختلفی در بازار موجود است. انتخاب هر کدام از این آلیاژها نیازمند این است که اطلاعاتی درباره خواص آن‌ها داشته باشید تا آلیاژ مناسب را برای کاربرد مورد نظرتان برگزینید. در ادامه برخی از مشخصات استیل 310 را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ترکیب شیمیایی استیل 310

مقدار عناصر آلیاژی موجود در ترکیب آلیاژهای استیل، تعیین‌کننده خواص آن و درنتیجه کاربرد آن می‌باشد. مقدار کربن موجود در استیل 310، حداکثر 0.25 درصد، مقدار کروم آن بین 24 تا 26 درصد و مقدار نیکل آن 19 تا 22 درصد می‌باشد. مقدار زیاد کروم و مقدار متوسط نیکل در این آلیاژ موجب شده است تا مقاومت بالایی در مقابل خوردگی داشته باشد.

مقدار کربن در ترکیب شیمیایی نوع کم کربن استیل 310 ، حداکثر 0.08 درصد و در استیل 310 پرکربن، بین 0.04 تا 0.1 درصد است.

مقاومت به خوردگی استیل 310

درصد کروم بالای موجود در ترکیب این آلیاژ، علاوه بر افزایش مقاومت به حرارت، موجب افزایش مقاومت به خوردگی نیز شده است. با وجود اینکه مقدار کروم و نیکل بالای موجود در استیل 310 منجر به افزایش مقاومت به خوردگی این فولاد، حتی بیشتر از استیل 304 شده است، اما از آن نمی‌توان در محیط‌های خورنده مرطوب و در معرض خوردگی تر، استفاده کرد.

استیل 310 به دلیل اینکه مانند استیل 316،  در ترکیب خود مولیبدن ندارد، بنابراین مقاومت به خوردگی حفره‌ای آن بسیار ضعیف است. همچنین لازم به ذکر است که این آلیاژ، زمانی که در معرض دمای بالا و در محدوده دمایی بین 550 تا 800 درجه سانتیگراد قرار می‌گیرد، در مقابل خوردگی بین دانه‌ای حساس می‌شود.

قابلیت جوشکاری استیل 310

استیل 310 ، از قابلیت جوشکاری قابل قبولی برخوردار بوده و قابلیت جوشکاری با تمامی روش‌های متداول جوشکاری را دارد. انواع روش‌های جوشکاری مورد استفاده برای ایجاد اتصالات در این استیل شامل جوشکاری دستی، تیگ و میگ می‌باشد. اما در جوشکاری آن باید به مواردی توجه کرد که عبارتند از:

 • در شرایط معمول جوشکاری، پیشگرم و عملیات حرارتی پس از جوشکاری، برای این آلیاژ نیاز نیست.
 • برای دستیابی به مقاومت به خوردگی در مایعات، ضروری است که بر روی این استیل عملیات حرارتی آنیل حل‌سازی پس از جوشکاری انجام شود.
 • پس از انجام جوشکاری نیاز است تا اکسیدها و پوسته‌هایی که در اثر قرار گرفتن در معرض دمای بالا و در اثر جوشکاری بر روی سطح تشکیل می‌شود، حذف شود تا مقاومت به خوردگی آن حفظ گردد.

عملیات حرارتی استیل 310

عملیات حرارتی استیل 310 از نوع آنیل حل‌سازی است. در طی آن استیل تا محدوده دمایی 1040 تا 1065 درجه سانتیگراد گرم شده و در مدت زمان مشخصی در این دما نگه‌داری می‌شود و سپس تحت کوئنچ قرار می‌گیرد.

مانند سایر انواع استیل آستنیتی، استنلس استیل 310 نیز قابلیت سخت شدن با عملیات حرارتی را ندارد. اما می‌توان آن را با روش کارسرد سخت کرد که عملا به ندرت انجام می‌شود.

دمای کاری استیل 310

در صورتی که استیل 310 به طور مداوم در معرض دمای بالا باشد، دمای کاری آن 1150 درجه سانتیگراد و در شرایطی که به صورت ناپیوسته تحت دمای بالا باشد، دمای کاری آن 1040 درجه سانتیگراد است. استیل 310 به دلیل وجود عناصر آلیاژی بیشتر، نسبت به استیل 309، دمای کاری بالاتری دارد.

کاربرد استیل 310

با توجه به خواص مطلوب استیل 310 که در بالا به آن اشاره شد، این نوع فولاد زنگ نزن کاربرد گسترده‌ای را در صنایع مختلف یافته است. برخی از کاربردهای مهم این استیل شامل موارد زیر است:

 • اجزای کوره
 • انواع لوله‌های مورد استفاده در تاسیسات
 • مبدل‌های حرارتی
 • انواع الکترود و فیلر
 • دیگ‌های بخار
 • محفظه‌های پخت و بازپخت
 • موتور هواپیما و جت
 • توربین‌های گازی
 • سازه‌های کرایوژنیک
 • شبکه‌های اجاق گاز آشپزخانه
 • تجهیزات ریخته‌گری پیوسته

استیل 310 در شکل‌های ورق، میلگرد، مفتول، لوله بدون درز و درزدار و … در بازار موجود است. میلگرد استیل 310 ازجمله مقاطع پرکاربرد از جنس استیل 310 است. با توجه به خواص مورد انتظار از این مقطع، در موارد مختلفی کاربرد دارد.

میلگرد استیل 310

میلگرد استیل 310 از طریق نورد مقاطع میانی مانند بیلت و بلوم، تولید می شود. این نوع میلگرد دارای خواص مکانیکی و مقاومت به خوردگی خوب در دماهای بالا و همچنین چقرمگی خوب در دماهای فوق سرد است. با توجه به این خواص مطلوب و قابلیت جوشکاری و ماشینکاری خوبی که ارائه می‌دهد، در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میلگرد استیل 310 ازجمله مقاطع فولادی وارداتی محسوب می‌شود. درنتیجه می‌توان عامل نوسانات ارز در داخل کشور را از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت میلگرد استیل 310 درنظر گرفت.

خرید میلگرد استیل 310

همانطور که در بالا توضیح داده شد، میلگرد استیل 310 در خارج از ایران تولید شده و به بازار آهن‌الات وارد می‌شود. ازنکاتی که باید در خرید این نوع میلگرد استیل مورد توجه قرار داد، برند تولیدکننده آن است. به این دلیل که کیفیت و همچنین سایز محصول تولیدی هرکدام از این برندها متفاوت است.

بنابراین توصیه می‌کنیم که اگر قصد خرید میلگرد استیل 310 یا هر نوع میلگرد استیل دیگری را دارید، از کارشناسان و متخصصانی که در این حوزه، فعالیت و تخصص دارند، مشاوره بگیرید. کارشناسان آیرومارت می‌توانند در خرید انواع مقاطع استیل شما را راهنمایی کنند تا خرید مناسبی را متناسب با نیازتان رقم بزنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *