تفاوت تسمه و ورق آهنی چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

تفاوت تسمه و ورق آهنی چیست؟

تفاوت تسمه و ورق آهنی به عنوان دو مقطع فولادی یکی از مهمترین مواردی است که باید پیش از خرید از آن آگاه باشید. هر دوی این مقاطع را در ضخامت کم و در طول‌ها و عرض‌های مختلف تولید و استفاده می‌کنند؛ با این وجود با یکدیگر فرق‌هایی دارند که منجر به تفاوت در کاربرد آن‌ها نیز می‌شود. در این مقاله از آیرومارت بعد از معرفی کوتاه تسمه و ورق آهنی، به بررسی تفاوت‌های آن‌ها پرداخته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

تسمه چیست؟

یکی از اصطلاحات آهن آلات، تسمه است. تسمه، قطاعی برش داده شده از ورق فولادی و یا محصول نورد شمش فولادی است که در ابعاد خاص تولید می‌شود. این مقطع فولادی، شکلی مشابه نوار دارد و آن را در ضخامت‌ها و عرض‌های مختلف تولید می‌کنند. تسمه که عرض کم و معمولا در حد چند سانتی‌متر دارد، با دارا بودن استحکام بالا و انعطاف‌پذیری، مناسب برای استفاده در صنایع مختلف است.

قیمت تسمه آهنی که اغلب طول زیادی دارد، بسته به ضخامتش، دارای عرض و طول متفاوتی است. نوع تسمه نیز بر قیمت آن اثرگذار است. برای بررسی تفاوت تسمه و ورق آهنی، بهتر است ابتدا انواع تسمه را بشناسید:

تفاوت تسمه با ورق آهنی

تسمه نوردی

تسمه نوردی، تسمه‌‌ای تولیدشده از ضایعات آهن و قراضه‌ای است که تحت فرآیند نورد قرار گرفته‌اند. این نوع تسمه آهنی دارای دقت ابعادی پایینی است.

تسمه فابریک

تسمه فابریک نیز همچون تسمه نوردی، حاصل فرآیند نورد است، با این تفاوت که در آن از شمش فولادی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند. کارخانه‌های مختلفی در کشور تسمه نوردی می‌سازند.

تسمه ماشینکاری

با برشکاری ورق آهنی در انواع مختلف و آلیاژهای گوناگون در ابعاد متنوع و حتی سفارشی مشتریان، می‌توان تسمه ماشینکاری تولید کرد. تسمه ماشینکاری ممکن است در هنگام برش دادن دچار تاب و یا شمشیری شدن بشود که در این شرایط باید تابگیری شود. قیمت ورق روغنی، سیاه و انواع دیگر بر قیمت تسمه ماشینکاری موثرند.

ورق آهنی

ورق آهنی محصولی از نورد گرم یا نورد سرد است که در ابعاد مختلف و آلیاژهای گوناگون، از st37 گرفته تا a516 تولید می‌شود. ورق‌های نورد سرد نسبت به ورق گرم، دقت ابعادی بیشتر و ظاهر براق‌تر و روشن‌تری دارند و برای انواع کاربردها و تولید انواع ورق‌های گالوانیزه، رنگی و شیروانی مناسبند.

انواع ورق به عنوان ماده اولیه به منظور تولید بسیاری از مقاطع فولادی چون انواع نبشی، لوله‌های درزدار فولادی، پروفیل‌ها و قوطی‌های فولادی به شمار می‌روند و قیمت آن‌ها همچون قیمت ورق گالوانیزه، بر مقاطع ساخته شده از این متریال اثرگذار است.

فرق تسمه و ورق آهنی

فرق تسمه و ورق آهنی در ابعاد

اولین تفاوت تسمه با ورق آهنی، در ابعاد است. ورق آهنی در صورتی که به صورت رول تولید شده باشد، معمولا در طول‌های ۱ و ۱.۲۵ متر ساخته می‌شود. ورق‌های شیت برش خورده و شیت فابریک نیز می‌توانند طول‌های مختلفی چون ۲، ۲.۵ و ۶ متر داشته باشند. البته ورق‌های شیت برشی را می‌توان به درخواست مشتریان در ابعاد سفارشی از رول ورق برش داد. طبیعتا قیمت ورق آهن برش خورده متناسب با ابعاد و ضخامت متفاوت خواهد بود.

ابعاد تسمه آهنی نیز متفاوت است. متداول‌ترین عرض‌ها برای تسمه فلزی، ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۴۰ و ۵۰ میلی‌متر بوده و ضخامت آن معمولا از ۸ تا ۲۵ متغیر است. این مقطع فولادی را به طور معمول در طول ۶ متر به فروش می‌رسانند. در ادامه به دیگر موارد تفاوت ورق و تسمه می‌پردازیم.

تفاوت ورق و تسمه در روش تولید

تفاوت تسمه و ورق آهنی می‌تواند در روش تولید این دو نیز باشد. ورق آهنی در هر نوعی، از دو روش نورد سرد و نورد گرم قابل تولید است. ورق‌های نورد گرم با سطحی اکسید شده و به رنگ تیره، کاربردهای فراوانی در انواع صنایع دارند و خود، ماده اولیه برای انجام نورد سرد به شمار می‌روند.

نورد سرد، فرایندی برای تولید انواع ورق روغنی، ورق شیروانی، عرشه فولادی، ورق گالوانیزه و ورق روغنی است. این ورق‌ها به صورت شیت فابریک و یا رول تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

اما تسمه را می‌توان از روش‌های گوناگون تولید کرد. اولین روش تولید آن، نورد شمش یا ورق‌های آهنی است که معمولا از نورد گرم برای تولید استفاده می‌شود. روش دیگر تولید تسمه، برش ورق‌های روغنی، گالوانیزه، استیل و ورق سیاه در ابعاد مشخص و حتی دلخواه مشتریان است. در این روش، می‌توان گفت که قیمت اولیه این ورق‌ها همچون قیمت ورق آهن، بر قیمت نهایی تسمه اثرگذار خواهد بود.

در تولید تسمه، روش ساخت بسیار مهم است؛ چرا که شیوه تولید بر ابعاد و کیفیت سطحی تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، برشکاری موجب می‌شود که ورق دچار تاب یا شمشیری شدن گردد که در این شرایط نیاز به تابگیری دارد.

تفاوت ورق و تسمه

تفاوت تسمه با ورق آهنی در جنس

اگرچه منظور برخی از افراد از ورق آهن ممکن است ورق سیاه باشد، لغت آهن می‌تواند به طیف وسیعی از آلیاژها همچون st37، st52، انواع استیل و ورق گالوانیزه اطلاق شود.
تسمه را نیز می‌توان در انواع مختلفی چون گالوانیزه، فولاد زنگ نزن و آلیاژ st37 تولید کرد. در صورتی که تسمه از نوع ماشینکاری باشد، ورق‌های مذکور را در ابعاد مشخص برای تولید تسمه برش می‌دهند. به عنوان مثال، با نواربری رول ورق گالوانیزه در ابعاد مورد نیاز مشتری، می‌توان تسمه گالوانیزه ماشینکاری را تولید و به دست مشتری رساند.

مقایسه تسمه با ورق آهنی

مشخص است که تفاوت در ابعاد، باعث می‌شود تسمه کاربردهای متفاوتی با ورق فولادی داشته باشد. ورق چه به صورت نورد گرم و چه به صورت نورد سرد، کالایی بسیار پرکاربرد است که ردپای آن را در بسیاری از صنایع می‌توان مشاهده کرد. در ساختمان سازی، ساخت انواع لوله‌ها و پروفیل‌های فولادی، خودروسازی، ساخت لوازم خانگی و حتی مبلمان فلزی، از انواع ورق فولادی استفاده می‌شود.

تسمه، مقطعی با عرض کم است که به‌ویژه نوع تهیه شده آن از ورقst37 با دارا بودن استحکام بالا، کاربردهای متعددی در ساخت درهای آهنی، وسایل کشاورزی، خودروسازی برای انتقال قدرت به صورت دورانی و ساخت نردبان و راه‌پله‌ دارد.

این نوع کالای فولادی در صنعت بسته‌بندی نیز بسیار ارزشمند است. گفتنی است تسمه یکی از مواد اولیه مهم در ساخت گریتینگ به شمار می‌رود، به همین دلیل قیمت آن در تعیین قیمت گریتینگ نیز موثر است.

مقایسه تسمه با ورق آهنی

 

خرید انواع تسمه و ورق آهن از آیرومارت

بازرگانی فولاد آیرومارت، مرجعی معتبر است که انواع تسمه، ورق آهن، استیل، فلزات رنگی و سایر مقاطع فولادی را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید ضمن استعلام قیمت هر یک از کالاهای فولادی از صفحه قیمت آن‌ها، ثبت سفارش خود را به سادگی و با سرعت انجام دهید.

شرکت پیشرو صنعت نفت آسیا با برند تجاری آیرومارت با بیش از ۳۵ سال سابقه فعالیت در بازار آهن، انواع مقاطع فولادی را در سریع‌ترین زمان و در تناژ دلخواه شما به سراسر کشور ارسال می‌کند.

شما می‌توانید پس از استعلام قیمت مقاطع فولادی مختلف مانند قیمت ورق آهن ۲ میل و قیمت میلگرد ۱۶ محصول مورد نظر خود را به سبد خریدتان اضافه کرده و ثبت سفارش کنید. آیرومارت در تلاش است تا با شعار«یک کلیک تا خرید آهن» نیاز مشتریان را به سرعت رفع کند.

غزاله کریمی

نظر کاربران

به این مقاله امتیاز دهید
5/5 - (1 امتیاز)

021-45306
محصولات وارد شوید! لیست سفارشات 021-45306فروش و بازرگانی

درخواست سفارش

کیلوگرم
معادلتن

قیمت نهایی بعد از تماس و اعلام کارشناس مشخص می شود.