۲۶ بهمن ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۲
به اشتراک‌ گذاری

تیرآهن کرمانشاه، استحکام بخش سازه‌های بزرگ

۴.۹/۵ - (۹ امتیاز)

تیرآهن کرمانشاه از مهم‌ترین مقاطع فولادی غرب کشور می‌باشد. این محصول در دو استاندارد IPE و IPB توسط کارخانه جهان فولاد غرب تولید می‌شود. مهم‌ترین تفاوتی که برای تیرآهن کرمانشاه در این دو استاندارد می‌توان درنظر گرفت، تفاوت در شکل ظاهری است.

تیرآهن به عنوان یکی از اعضای اصلی سازه‌های بزرگ نظیر آسمان خراش‌ها و پل‌ها، نقش کلیدی را ایفا می‌کند. از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که برای تیرآهن می‌توان در نظر گرفت، قابل گسترش دادن آن است. این مزیت در واقع باعث رواج پیدا کردن آسمان خراش‌ها در کلان شهرها شد.

از دیگر مواردی که موجب پر رنگ شدن نقش تیرآهن کرمانشاه در ساختمان سازی شد، مقاومت عالی در برابر نیروهای مختلف است. هر تیرآهن با تشکیل شدن از دو جز جان و بال، در برابر نیروهای جانی وارده به سازه، از خود مقاومت نشان می‌دهد. این مسئله برای سازه‌های ساخته شده در مناطق زلزله خیز بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

در میان انواع برندهای مختلف این مقطع، تیرآهن کرمانشاه برای خریداران غرب کشور جایگاه ویژه‌ای دارد. کارخانه جهان فولاد غرب با ظرفیت ۳۰۰ هزار تنی نیاز متقاضیان در آن محدوده را می‌توان پاسخ دهد. اما شما از سایر محصولات کارخانه جهان فولاد غرب چه می‌دانید؟ آیا با روش تولید تیرآهن آشنایی دارید؟ قیمت تیرآهن کرمانشاه تحت تاثیر چه عواملی تغییر می‌کند؟ برای پیدا کردن پاسخ تمامی این پرسش‌ها، ادامه این مطلب را حتما مطالعه کنید.

کاربرد تیرآهن کرمانشاه در ساختمان سازی

کاربرد تیرآهن کرمانشاه در ساختمان سازی

کارخانه جهان فولاد غرب کرمانشاه

اگر در استان کرمانشاه به دنبال تولید کننده تیرآهن هستید، باید به کارخانه جهان فولاد غرب مراجعه کنید. این مجموعه در سال ۱۳۸۴ تاسیس و فاز اول آن در سال ۱۳۸۷ به بهره برداری رسید. تیرآهن کرمانشاه تنها محصول تولیدی این مجموعه نیست و محصولات فولادی دیگری نیز از این مجموعه روانه بازار می‌شود. نبشی، ناودانی و میلگرد از دیگر محصولات این واحد صنعتی است. در ادامه بیشتر در رابطه با مقاطع تولیدی جهان فولاد غرب آشنا خواهید شد.

محصولات مجتمع جهان فولاد غرب

همان‌طور که گفته شد این مجموعه علاوه بر تیرآهن، به تولید نبشی، میلگرد و ناودانی مشغول می‌باشد:

تیرآهن

تیرآهن کرمانشاه با دو استاندارد IPE و IPB تولید و به بازار عرضه می‌گردد. تیرآهن IPE یا نیم پهن شکلی به صورت حرف I انگلیسی دارد. تیرآهن کرمانشاه در این استاندارد درسایزهای ۸۰ تا ۲۰۰ تولید می‌شود. تیرآهن IPB یا بال پهن شکلی مانند حرف H دارند. این مقاطع به دلیل نیاز به تکنولوژی‌های خاص به طور محدود در داخل کشور تولید می‌شود. جهان فولاد غرب به عنوان یکی از معدود کارخانه‌های فعال در این حوزه، به تولید هاش در سایزهای ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ مشغول می‌باشد. این مقاطع سنگین در ساخت سازه‌های عظیم الجثه چون پل و سد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نبشی

انواع نبشی موجود در بازار به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می‌شوند. نبشی جهان فولاد غرب از نوع بال مساوی بوده و در سایزهای ۳*۲۰*۲۰ تا ۱۰*۶۰*۶۰ تولید می‌گردد. این نبشی‌ها از طول ۶ تا ۱۲ متر در بازار یافت می‌شوند.

ناودانی

منظور از ناودانی، پروفیلی با سطح مقطع U شکل است. اگر به سراغ ناودانی کرمانشاه می‌روید باید بدانید که این مقطع از سایز ۳۰ تا ۴۰۰ میلیمتر تولید می‌شود.

میلگرد

در استان کرمانشاه چندین کارخانه مثل سیما جهان فولاد در زمینه تولید میلگرد مشغول به فعالیت هستند. جهان فولاد غرب در کنار تیرآهن کرمانشاه ، در تولید میلگرد نیز به عنوان تولیدکننده مطرح شناخته می‌شود. میلگرد های آجدار جهان فولاد غرب در سایزهای ۸ تا ۳۲ قابل تهیه هستند.

مراحل تولید تیرآهن کرمانشاه

تولید تیرآهن کرمانشاه در چندین مرحله انجام می‌گیرد. در ابتدا باید نسبت به خرید ماده اولیه اقدام کرد. شمش‌های فولادی به صورت به بیلت و بلوم به عنوان ماده اولیه تیرآهن مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان طور که می‌دانید فولاد در دمای محیط شکل‌پذیری فوق‌العاده پایینی دارد. بنابراین در اولیه مرحله از تولید باید ماده اولیه تولید تیرآهن را پیش گرم کرد. مراحل تولید تیرآهن به ترتیب زیر می‌باشد:

پیشگرم کردن

اولین مرحله از تولید تیرآهن کرمانشاه ، پیش گرم کردن ماده اولیه است. ابتدا شمش اولیه متناسب با ابعاد کوره پیشگرم بریده می‌شود. پس از آنکه شمش در داخل کوره به دمای حدود ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد رسید، قابلیت شکل‌پذیری مطلوبی پیدا می‌کند. بنابراین در این دما از کوره خارج شده تا ادامه مراحل تولید تیرآهن طی شود.

نورد گرم

روش تولید تیرآهن، نورد می‌باشد. در این حالت شمش گداخته با عبور از چندین ردیف غالتک، تحت نیروهای فشاری تغییر شکل می‌دهد. اولین مرحله نورد که مهم‌ترین مرحله تغییر شکل است، با نام نورد خشن شناخته می‌شود.

خنک کردن

محصولی که از خط نورد خارج می‌شود، دمای فوق العاده بالایی دارد. این تیرآهن گداخته به روش‌های مختلف، یعنی مجاورت در هوا و یا پاشش آب، خنک می‌شود.

تکمیل فرایند تولید

مقاطع طویلی چون تیرآهن ممکن است دچار اعوجاج و چروکیده شود. به همین دلیل با فرایندهایی نظیر اتوکشی و یا پرس با فشار کم عیوب به وجود آمده پس از تولید، رفع می‌گردد. عملیات‌های ثانویه تمام برای بهبود کیفیت سطح و خواص مکانیکی تیرآهن کرمانشاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برشکاری

برای مصرف و حمل راحت تیرآهن، این مقطع در طول‌های ۶،۹ و ۱۲ متر برش داده می‌شود. گرچه این استاندارد طول به عنوان یک قانون در نظر گرفته شده، اما شما می‌توانید طول خاص مورد نظر خود را به تولید کننده اعلام کنید. هم‌چنین از سایر روش‌های اتصال و یا برشکاری می‌توانید برای دستیابی به طول مورد نظر خود استفاده کنید.

چه عواملی بر قیمت تیرآهن کرمانشاه تاثیر دارد؟

در تعیین قیمت تیرآهن کرمانشاه عوامل مختلفی در نظر گرفته می‌شود. مواردی چون هزینه ماده تامین ماده اولیه و هزینه‌های تولیدی به طور مستقیم در تعیین نرخ روز تیرآهن، نقش دارند. اما باید توجه داشت که قیمت روز تیرآهن تحت تاثیر اتفاقات و شرایط روز بازار دچار نوسان می‌شود. بنابراین در خرید تیرآهن باید عوامل متعددی را در نظر گرفت:

 • نرخ دلار
 • حمل و نقل
 • کیفیت
 • برند
 • اوضاع بازار آهن
 • شرایط سیاسی روز دنیا

خدمات قابل ارائه برای تیرآهن کرمانشاه

اغلب خریداران پس از خرید تیرآهن به خدمات جانبی نیاز پیدا می‌کنند. خرید تیرآهن از آیرومارت این امکان را به مشتری می‎‌دهد تا برای انجام این خدمات به شخص دیگری نیاز نداشته باشند.

برشکاری

همان طور که گفته شد، تیرآهن اغلب در سه سایز مشخص ۶، ۹ و۱۲ در بازار موجود است. ممکن است خریدار در محل مصرف به ابعاد دیگری نیاز داشته باشد. در این حالت به راحتی می‌توان با برشکاری به ابعاد طول‌های دیگر دست پیدا کرد.

زنبوری کردن

تیرآهن CPE یا لانه زنبوری شکلی متداول از تیرآهن کرمانشاه است. در واقع این حالت از تیرآهن استاندارد جدیدی نیست. بلکه برای ایجاد شکل شش ضلعی باید بدنه را برشکاری و سپس جوشکاری کرد. برای آشنایی کامل با این فرایند حتما مقاله تیرآهن لانه زنبوری چیست را مطالعه کنید.

استعلام قیمت تیرآهن کرمانشاه از آیرومارت

اگر به دنبال قیمت روز مقاطع فولادی نظیر تیرآهن کرمانشاه هستید، سایت آیرومارت را فراموش نکنید. قیمت انواع مقاطع فولادی به صورت روزانه در سایت این واحد بازرگانی، بروزرسانی می‌شود. همچنین در صورتی که به راهنمایی‌های مورد نیاز پیش از خرید احتیاج دارید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس ۴۵۳۰۶-۰۲۱ تماس بگیرید.

 

۲۶ بهمن ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. نادر ملکی
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

   شبکه کردن تیرآهن رو هم انجام میدید؟

   • آیرومارت
    ۰۹ آبان ۱۴۰۰

    سلام وقت بخیر. بله شبکه کردن تیرآهن کرمانشاه خریداری شده توسط آیرومارت انجام می‌شود.