۲۹ فروردین ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۱
به اشتراک‌ گذاری

پیش بینی قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰

۵/۵ - (۶ امتیاز)

پیش بینی قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰ برای فعالان حوزه آهن و فولاد و همچنین صنایعی که از این مقطع فولادی استفاده می‌کنند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با توجه به اینکه تیرآهن نقش اصلی را در اسکلت فلزی ساختمان ایفا می‌کند، بسیاری از فعالان حوزه ساخت و ساز، هزینه تمام شده پروژه‌های خود را با پیش بینی قیمت تیرآهن و همچنین پیش بینی قیمت میلگرد، تخمین می‌زنند. با این کار می‌توانند علاوه بر براورد هزینه، زمان مناسب‌تری را نیز برای خرید خود انتخاب نمایند.

در این مقاله سعی داریم تا به عوامل موثر بر قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰ بپردازیم. همچنین با تکیه بر سابقه خود در بازار، تا حدودی تغییرات قیمت این مقطع را در سال جاری مورد بررسی قرار دهیم.

آیا پیش بینی قیمت تیرآهن ممکن است؟

سال ۹۹ از نظر اقتصادی، سال سختی برای مردم ایران بود. قیمت آهن‎‌آلات، افزایش چشمگیری (حدود دو و نیم برابر) را تجربه کرد. بدیهی است که عوامل داخلی و خارجی بسیاری بودند که این افزایش را رقم زدند. هچمین عوامل ممکن است که با شدت کمتر یا بیشتر، بر پیش بینی قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰ نیز اثرگذار باشند.

در نهایت باید توجه داشته باشید که ممکن است حتی با در نظر گرفتن همه موارد، باز هم اتفاقاتی غیرمنتظره تمام معادلات شما را در پیش بینی قیمت تیرآهن بر هم بزند. به عنوان مثال، شیوع ویروس کرونا در اواخر سال ۹۸، تاثیر بسیار زیادی بر بازار آهن‌آلات داشت که برای هیچ کسی قابل پیش بینی نبود. بنابراین ریسک تحلیل خود را بپذیرید.

همچنین لازم است بدانیم هیچ تحلیلی نمی‌تواند بازاری با این همه نوسان را به طور دقیق پیش بینی کند. پس درصدی خطا باید در نظر گرفته شود.

عوامل موثر بر پیش بینی قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰

برای پیش بینی قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰ باید در قدم اول، عواملی که ممکن است در قیمت آن دخیل باشند را شناخت و مورد بررسی قرار داد. به این خاطر که صرف نظر از موارد غیرمنتظره، برخی از عوامل، همیشه تاثیر خود را بر پیش بینی قیمت تیرآهن داشته‌اند.

قیمت مقاطع فولادی ازجمله  تیرآهن در بازار داخلی، اغلب از اتفاقات سیاسی و اقتصادی ایران و جهان، تاثیر می‌پذیرد. در ادامه به برخی از عوامل موثر بر پیش بینی قیمت تیرآهن می‌پردازیم.

اثر دلار بر پیش‌بینی قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰

با نگاهی به تغییرات قیمت آهن‌آلات در سال ۹۹، به نقش کلیدی قیمت دلار در قیمت‌گذاری مقاطع مختلف پی می‌بریم. بنابراین می‌توان این عامل را از مهم‌ترین مواردی دانست که ممکن است بر قیمت تیرآهن  در سال ۱۴۰۰ تاثیرگذار باشد.

از سوی دیگر به دلیل اینکه برخی از سایزها و انواع استاندارد تیرآهن در داخل ایران تولید ندارند، اثر نرخ ارز را در پیش بینی قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰ پررنگ‌تر می‌کند. در سال ۹۹ کمبود موجودی برخی از سایزهای تیرآهن بال پهن (هاش) و واردات آن از کشورهای دیگر، از عوامل اصلی تغییر قیمت‌های آن در بازار بود.

قیمت محصولات وارداتی در ایران، به میزان زیادی متاثر از شرایط واردات و قیمت دلار است. با شیوع کرونا، واردات و صادرات کشورهای مختلف با مشکل مواجه شد. و قیمت‌ها با شدت زیادی رشد پیدا کرد. بنابراین در صورتی که واردات با مشکل مواجه شود و تعرفه‌های وارداتی دچار تغییر شوند، از عوامل مهم بر قیمت هاش محسوب می‌شوند.

بنابراین پیش بینی می‌شود که در سال ۱۴۰۰، نرخ دلار همچنان نوسانات خود را داشته باشد. اما امید است که با تغییر دولت و سیاست‌های کشور، این تغییرات روند منطقی‌تری را طی کنند.

عوامل موثر بر پیش بینی قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰

تاثیر نرخ ارز بر قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰

عرضه و تقاضا

برقراری تعادل میان عرضه و تقاضای یک کالا در بازار، تعیین‌کننده قیمت آن کالا می‌باشد. نگاهی اجمالی به تحلیل‌های هفتگی بازار فولاد در سال گذشته، این گفته را تایید می‌کند. شاید حتی در برخی از هفته‌ها تنها عامل افزایش قیمت تیرآهن، کمبود موجودی برخی سایزهای آن در بازار بود. بنابراین یکی از عواملی که تاثیر آن را در قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰ نمی‌توان کتمان کرد، قطعا وضعیت عرضه و تقاضای آن است.

کاربرد تیرآهن در بخش ساخت و ساز موجب شده تا در برخی فصول سال، تقاضای این کالا بیشتر باشد. با تمام شدن فصل سرما، حوزه ساخت و ساز رونق می‌گیرد و درنتیجه تقاضا نیز افزایش می‌یابد.

افزایش تقاضا اگر از سوی تولیدکنندگان، با کاهش یا ثبات عرضه همراه باشد، قطعا افزایش قیمت را در پی خواهد داشت. به اینصورت که تقاضای بالای خریداران در بورس کالا، رقابت کارگزاری‌ها را برای انجام معامله افزایش می‌دهد. بنابراین قیمت کالا افزایش می‌یابد.

در نهایت پیش بینی می‌شود که در ۶ ماه اول سال با توجه به شرایط جوی مناسب برای ساخت و ساز، تقاضا برای مقطع تیرآهن افزایش یابد. در نتیجه، این افزایش تقاضا ممکن است بر افزایش قیمت آن، هرچند به مقدار کم، اما تاثیرگذار باشد.

ماده اولیه

کیفیت تیرآهن تعیین‎‌کننده قیمت آن می‌باشد که تا حد زیادی نیز وابسته به ماده اولیه تولید آن است. قیمت شمش فولادی مورد نیاز برای تولید تیرآهن، وابستگی بسیاری به نرخ دلار دارد و با تغییر نرخ ارز در داخل کشور، تغییر می‌کند.

شیوع کرونا موجب شد تا بسیاری از تولیدکنندگان مواد اولیه مقاطع فولادی، سطح پایینی از تولیدات خود را ارائه دهند. این کمبود موجودی مواد اولیه و درنتیجه افزایش قیمت آن، بر قیمت مقاطع در بازار جهانی تاثیر بسزایی داشت.

از آنجا که برخی از کشورها شروع به تزریق واکسن کرونا کرده‌اند، ممکن است که در بخش تولید تیرآهن ، تامین مواد اولیه و درنهایت قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰ ، با تغییرات مثبتی در جهان همراه باشیم.

از طرفی، در سال ۱۴۰۰ مطابق با بیانات برخی از مسئولین، تولید شمش خام و همچنین تولید آهن اسفنجی در داخل کشور با افزایش همراه است. بنابراین در صورتی که نرخ دلار تغییر زیادی را نشان ندهد، تقریبا می‌توان گفت که با ثبات در بازار روبه رو خواهیم بود.

پیش بینی قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰

تاثیر قیمت شمش بر قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰

انتخابات ریاست جمهوری ایران

یکی از موارد دیگری که بر روی قیمت مقاطع فولادی از جمله قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰ تاثیرگذار است، اتفاقات سیاسی در ایران و همچنین سراسر جهان می‌باشد.

پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری در داخل کشور یکی از عواملی است که بی شک تاثیر بسیاری بر بازار مقاطع فولادی خواهد داشت. پیش بینی قیمت تیرآهن در این شرایط کمی دشوار است و نمی‌توان گفت چه اتفاقی قرار است بیفتد.

بر حسب تجربه پیش‌بینی می‌شود تا زمان برگذاری انتخابات و اعلام نتایج آن، قیمت آهن‌آلات در بازار، نوسان زیادی را تجربه نمی‌کند. اما انتظار می‌رود که افزایش قیمت را بعد از انتخابات، برای مقطع تیرآهن در پیش داشته باشیم.

جمع‌بندی

با توجه به عواملی که مورد بررسی قرار گرفت، انتظار می‌رود که قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰ نیز روندی صعودی را طی کند. اما امید است که با فراهم آمدن زیرساخت‌های اقتصادی مناسب از سوی دولت جدید و نیز عدم رخداد موارد غیرمنتطره، روندی منطقی از شیب تغییر قیمت را در بازار مقاطع فولادی شاهد باشیم.

هر کدام از عواملی که در بالا توضیح داده شد ممکن است در زمان‌های مختلف، تاثیرات متفاوتی داشته باشند. بعضی از این تاثیرات به صورت مقطعی رخ می‌دهند و بعضی تاثیر بلند مدت دارند. در نهایت باید مجموع این عوامل را در نظر گرفت تا بتوان بهترین پیش بینی قیمت تیرآهن را داشت و خرید بهتری را رقم زد.

استعلام قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰

بازرگانی آیرومارت همواره سعی کرده است تا با تکیه بر دانش متخصان و کارشناسان خود، تحلیل هفتگی قیمت مقاطع فولادی را در وبسایت خود قرار دهد تا خریداران محترمی که قصد خرید هرکدام از مقاطع فولادی را دارند، بتوانند با دید بازتری نسبت به اوضاع بازار، خریداری کنند تا کمترین ضرر را داشته باشند.

علاوه بر استعلام قیمت روز تیرآهن، قیمت ورق A283 و دیگر مقاطع فولای را می‌توانید در سایت آیرومارت مشاهده کنید. همچنین با دریافت مشاوره خرید، می‌توانید خریدی مقرون بصرفه و متناسب با نیاز خود داشته باشید.

 

 

 

۲۹ فروردین ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۱
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

    1. احمدرضا
      ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

      فعلا که تو پیش بینی قیمت تیرآهن ۱۴۰۰ باید قطعی برق و نوسان دلار رو بررسی کرد

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ