۱۷ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

قیمت تیرآهن ۱۶ و کاربرد آن

۵/۵ - (۳ امتیاز)

تیرآهن ۱۶ در کنار سایزهای ۱۴ و ۱۸، پرکاربردترین سازهای این مقطع فولادی هستند. تیرآهن‌ ، یکی از مهمترین مقاطع فولادی ساختمانی به شمار می‌آید و وظیفه اصلی آنها تحمل تنش‌هایی است که در اثر نیروهای برشی و لنگر خمشی ایجاد می‌شود. در طراحی تیرآهن ‌ها، ضابطه برش بسیار اهمیت دارد و می‌تواند به استحکام و کارایی آن کمک کند. در این بین، تیرآهن ۱۶ ، از جمله مهم‌ترین تیرآهن ‌هایی است که در صنعت از آن استفاده می‌شود. در ادامه این مطلب درباره قیمت تیرآهن ۱۶ و کاربردهای آن بخوانید.

استاندارد انواع تیرآهن‌

پیش از آنکه تیرآهن ۱۶ را بررسی کنیم، لازم است چند موضوع دیگر را درباره این مقطع پرکاربرد، بدانیم. اولین نکته، استانداردهای تعریف شده در شناخت و معرفی تیرآهن‌ ها است، که به سه صورت طبقه بندی می‌شوند:

تیرآهن IPE استاندارد اروپا و ایران

تیرآهن‌های معمولی و استاندارد که به شکل I  تولید می‌شوند. این تیرآهن‌ها برای سازه‌های مرتفع بسیار کاربرد دارند و می‌توانند وزن و فشار سازه را تحمل کنند. این محصول از یک زاویه کشش و مقاومت دارد. تیرآهن IPE طبق استاندارد اروپا تولید می‌شوند و ضخامت بال آنها ثابت است. بیشتر مهندس‌های ایرانی، بر اساس ضخامت این تیرآهن نقشه‌ها را ترسیم می‌کنند و به همین دلیل، از پرکاربردترین محصولات فلزی محسوب می‌شود. ارتفاع  این محصولات بین ۸۰-۶۰۰ میلیمتر می‌باشد. برای مشاهده قیمت تیرآهن IPE کلیک کنید.

تیرآهن INP استاندارد چین و روسیه

تیرآهن‌های I  شکل که باله‌هایش ضخامت متغیر دارد و به تدریج افزایش پیدا می‌کند در این دسته قرار می‌گیرند. این تیرآهن‌ها تحت استانداردهای متفاوتی ساخته می‌شود و کاربردهای گوناگونی دارند. این مدل تیرآهن عمدتا وارداتی است و بیشتر از کشورهای لهستان، کره، اسپانیا، آسمان، چین و روسیه وارد کشورمان می‌شود. ارتفاع این تیرآهن‌ها ۸۰ تا ۶۰۰ میلیمتر می‌باشد البته در مقایسه با نوع IPE مصرف بسیار کمتر است.

تیرآهن IPB پهن بال ( هاش )

تیرآهن‌هایی که به شکل H ساخته می‌شوند، در این دسته قرار می‌گیرند. این تیرآهن‌ها قدرت بیشتری دارند و می‌توانند در قسمت‌های مختلف سازه استفاده شوند. استفاده از این محصول، مصرف آهن را کاهش می‌دهند، هزینه‌های عملیاتی را کنترل می‌کند و به دلیل نصب آسان‌تر، استفاده از آن، سرعت پروژه را بالاتر می‌برد. ارتفاع تیرآهن‌های H شکل، ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر می‌باشد. هاش در بازار ایران در گروه سبک و سنگین مورد استفاده قرار میگیرد. جهت مشاهده قیمت هر یک از این محصولات روی لینک های زیر کلیک کنید:

علامت‌های اختصاری تیرآهن‌ها

در صنعت، برای تیرآهن‌ها علائمی تعریف شده تا مانند یک معاهده جهانی عمل کند. در تمام تیرآهن‌ها، علامت V، نشان دهنده‌ی سنگین بودن تیرها و L، علامتی برای نشان دادن تیرآهن‌های سبک است. وقتی این دو حرف پس از علامت اختصاری اصلی تیرآهن‌ها قرار می‌گیرند، می‌توانند سبک و سنگین بودن آن محصول را تعیین کنند. برای مثال برای محصول تیرآهن ذوب آهن که معروف ترین محصول داخلی است روی باله آن مارک ESCO به صورت برجستگی حک شده است. این مارک روی محصول هر دو متر به طور متناوب تکرار شده است.

علاوه بر این علائم، برای مبادلات و سفارش آهن، سه شاخص وزن، طول شاخه و ابعاد اهمیت دارد و طبق نیاز مشتری، ارائه می‌شوند.

تیرآهن‌ها چگونه تولید می‌شوند؟

برای ساخت  تیرآهن‌ها بیشتر از روش نورد گرم استفاده می‌شود. به این منظور ابتدا، شمش‌های فولادی از جنس بلوم، که طول و سطح مقطع مشخصی دارند را درون کوره‌های حرارتی می‌ریزند. پس از آنکه فلز به دمای مشخصی رسید، آن‌را از نوردهای ابتدایی که در واقع چند غلتک هستند، عبور می‌دهند تا ضخامت تیرآهن‌ها کاهش و طول آنها افزایش پیدا کند. پس از آن، تیرآهن را به نورد میانی و پایانی می‌فرستند تا پس از تکمیل و شکل دهی، در اندازه‌های استاندارد برش داده شده و به‌صورت بسته بندی شده روانه بازار گردد.

البته قبل از برش خوردن برای تولید یک محصول صاف و بدون اعوجاج یک مرحله اتوکاری یا ironing انجام می شود. در اینجا تیرآهن داغ به کمک یک سری غلتک کشیده می شود تا هر گونه اعوجاج در آن از بین برود. با کلیک روی لینک زیر میتوانید ویدئو صفر تا صد تولید تیرآهن را تماشا کنید.

لازم به ذکر است که شمش‌های بلوم، علاوه بر ساخت تیرآهن، برای تولید ریل‌ها، انواع  قوطی، نبشی و ناودانی نیز کاربرد دارد و می‌توان رد پای آن را در صنایع و کسب و کارهای گوناگون پیدا کرد.

تیرآهن ۱۶ و کاربردهای آن

تیرآهن ذوبی سایز  ۱۶، از جمله محصولات پر کاربرد و پرطرفدار است که به دلیل قیمت مناسب و طراحی ساده و هوشمندانه، می‌توان از آن در قسمت‌های مختلف صنعت ساختمان سازی استفاده کرد. در ادامه برخی از مهم‌ترین کاربردهای تیرآهن ۱۶ را برایتان آورده‌ایم.

 • ستون

ستون‌ها باید بتوانند نیروی محوری که از طبقات بالا ایجاد شده است را تحمل کنند. به همین دلیل تیرآهن ۱۶ ، برای ساخت آنها به کار برده می‌شود.

 • خرپا
  از کنار هم قرار گرفتن میله‌هایی مستقیم که شکل‌های مثلثی می‌سازند، خرپای سازه، تولید می‌شود. تیرآهن ۱۶ ، برای ساخت این بخش از سازه‌ها نیز کاربرد دارد و مادامی که یکی از میله‌ها خم نشود یا نشکند، برای مجموعه‌ی خرپا، اتفاقی نمی‌ا‌فتد.
 • نعل
  در قسمت درگاه ساختمان، از تیرآهن ۱۶ استفاده می‌شود تا بتواند فشار بار ساختمان را از درگاه بردارد و به طرفین منتقل کند. این بخش از سازه‌ها به دلیل اهمیت و شکنندگی بیشتر، بسیار مورد توجه هستند و استفاده از تیرآهن، می‌تواند مقاومت کلی بنا را بالا ببرد.
 • تیر در پوشش سقف
  این سازه‌ها که با تیرآهن ۱۶ ، قابل اجرا هستند کمک می‌کنند تا بار سقف، به دیوارها منتقل شود و استحکام کلی بنا، افزایش یابد. جالب است بدانید که تا پیش از اختراع تیرآهن، بیشتر تیرهای سقف چوبی بودند و پس از مدتی خمیده یا مستهلک می‌شدند. وجود تیرآهن به صنعت ساختمان سازی کمک کرد تا با سرعت و کیفیت بیشتری، پروژه‌ها را تحویل بدهد.
 • پل‌های لانه زنبوری
  از تیرهای حفره دار که اصطلاحا به آن لانه زنبوری می‌گویند، برای تولید بخشی از پل‌ها استفاده می‌شود. به این سازه‌ها در مجموع پل‌های لانه زنبوری می‌گویند.

قیمت تیرآهن ۱۶

در تعیین قیمت هر کالای فولادی مثل تیرآهن ۱۶ ، همواره مجموعه‌ای از عوامل به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم تاثیرگذار هستند. قیمت تیرآهن با توجه به نوسانات بازار ارائه می‌شود و موضوعات گوناگونی می‌تواند بر هزینه نهایی آن اثر گذار باشد. مثلا اگر برای خرید تیرآهن‌های وارداتی اقدام کنید، نوسانات ارز، می‌تواند هزینه‌هایتان را تحت‌الشعاع قرار دهد و اگر تیرآهن‌های استاندارد ایرانی را بخواهید، چراغ‌های سبز و قرمز بازار بورس، بر قیمت نهایی تیرآهن اثر خواهد داشت.

بنابراین پیش از خرید تیرآهن ۱۶ ، بایستی با افراد با تجربه در این حوزه مشورت کنید. مشاوران ما در بازرگانی آیرومارت روزانه آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما در زمینه خرید مقاطع فولادی مختلف، هستند. کنسرسیوم « آیرومارت » با خدمات ویژه از جمله، امکان رویت بار قبل از خرید، انبارداری و عدم جابجایی کالاها پس از خرید، کنترل کیفی و … در خدمت شماست. قیمت روز تیرآهن ۱۶ را در جدول زیر چک کنید:

 

[row width=”full-width” class=”row-padding”]

[col span__sm=”12″ class=”bg-white”]

[wpdatatable id=526]

۱۷ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران