۱۶ بهمن ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۲
به اشتراک‌ گذاری

آشنایی با انواع تیرآهن اهواز

۵/۵ - (۱۲ امتیاز)

تیرآهن اهواز محصول تولیدی گروه ملی اهواز است. این محصول با استانداردهای IPE ، IPN و ISIRI 16348 تولید و به بازار عرضه می‌شود. تیرآهن از انواع مقاطع فولادی است که کاربرد گسترده‌ای در صنایع سازه‌ای دارد. این محصول در صنایعی مانند ساختمان‌سازی، پل‌سازی و صنعت حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع تیرآهن و هندسه آن، تعیین کننده نوع کاربرد آن می‌باشد.

این مقطع فولادی به طور معمول با روش نورد گرم تولید می‌شود. پرکاربردترین استانداردهای تولیدی آن IPB، IPE و INP است. IPE همان تیرآهن معمولی به شکل I است. IPB تیرآهن بال پهن با بال‌های مساوی و نوع INP، تیرآهن با طول بال‌های متفاوت می‌باشد. هر کدام از این انواع تیرآهن با توجه به خواصی که ارائه می‌دهند، کاربردهای متفاوتی دارند. قیمت تیرآهن به عنوان یکی از مصالح پرکاربرد در ساختمان‌سازی، می‌تواند عاملی موثر بر تغییرات قیمت مسکن باشد.

در بین برندهای تولید تیرآهن در ایران، جایگاه ویژه‌ای را در بازار آهن و فولاد کسب نموده است. چرا که کیفیت مطلوب خود محصولات این مجموعه، حاصل بهره‌گیری از تجهیزات و اتوماسیون پیشرفته و نیز تجربه کارشناسان و محققان می‌باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم تا درباره تیرآهن اهواز، انواع آن و نیز عوامل موثر بر قیمت تیرآهن اهواز مطالبی را عنوان کنیم.

گروه ملی صنعتی فولاد اهواز

گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در سال ۱۳۴۲ در شهر اهواز احداث شد. این مجموعه به عنوان اولین کارخانه نورد فولاد کشور، با هدف تولید انواع میلگرد ساده، آجدار و نبشی شروع به کار کرد. به تدریج در سال‌های ۱۳۷۱، ۱۳۸۳ و ۱۳۸۵ با اجرای طرح‌های توسعه و بازسازی خطوط تولید، اقدام به افزایش ظرفیت تولید و کیفیت محصولات خود نمود. اکنون این مجموعه با ظرفیت تولید سالانه ۱۴۳۵۰۰۰ تن فراورده‌های فولادی و ۴۳۰۰۰۰ تن شمش فولادی، بخش عظیمی از نیازهای بازار، در داخل ایران را تامین کرده است. گروه ملی همچنین محصولات خود را به خارج از ایران نیز صادر می‌کند.

کارخانه‌های زیر مجموعه گروه ملی صنعتی فولاد ایران شامل کارخانه فولادسازی، کارخانه نورد تیرآهن، کارخانه لوله‌سازی، کارخانه ماشین‌سازی و کارخانه نورد میلگرد و مفتول است. محصولات این مجموعه شامل میلگرد و مفتول، لوله بدون درز، تیرآهن و شمش فولادی می‌باشد. علاوه بر این محصولات، این مجموعه با توجه به نیاز بازار به تولید محصولاتی مانند تیرآهن نیمه سبک، لوله‌های درون چاهی، مفتول با استحکام بالا مخصوص بتن پیش تنیده، پل پیش‌ساخته عابر پیاده و خانه سریع‌الاحداث پرداخته است.

تیرآهن اهواز با روش نورد گرم تولید می‌شود. روش تولید این مقطع و نیز عملیات ثانویه‌ای که گاهی اوقات بر روی آن انجام می‌شود، از عوامل موثر بر قیمت تیرآهن اهواز است. با دیدن ویدیوی نورد تیرآهن، با فرایند تولید این مقطع بیشتر آشنا شوید. کارخانه نورد تیرآهن اهواز شامل دو خط نورد است که در سال‌ ۵۱  و ۵۷ تاسیس شده است. دو کوره ۴۰ تنی و یک کوره ۲۰ تنی از تجهیزات اصلی این واحد می‌باشد. این مجموعه با ظرفیت تولید سالانه ۳۸۵۰۰۰ تن، بخش عظیمی از تیرآهن موجود در بازار را تامین می‌کند. علاوه بر انواع تیرآهن، محصولات دیگری که در این واحد تولید می‌شود، شامل نبشی با استاندارد DIN 1028 و ناودانی با استاندارد DIN 1026 است.

برای اطلاع از قیمت روز نبشی در بازار آهن آلات کلیک کنید.

تیرآهن اهواز محصول گروه ملی

تیرآهن اهواز محصول گروه ملی

مواد اولیه تیرآهن اهواز

برخی از کارخانه‌های تولید تیرآهن، مواد اولیه مورد نیاز برای تولیدات خود را از کارخانه‌های دیگر تامین می‌کنند. برخی نیز تولیدکننده مواد اولیه محصولات خود هستند. مواد اولیه تیرآهن اهواز از شمش‌هایی تامین می‌شود که در کارخانه فولادسازی این مجموعه تولید می‌شوند. شمش‌های مورد استفاده به عنوان ماده اولیه برای تولید تیرآهن، معمولا دارای ابعاد ۱۳۰*۱۳۰، ۱۵۰*۱۵۰، ۲۰۰*۲۰۰ با طول ۴ متر و با وزن تقریبی به ترتیب ۵۱۵، ۶۹۰ و ۱۲۲۰ کیلوگرم می‌باشد. کیفیت مواد اولیه از عوامل موثر بر قیمت تیرآهن اهواز است.

انواع تیرآهن اهواز

انواع تیرآهن اهواز در اندازه‌های ۱۲۰، ۱۴۰، ۱۶۰، ۱۸۰ و ۲۰۰ به صورت بسته‌های به ترتیب ۴۴، ۴۰، ۳۶، ۲۸ و ۲۴ شاخه‌ای به بازار عرضه می‌گردد. قیمت تیرآهن اهواز در ابعاد مختلف، متفاوت است.

 • تیرآهن بال‌موازی (IPE) اهواز

تیرآهن IPE در صنایع سازه‌ای مانند ساختمان‌سازی و پل‌سازی بسیار پرکاربرد است.

 • تیرآهن بال‌باریک شیب‌دار (IPN) اهواز

این محصول در اندازه‌های ۱۲۰، ۱۴۰، ۱۶۰، ۱۸۰ و ۲۰۰ میلی‌متر به طول ۶، ۹ و ۱۲ متر به بازار عرضه می‌شود.

 • تیرآهن نیمه‌سبک اهواز

تیرآهن نیمه سبک نوعی تیر‌آهن با استحکام بالا، وزن کم، قابلیت ویژه در تحمل بارهای استاتیکی و دینامیکی دارد. این محصول با همکاری مجموعه تولیدی تیرآهن اهواز با دانشگاه‌های شهید چمران و خواجه نصیرالدین طوسی و پژوهشگاه استاندارد ایران، طراحی و تولید شده است. این تیرآهن با نام تیرآهن نیمه سبک گروه ملی (مهزیار) در بازار ایران به فروش می‌رسد.

برای آشنایی با انواع تیرآهن، تولید تا عرضه به بازار کلیک کنید.

استاندارد تولید تیرآهن اهواز

استاندارد تولید تیرآهن نشان‌دهنده روش تولید، ابعاد، وزن، خواص مکانیکی و هندسه آن است. بنابراین دانستن استاندارد تولید تیرآهن، از جمله مواردی است که حین خرید آن باید مورد توجه قرار گیرد. استانداردهای تولید تیرآهن اهواز شامل استاندارد ملی ایران ISIRI 1791 و استاندارد DIN 1025-5 در تولید تیرآهن‌های بال موازی و بال‌باریک شیب‌دار است. در تولید تیرآهن نیمه‌سبک از استاندارد ملی ایران به شماره ۱۶۳۴۸ (ISIRI 13648) استفاده می‌شود. قیمت تیرآهن اهواز در استانداردهای مختلف، متفاوت است. آشنایی با انواع استانداردهای تیرآهن به شما کمک کند تا بهترین خرید را متناسب با نیاز خود داشته باشید.

وزن تیرآهن اهواز

از عوامل موثر بر قیمت تیرآهن اهواز ، وزن آن است. جدول اشتال تیرآهن از جداول پرکاربرد برای محاسبه وزن تیرآهن با استفاده از ابعاد آن می‌باشد. این جدول بر اساس استاندارد DIN تدوین شده است. با استفاده از جدول اشتال مربوط به هر مقطع، می‌توان وزن تقریبی آن را محاسبه کرد. برخی از کارخانه‌های سازنده مقاطع فولادی وزن محصولات خود را کاملا مطابق با وزن اشتال درنظر می‌گیرند. اما در برخی مواقع، تفاوت‌هایی با این جداول مشاهده می‌شود. وزن تیرآهن اهواز و برخی از برندهای معروف تولید تیرآهن را می‌توانید در صفحه مربوط به جدول وزن تیرآهن مشاهده کنید.

خرید تیرآهن اهواز

در حین خرید تیرآهن اهواز نیز مانند هر مقطع دیگری باید به مواردی توجه کرد. از جمله این عوامل می‌توان به وزن تیرآهن، قیمت، برند تولیدکننده، نوع کاربرد و استاندارد تولیدی آن اشاره کرد. هر کدام از این عوامل می‌تواند در کیفیت و عمر کارکرد محصولی که خریداری می‌کنید، تاثیرگذار باشد.

به دلیل اینکه تیرآهن در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود، انتخاب نامناسب آن می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد. باید توجه داشته باشید که تیرآهن خریداری شده دقت ابعادی و کیفیت سطحی مناسبی داشته باشد. به این‌صورت که دارای اعوجاج و زنگ‌زدگی نباشد و وزن آن تفاوت چشمگیری با استاندارد اشتال نداشته باشد.

برای دریافت راهنمایی بیشتر در خرید تیرآهن اهواز به مقاله راهنمای خرید هاش و خرید تیرآهن معمولی مراجعه نمایید. تیرآهن اهواز به دلیل انجام فرایندهای دقیق کنترل کیفیت بر روی آن، از جمله مقاطع با کیفیت در بازار آهن و فولاد محسوب می‌شود.

استعلام قیمت تیرآهن اهواز

قیمت مقطع تیرآهن به دلیل مصرف بالای آن در اسکلت ساختمان، بازار مسکن را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین برای بسیاری از فعالان زمینه مسکن و ساخت و ساز مهم است که قیمت مصالح مورد استفاده در ساختمان‌سازی را دنبال کنند. اما باید توجه شود که پیگیری قیمت مقاطع مختلف از طریق منابع معتبر صورت گیرد. برای اطلاع از قیمت تمام مقاطع فولادی از جمله قیمت میلگرد آجدار و ساده، انواع تیرآهن ازجمله تیرآهن اهواز، می‌توانید با کارشناسان آیرومارت تماس بگیرید تا خریدی مطمئن را تجربه کنید.

عوامل موثر بر قیمت تیرآهن اهواز شامل مواد اولیه، نوسانات ارزی، میزان عرضه و تقاضا در بازار، وزن و کیفیت است. هر کدام از این عوامل می‌توانند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم قیمت تیرآهن اهواز را تحت تاثیر قرار دهند.

آیرومارت علاوه بر تیرآهن اهواز، تامین‌کننده این مقطع از برندهای مختلفی مانند شرکت ذوب آهن اصفهان، مجتمع جهان فولاد غرب، شرکت فولاد البرز ایرانیان (فایکو)، شرکت نورد آریان‌فولاد، فولاد ناب تبریز و مجتمع تولیدی فولاد صنعت بناب (شاهین بناب) نیز هست. هرکدام از این برندها محصولات خود را با کیفیت‌ها و قیمت‌های متفاوت به بازار عرضه می‌کنند. برای مطالعه بیشتر درباره بزرگترین تولیدکنندگان تیرآهن در ایران، سایزها و استانداردهای تولید هرکدام، کلیک کنید. شما با دریافت مشاوره از کارشناسان آیرومارت می‌توانید بهترین برند را برای کاربرد موردنظرتان انتخاب کنید.

۱۶ بهمن ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. رضا
   ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

   تیرآهن اهواز بهتره یا تیرآهن بناب؟

  2. قاسمی
   ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

   عالی