کاربردهای-لوله-مانیسمان

۵ کاربرد لوله مانیسمان که نمی‌دانستید

کاربرد لوله مانیسمان به دلیل مقاومت فشاری بالاتری که در مقایسه با لوله‌های درزدار دارد، در انتقال سیالات با ارزش اهمیت پیدا می­کند. لوله ­ها تجهیزاتی هستند که برای انتقال سیالات و ساخت مخازن مورد استفاده قرار می­گیرند.

لوله‌­های مورد استفاده در صنعت به دو دسته بدون درز و درزدار تقسیم می‌­شوند. لوله‌­های بدون درز که به نام مخترع خود یعنی مانیسمان شناخته می­‌شوند، به دلیل ساختار متفاوت با سایر لوله‌­های موجود در بازار، دارای خواص مکانیکی مطلوبی هستند. روش تولید لوله مانیسمان با لوله‌­های عادی تفاوت زیادی دارد. آیا می­دانید عمده کاربرد لوله مانیسمان در کدام صنایع است؟ . شما می­توانید با کلیک روی لینک مشخص شده در رابطه با روش تولید لوله مانیسمان بیشتر بخوانید.

کاربرد لوله مانیسمان در صنایع مختلف

ورود لوله­‌های مانیسمان به بازار منجر به جایگزینی این مقاطع با نوع درزدار شد. در واقع کاربرد لوله مانیسمان و جایگزین شدن با لوله درزدار، به دلیل نداشتن خط جوش است. از جمله انواع کاربرد لوله مانیسمان در صنایع مختلف می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاربرد لوله مانیسمان در صنایع نفت و گاز

نفت و گاز به عنوان بزرگ­ترین صنعت ارزی در جهان شناخته شده­ هستند. کاربرد لوله مانیسمان در این صنعت بسیار گسترده است. لوله ­های بدون درز برای کاربردهای متفاوتی از جمله صنایع بالادستی لوله‌­های نفتی (OTC)، لوله‌­های حفاری تیوبینگ و کیسینگ، لوله­‌های انتقال مایعات و گازها، لوله‌­های مورد استفاده برای پالایش نفت و گاز و مشتقات آن، لوله‌­های با مصارف تاسیساتی و…. استفاده می­شوند.

تجهیزات مورد استفاده در این صنعت به علت وجود شرایط کاری خاص از جمله دما، فشار و خورندگی بسیار بالا باید مشخصه­‌های ویژه­ای داشته باشند. لوله­های مانیسمان یکی از انواع لوله‌­های مورد استفاده در این صنعت می­‌باشند. علاوه بر لوله‌­های بدون درز از لوله‌­های گازی API نیز در لوله ­کشی خطوط گازی بسیار استفاده می­‌شود. جهت مشاهده قیمت به روز این محصول روی لینک زیر کلیک کنید:

قیمت لوله گازی API

طبق استاندارد، لوله­‌های بدون درز که در این صنعت استفاده می­‌شوند عبارتند از: A53, A333, A106  و API5I.  این لوله­‌ها بزرگترین سهم را در بازار دارند و به علت حفظ خواص مکانیکی و استحکام در دماهای بالا و پائین و همچنین مقاومت به خوردگی بسیار مورد توجه قرار گرفته ­اند. کاربرد لوله مانیسمان بر اساس شرایط کاری آن و با انتخاب استاندارد مناسب تعریف میشود.

صنایع نفت و گاز
کاربرد لوله مانیسمان در صنایع نفت و گاز

لوله مانیسمان در صنایع دریایی

از دیگر موارد کاربرد لوله مانیسمان ، صنایع دریایی است. لوله­ های بدون درز در کشتی ­سازی کاربرد بسیار زیادی دارند، از جمله در سیستم لوله­ کشی دیگ­ های بخار و قسمت­‌هایی از کشتی که در معرض دما و فشار بالا قرار دارند، استفاده می­شود. به علت شرایط کاری سخت قطعات به کاربرده شده در کشتی، این قطعات هرچندسال یک بار باید تعویض شوند، تخمین زده می­شود که مصرف سالانه لوله در کشتی­ها حدود 450میلیون تن است، به همین علت صنعت کشتی­ سازی یکی از مهم­ترین مصرف‌کنندگان لوله بدون درز می­باشد.

علاوه بر ساخت کشتی از لوله­ های مانیسمان در دیگر صنایع دریایی مانند ساخت زیردریایی ­ها، سکوی بالگردها و فانوس­ های دریایی استفاده می­­شود. لوله ­های زیردریایی به دلیل قرار گرفتن در محیط با خورندگی و فشار بالا نیازمند استحکام و مقاومت به خوردگی خوب و تغییرات ابعادی کم می­باشند که همین شرایط لوله­ های بدون درز را به بهترین گزینه برای این کاربرد تبدیل کرده است.

صنایع-دریایی
لوله مانیسمان صنایع-دریایی

کاربرد لوله مانیسمان برای ساخت تجهیزات­ هیدرولیک

لوله­ های هیدرولیک (honed tube) زیرمجموعه لوله ­های بدون درز بوده و در بسیاری از صنایع کاربرد دارند، این لوله ­ها در ساخت بسیاری انواع لوله ­های مکانیکی، سیلندرهای هیدرولیک، لوله ­های فولادی محوری، بازوهای مکانیکی و دستگاه­های اینجکشن استفاده می­شوند.

فولاد مورد استفاده برای این نوع لوله، فولاد زنگ نزن 304 و 304L می­‌باشد که فولاد 304 برای کاربردهای دما پایین ( در محدوده دمایی بین 426 تا 893 قطعه با افت شدید خواص مکانیکی مواجه می‌­شود) و برای دماهای بالاتر از فولاد 304L استفاده می­‌گردد. تولید این لوله­ ها عموما به روش مانیسمان و کشش سرد انجام می‌­شود. مزیت مهم استفاده از کشش سرد، کیفیت بالای سطح نهایی لوله، دقت ابعادی بالا، افزایش چگالی مواد، افزایش استحکام لوله است. همچنین به دلیل اینکه فرآیند در دمای پایین انجام می­شود سطح لوله‌­ها اکسید نخواهد شد.

لوله-هیدرولیک
لوله-هیدرولیک

ذخیره و انتقال هیدروژن

کاربرد لوله مانیسمان در این حوزه بسیار استراتژیک است. هیدروژن به عنوان یک سوخت در صنعت و به عنوان منبع تجدیدپذیر جایگزین مناسبی برای سوخت­ های فسیلی است ولی به دلیل ویژگی­های خاص هیدورژن مانند خوردگی بالا، مخازن ذخیره ­سازی و انتقال آن باید دارای ویژگی­ های منحصر به فردی باشد که بتواند این شرایط را تحمل کند و مانع از وقوع نشتی، انفجار و همچنین خوردگی محفظه نگهدارنده شود.

پدیده تورم هیدروژنی در نتیجه نفوذ اتم هیدروژن به داخل عیوب محفظه نگهدارنده و تشکیل مولکول هیدروژن و تجمع تعداد زیادی از آن­‌ها است که باعث تورم قطعه خواهد شد. یکی از عوامل عیب در قطعه، درز جوشکاری شده است در نتیجه  برای کاهش احتمال وقوع این پدیده از لوله­ های بدون درز استفاده می­شود. همچنین یکی دیگر از موارد کاربرد لوله مانیسمان ، قابلیت تحمل فشار بالا است، از آن­جایی که محفظه نگه­داری هیدروژن باید توانایی تحمل فشارهای بالا را داشته باشد، این نوع لوله بهترین انتخاب است. با توجه به استاندارد ISO3183 سطح داخلی این لوله ­ها باید یک‌­دست و بدون جوش باشد تا توانایی تحمل شرایط ذکر شده را داشته باشد.

ذخیره-و-انتقال-هیدروژن
ذخیره-و-انتقال-هیدروژن

دیگ­‌های بخار

روش تولید لوله بدون درز که در دیگ بخار، مبدل ­های گرما و سوپرهیترها استفاده می­شود مانند لوله مانیسمان است اما قوانین و گرید فولاد مورد استفاده در آن نیاز به گذراندن سرتیفیکیت­های اساسی­تری دارد. با توجه به دمای کاری، بویلرها به دو دسته لوله­های بویلر عادی و لوله­ های بویلر دما بالا تقسیم می­شوند. لوله بویلر عادی عموما در دیواره­های خنک شونده با آب، لوله­های آب بویلرها، لوله ­های بخار مورد استفاده در بویلر لوکوموتیوها، لوله­های دود کوچک یا بزرگ و لوله­­های قوس آجری کاربرد دارد، درحالیکه لوله­های بویلر دما بالا عموما برای ساخت تیوب های سوپرهیترها، تیوب های گرمکن‌ها، لوله های گاز، لوله های بخار اصلی در فشارهای بسیار بالا کاربرد دارد.

عمده لوله های بدون درز بویلرها از فولادهای کربنی و آلیاژهای فولاد ساخته می­شوند. بویلرهای فولاد کربنی و آلیاژی دما و فشار کاری متفاوتی دارند. لوله­ های مانیسمان مورد استفاده در این صنعت طبق استاندارد ASTM باید تحت تست­های اولتراسونیک قرار گرفته باشند.

دیگ-بخار
دیگ-بخار

انتخاب نوع لوله با توجه به محیط کاری و همچنین مجموعه عوامل اثرگذار بر شرایط قطعه انجام می­شود. لوله­ های مانیسمان با توجه به نیاز روزافزون صنعت، جایگاه ویژه­ای پیدا کرده ­اند و نمی­توان از اهمیت آن­ها در صنایع مختلف غافل شد اما لوله های بدون درز به علت روش تولید پیچیده­ای که دارند و همچنین محدود بودن تولیدکنندگان این نوع لوله معمولاً ۲۰ تا ۳۰ درصد گرانتر از لوله های درزدار می­باشند. شما میتوانید قیمت این کالای پرکاربرد را با کلیک روی لینک زیر مشاهده کنید:

قیمت لوله مانیسمان

امیدواریم این مطلب توانسته باشد پاسخگوی سوالات شما باشد، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر یا استعلام قیمت لوله مانیسمان با کارشناسان آیرومارت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *