۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ مدیر ۰
به اشتراک‌ گذاری

فرایند تولید لوله مانیسمان

جزییات تولید لوله مانیسمان همراه با ویدیو

لوله مانیسمان، لوله بدون درزی است که به این دلیل که از ساخت آن از درزهای جوشکاری استفاده نمی شود، مقاومت خیلی بالایی دارد. لوله مانیسمان، اولین بار توسط یک مهندس آلمانی به نام مانسمان ساخته شد و به همین دلیل است که به این نام شناخته می شود. در ویدیو زیر روش تولید لوله مانیسمان به همراه جزییات این روش توضیح داده شده است.

جهت تولید لوله مانیسمان یا بدون درز از راد فولادی استفاده می شود، ابتدا فرایند با پیش گرم آغاز می شود. پیش گرم کردن به بهبود شکل پذیری کمک می کند. سپس لایه های اکسیدی ناشی از پیش گرم توسط فشار آب از بین می رود. در نهایت به کمک یک سنبه،  حفره ای در مرکز آن ایجاد می شود. ایجاد حفره برای ادامه تولید الزامی است.

سپس به کمک ماندرل و یک سری غلتک ابعاد مورد نظر ایجاد می شود. ماندرل در واقع یک استوانه با مقطع دایره ای شکل است که قطعه لوله ای ،حول آن می چرخد . ماندرل در حفره قرار می گیرد و قطر درونی را تنظیم می کند. همزمان غلتک های بیرونی ضخامت گوشت لوله را تنظیم می کنند. برای استعلام قیمت لوله مانیسمان می توانید به لینک داده شده مراجعه کنید.

لوله مانیسمان یا بدون درز تحمل فشارهای بالاتری را دارد و این موضوع به دلیل عدم وجود درز جوش در آن است. لوله مانیسمان در سری ها و ابعاد مختلفی تولید می شود. به طور کلی با توجه به شرایط سخت و هزینه بالای تولید این محصول در قطرهای بالاتر، معمولا در ابعاد کوچکتری تولید می شوند. این نوع لوله ها در صنایع مختلفی از جمله نفت، گاز و پتروشیمی، نیروگاه ها و … کاربردهای گسترده ای دارند. یکی از ویژه ترین کاربردهای این محصول در صنایع فشار قوی است. از جمله مهم ترین تولید کنندگان لوله مانیسمان در ایران گروه ملی صنعت فولاد ایران، شرکت لوله گستر اسفراین و شرکت پروفیل فولادی اصفهان است.

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ مدیر ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران