۱۲ بهمن ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۱
به اشتراک‌ گذاری

آشنایی کامل با تیرآهن ۱۴

۵/۵ - (۳ امتیاز)

شاید اولین چیزی که با شنیدن نام تیرآهن در ذهنمان تصویر می‌شود، ساختمان‌سازی باشد. البته که صنعت ساخت و ساز، مشتری عمده و حجم بالای تیر به‌خصوص تیرآهن ۱۴ به عنوان یک مقطع فولادی است. اما تنها صنعت مصرف‌ کننده نیست. صنایع متعددی چون نفت، گاز و پتروشیمی، سازه‌های پیش‌ساخته، آب و فاضلاب و… نیز از وجود تیرآهن بهره می‌برند.

تیر‌ها که زیرمجموعه‌هایی چون تیرآهن ۱۴ دارند، دارای ابعاد، وزن و هندسه ظاهری متفاوتی هستند. تیرآهن ۱۴ یکی از سایزهای بسیار پر متقاضی تیر در بین بازاریان و مهندسان سازه است. سایزهای بسیار پر استفاده شامل  تیرآهن ۱۴، ۱۶ و ۱۸ می‌شود.

تیرآهن‌های تولیدی در تمام استانداردها، به طور مشترک دارای یک بدنه اصلی و عمودی با نام جان هستند. بخش‌های افقی در تیر نیز بال نام دارد. تیرآهن‌ها تولید کارخانجات مختلف داخلی و برخی خارجی هستند. با توجه به سایز، در گروه‌های سبک، نیمه سنگین و سنگین تقسیم‌بندی می‌شوند. هندسه ظاهری و استانداردهای تولید نیز برای انواع تیر چون تیرآهن ۱۴ متفاوت است. در این مقاله سعی داریم به تعریفی از تیرآهن ۱۴، مشخصات فنی، استانداردهای تولید و کاربرد آن بپردازیم.

تیرآهن ۱۴ چیست ؟

تیرآهن ۱۴ ،  تیری سبک وزن و در سایز پایین است که شکل ظاهری‌اش به طور معمول مشابه حرف I انگلیسی می‌باشد. تیرآهن ۱۴ نوع بال پهن موازی، دارای بدنه اصلی و عمودی با نام جان و دو بخش افقی موازی با هم که به جان متصل است، می‌باشد. برای اینکه منظور از تیرآهن سبک و یا بال نیم پهن موازی چیست، در ادامه با ما همراه باشید.

اهمیت تیرآهن ۱۴، به حجم بالای تقاضای آن در صنعت ساخت و ساز برمی‌گردد. طبق استانداردهای خاصی تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی تولید می‌شود. این استانداردها که شناخته‌شده‌ترین آن استانداردهای اروپایی، روسی و چینی و به‌طور خاص اشتال که آلمانی است، می‌باشد. استانداردهای معروف و جهانی اروپایی، روسی و چینی، در مورد هندسه تولید، وزن و رواداری محصول در تولید داده‌هایی را به طور مشترک به کارخانجات در سطح جهان ارائه می‌دهد. استاندارد اشتال نیز در رابطه با وزن، طول بال و ارتفاع جان در تیرهای سایز مختلف، راه گشا است.

در بحث مشخصات فنی تیرآهن ۱۴، داده‌های مربوط به وزن، طول بال و ارتفاع جان در این نوع تیر ارائه می‌‌شود. در بخش استانداردهای تیرآهن در مورد انواع تیر بال پهن و بال پهن موازی توضیحاتی می‌دهیم. از جمله موارد مهم و کاربردی در مورد انواع سایز تیرآهن، موارد مصرف یا همان کاربرد آن است. با توجه به ویژگی‌های تیرآهن ۱۴ بیان کاربرد آن جالب است.

"<yoastmark

 مشخصات فنی تیرآهن ۱۴

مشخصات فنی تیرآهن ۱۴ شامل ارتفاع جان، طول بال و حدود وزنی تیرهای تولیدی کارخانه‌های داخلی تولید کننده است. منظور از سایز ۱۴ در تیرآهن، به فاصله بین دو بال، یا به عبارتی طول جان اشاره دارد. ارتفاع تیرآهن ۱۴ در انواع استانداردها و تولیدات کارخانه‌ها متفاوت است. به طور مثال در مورد تیرآهن ذوب در مورد نوع ساده، بال پهن موازی سبک،  بال پهن موازی متوسط و بال موازی شیبدار این مقادیر به ترتیب معادل ۷۳، ۱۲۳، ۷ و ۶۶ میلی‌متر می‌باشد.

علت اشاره به محصول تولیدی ذوب آهن اصفهان، حجم و کیفیت بالای این محصول است. همانند ذوب آهن اصفهان تمامی کارخانه‌های تولید کننده تیر، جداولی حاوی اطلاعات مربوط به محصول ارائه می‌دهند. این اطلاعات شامل مشخصات فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی محصول است.

در داده‌های مربوط به مشخصات فیزیکی به ابعاد و رواداری‌ها شامل ارتفاع، عرض بال و ضخامت جان، ضخامت بال و شعاع انحنا گوشه‌ها، اشاره می‌شود. وزن تیرآهن ۱۴، شامل وزن به ازای یک متر و برحسب کیلوگرم و رواداری به ازای شاخه و بسته یا محموله تیر است.

مشخصات شیمیایی تیر شامل درصد وزنی عناصر آلیاژی می‌باشد. در داده‌های مربوط به مشخصات مکانیکی، مواردی چون نتایج آزمون کشش و خمش بیان می‌شود. آزمون کشش، حداقل تنش تسلیم، مقاومت کششی و حداقل ازدیاد طول نسبی را ارائه می‌دهد. آزمون خمش هم خمش سرد تحت زاویه مشخص است.

در تولید تیرآهن ۱۴ و سایر سایزهای آن از آلیاژ فولادی ST37، ST44 و ST52 استفاده می‌شود. از آنجا که ترکیب آلیاژی در انواع این فولادها تفاوت دارد، خواص مکانیکی متفاوتی را نیز موجب می‌شوند. طول تیرآهن در تمامی استانداردهایی که در ادامه بیان می‌شود، ۶، ۹ و ۱۲ متر است. متداول‌ترین طول مورد استفاده در هر سایزی از جمله تیرآهن ۱۴، ۱۲ متر می‌باشد.

تیرهای تولیدی در گستره سایزی ۱۰ تا ۶۰ جای می‌گیرند که عموما در ایران تا سایز ۳۰ بنا به نیاز داخلی تولید می‌گردد. در صورت نیاز به تیرهای با سایز بالا، به واردات آن‌ها متوسل می‌شویم.

برای اطلاع از استانداردهای تولید تیرآهن اصفهان روی لینک کلیک نمایید.

استانداردهای تولید تیرآهن ۱۴

تولید انواع تیر از جمله تیرآهن ۱۴ مستقل از سایز آن، تحت استانداردهای مشخصی انجام می‌گیرد. سه استاندارد کلی در سطح جهان برای تولید تیر ارائه شده که شامل IPE، IPB و INP می‌شود. در ادامه سعی داریم به صورت مختصر این موارد را بیان کنیم.

تیرآهن ۱۴ تحت استاندارد IPE

استاندارد IPE، مخفف  نام i-beam profile europinne می‌باشد. همانطور که از نام لاتین آن قابل حدس زدن است، ارائه این استاندارد توسط اروپاییان بوده. تیر تولیدی تحت این استاندارد چون  تیرآهن ۱۴، به تیر ساده معروف است. شکل مقطع فولادی تیر در این استاندارد شبیه حرف I انگلیسی می‌باشد. در این تیر، بال‌ها موازی و دارای ضخامتی ثابت در طول خود هستند. سایز تیرآهن ۱۴ تولیدی این استاندارد به ارتفاع آن اشاره دارد، همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم. محدوده ابعادی ارتفاع تیر تولیدی تحت استاندارد IPE، ۸۰ تا ۶۰۰ میلی‌متر است.

عمدتا نیاز بازار داخلی به تیرآهن ۱۴ با محصول تولیدی تحت این استاندارد مرتفع می‌گردد. اگر در کنار نام تیرآهن هیچ پسوندی نباشد به تیر تولیدی تحت این استاندارد اشاره دارد.

تیرآهن ۱۴ تحت استاندارد IPB

استاندارد IPB دیگر استاندارد اروپایی ارائه شده برای تولید تیرآهن است. تیر تولیدی تحت این استاندارد، تیرآهن بال پهن موازی نیز نام می‌گیرد. تفاوتی که این نوع از تیر با تیر تولیدی تحت استاندارد IPE دارد، در ضخامت و عرض بال‌ها است. عریض و ضخیم‌ بودن تیرآهن به آن شکلی مشابه حرف H انگلیسی می‌دهد. به همین علت این مقطع طویل فولادی چون تیرآهن ۱۴ به هاش مشهور است. تغییر عرض و ضخامت در نوع بال پهن تیر به تغییر در خواص مکانیکی و عموما بهبود آن منجر می‌شود. اما نکته حائز اهمیت در این بین، افزایش وزن و قیمت تیرآهن بال پهن نسبت به نوع ساده آن است. ارتفاع جان در تیرآهن تولیدی تحت استاندارد IPB، در رنج ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌متر می‌باشد.

هاش در سه نوع سبک، نیمه سنگین و سنگین تولید می‌گردد. تفاوت در وزن و ضخامت بال در این تیرها، وجه تمایز آن‌ها است. افزایش وزن تیرآهن ۱۴، مشخصا به بهبود مقاومت خمشی و برشی آن می‌انجامد.

عموما تیرآهن‌های سایز سبک و متوسط یا همان نیمه سنگین در هر دو استاندارد IPE و IPB توسط کارخانه‌های داخلی تولید می‌گردد.

تیرآهن ۱۴ تحت استاندارد INP

استاندارد INP، به نوعی مورد استفاده در کشورهای روسیه و چین است. تیرهای تولیدی در این استاندارد، با نام بال پهن شیبدار نیز شناخته می‌شوند. ضخامت بال در این نوع از تیر با فاصله گرفتن از جان، کاهش می‌یابد. عموما سایزهای بالای تیرآهن تحت این استاندارد تولید می‌گردند و متقاضی داخل کشور کمی دارد.

کاربرد تیرآهن ۱۴

تیرآهن ۱۴ از پر متقاضی‌ترین انواع تیر ساده و از نوع سبک آن است. کاربرد تیرآهن‌ها در سه دسته کلی تیر اصلی، تیر فرعی و تیر کلاف می‌باشد. استفاده در تیرهای سایز پایین، به دلیل سبک بودن آن، وزن کلی سازه و هزینه‌های اجرایی آن را کاهش می‌دهد. تیرآهن ۱۴ در محدوده وزنی ۱۲/۹ تا ۳۳/۷ کیلوگرم بنا به استانداردهای مختلف، تولید می‌شود.

می‌توان به‌طور جزئی‌تر به کاربردهای تیر در سازه اشاره نمود. ستون، خرپا، نعل، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری از جمله انواع مختلف مصارف تیر در ساختمان و صنایع مصرف‌کننده هستند.  در تمامی این کاربردها، تیرآهن ۱۴ وظیفه دارد بارهای ناشی از وزن سازه و تنش‌های وارده از محیط اطراف را متحمل شوند و به زمین منتقل سازند.

کارخانه‌های تولید کننده تیرآهن ۱۴

کارخانه‌های متعددی در داخل کشور به تولید مقاطع پایانی فولادی می‌پردازند. تولید تیرآهن ۱۴ در تعدادی کارخانه که تقریبا در اکثر نقاط کشور هستند، انجام می‌پذیرد. وجه اشتراک تمامی آن‌ها تولید تیر عموما در سایز پایین است. اما تفاوت این تیرها در وزن تیرآهن، رواداری‌ها و تبعیت از استاندارد مشهور اشتال و کیفیت و حجم تولیدات می‌باشد.

شاخص‌ترین تولید کننده تیر به خصوص تیرآهن ۱۴، کارخانه ذوب آهن اصفهان است. سطح بالای تولید و کیفیت مطلوب، علت این مساله می‌باشد. نکته شایان توجه در مورد تیر ذوب اصفهان، وزن بالاتر آن نسبت به تولیدات سایر کارخانه‌ها است.  به اختصار به نام برخی از این کارخانه‌ها و محل استقرار آن  که به تولید تیرآهن ۱۴ مشغولند، اشاره می‌نماییم.

کارخانه‌های:

– گروه ملی صنعتی فولاد ایران که در اهواز واقع شده،

-ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان و در مجاورت شهر اهواز،

– مجتمع جهان فولاد غرب در کرمانشاه،

-فولاد البرز ایرانیان که به فایکو شهرت دارد و در استان مازندران و نزدیکی ساری جای گرفته،

-نورد آریان فولاد که در شهر بوئین زهرا و استان قزوین مستقر است،

-فولاد ناب تبریز

– و مجتمع تولیدی فولاد صنعت بناب، از این دست هستند.

استعلام قیمت تیرآهن ۱۴

مجموعه بازرگانی آهن‌آلات آنلاین آیرومارت، تامین‌کننده انواع مقاطع فولادی و استیل از تمامی برندهای داخلی و وارداتی است. تجربه کارشناسان با سابقه آیرومارت در بحث خرید و مشاوره انواع مقاطع فولادی چون تیرآهن ۱۴ به شما کمک می‌کند. چنانچه قصد خرید و یا استعلام قیمت روز انواع تیرآهن را دارید، با ما در ارتباط باشید.

تیم بازرگانی ما، توانایی تامین و انبارداری هر میزان از تیرآهن ۱۴ مدنظر شما را دارا است. برای اطمینان بیشتر از خواص مطلوب تیرآهن ۱۴ خریداری شده توسط شما، امکان ارائه سرتیفیکیت و انجام تست‌های مکانیکی و شیمیایی به درخواست شما توسط ما امکان دارد.راه ارتباطی شما با ما از طریق شماره تلفن ۴۵۳۰۶-۰۲۱ می‌باشد. چنانچه تجربه خرید و مشاوره تمامی انواع مقطع فولاد و استیل چون تیرآهن ۱۴ را از ما دارید، آن را با ما در بخش کامنت به اشتراک بگذارید.

 

 

 

۱۲ بهمن ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۱
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

    1. رضا محمدی
      ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

      شما زنبوری کردن تیرآهن ۱۴ رو هم انجام میدید؟