فروش ویژه اعتباری ورق فولاد مبارکه و اکسین – تلفن 02145306

۲۵ مرداد ۱۴۰۱ زینب نصیریان ۰
به اشتراک‌ گذاری

بزرگترین معادن آهن ایران کدامند؟

۵/۵ - (۱ امتیاز)

ایران یکی از غنی‌ترین‌ ذخائر سنگ آهن را داراست. در سال ۲۰۰۹ این کشور به تنهایی ۲۵.۵ میلیون تن سنگ آهن از دل زمین بیرون کشید. در همین سال، ۲۳ هزار تن بوکسیت، محصول آهنی دیگری بود که ما ایرانیان از زمین تحویل گرفتیم. بوکسیت ماده اولیه تولید آلیاژهای آلومینیوم است.

طبق گزارش‌های منتشر شده، در سال ۲۰۲۰ ایران به ارزش ۲۲۴ میلیون دلار سنگ آهن صادر کرد و در رتبه بیست و یکم در میان صادرکنندگان سنگ آهن در جهان ایستاد. سنگ آهن هشتمین محصول صادراتی ایران به‌شمار می‌رود. اما این سوال پیش می‌آید که بزرگترین معادن آهن در ایران کدامند؟

سنگ آهن چادرملو و گل گهر دو معدن اصلی سنگ آهن ایران قلمداد می‌شوند (بیش از ۸۰ درصد تولید سنگ آهن ایران را به خود اختصاص داده‌اند). در این میان، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ۹ میلیون و ۴۹۸ هزار تن سنگ آهن صادراتی را تولید می‌کند.
در ادامه این مطلب قصد داریم تا به معرفی معادن آهن در ایران و ظرفیت‌های آن‌ها بپردازیم.

معدن چغارت، اولین معدن سنگ آهن ایران

بزرگترین منطقه‌ی دارای منابع سنگ آهن ایران و تامین کننده اصلی ذوب آهن اصفهان در استان یزد واقع شده است. اینجا اولین معدن آهن در ایران است که تاریخش به زمان قاجار بازمی‌گردد اما در دوران پهلوی دوم به شکوفایی ویژه‌ای دست یافت. این معدن در دوران پس از انقلاب هم همواره بخشی از نیاز سنگ آهن کشور را از زمین تحویل گرفته است.

معدن چادرملو، تولیدکننده کنسانتره آهن به روش احیا مستقیم

معدن مس چادرملو

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در سال ۱۳۷۲ در تهران، ایران تأسیس شد. معدن چادرملو یکی از مرغوب‌ترین سنگ‌ آهن‌های ایران را تولید می‌کند.
درواقع، اصلی‌ترین تولیدکننده کنسانتره سنگ آهن به روش احیا مستقیم در خاورمیانه است که در سال حدود هفت میلیون تن تولید دارد. از زاویه‌ای دیگر، این شرکت تا یک میلیون تن در سال سنگ آهن خرد شده برای کوره بلند و صادرات تولید می‌کند. چادرملو با ارزش بازار بیش از ۲۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۷، یکی از بزرگترین شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران است.

این معدن در استان یزد واقع شده و شهرک‌های مسکونی و خدماتی مفصلی در اطراف آن طراحی و ساخته شده است. گفتنی است عمر ذخایر گرانبهای چادرملو ۱۰ سال دیگر به پایان می‌رسد.

معدن گل گهر

منطقه معدنی گل‌گهر با داشتن معادن غنی سنگ آهن به عنوان یکی از برجسته ترین قطب‌های معدنی فعال در خاورمیانه، این پتانسیل را دارد که به منطقه ای بزرگ و رقابتی در ایران و حتی جهان تبدیل شود.

معدن گل‌گهر در استان کرمان و در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان سیرجان قرار دارد. گل‌گهر با ذخیره‌ای در حدود ۱۲۰۰ میلیون تن در محدوده ای به طول تقریبی ۱۰ کیلومتر و عرض تقریبی ۴ کیلومتر قرار دارد.

به زبان تاریخ، اکتشاف و پیگیری پروژه سنگ آهن گل‌گهر توسط شرکت خصوصی ایرانی باریت در سال ۱۳۴۸ آغاز شد و سپس با همکاری شرکت ماروبونی ژاپن ادامه یافت و از سال ۱۳۵۲ به شرکت ملی فولاد ایران واگذار شد.

اخیرا با توجه به نیاز روزافزون به گندله سنگ آهن و استفاده گسترده از گندله در کوره های بلند در ایران و سایر نقاط جهان؛ همچنین، برای سرعت بخشی به فعالیت تولید‌کنندگان شمش فولادی در ایران و ایجاد واحد گندله سازی در مجاورت معدن گل گهر، مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

مهم ترین معادن مس ایران

مس ازجمله فلزات پرکاربرد در صنایع مختلف محسوب می‌شود و ما در ایران، معادنی داریم که بخش زیادی از مس مورد نیاز صنایع داخل را تامین می‌کنند. دو مورد از بزرگترین معادن مس ایران را در ادامه توضیح داده‌ایم.

معدن مس سرچشمه

معدن مس سرچشمه

مجتمع مس سرچشمه (مجتمع صنعتی مس سرچشمه) یک معدن روباز مس در استان کرمان است که دومین معدن مس بزرگ جهان محسوب می‌شود. همچنین مقادیر قابل توجهی مولیبدن، طلا و سایر فلزات کمیاب هم دارد. واحدهای تولیدی مجتمع مس سرچشمه شامل خود معدن، تغلیظ، ذوب، پالایشگاه، ریخته گری و لیچینگ است.

در توضیحی دقیق‌تر، این معدن در ۳۰ کیلومتری استان سرچشمه کرمان واقع شده است. فاز دوم توسعه این معدن عظیم دست یافتن به منبع طلای سرخ خواهد بود. سد باطله سرچشمه برای ذخیره ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تن باطله حاصل از فرآیند تغلیظ معدن مس احداث شده است. این سد خاکی با هسته رسی به طول ۱۵۰۰ متر و ارتفاع ۷۵ متر یک مخزن با ۱۲۳ میلیون متر مربع وسعت دارد.

جالب اینجاست که معدن سر چشمه تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران توسط گروه آناکوندا اداره می‌شد؛ طراحی و ساخت کارخانه فرآوری توسط Parsons-Jurden مهندس آمریکایی صورت گرفته است.

معدن مس سونگون

معدن مس سونگون

معدن مس سونگون در شهرستان ورزقان آذربایجان شرقی در ۷۵ کیلومتری شمال غرب شهرستان اهر واقع شده است. این معدن مهم‌ترین ویژگی زمین‌شناسی و صنعتی منطقه و بزرگترین معدن روباز مس ایران به‌شمار می‌رود و در مراحل اولیه استخراج قرار دارد.

میزان ذخایر آن بالغ بر ۹۹۵ میلیون تن سنگ مس برآورد شده است. بنا است تا سنگ معدن به طور مستقیم در کارخانه تغلیظ در معدن فرآوری می‌شود. ظرفیت کارخانه تغلیظ ۱۷۰ هزار تن کنسانتره مس است که برنامه‌ریزی برای توسعه آن تا ۳۰۰ هزار تن می‌رسد.

برخی آمار و ارقام از صنعت معدن سنگ آهن ایران

  • بر اساس داده‌های دفتر جهانی آمار فلزات، ایران تا سال ۲۰۲۰ حدود ۴۹.۵ میلیون تن آهن تولید کرده است. تولید جهانی آهن در آن سال حدود سه تریلیون تن بود.
  • در حال حاضر بیش از ۱۰۰ هزار نفر در بخش معدن مشغول به کارند در حالی که به طور کلی حدود ۵۰۰ هزار نفر در بخش معدن فعالیت دارند. یعنی شرایط کمی خوب نیست. تعداد واحدهای استخراج معدن در حال فعالیت ۲۰۳۷۵ واحد است. شرکت ملی معدن ایران با ۰.۶ درصد از کل تولید معدنی جهان، بیست و سومین شرکت بزرگ معدنی جهان محسوب می‌شود.
  • شرکای اصلی صادراتی ایران در بخش سنگ آهن عبارتند از: چین (۲۱ درصد)، ژاپن (۹.۲ درصد) و ترکیه (۹ درصد).

سخن پایانی

در این مطلب ما به بررسی مهم ترین معادن سنگ آهن در ایران پرداختیم؛ لیستی از مهم‌ترین معادن سنگ آهن به شکلی در این مطلب آورده شد که می‌تواند در جای خود راهنما باشد. درواقع ما سعی کردیم به اهمیت تولید سنگ آهن بپردازیم؛ این موضوع به شکل مستقیم در تولید شمش فولاد و صادرات محصولات آهنی و فلزی دخیل است. بدیهی به نظر می‌رسد که هرچه تولید صنعتی سنگ آهن و بوکسیت بیشتر باشد، سایر بخش‌های اقتصادی مرتبط، رشد بیشتری را تجربه خواهند کرد.

پیش از اقدام به آغاز پروژه یکی از بهترین کارها پیدا کردن یک تامین‌کننده قطعات آهنی و فولادی برای آن است. آیرومارت در تلاش است تا با بیش از ۳۵ سال تجربه در حوزه فروش آهن آلات، در مسیر تبدیل شدن به برترین تامین‌کنندگان بازار آهن تهران در بخش فروش و پشتیبانی از زنجیره تامین واحد‌های ساختمانی و کارگاهی قدم بردارد.

آیرومارت تامین آنلاین تمامی مقاطع فولادی و استیل و نیز اعلام قیمت روز هرکدام از آن‌ها را در کمترین زمان ممکن محقق می‌کند. برای استعلام قیمت امروز میلگرد، تیرآهن، ورق، نبشی، ناودانی، لوله، پروفیل و … به صفحه مربوط به هرکدام در وبسایت آیرومارت مراجعه کنید یا اینکه تلفن را بردارید و با کارشناسان ما تماس بگیرید؛ آیرومارت شاید اولین نباشد اما یکی از بهترین‌هاست.

۲۵ مرداد ۱۴۰۱ زینب نصیریان ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ