۱۱ بهمن ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۲
به اشتراک‌ گذاری

معرفی انواع لوله آب فلزی در بازار آهن

۵/۵ - (۸ امتیاز)

لوله آب فلزی لوله‌ای است که برای انتقال آب و فاضلاب صنعتی و آشامیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوله (pipe) یک مقطع توخالی و طویل با سطح مقطع دایره‌ای است و برای انتقال سیالات مختلف مانند نفت، گاز، آب و … استفاده می‌شود. امروزه با پیشرفت صنایع مختلف و افزایش جمعیت، نیاز به این مقطع نیز افزایش یافته است. از این رو تولیدکنندگان مختلفی در سراسر کشور اقدام به تولید این مقطع نموده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لوله و انواع آن، مطلب لوله چیست را مطالعه کنید. لوله آب فلزي در جنس‌ها، ابعاد و برندهای مختلفی در بازار موجود است.

انواع لوله آب

لوله انتقال آب در حالت کلی و با توجه به جنس لوله، در دو گروه فلزی و غیرفلزی وجود دارند که با توجه به نوع کاربرد و خواص هر کدام، در موارد مختلفی به کار می‌روند. لوله آب غیرفلزی می‌تواند پلاستیکی یا بتنی باشد. و لوله آب فلزی نیز می‌تواند از جنس‌های مختلفی مانند آلومینیومی، مسی و فولادی باشد. از بین انواع لوله‌ آب فلزی، لوله‌های فولادی کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف یافته‌اند. در ادامه می‌خواهیم به معرفی لوله آب فلزی و انواع و کاربرد آن‌ها بپردازیم.

برای آشنایی با انواع لوله فولادی در صنایع مختلف کلیک کنید.

لوله‌های مورد استفاده در آبرسانی و جمع‌آوری فاضلاب اغلب در دو گروه فلزی و پلاستیکی قرار می‌گیرند. البته در گذشته از لوله‌های بتنی نیز در جمع‌آوری فاضلاب استفاده اما به مرور زمان و به دلیل سخت و ترد بودن این لوله‌ها، وزن بالا و بالا بودن هزینه تعمیر و نگهداری آن، لوله‌ آب فلزی و پلاستیکی جایگزین این لوله‌ها شدند. لوله‌های پلاستیکی مانند لوله‌های pvc که لوله پلیکا یکی از انواع آن‌ها است، به دلیل سبک بودن و اینکه خوردگی در آن‌ها اتفاق نمی‌افتد، کاربرد گسترده‌ای پیدا کرده‌اند. اما این لوله‌ها دارای معایبی مانند عدم مقاومت در برابر حرارت و ترد شدن در دماهای پایین هستند که کاربرد آن‌ها را در برخی موارد محدود می‌کند.

لوله آب فلزی از انواع لوله‌هایی است که به دلیل استحکام بالا، مقاومت در برابر حرارت و خواص مکانیکی بسیار خوب، کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند.

لوله pvc

لوله pvc

انواع لوله آب فلزی

لوله آب فلزی می‌تواند با توجه به عوامل مختلفی مانند جنس لوله و روش تولید آن در دسته‌بندی‌های مختلف قرار بگیرد. از نظر جنس، لوله آب فلزي عمدتا در جنس لوله گالوانیزه، مسی و آهنی در بازار موجود می‌باشند. در بین این لوله‌ها، لوله آهنی به دلیل ارائه خواص بهتر نسبت به دو مورد دیگر، کاربرد گسترده‌تری نیز دارد. در ادامه به معرفی برخی از انواع لوله فلزی می پردازیم.

 • لوله آهنی

در بازار آهن و فولاد، لوله‌های آهنی را در دو گروه فولادی و استیل قرار می‌دهند. لوله استیل دارای دو عنصر کروم و نیکل در ترکیب شیمیایی خود است که موجب ایجاد خاصیت مقاومت به خوردگی بالا در آن می‌شود. به دلیل خواص خوب این نوع لوله آب فلزی، در موارد با حساسیت بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و قیمت بالاتری نیز نسبت به سایر لوله‌های فولادی دارد. برای مشاهده قیمت لوله استیل کلیک کنید.

 • لوله جدار چاه

لوله جدار چاه به دلیل وجود شیار در سطح آن، در دیواره چاه کاربرد دارد. لوله چاه با استحکام‌بخشی به دیواره چاه، سیالاتی مانند آب را از خود عبور می‌دهد. ماده اولیه در تولید این لوله آب فلزی، ورق سیاه است. شیارهای موجود در سطح لوله باعث می‌شود که مسیر عبور آب مسدود نشود. جنس این لوله آب فلزی از ورق گالوانیزه و استیل می‌تواند باشد.

 • لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه لوله‌ای است که به منظور بهبود خواص خوردگی آن، بر روی آن پوششی از روی داده می شود. از محدودیت‌های لوله آب فلزي از نوع گالوانیزه این است که اتصال لوله‌های گالوانیزه از طریق جوشکاری امکان‌پذیر نیست. به این خاطر که در اثر حرارت ناشی از جوشکاری، روی موجود در سطح این لوله‌ها اکسید شده و گازی را تولید می‌کند که برای تنفس و محیط زیست خطرناک است. به این لوله، لوله سفید هم گفته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این نوع لوله آب فلزی و دریافت راهنمای خرید لوله گالوانیزه کلیک نمایید.

 • لوله مسی

لوله‌ مسی دارای خواصی مانند خاصیت ضد خوردگی، قابلیت رسانایی بالای حرارت و جریان الکتریکی است. این نوع لوله آب فلزی با توجه به روش تولید و نوع آلیاژ، دارای انواع مختلفی است که کاربردهای گوناگونی نیز در صنعت دارد. از معایب این لوله آب فلزي این است که در اثر یخ زدن آب و انبساط و انقباضی که در اثر این عمل رخ می‌دهد، ممکن است آسیب ببینند. بنابراین در محیط‌های سرد کاربرد ندارند. قیمت این لوله‌ها در بازار زیاد است به همین دلیل استفاده از آن‌ها در سال‌های اخیر محدودتر شده است و انتخاب‌های مقرون بصرفه‌تر و با خواص بهتری مانند لوله‌های آهنی و پلاستیکی جایگزین آن شده‌اند. مقاله لوله مسی چیست و چه کاربردی دارد می تواند اطلاعات مفیدی درباره این مقطع در اختیار شما قرار دهد.

بر اساس روش تولید نیز لوله آب فلزی در دو گروه لوله درزدار و بدون درز قرار می‌گیرد. گاهی اوقات برخی مراحل ثانویه نیز در تولید لوله آب فلزی انجام می‌شود که از جمله این فرایندها می‌توان به گالوانیزه کردن لوله، اشاره کرد. لوله گالوانیزه، لوله ای است که بر روی آن پوشش محافظ روی داده شده است و کاربرد بسیاری به عنوان لوله آب فلزی دارد.

روش‌های تولید لوله آب فلزي

لوله آب فلزی با دو روش کلی بدون درز و درزدار تولید می‌شود. در روش درزدار، از جوشکاری برای تولید لوله استفاده میشود. به این صورت که ورق یا تسمه فولادی را با استفاده از فرایند رول فرمینگ خمیده کرده و به صورت یک مقطع گرد تبدیل می‌کنند. سپس دو لبه آزاد ورق را بر هم مماس کرده و با استفاده از روش‌های مختلف جوشکاری، این دو لبه را به هم اتصال می‌دهند. استفاده از روش‌های مختلف جوشکاری و کیفیت ناحیه جوش داده شده بر روی قیمت لوله آب فلزی تاثیرگذار است.

لوله بدون درز یا مانیسمان، با استفاده از شمش‌های فولادی استوانه ای و بیلت و بلوم تهیه می‌شود. در ابتدا شمش به صورت استوانه‌ای در می‌آید و پیشگرم میشود تا قابلیت شکل‌پذیری بهتری یابد. سپس با کمک یک ماندرل مرکز شمش استوانه ای سوراخ می‌کنند. ضخامت این لوله ها نیز با استفاده از غلتک هایی که در دیواره بیرونی لوله قرار گرفته‌اند، تنظیم می‌شود. لوله آب فلزی بدون درز به دلیل این که درز جوشکاری ندارد، در مواردی که نیاز به تحمل فشار بالا است، کاربرد دارد. و معمولا گران تر از نوع درزدار آن است. برای اطلاع از قیمت این لوله، به صفحه قیمت لوله مانیسمان در وبسایت آیرومارت مراجعه نمایید.

عوامل موثر بر قیمت لوله آب فلزی

عوامل موثر بر قیمت لوله آب فلزی بر اساس موارد مختلف، متفاوت است. از جمله این عوامل عبارتند از:

 • جنس لوله: جنس لوله آب فلزی می‌تواند تاثیر بسیاری بر قیمت آن داشته باشد. به عنوان مثال لوله‌های استیل نسبت به سایر لوله‌های فولادي به دلیل اینکه دارای برخی خواص مطلوب مانند مقاومت به خوردگی است، دارای مصارف خاص‌تری بوده و قیمت آن نیز نسبت به سایر گریدهای فولاد بیشتر می‌باشد.
 • روش تولید لوله: لوله‌ آب فلزی بدون درز و درزدار با قیمت‌های متفاوتی به ابزار عرضه می‌شوند. لوله‌های بدون درز (مانیسمان) به دلیل تحمل فشار بسیار بالا، نسبت به نوع درزدار، قیمت بالاتری دارد. در بین لوله‌های مانیسمان نیز رده لوله تعیین کننده قیمت لوله آب فلزی است. برای آشنایی با رده لوله به مقاله لوله مانیسمان چیست مراجعه کنید.
 • برند تولید لوله: برندهای مختلف تولید لوله بر کیفیت و قیمت لوله آب فلزي تاثیرگذار است. در مورد لوله‌های استیل نیز چون در داخل کشور تولید نمی‌شوند و از محصولات وارداتی به ایران می باشند، محصول تولیدی کشورهای مختلف دارای کیفیت و قیمت متفاوتی هستند.
 • نوسانات ارزی: نوسانات بازار فولاد و نیز نوسانات ارزی در داخل کشور نیز از عوامل موثر بر قیمت لوله آب فلزی به خصوص قیمت لوله فلزی از جنس استیل است.

برای استعلام قیمت لوله‌ آب فلزی در انواع و جنس‌های مختلف می‌توانید از کارشناسان آیرومارت کمک بگیرید.

تولید کنندگان لوله آب فلزي

انواع لوله آب فلزی به جز لوله‌های استیل در داخل ایران تولید می‌شوند. لوله‌های استیل به دلیل اینکه در تولید آن‌ها باید تجهیزات پیشرفته‌تری استفاده کرد و نیز به دلیل نبود امکانات مورد نیاز برای تولید آن در داخل کشور، در ایران تولید نمی‌شود و جزو محصولات وارداتی محسوب می‌گردد. از معروف‌ترین تولیدکنندگان لوله آب فلزی در ایران می‌توان به گروه صنعتی سپاهان، سپنتا و روی‌پوشان قزوین در تولید لوله گالوانیزه و مجموعه‌های تولیدی مانند گروه ملی صنعت فولاد ایران، کاوه ایرانیان، لوله گستر اسفراین و پروفیل فولادی اصفهان در تولید لوله مانیسمان اشاره کرد. تولید کنندگان پروفیل در ایران را با مطالعه این مقاله بشناسید.

لوله آب فلزی از جنس استیل زنگ نزن نیز از کشورهایی مانند هند، چین، کره جنوبی و … وارد کشور می‌شوند.

استانداردهای لوله آب فلزي

کشورهای مختلف در دنیا استانداردهای مختلفی را برای تولید لوله در نظر گرفته‌اند. ایران نیز بدین منظور استاندارد ملی را تعریف نموده است. هر استانداردی مشخص‌کننده ابعاد، جنس آلیاژ مورد استفاده در تولید لوله، موارد کاربرد و وزن لوله است. استانداردهای آمریکا برای تولید لوله API و ASTM است که استفاده از استاندارد API در ایران بسیار متداول است. بطوریکه بسیاری از تولیدکننده‌های معروف لوله در ایران مانند گروه صنعتی سپاهان از این استاندارد در تولید لوله‌ها استفاده می‌کنند.

استانداردهای ایران در تولید لوله شامل IGS، IRSIRI،IPS است. برندهای تولید لوله در ایران از استانداردهای مختلفی برای محصولات خود استفاده می‌کنند. استانداردهای تولید لوله از موارد موثر بر قیمت لوله آب فلزي است.

 استعلام قیمت روز انواع لوله آب

برای استعلام قیمت روز انواع لوله فولادی مانند لوله‌های درزدار و بدون درز، می‌توانید از وبسایت آیرومارت اقدام کنید و یا اینکه با شماره ۴۵۳۰۶-۰۲۱ تماس گرفته و با کارشناسان ما گفتگو نمایید. از طریق تماس با کارشناسان فروش آیرومارت، می‌توانید از مشاوره‌های فنی و تخصصی آن‌ها پیش از خریدتان نیز بهره‌مند گردید.

۱۱ بهمن ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. محمد
   ۲۷ تیر ۱۴۰۰

   ممنون از مطلب مفیدی که در سایتتون قرار دادین. بحث لوله و لوله بازکنی چیزاییه که اکثر مردم خیلی بهش علاقمند نیستن.. اعتقادم اینه که باید از سایت هایی که محتواهای خوب در این زمینه دارن، حمایت بشه. من صاحب سایت لوله بازکنی برچسب هستم. در صورت تمایل می تونیم در زمینه رپورتاژ رایگان با هم تعامل داشته باشیم؟

  2. ستار
   ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

   لوله آب فلزی درزدار بهتره یا بدون درز؟