فروش ویژه اعتباری ورق فولاد مبارکه و اکسین – تلفن 02145306

۱۸ آبان ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

هزینه ساخت سوله

۵/۵ - (۲ امتیاز)

سوله یکی از مهمترین سازه‌هایی است که معمولا با سقف شیب‌دار ساخته می‌شود و بنا بر اهداف مالک، استفاده‌های متفاوتی نیز دارد. هزینه ساخت سوله بر اساس عوامل مختلفی تعیین می‌شود و گاهی تفاوت قیمت انواع سوله بسیار چشمگیر است. بنابراین برای ساخت سوله با کمترین هزینه و استفاده بهتر، باید از این عوامل و قیمت‌ها اطلاع داشته باشید. جهت اطلاع از قیمت ها و هزینه ساخت سوله در سال ۱۴۰۰، در ادامه این مطلب همراه آیرومارت باشید.

 ساخت سوله

عوامل تاثیرگذار بر قیمت ساخت سوله

پیش از این‌که هزینه ساخت سوله را با شما به اشتراک بگذاریم، ابتدا باید در مورد عوامل موثر بر قیمت صحبت کنیم. عواملی مثل:

• وزن
• وجود دفترچه محاسباتی
• اتصالات سازه
• رنگ آمیزی سوله
• محل احداث سوله
• متراژ و مساحت سازه
• کاربرد، مصالح و متریال مورد استفاده برای ساخت
• تیر ریزی سقف
• هزینه نصب سازه

در ادامه ۶ مورد از مهمترین عوامل را برای شما توضیح می‌دهیم:

سوله آهن آلات

۱. وزن سوله

یکی از مهمترین مواردی که در هزینه ساخت سوله تاثیر دارد، وزن آن است. البته وزن به مصالح و متریال به کار رفته نیز بستگی دارد. در واقع اگر منطقه مورد نظر برف‌خیز باشد، شما باید اسکلت فلزی قوی‌تری را به کار ببرید. در نتیجه فولاد بیشتری نیاز است و این موضوع وزن و هزینه را بالا می‌برد.

۲. محل احداث

هر چه فاصله سوله مورد نظر از کارخانه سازنده آن بیشتر باشد، قیمت نهایی افزایش می‌یابد. چراکه با افزایش فاصله، هزینه‌های مربوط به حمل و نقل بالا می‌روند. از طرفی جنس و تراکم خاک نیز می‌تواند بر قیمت ساخت سوله اثر داشته باشد. زیرا خاک سستی که تراکم لازم را ندارد، باید مقاوم‌سازی شود و در نتیجه هزینه‌ها بالا می‌روند. بنابراین اگر قصد ساختن سوله‌ای با ابعاد بزرگ را دارید، حتما مطمئن شوید که دیواره‌ها در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف مثل باران، برف و رطوبت مقامت کافی دارند.

محل احداث سوله

۳. متراژ و مساحت

همانطور که پیداست هر چه متراژ سوله بیشتر باشد، شما نیز باید هزینه بیشتری بپردازید. زیرا مصالح و متریال بیشتری به کار می‌روند. مثلا هزینه یک سوله ۵۰۰۰ متری با یک سوله ۸۰۰۰ متری تفاوت دارد. این ابعاد شامل مواردی مثل طول، ارتفاع و دهانه سوله هستند.

۴. نوع مصالح و متریال

متریال و مصالح به کار رفته در سوله با توجه به کاربری و طراحی آن انتخاب می‌شوند. همچنین شما باید بهترین مواد را استفاده کنید تا برای سوله مشکلی پیش نیاید. به علاوه در حال حاضر هزینه سوله بر اساس نوسانات قیمت فولاد و آهن مدام در حال تغییر است. این دو مصالح در ساخت سوله نقش زیادی دارند و با افزایش ارز نیز قیمت آن‌ها بالا می‌رود.

برای مثال برای پوشش سقف متریال مختلفی مثل ورق‌های UPVC و ساندویچ پانل‌ به کار می‌روند که بسته به ضخامت آنها قیمت ساخت بهترین سوله می‌تواند فرق کند. برای پوشش دیوارها از مصالحی مانند بلوک، آجر معمولی، آجر دو طرف نما، سفال، ساندویچ پانل‌های دیواری و UPVC دیواری استفاده می‌شود. اگر سوله برای مکانی مثل تالار به کار برود و مالک پوشش سنگی را انتخاب کند، در این صورت هزینه بالا می‌رود.

۵. نوع کاربری

نهایتا یکی از اصلی ترین عوامل در هنگام محاسبه آنلاین هزینه ساخت سوله، نوع کاربری آن است. زیرا کاربری تمام مواردی که ذکر کردیم را به تنهایی در برمی‌گیرد. یعنی محل احداث، ابعاد و متریال به کار رفته همگی با توجه به کاربری مشخص می‌شوند. فراموش نکنید که ساختن سوله باید با هدف انجام شود، در غیر این صورت شما متحمل هزینه‌های ساخت، تعمیر و بازسازی می‌شوید.

کاربری سوله

۶. طراحی

سوله‌ها را می‌توان با طراحی از پیش تعیین شده ساخت، یا اینکه برای پروژه مورد نظر نقشه‌ای جدید را طراحی کرد. بنابراین نقشه جدید هزینه بیشتری دارد. طراحی نیز با عامل کاربری در ارتباط است، یعنی شما باید هدف خود را به شرکت سازنده بگویید تا بر اساس آن بهترین مدل را برای‌تان انتخاب کند. انواع سوله‌ها عبارتند از:

• سوله سبک خرپایی
• سوله یو بی ام UBM
• سوله تیر ورقی
• سوله دست دوم

هر کدام از این‌ها برای کاربری خاصی طراحی می‌شوند و مزایا و معایب خود را دارند. البته باید بدانید که مدل خرپایی محدودیتی در ابعاد و کاربری ندارد، یعنی می‌توانید در دهانه‌های بزرگ آن را بسازید. در بین مدل‌های مختلف، هزینه این سوله تقریبا مقرون به‌صرفه‌تر است و قیمت کمتری دارد. برای مثال این سوله از دهانه ۱۸ متری به بالا، به لحاظ مقاومت و قیمت به انواع دیگر برتری دارد.

هزینه ساخت سوله در سال ۱۴۰۰

برای بررسی هزینه سوله می‌توان آن را به دو دوسته سبک و سنگین وزن تقسیم کرد. معمولا برای سوله سبک از مدل خرپا استفاده می‌شود، البته این‌ها مقاومت بسیار خوبی هم دارند و وزن سبک نشان از بی‌کیفیت بودن آنها نیست. در واقع در مدل خرپا فولاد کمتری به کار می‌رود و بار بر کل سازه پخش می‌شود. همچنین در برابر عوامل آب و هوایی مختلف مقاومت زیادی دارند. اما به دلیل استفاده اصولی از فولاد، هزینه ساخت کاهش می‌یابد.

قیمت ساخته سوله در آبان ۱۴۰۰ با توجه به خدمات، نوع شرکت و تحت تاثیر قیمت تیرآهن، ورق و … کمی متفاوت است. ولی قیمت‌ها به طور متوسط و حدودی به شرح زیر هستند:

• ساخت سوله برای دهانه زیر ۱۵ متر ارتفاع ۴ متر: متری ۵۵۰ هزار تومان
• ساخت سوله برای دهانه زیر ۱۵ متر ارتفاع ۶ متر: متری ۶۰۰ هزار تومان
• ساخت سوله با تیرآهن برای دهانه‌های بین ۱۵ تا ۲۰ متر ارتفاع ۴ متر: متری ۶۰۰ هزار تومان
• ساخت سوله با تیرآهن برای دهانه‌های بین ۱۵ تا ۲۰ متر ارتفاع ۴ متر: متری ۶۰۰ هزار تومان
• ساخت سوله با تیرآهن برای دهانه‌های بین ۱۵ تا ۲۰ متر ارتفاع ۶ متر: متری ۶۵۰ هزار تومان
• ساخت سوله با ورق برای دهانه‌های زیر ۲۰ متر ارتفاع ۴ متر: متری ۸۴۰ هزار تومان

ساخت سوله با ورق

قیمت خرید تجهیزات ساخت سوله در سال ۱۴۰۰

پیش از اینکه قیمت نهایی را بدانید باید هنگام بررسی هزینه ساخت سوله به قرارداد دقت کنید. در قرارداد باید هزینه اجرا و تمام مصالحی که قرار است مصرف شوند را عنوان کنید. زیرا گاهی برخی شرکت‌ها هزینه‌های دیگر را قید نمی‌کنند و از این‌رو هزینه‌ی داخل قرارداد و قیمت نهایی با یکدیگر تفاوت دارند. در نتیجه شما باید پیش از شروع پروژه قیمت‌ها را ارزیابی کنید و کار را به یک شرکت حرفه‌ای بسپارید.

جهت خرید مقاطع فولادی و استعلام قیمت ورق و …  می‌توانید با آیرومارت در ارتباط باشید. بهترین متریال در شرکت ما عرضه می‌شوند و کارشناسان شما را به خوبی راهنمایی می‌کنند. برای اطلاع از هزینه‌ها و دریافت مشاوره‌های رایگان، همین حالا با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس بگیرید.

۱۸ آبان ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ