۲۱ مهر ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

تولیدکنندگان میلگرد در ایران چه علائمی روی محصول خود حک می‎کنند؟

میلگرد در داخل کشور در حجم بالایی تولید می‌شود. با توجه به تعداد زیاد کارخانه‌های تولید کننده میلگرد در کشور پیش از خرید میلگرد از برند آن اطلاع کسب کنید. در این مقاله مروری بر برترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران خواهیم داشت. از معروف‌ترین برندهای میلگرد عبارتنداز: ذوب آهن اصفهان، زاگرس، پرشین تاکستان ، امیرکبیر، گلستان، کویر کاشان، میانه، شاهین بناب، آذربایجان، شاهرود، ناب تبریز، ابرکوه، آناهیتا، بافق، خراسان، روهینا جنوب و …

برای آگاهی از لیست روزانه قیمت میلگرد کلیک کنید.

در اینجا می‌توانید ویدئوی تولید میلگرد را مشاهده کنید:

شما می‌توانید با مراجعه به بخش وبلاگ آیرومارت، ویدیوهای بیشتری در زمینه تولید انواع مقاطع فولادی مشاهده فرمایید.

علائم حک شده روی میلگرد

از آنجایی که قیمت میلگرد آجدار وابسته به برند تولید کننده و استاندارد تولید دارد، آشنایی با علائم حک شده روی میلگرد اهمیت زیادی دارد. حروفی که روی میلگرد حک می‌شود نشان دهنده استاندارد و روش تولید آن می‌باشد. همانطور که در مقاله‌ی تفاوت میلگرد A2 و A3 بررسی شد، میلگردهای آجدار در ۳ استاندارد A3، A2 و A4 تولید می‌شوند. حروفی که پس از برند روی میلگردهای آجدار حک می‌شوند عبارتنداز: JU، JT، CU، CT و SA. حرف اول نشان دهنده استاندارد و حرف دوم نشان دهنده نوع تولید می‌باشد. حرف J نشان دهنده استاندارد C، A2 استاندارد A3 و S استاندارد A4  می‌باشد.

همچنین U نشان دهنده میلگرد تولید شده به روشی موسوم به روش آلیاژِ می‌باشد. T روش تولید میلگرد به صورت ترمکس را نشان می‌دهد. A برای میلگرد A4 نیز نشان دهنده روش آلیاژی شده می‌باشد. در جدول زیر مختصری از این اطلاعات نشان داده شده است:

مشخصات حروف حک شده روی میلگرد

مشخصات حروف حک شده روی میلگرد

 

روش آلیاژی شده

در این روش پس از نورد میلگرد، محصول نهایی در هوای آزاد خنک می‌شود. میلگرد تولید شده به این روش سختی پایین‌تری و در نتیجه چقرمگی بالاتری دارد. همچنین به دلیل توزیع یکسان عناصر آلیاژی در سطح و مغز میلگرد تولید شده به این روش، اصطلاح آلیاژی کردن برای آن به کار برده می‌شود.

روش ترمکس

در روش ترمکس پس از پایان نورد میلگرد، محصول در حالی که سرخ می‌باشد، از درون یک تونل پاشش آب عبور می‌کند تا به سرعت خنک شود. این نوع خنک کاری به دلیل کوئنچ سطح باعث افزایش سختی در سطح میلگرد می‌شود. این موضوع می‌تواند باعث تردی و شکست میلگرد حین خمکاری شود. بنابراین انتخاب میلگرد مناسب برای هر کاربرد حائز اهمیت می‌باشد.

طبق استاندارد، میلگرد با استانداردهای مختلف باید در هندسه آج مختلفی تولید شوند. این اتفاق معمولا در کارخانه‌های تولید ایران رخ نمی‌دهد و تمامی میلگردها در یک هندسه  آج تولید می‌شوند. بنابراین امکان تشخیص نوع استاندارد میلگرد در نگاه اول فراهم نیست، اما با دانستن معنی کد حک شده روی میلگردها استانداردهای مختلف قابل تشخیص می‌باشند. بنابراین قبل از خرید میلگرد با کد و برند تولیدکنندگان میلگرد که روی محصول حک می‌شود، آشنا شوید.

در ادامه مروری بر برندهای حک شده روی میلگردها خواهیم داشت.

تولیدکنندگان میلگرد در ایران

میلگرد ذوب آهن

میلگرد ذوب آهن که به با کیفیت ترین میلگرد در بازار ایران معروف است با برند ESCO CU تولید می‎شود. با توجه به توضیحاتی در بالا داده شد میلگرد ذوب به روش آلیاژی شده یا خنک کاری در هوای آزاد تولید می‌شود.

میلگرد نیشابور (خراسان)

مارک حک شده روی این میلگرد KSC CT می‌باشد. میلگرد نیشابور به روش ترمکس تولید می‌شود.

میلگرد آذربایجان (میانه)

آرم حک شده روی این میلگرد دو حرف F روبروی هم می‌باشد. CT عبارت بعد از برند میلگرد آذربایجان می‌باشد که نشان دهنده روش تولید ترمکس می‌باشد.

میلگرد کویر کاشان

این میلگرد با مارک KAVIR TH تولید می‌شود. کد TH نوع خاصی از میلگرد A3 می‌باشد که به آج ۴۲۰ هم معروف می‌باشد. آج ۴۲۰ استحکام بالاتری نسبت به میلگرد A3 معمول یعنی آج ۴۰۰ دارد. حرف T نشان دهنده روش تولید ترمکس و حرف H نماد میلگرد آج ۴۲۰ می‌باشد.

میلگرد پرشین

میلگرد پرشین تاکستان با آرم PSG تولید می‌شود. تولیدات این کارخانه فاقد کد معرف استاندارد و روش تولید می‌باشد.

میلگرد خرمدشت

میلگرد خرمدشت تاکستان با مارک FKHT JU تولید و راهی بازار می‌شود. JU نشان دهنده میلگرد با استاندارد A2 و تولید شده به روش آلیاژی شده می‌باشد.

میلگرد آناهیتا

میلگرد آناهیتا گیلان با مارک AG JU تولید می‌شود. JU معرف میلگرد A2 و خنک کاری شده در هوای آزاد است.

میلگرد تیکمه داش

میلگرد تیکمه داش در کارخانه فولاد کاوه تیکمه داش آذربایجان شرقی تولید می‌شود. این میلگرد با آرم SFK CT تولید می‌شود. CT معرف میلگرد آج ۴۰۰ ترمکس می‌باشد.

میلگرد بافق یزد

میلگرد بافق علاوه بر حروف انگلیسی حک شده روی آن شامل عبارت “فولاد بافق” می‌باشد. کد BMISCO CT نیز روی این میلگرد حک می‌شود. بنابراین تولید این کارخانه هم میلگرد A3 ترمکس می‌باشد.

میلگرد ابرکوه

میلگرد سرمد ابرکوه با نام SAIS CT وارد بازار می‌شود. مشابه اکثر میلگردهای موجود، میلگرد سرمد نیز A3 ترمکس است.

میلگرد ظفر بناب

این میلگرد با مارک ZN CT راهی بازار می‌شود. بنابراین روش تولید این کارخانه نیز ترمکس می‌باشد.

میلگرد روهینا

این میلگرد در مجتمع فولاد روهینا جنوب دزفول  تولید می‎شود. روی میلگرد روهینا مارک ROUHINA CT حک می‌شود. تولید این کارخانه مانند اکثر کارخانه‌های نورد، میلگرد  A3 ترمکس می‌باشد.

میلگرد امیرکبیر خزر

مارک هک شده روی میلگرد امیرکبیر عبارت AKS CT است. تولید این کارخانه نیز میلگرد A3 ترمکس می‌باشد.

میلگرد کیان ابهر

میلگرد ابهر با مارک KFA TC منقش شده است. TC طرز بیان دیگری از میلگرد A3 ترمکس می‌باشد.

میلگرد زاگرس

میلگرد زاگرس که در شرکت صبا فولاد زاگرس شهرکرد تولید می‌شود با مارک SFZ CT قابل تشخیص می‌باشد.

میلگرد ساوه

میلگرد هیربد ساوه که تولید کارخانه فولاد زرندیه ساوه است با مارک HIRBOD CT راهی بازار می‌شود.

میلگرد راد همدان

این میلگرد در کارخانه فولاد راد همدان تولید می‌شود. مارک SRH CT روی این محصولات حک می‌شود که نشاندهنده میلگرد  A3ترمکس می‌باشد.

میلگرد آریا ذوب

میلگرد آریا ذوب که تولید شده در کارخانه فولاد آریا ذوب اشتهارد می‌باشد با مارک ARIA CT راهی بازار می‌شود.

لیست تولیدکنندگان میلگرد در ایران

لیست تولید کنندگان

۲۱ مهر ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران