۱۴ اسفند ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

آشنایی کامل با ویژگی ها و کاربرد استیل ۳۱۶

۴.۹/۵ - (۱۲ امتیاز)

استیل ۳۱۶ پس از استيل ۳۰۴ در رتبه دوم از پرکاربردترین انواع استنلس استيل قرار می‌گیرد. انواع آلیاژهای فولاد زنگ‌ نزن در بازار ایران با نام استیل نیز شناخته می‌شوند. فولاد زنگ نزن یا Stainless steel به دلیل حضور برخی از عناصر آلیاژی مانند کروم و نیکل در ترکیب شیمیایی آن، دارای مقاومت به خوردگی بالایی است. مقدار کروم موجود در این آلیاژها، حداقل ۱۰.۵ درصد است. این مقدار کروم باعث می‌شود تا لایه‌ای از اکسید کروم بر روی سطح فولاد تشکیل شود و مقاومت آن را در مقابل اکسیداسیون افزایش دهد.

استنلس استیل دارای دسته‌بندی‌های مختلفی است. ازجمله مهم‌ترین این دسته‌بندی‌ها بر اساس خواص مغناطیسی آن است که طی آن در دو گروه استیل بگیر و نگیر قرار می‌گیرد. آلیاژهای سری ۲۰۰ و ۳۰۰ در گروه نگیر و آلیاژهای سری ۴۰۰ در گروه بگیر هستند.

دسته‌بندی دیگر انواع آلیاژهای فولاد زنگ نزن بر اساس ریزساختار آن‌ها است. مطابق با این معیار، استنلس استیل در ۴ گروه کلی آستنیتی، فریتی، داپلکس و مارتنزیتی قرار می‌گیرد. با هر کدام از این انواع استیل می‌توانید در مقاله استیل چیست، آشنا شوید.

استيل ۳۱۶

استيل ۳۱۶ با نام استیل ۱.۴۴۰۱نیز شناخته می‌شود. گرید ۳۱۶ از نوع فولاد استنلس استیل آستنیتی بوده که بعد از استیل ۳۰۴، در جایگاه دوم از اهمیت در کاربردهای صنعتی برخوردار است. استیل ۳۱۶ به دلیل حضور مقداری مولیبدن در آن، مقاومت به خوردگی آن به خصوص در محیط‌های اسیدی، بهبود می‌یابد.

استیل ۳۱۶L ، نوع کم کربن استیل ۳۱۶ است. استیل ۳۱۶Ti فولاد پایدار شده با تیتانیوم و ۳۱۶H نیز استيل ۳۱۶ با درصد کربن  بالا است. این دو نوع فولاد برای کاربردهای دمابالا مناسب می‌باشد.

کویل استیل 316

کویل استیل ۳۱۶

مشخصات استيل ۳۱۶

گریدهای زیادی از فولاد زنگ نزن وجود دارد. برخی از این گریدها بخاطر خواص مطلوبی که ارائه می‌دهند، کاربرد بیشتری در صنعت دارند. در ادامه به برخی از مشخصات استیل ۳۱۶، به عنوان یکی از پرکاربردترین آلیاژهای استیل اشاره شده است. آشنایی با انواع آلیاژهای استیل و خواص آن‌ها، کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را برای حوزه کاری مدنظر خود داشته باشید.

ترکیب شیمیایی استیل ۳۱۶

استیل ۳۱۶ از انواع پرمصرف فولاد زنگ نزن است که به دلیل مقاومت به خوردگی آن، کاربرد بسیاری در صنایع مختلف یافته است. مقاومت به خوردگی این آلیاژ، به خاطر عناصر آلیاژی موجود در ترکیب آن است که مهم‌ترین آن‌ها شامل کروم، نیکل و مولیبدن می‌شود.

حداکثر مقدار کربن موجود در ترکیب استیل ۳۱۶، ۰.۰۸ و مقدار کروم موجود در آن بین ۱۶ تا ۱۸ درصد و نیکل موجود در آن بین ۱۰ تا ۱۴ درصد می‌باشد. یکی ازنقاط قوت این آلیاژ، وجود مولیبدن به میزان ۲ تا ۳ درصد در ترکیب آن است. که مقدار مقاومت به خوردگی آن در محیط‌های اسیدی متاثر از حضور این عنصر آلیاژی در آن است.

مقدار کربن موجود در ترکیب استيل ۳۱۶l، حداکثر ۰.۰۳ و در استيل ۳۱۶H مقدار کربن بین ۰.۰۴ تا ۰.۱ است. با افزایش درصد کربن در این آلیاژها استحکام آن‌ها افزایش می‌یابد.

خاصیت مغناطیسی استیل ۳۱۶

آلیاژهای استنلس استیل در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. مهم‌ترین این دسته‌بندی‌ها، بگیر و نگیر بودن استیل است. در یک تعریف ساده می‌توان به اینصورت تعریف کرد که استیل نگیر خاصیت مغناطیسی نداشته و جذب آهن‌ربا نمی‌شود اما استیل بگیر خاصیت مغناطیسی دارد و جذب آهن‌ربا می‌گردد. استیل‌های سری ۲۰۰ و ۳۰۰ (بجز استیل ۳۰۹ و ۳۱۰) از نوع نگیر و استیل سری ۴۰۰ از نوع بگیر هستند.

استیل ۳۱۶ از نوع استیل نگیر است. حضور مقدار بالای نیکل و درنتیجه پایدار شدن ساختار آستنیتی در آن موجب می‌شود تا خاصیت مغناطیسی نداشته باشد. بنابراین یکی از راه‌های تشخیص آن می‌تواند جذب آهنربا شدن آن باشد.

مقاومت به خوردگی استیل ۳۱۶

استیل ۳۱۶ در مقابل طیف وسیعی از محیط‌های خورنده، مقاومت به خوردگی بسیار خوبی را نشان می‌دهد. معمولا به عنوان فولاد دریایی در نظر گرفته می‌شود، اما در مقابل آب گرم دریا مقاوم نیست. محیط‌های کلریدی گرم می‌تواند موجب ایجاد خوردگی حفره‌ای در استیل ۳۱۶ شود و به طور کلی مقاومت به خوردگی آن از استیل ۳۰۴ بیشتر است.

دمای کاری استیل ۳۱۶

استنلس استیل ۳۱۶ در سیستم‌های کاری متناوب تا دمای ۸۷۰ درجه سانتیگراد و در سرویس‌های کاری پیوسته تا دمای ۹۲۵ درجه سانتیگراد، مقاومت خوبی را در مقابل اکسید شدن نشان می‌دهد. اما برای استفاده در آب و در محدوده دمایی بین ۴۲۵ تا ۸۶۰ درجه سانتیگراد، توصیه نمی‌شود و به جای آن بهتر است که از استیل ۳۱۶ کم کربن استفاده کرد که در مقابل رسوب کاربید مقاوم است.

در صورتی که کاربرد در دمای بالاتر از ۵۰۰ درجه سانتیگراد نیاز باشد، بهتر است که از آلیاژ ۳۱۶H استفاده کرد. اما در حالت کلی در مواردی که به مقاومت به حرارت بسیار بالا مثلا در محدوده دمایی ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد نیاز است، از فولاد نسوز استفاده می‌شود.

عملیات حرارتی استیل ۳۱۶

استیل ۳۱۶ با عملیات حرارتی قابلیت سخت شدن ندارد. در عملیات آنیل استیل ۳۱۶ با گرم شدن آن در محدوده دمایی ۱۰۱۰ تا ۱۱۲۰ درجه سانتیگراد و سپس سرد کردن سریع آن صورت می‌گیرد.

جوشکاری استیل ۳۱۶

قابلیت جوشکاری استيل ۳۱۶ تا حد زیادی وابسته به ضخامت تحت جوش از این نوع فولاد است. به اینصورت که در جوشکاری مقاطع با ضخامت بالا از استیل ۳۱۶، به منظور دستیابی به حداکثر مقاومت به خوردگی، باید آنیل پس از جوشکاری انجام شود. اما در جوشکاری مقاطع نازک از این نوع استیل، به عملیات آنیل پس از جوشکاری نیازی نیست.

نوع کم کربن استیل ۳۱۶ (۳۱۶L)، مقاومت بالایی در مقابل رسوب کاربید در مرز دانه‌ها دارد و در جوشکاری آن نیازی به عملیات آنیل پس از جوشکاری نیست. استيل ۳۱۶Ti نیز ممکن است که برای جوشکاری مقاطع ضخیم به جای استیل ۳۱۶ مورد استفاده قرار گیرد.

تفاوت استیل ۳۱۶ و ۳۰۴

تفاوت عمده استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴ مربوط به ترکیب شیمیایی آن‌ها و درصد عناصر آلیاژی موجود در هر کدام است. این تفاوت در ترکیب شیمیایی، منجر به ایجاد خواص متفاوت در هر کدام می‌شود برخی از این خواص شامل:

  • مقاومت به خوردگی استیل ۳۱۶ به دلیل وجود عنصر مولیبدن در آن، بیشتر از استیل ۳۰۴ است.
  • استیل ۳۱۶ مقاومت بیشتری را در مقایسه با استیل ۳۰۴، در محیط‌های حاوی نمک نشان می‌دهد.
  • قیمت استیل ۳۱۶ بیشتر است.
  • شکل‌پذیری استیل ۳۰۴ بیشتر است.
  • استیل ۳۱۶ از سختی و استحکام بالاتری نسبت به استیل ۳۰۴ برخوردار است.

استیل ۳۱۶ نیز مانند استیل ۳۰۴ در انواع مقاطع فولادی مانند لوله، ورق، میلگرد و … تولید و به بازار عرضه می‌شود. پرکاربردترین محصولاتی که از این نوع فولاد تهیه می شود شامل ورق و میلگرد است. در ادامه به توضیح مختصری درباره ورق استیل ۳۱۶ و همچنین میلگرد استیل ۳۱۶ می‌پردازیم.

ورق استیل ۳۱۶

ورق استیل در انواع گریدهای فولاد زنگ نزن تولید می‌شود. از پرمصرف‌ترین ورق‌های استیل موجود در بازار، ورق استیل ۳۱۶ و ورق استیل ۳۰۴  است. از نظر کاربرد می‌توان ورق‌های استیل را در دو گروه صنعتی و دکوراتیو قرار داد. نوع صنعتی ورق استیل ۳۱۶، با توجه به حالت سطحی آن در سه گروه براق، مات و خشدار قرار می‌گیرد. هرکدام از این ورق‌ها با توجه به خواصی که ارائه می‌دهند، در موارد مختلفی کاربرد دارند. مطالعه راهنمای خرید ورق استیل می‌تواند به شما کمک کند تا موارد کاربرد هر کدام از این ورق‌ها را بدانید.

کاربرد ورق استیل ۳۱۶

ورق استیل ۳۱۶ به دلیل ارائه خواص مطلوبی که پیش از این نیز به آن‌ها اشاره شد، کاربرد گسترده‌ای را در صنایع مختلف به خود اختصاص داده است که برخی از مهم‌ترین این کاربردها عبارتند از:

  • ساخت مخازن
  • تجهیزات پتروشیمی و شیمیایی
  • مبدل‌های حرارتی
  • تجهیزات آزمایشگاهی

خرید ورق استيل ۳۱۶

در هنگام خرید انواع ورق استیل باید نکاتی را مورد توجه قرار داد تا بتوان بهترین انتخاب را در حوزه کاری مورد نظر داشت. به این دلیل که باید عوامل مختلفی مانند قیمت ورق استیل، کاربرد آن، کیفیت، برند تولید و خواصی که ارائه می‌دهد، را در خرید در نظر گرفت. گاهی اوقات عدم آگاهی از یک سری عوامل سبب می‌شود تا هزینه زیادی صرف شود در صورتی که امکان خرید محصول مورد نظر با قیمت کمتر برای آن حوزه کاری وجود دارد. به این منظور پیشنهاد می‌کنیم که از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. شما می‌توانید برای دریافت هرگونه راهنمایی در مورد خرید انواع ورق استیل ازجمله ورق استيل ۳۱۶ ، با کارشناسان و متخصصان آیرومارت تماس حاصل نمایید.

قیمت ورق استيل ۳۱۶ به عوامل مختلفی مانند کیفیت، برند تولیدکننده، عرضه و تقاضا در بازار و به خصوص نوسانات ارز وابسته است که هر کدام از این عوامل به طور مستقیم یا غیرمستقیم در قیمت نهایی آن تاثیرگذارند.

میلگرد استيل ۳۱۶

یکی از مقاطع دیگری که از استيل ۳۱۶ تولید می‌شود و کاربرد بسیاری در بین مقاطع استیل دارد، میلگرد استیل ۳۱۶ است که از نورد مقاطع میانی مانند بیلت، تولید می‌شود. انواع میلگرد استیل در ایران تولید نمی‌شود و محصولی وارداتی است. از معروف‌ترین تولیدکنندگان میلگرد استیل می‌توان به کارخانه‌های ویراج هند، کنیه ایتالیا، وای سی تایوان و پوسکو کره جنوبی اشاره کرد که کیفیت و درنتیجه قیمت میلگرد استیل ۳۱۶ تولید شده توسط هر کدام از این برندها متفاوت است.

در این مقاله سعی کردیم تا درباره مشخصات استیل ۳۱۶ از قبیل قابلیت جوشکاری، ترکیب شیمیایی، عملیات حرارتی و … مطالبی را عنوان کنیم و مقاطع پرکاربرد تولیدی از این استیل را معرفی نماییم. آیرومارت به عنوان یکی از تامین‌کنندگان انواع مقاطع استیل در ایران است که علاوه بر تامین مقاطع، خدماتی  مانند پانچ، خمکاری، پرسکاری و خشدارکردن ورق استیل را نیز ارائه می‌دهد.

۱۴ اسفند ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران