۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۱
به اشتراک‌ گذاری

آشنایی با مشخصات و کاربرد تیرآهن ۲۲

۵/۵ - (۲ امتیاز)

تیرآهن (beam) ، ازجمله مقاطع طویل فولادی است که با کاربرد گسترده خود در صنعت ساخت و ساز، شناخته می‌شود. این مقطع فولادی در انواع، استانداردها و سایزهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌گردد. هر کدام از ابعاد تیرآهن، کاربرد بخصوصی را در بخش‌های مختلف صنعت به خود اختصاص داده است.در این مقاله قصد داریم تا درباره تیرآهن ۲۲، استانداردها، تولیدکنندگان، وزن و برخی دیگر از مشخصات آن، مطالبی را عنوان کنیم. در صورتی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تیرآهن ۲۲ هستید، مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.
مشخصات تیرآهن 22

مشخصات تیرآهن ۲۲

تیرآهن ۲۲ ، در واقع تیرآهنی با سایز ۲۲ سانتی‌متر یا ۲۲۰ میلی‌متر است. برای آشنایی با سایز تیرآهن، ابتدا لازم است که بدانید تیرآهن چیست و با بخش‌های مختلف آن آشنا شوید. تیرآهن از انواع مقاطع طویل فولادی بسیار پرکاربرد در اسکلت ساختمان است که دارای سطح مقطعی شامل دو بخش اصلی جان (web) و بال (flange) می‌باشد. شکل و اندازه هر کدام از این دو قسمت، نوع و استاندارد این مقطع را مشخص می‌کند.

بال تیرآهن، به دو بخش از مقطع اطلاق می‌شود که به طور موازی با یکدیگر قرار گرفته و توسط جان، به هم متصل می‌گردند.  سایز یک تیر، به طول جان آن اشاره دارد. سایز تیرآهن‌های موجود در بازار معمولا از ۸ تا ۶۰ تغییر می‌کند. در ادامه این مطلب به بررسی برخی از مشخصات تیرآهن ۲۲ خواهیم پرداخت.

استانداردهای تولید تیرآهن ۲۲

تیرآهن با سایز ۲۲ ، مانند سایر سایزهای این مقطع، در انواع و استانداردهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌گردد. برخی از این انواع در ایران قابلیت تولید دارند و برخی دیگر در دسته کالاهای وارداتی قرار می‌گیرند.

بر اساس شکل ظاهری سطح مقطع، سه استاندارد کلی برای تولید تیرآهن ۲۲ در نظر گرفته می‌شود. هرکدام از این استانداردها، بیانگر ابعاد و خواص مکانیکی مشخصی است. انواع استاندارد در تولید تیرآهن ۲۲ شامل IPE، IPB و INP می‌باشد. برای آشنایی بیشتر با انواع استاندارد تیرآهن کلیک کنید.

کاربرد تیرآهن ۲۲

تیرآهن ۲۲ در دسته سایزهای متداول این مقطع نیست و نسبت به سایزهایی چون تیرآهن ۱۴، ۱۶ و ۱۸، کاربرد کمتری دارد. اما می‌توان گفت که استحکام بیشتری از این سایزهای متداول داشته و در مواردی از قبیل ساختمان‌های بلند و پل‌سازی کاربرد دارد.
ابعاد تیرآهن 22

کارخانه‌های تولید کننده تیرآهن ۲۲

مهم‌ترین کارخانه تولید کننده تیرآهن ۲۲ در ایران، کارخانه ذوب آهن اصفهان می‌باشد. این کارخانه از بزرگترین تولیدکنندگان تیرآهن در کشور محسوب می‌شود.

کیفیت بالای محصولات شرکت ذوب آهن و مطابقت بالای آن‌ها با استانداردهای جهانی، موجب شده تا جایگاه ویژه‌ای در بازار آهن‌آلات داشته باشند. تیرآهن اصفهان در استانداردهای IPE و IPB  و در ابعاد مختلف و بسیار متنوعی تولید می‌گردد مشخصات تیرآهن ۲۲  کارخانه ذوب آهن را در ادامه بخوانید.

تیرآهن ۲۲ ذوب آهن اصفهان

تیرآهن ۲۲  ذوب، از نوع بال نیم پهن موازی و مطابق با استاندارد IPE می‌باشد. این محصول بر اساس استانداردهای ملی به شماره ۱۷۹۱ و بین‌المللی DIN1025-5، تولید شده و با علامت مشخصه I-2 در بازار موجود است.

وزن هر شاخه ۱۲ متری از تیرآهن ۲۲ ذوب آهن، مطابقت بالایی با استاندارد اشتال داشته و حدود ۳۱۴ کیلوگرم می‌باشد. وزن تیرآهن در تعیین قیمت شاخه‌ای آن بسیار موثر است. بدیهی است قیمت تیرآهن ۱۶ به واسطه وزن پایین‌تر آن، کمتر باشد.

نمودار قیمت تیرآهن ۲۲

قیمت تیرآهن ۲۲ تحت تاثیر عوامل مختلفی ممکن است دچار تغییر شود. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • میزان عرضه و تقاضا
 • قیمت شمش فولادی به عنوان ماده اولیه در تولید این مقطع
 • نوسانات ارزی در کشور
 • وزن تیرآهن
 • کیفیت
 • برند تولیدکننده

هرکدام از این فاکتورها می‌توانند به طور مستقیم یا غیر مستقیم، قیمت تیرآهن را تحت تاثیر قرار دهند. نمودار قیمت تیرآهن ۲۲  طی ۶ ماه گذشته در زیر ارائه شده است. نوسانات قیمت تیرآهن ۲۲ در شش ماه گذشته از عوامل مختلفی تاثیر می‌پذیرد که پیش از این به آن‌ها اشاره شد.

نمودار قیمت تیرآهن 22

تغییرات قیمت تیرآهن ۲۲ در ۶ ماهه اخیر

خدمات قابل ارائه در رابطه با تیرآهن ۲۲

یکی از خدمات قابل ارائه در رابطه با تیرآهن ۲۲ ، شبکه کردن آن و تولید تیرآهن لانه زنبوری است. تیرآهن لانه زنبوری یا CPE ، در مواردی که به تیرآهن با وزن سبک‌تر و مقاومت خمشی بالا نیاز است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما باید گفت در مواردی که به مقاومت برشی بالا نیاز باشد، کاربرد ندارد.

در کنار شبکه کردن، گاهی به خدمات دیگری چون برشکاری و انجام تست‌های کنترل کیفیت نیز احتیاج می‌شود. علاوه بر تهیه تیرآهن ۲۲ برندهای مختلف، تمامی این خدمات توسط مجموعه بازرگانی فولاد آیرومارت قابل ارائه است.

خرید تیرآهن ۲۲

تیرآهن ۲۲ ، بر خلاف سایر سایزهای متداولی که در بالا به آن اشاره شد، تولیدات گسترده‌ای ندارد و کارخانه‌های محدودی هستند که این سایز را تولید می‌کنند. برای آشنایی با برندهای تولیدکننده این مقطع، استعلام قیمت تیرآهن هر یک از این برندها چون قیمت تیرآهن اهواز و … و همچنین دریافت مشاوره خرید، می‌توانید با متخصصان حوزه فولاد آیرومارت تماس بگیرید.

بازرگانی فولاد آیرومارت ارائه‌دهنده انواع خدمات مربوط به تیرآهن از جمله برشکاری و ساخت تیرآهن لانه زنبوری، می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، با شماره تلفن ۴۵۳۰۶-۰۲۱ تماس گرفته و از کارشناسان آیرومارت راهنمایی دریافت کنید.

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۱
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. سارا
   ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

   تیرآهن ۲۲ تو اسکلت سازه استفاده میشه؟

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ