۱۸ شهریور ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

انواع گریتینگ، محصولی که از تسمه فولادی ساخته می‌شود

۵/۵ - (۷ امتیاز)

گریتینگ صفحات مشبک فولادی است که از اتصال تار و پودی تسمه‌های فولادی تولید می‌شود. انواع گریتینگ که در بازار به درپوش نیز شناخته می‌شوند به دلیل استحکام بالا و وزن کم کاربرد گسترده ای دارند.

انواع گریتینگ در ساخت راه پله و سکوهای پلنت‌های صنعتی مانند پتروشیمی ها، فولادسازی ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای ساخت سکوی دور مخازن هم از این محصول استفاده می‌شود. این قطعات فولادی که معمولا به صورت پنل‌های تکه تکه و به صورت پازلی مورد استفاده قرار می‌گیرند امروزه در صنایع معماری و شهرسازی هم کاربرد فراوانی دارند. در زیباسازی معابر و خیابان‌ها انواع گریتینگ کاربرد گسترده‌ای دارد.

بر اساس ماده سازنده و نوع طراحی انواع گریتینگ در بازار موجود هستند که شما می‌توانید برای مشاهده قیمت گریتینگ و خرید آن به صفحه مربوطه مراجعه کنید و یا با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس بگیرید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع گریتینگ‌ ها آشنا کنیم.

ویژگی‌های ظاهری انواع گریتینگ

انواع گریتینگ از تسمه‌های فولادی ساخته می‌شوند. گریتینگ از سه بخش تسمه ی باربر، رابط‌ها و چشمه تشکیل شده‌است. چشمه به فضای مابین رابط و تسمه باربر گفته می‌شود که ابعاد آن از جمله عوامل تعیین کننده میزان استحکام گریتینگ است.درانواع گریتینگ تسمه باربر با تحمل وزن و رابط با حفاظت از چشمه به استحکام گریتینگ کمک می‌کنند.

بخشی از کاربردهای گریتینگ را در ویدئو زیر مشاهده کنید:

انواع گریتینگ از لحاظ جنس

گریتینگ فولادی

از انواع گریتینگ می توان به گریتینگ فولادی اشاره کرد. این محصول ازپرکاربرد‌ترین انواع گریتینگ که به کمک تسمه‌های فولادی ساخته می‌شود. در ساخت این نوع محصول از تسمه فولادی، میلگرد آجدار یا میلگرد ساده و چهارپهلو تابیده شده، استفاده می‌شود. همچنین می‌توان برای افزایش مقاومت در برابر عوامل محیطی آن را گالوانیزه یا رنگ کرد.

گریتینگ آلومینیومی

این قطعات از جنس آلومینیوم و از وزن کمتری برخوردار هستند. همچنین به دلیل خاصیت ذاتی آلومینیوم مقاومت به خوردگی و جذب آلودگی آن کمتر از فولاد است. بنابراین این نوع گریتینگ خواص و کاربردهای خاص خود را دارد. گریتینگ آلومینیومی در میان تمام انواع گریتینگ از قیمت تمام شده بالاتری دارد.

گریتینگ گالوانیزه

گریتینگ فولادی را می‌توان به روش غوطه وری داغ گالوانیزه کرد تا در برابر خوردگی مقاوم‌تر شود. علاوه بر این  گالوانیزه کردن به زیباتر شدن آن نیز کمک می‌کند.

گریتینگ فایبرگلاس

گریتینگ فایبرگلاس نوعی دیگر از انواع گریتینگ است که متریال و مواد اولیه در ساخت و تولید آن الیاف کامپوزیت است. این الیاف کامپوزیت در مقابل فشار، ضربه، اسید، باز، گرما و سرما بسیار مقاوم‌تر از انواع گریتینگ‌ها مانند گریتینگ فلزی و آلومینیومی بوده به همین دلیل در مکان‌هایی که عوامل ذکر شده در بالا از حد معمول و استاندارد خود بیشتر است از این نوع از گریتینگ‌ها استفاده می‌شود.

انواع گریتینگ از لحاظ طراحی

گریتینگ الکتروفورج

این نوع محصول به کمک یک ماشین مخصوص تحت فشار مکانیکی و اتصال حرارتی به کمک جریان الکتریسیته تولید می‌شود. تولید گریتینگ به این روش استحکام را افزایش می‌دهد.

گریتینگ تسمه در تسمه

در این نوع گریتینگ تسمه‌های رابط و باربر عرض برابر دارند و کاملا در دل یکدیگر قرار می‌گیرند و جوش می‌خورند. این دسته از انواع گریتینگ برای تحمل بار و فشار کاربرد دارد.

گریتینگ-تسمه-در-تسمه

گریتینگ-تسمه-در-تسمه

گریتینگ تسمه در نیم تسمه

در این نوع عرض تسمه رابط نصف تسمه باربر است. استحکام این گریتینگ متفاوت از نوع تسمه در تسمه است و از طرفی وزن آن هم کمتر است. این گریتینگ کاربردهای خاص خود را دارد.

گریتینگ-تسمه-در-نیم-تسمه

گریتینگ-تسمه-در-نیم-تسمه

گریتینگ تسمه در میلگرد

یکی دیگر از انواع گریتینگ که کاربرد فراوانی دارد گریتینگ تسمه در میلگرد است. در این نوع گریتینگ تسمه باربر به کمک میلگردهای آجدار به هم مرتبط می‌شوند.

گریتینگ تسمه در چهار پهلو

برای اتصال تسمه‌های باربر در این نوع گریتینگ از چهارپهلوهای تابیده شده استفاده می‌شود.

تسمه-در-4-پهلو

تسمه-در-۴-پهلو

گریتینگ کانال

این نوع گریتینگ در معابر برای پوشاندن کانال‌ها و جوی‌های آب مورد استفاده قرار می‌گیرند.این درپوش به صورت لولای تولید می شود تا به راحتی نصب و جدا شود. این محصول علاوه بر پوشش و هدایت آب، مانع از ورود زباله های شهری و صنعتی به شبکه آب و فاضلاب نیز می‌شود.

گریتینگ مضرس

در ساخت این گریتینگ‌ها از تسمه‌های دندانه دندانه استفاده می‌شود. به همین دلیل به آن گریتینگ دندانه دار نیز می‌گویند. این نوع طراحی باعث ایجاد اصطکاک می‌شود که در برخی از کاربردها نیاز به اصطکاک وجود دارد. در مکان‌های لغزنده استفاده از این گریتینگ‌ها مانع از لیز خوردن افراد و وسایل لغزنده می‌شود.

مضرس

مضرس

گریتینگ پله

این گریتینگ برای ساخت راه پله‌های فلزی به کار می‌رود و معمولا از نوع تسمه در تسمه ساخته می‌شوند. از مزیت‌های ویژه این گریتینگ می‌توان به سهولت نصب و قیمت پایین آن اشاره کرد.

گریتینگ-پله

گریتینگ-پله

سازندگان انواع گریتینگ در ایران

در سال‌های اخیر کارگاه‌های مختلفی در جهت تولید این محصول اقدام کرده‌اند. شهر اراک با در اختیار داشتن بیشترین تعداد کارگاه تولید گریتینگ به عنوان مهد تولید کننده این محصول تلقی می‌شود. شرکت‌های آزینه صعت اراک، ایران گریتینگ و آسا گریتینگ از من جمله تولییدکنندگان داخلی انواع گریتینگ هستند.

طبقه بندی وزنی

انواع گریتینگ بر اساس مقاومت وزنی طبق استاندارد EN1433 دسته بندی می‌شوند.این دسته بندی شامل سه بخش می‌شود که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

A51

گریتینگ های این دسته تحمل وزنی به اندازه یک و نیم تن را دارند. این دسته بیشتر در محل عبور عابرین پیاده، آشپزخانه‌های صنعتی، استخر و … کاربرد دارد.

B125

گریتینگ‌های این دسته می‌توانند وزنی به اندازه دوازده و نیم تن را تحمل کنند. به همین دلیل برای کف پارکینگ‌ها، کف کارخانه‌ها و … مناسب هستند.

C250

قابلیت تحمل وزن بیست و پنج تنی این دسته باعث می‌شود تا در مکان‌های با تردد بالا مثل سوله‌ها که ماشین‌های سنگین در آن جا رفت و آمد دارند مناسب باشد.

عوامل موثر بر قیمت

قیمت گریتینگ ثابت نیست و به عوامل متعددی وابسته است. عوامل موثر بر قیمت گذاری شامل قیمت تسمه آهنی، نوع، اطلاعات فنی، ارتفاع و ضخامت تسمه، مش بندی، میزان برش و مقدار نهایی محصول وابسته است.

تسمه‌های فوادی که در ساخت انواع گریتینگ استفاده می‌شود، از برش عرضی ورق فولادی تولید می‌شود. شما می‌توانید برای آگاهی از قیمت ورق فولادی و سایر مقاطع فولادی با مشاوران ما در آیرومارت تماس حاصل فرمایید.

۱۸ شهریور ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ