آشنایی کامل با ویژگی ها و کاربرد استیل 316

آشنایی کامل با ویژگی ها و کاربرد استیل ۳۱۶

استیل 316 پس از استیل 304 در رتبه دوم از پرکاربردترین انواع استنلس استیل قرار می‌گیرد. انواع آلیاژهای فولاد زنگ‌ نزن در بازار ایران با نام استیل نیز شناخته می‌شوند. فولاد زنگ نزن یا Stainless steel به دلیل حضور برخی از عناصر آلیاژی مانند کروم و نیکل در ترکیب شیمیایی آن، دارای مقاومت به خوردگی بالایی است. مقدار کروم موجود در این آلیاژها، حداقل 10.5 درصد است. این مقدار کروم باعث می‌شود تا لایه‌ای از اکسید کروم بر روی سطح فولاد تشکیل شود و مقاومت آن را در مقابل اکسیداسیون افزایش دهد.

استنلس استیل دارای دسته‌بندی‌های مختلفی است. ازجمله مهم‌ترین این دسته‌بندی‌ها بر اساس خواص مغناطیسی آن است که طی آن در دو گروه استیل بگیر و نگیر قرار می‌گیرد. آلیاژهای سری 200 و 300 در گروه نگیر و آلیاژهای سری 400 در گروه بگیر هستند.

دسته‌بندی دیگر انواع آلیاژهای فولاد زنگ نزن بر اساس ریزساختار آن‌ها است. مطابق با این معیار، استنلس استیل در 4 گروه کلی آستنیتی، فریتی، داپلکس و مارتنزیتی قرار می‌گیرد. با هر کدام از این انواع استیل می‌توانید در مقاله استیل چیست، آشنا شوید.

استیل 316

استیل 316 با نام استیل 1.4401نیز شناخته می‌شود. گرید 316 از نوع فولاد استنلس استیل آستنیتی بوده که بعد از استیل 304، در جایگاه دوم از اهمیت در کاربردهای صنعتی برخوردار است. استیل 316 به دلیل حضور مقداری مولیبدن در آن، مقاومت به خوردگی آن به خصوص در محیط‌های اسیدی، بهبود می‌یابد.

استیل 316L ، نوع کم کربن استیل 316 است. استیل 316Ti فولاد پایدار شده با تیتانیوم و 316H نیز استیل 316 با درصد کربن  بالا است. این دو نوع فولاد برای کاربردهای دمابالا مناسب می‌باشد.

کویل استیل 316
کویل استیل 316

مشخصات استیل 316

گریدهای زیادی از فولاد زنگ نزن وجود دارد. برخی از این گریدها بخاطر خواص مطلوبی که ارائه می‌دهند، کاربرد بیشتری در صنعت دارند. در ادامه به برخی از مشخصات استیل 316، به عنوان یکی از پرکاربردترین آلیاژهای استیل اشاره شده است. آشنایی با انواع آلیاژهای استیل و خواص آن‌ها، کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را برای حوزه کاری مدنظر خود داشته باشید.

ترکیب شیمیایی استیل 316

استیل 316 از انواع پرمصرف فولاد زنگ نزن است که به دلیل مقاومت به خوردگی آن، کاربرد بسیاری در صنایع مختلف یافته است. مقاومت به خوردگی این آلیاژ، به خاطر عناصر آلیاژی موجود در ترکیب آن است که مهم‌ترین آن‌ها شامل کروم، نیکل و مولیبدن می‌شود.

حداکثر مقدار کربن موجود در ترکیب استیل 316، 0.08 و مقدار کروم موجود در آن بین 16 تا 18 درصد و نیکل موجود در آن بین 10 تا 14 درصد می‌باشد. یکی ازنقاط قوت این آلیاژ، وجود مولیبدن به میزان 2 تا 3 درصد در ترکیب آن است. که مقدار مقاومت به خوردگی آن در محیط‌های اسیدی متاثر از حضور این عنصر آلیاژی در آن است.

مقدار کربن موجود در ترکیب استیل 316l، حداکثر 0.03 و در استیل 316H مقدار کربن بین 0.04 تا 0.1 است. با افزایش درصد کربن در این آلیاژها استحکام آن‌ها افزایش می‌یابد.

خاصیت مغناطیسی استیل 316

آلیاژهای استنلس استیل در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. مهم‌ترین این دسته‌بندی‌ها، بگیر و نگیر بودن استیل است. در یک تعریف ساده می‌توان به اینصورت تعریف کرد که استیل نگیر خاصیت مغناطیسی نداشته و جذب آهن‌ربا نمی‌شود اما استیل بگیر خاصیت مغناطیسی دارد و جذب آهن‌ربا می‌گردد. استیل‌های سری 200 و 300 (بجز استیل 309 و 310) از نوع نگیر و استیل سری 400 از نوع بگیر هستند.

استیل 316 از نوع استیل نگیر است. حضور مقدار بالای نیکل و درنتیجه پایدار شدن ساختار آستنیتی در آن موجب می‌شود تا خاصیت مغناطیسی نداشته باشد. بنابراین یکی از راه‌های تشخیص آن می‌تواند جذب آهنربا شدن آن باشد.

مقاومت به خوردگی استیل 316

استیل 316 در مقابل طیف وسیعی از محیط‌های خورنده، مقاومت به خوردگی بسیار خوبی را نشان می‌دهد. معمولا به عنوان فولاد دریایی در نظر گرفته می‌شود، اما در مقابل آب گرم دریا مقاوم نیست. محیط‌های کلریدی گرم می‌تواند موجب ایجاد خوردگی حفره‌ای در استیل 316 شود و به طور کلی مقاومت به خوردگی آن از استیل 304 بیشتر است.

دمای کاری استیل 316

استنلس استیل 316 در سیستم‌های کاری متناوب تا دمای 870 درجه سانتیگراد و در سرویس‌های کاری پیوسته تا دمای 925 درجه سانتیگراد، مقاومت خوبی را در مقابل اکسید شدن نشان می‌دهد. اما برای استفاده در آب و در محدوده دمایی بین 425 تا 860 درجه سانتیگراد، توصیه نمی‌شود و به جای آن بهتر است که از استیل 316 کم کربن استفاده کرد که در مقابل رسوب کاربید مقاوم است.

در صورتی که کاربرد در دمای بالاتر از 500 درجه سانتیگراد نیاز باشد، بهتر است که از آلیاژ 316H استفاده کرد. اما در حالت کلی در مواردی که به مقاومت به حرارت بسیار بالا مثلا در محدوده دمایی 600 تا 1200 درجه سانتیگراد نیاز است، از فولاد نسوز استفاده می‌شود.

عملیات حرارتی استیل 316

استیل 316 با عملیات حرارتی قابلیت سخت شدن ندارد. در عملیات آنیل استیل 316 با گرم شدن آن در محدوده دمایی 1010 تا 1120 درجه سانتیگراد و سپس سرد کردن سریع آن صورت می‌گیرد.

جوشکاری استیل 316

قابلیت جوشکاری استیل 316 تا حد زیادی وابسته به ضخامت تحت جوش از این نوع فولاد است. به اینصورت که در جوشکاری مقاطع با ضخامت بالا از استیل 316، به منظور دستیابی به حداکثر مقاومت به خوردگی، باید آنیل پس از جوشکاری انجام شود. اما در جوشکاری مقاطع نازک از این نوع استیل، به عملیات آنیل پس از جوشکاری نیازی نیست.

نوع کم کربن استیل 316 (316L)، مقاومت بالایی در مقابل رسوب کاربید در مرز دانه‌ها دارد و در جوشکاری آن نیازی به عملیات آنیل پس از جوشکاری نیست. استیل 316Ti نیز ممکن است که برای جوشکاری مقاطع ضخیم به جای استیل 316 مورد استفاده قرار گیرد.

تفاوت استیل 316 و 304

تفاوت عمده استیل 316 و استیل 304 مربوط به ترکیب شیمیایی آن‌ها و درصد عناصر آلیاژی موجود در هر کدام است. این تفاوت در ترکیب شیمیایی، منجر به ایجاد خواص متفاوت در هر کدام می‌شود برخی از این خواص شامل:

  • مقاومت به خوردگی استیل 316 به دلیل وجود عنصر مولیبدن در آن، بیشتر از استیل 304 است.
  • استیل 316 مقاومت بیشتری را در مقایسه با استیل 304، در محیط‌های حاوی نمک نشان می‌دهد.
  • قیمت استیل 316 بیشتر است.
  • شکل‌پذیری استیل 304 بیشتر است.
  • استیل 316 از سختی و استحکام بالاتری نسبت به استیل 304 برخوردار است.

استیل 316 نیز مانند استیل 304 در انواع مقاطع فولادی مانند لوله، ورق، میلگرد و … تولید و به بازار عرضه می‌شود. پرکاربردترین محصولاتی که از این نوع فولاد تهیه می شود شامل ورق و میلگرد است. در ادامه به توضیح مختصری درباره ورق استیل 316 و همچنین میلگرد استیل 316 می‌پردازیم.

ورق استیل 316

ورق استیل در انواع گریدهای فولاد زنگ نزن تولید می‌شود. از پرمصرف‌ترین ورق‌های استیل موجود در بازار، ورق استیل 316 و ورق استیل 304  است. از نظر کاربرد می‌توان ورق‌های استیل را در دو گروه صنعتی و دکوراتیو قرار داد. نوع صنعتی ورق استیل 316، با توجه به حالت سطحی آن در سه گروه براق، مات و خشدار قرار می‌گیرد. هرکدام از این ورق‌ها با توجه به خواصی که ارائه می‌دهند، در موارد مختلفی کاربرد دارند. مطالعه راهنمای خرید ورق استیل می‌تواند به شما کمک کند تا موارد کاربرد هر کدام از این ورق‌ها را بدانید.

کاربرد ورق استیل 316

ورق استیل 316 به دلیل ارائه خواص مطلوبی که پیش از این نیز به آن‌ها اشاره شد، کاربرد گسترده‌ای را در صنایع مختلف به خود اختصاص داده است که برخی از مهم‌ترین این کاربردها عبارتند از:

  • ساخت مخازن
  • تجهیزات پتروشیمی و شیمیایی
  • مبدل‌های حرارتی
  • تجهیزات آزمایشگاهی

خرید ورق استیل 316

در هنگام خرید انواع ورق استیل باید نکاتی را مورد توجه قرار داد تا بتوان بهترین انتخاب را در حوزه کاری مورد نظر داشت. به این دلیل که باید عوامل مختلفی مانند قیمت ورق استیل، کاربرد آن، کیفیت، برند تولید و خواصی که ارائه می‌دهد، را در خرید در نظر گرفت. گاهی اوقات عدم آگاهی از یک سری عوامل سبب می‌شود تا هزینه زیادی صرف شود در صورتی که امکان خرید محصول مورد نظر با قیمت کمتر برای آن حوزه کاری وجود دارد. به این منظور پیشنهاد می‌کنیم که از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. شما می‌توانید برای دریافت هرگونه راهنمایی در مورد خرید انواع ورق استیل ازجمله ورق استیل 316 ، با کارشناسان و متخصصان آیرومارت تماس حاصل نمایید.

قیمت ورق استیل 316 به عوامل مختلفی مانند کیفیت، برند تولیدکننده، عرضه و تقاضا در بازار و به خصوص نوسانات ارز وابسته است که هر کدام از این عوامل به طور مستقیم یا غیرمستقیم در قیمت نهایی آن تاثیرگذارند.

میلگرد استیل 316

یکی از مقاطع دیگری که از استیل 316 تولید می‌شود و کاربرد بسیاری در بین مقاطع استیل دارد، میلگرد استیل 316 است که از نورد مقاطع میانی مانند بیلت، تولید می‌شود. انواع میلگرد استیل در ایران تولید نمی‌شود و محصولی وارداتی است. از معروف‌ترین تولیدکنندگان میلگرد استیل می‌توان به کارخانه‌های ویراج هند، کنیه ایتالیا، وای سی تایوان و پوسکو کره جنوبی اشاره کرد که کیفیت و درنتیجه قیمت میلگرد استیل 316 تولید شده توسط هر کدام از این برندها متفاوت است.

در این مقاله سعی کردیم تا درباره مشخصات استیل 316 از قبیل قابلیت جوشکاری، ترکیب شیمیایی، عملیات حرارتی و … مطالبی را عنوان کنیم و مقاطع پرکاربرد تولیدی از این استیل را معرفی نماییم. آیرومارت به عنوان یکی از تامین‌کنندگان انواع مقاطع استیل در ایران است که علاوه بر تامین مقاطع، خدماتی  مانند پانچ، خمکاری، پرسکاری و خشدارکردن ورق استیل را نیز ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *