۲۸ تیر ۱۴۰۱ زینب نصیریان ۰
به اشتراک‌ گذاری

تفاوت ارز سنا و نیما چیست؟

۴/۵ - (۴ امتیاز)

در سال‌های اخیر افراد زیادی با اسم‌های مختلفی از ارز آشنا شده‌اند که ارز سنا و ارز نیما دو مورد پرکابرد این ارزها به‌شمار می‌روند. این اصطلاحات به خاطر نظام چند نرخی ارز در ایران به وجود آمده‌اند و هر کدام از آنها ویژگی‌ها و مصارف مخصوص به خود را دارند. ‌

ارز سنا چیست؟

از این‌رو ما در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم که دلار سنا و نیما چیست، فرق ارز سنا و نیما چیست و هر کدام چه کاربردی دارند. در ادامه همراه وبلاگ آیرومارت باشید.

ارز سنا چیست؟

سنا مخفف کلمه “سیستم نظارت ارز” است. سنا سایتی است که آن را برای اعلام میانگین نرخ دلار در صرافی‌ها راه‌اندازی کرده‌اند. این سایت توسط بانک مرکزی پایه‌گذاری شده است. معمولا قیمت اعلام شده در این سامانه کمتر از نرخ دلار در بازار آزاد است. بنابراین اینطور می‌توان گفت که سنا نرخ ارز دولتی محسوب می‌شود و همین نیز تفاوت نرخ ارز سنا و نیما به شمار می‌رود.

از سایت www.sanarate.ir نرخ ارز سنا قابل مشاهده است. با ورود به این سایت با سه کادر روبرو خواهید شد. کادر اول شامل نرخ لحظه‌ای سنا برای یورو و دلار است. در کادر دوم قیمت ارزهای مختلف دیگر درج می‌شود. دامنه این ارزها بسیار گسترده است و شامل ارز چین، هند، ترکیه، روسیه و … می‌شود. در کادر بعدی می‌توانید نرخ حواله‌های ارزی را مشاهده کنید.

دلار سنا میانگین قیمت خرید و فروش صرافی‌ها است. بنابراین، نرخ دلار سنا به فروش صرافی‌ها ربط دارد و از آنجا بین مشتریان توزیع می‌شود. در سال‌های گذشته متقاضیان می‌توانستند پس از ثبت نام در سامانه و ارائه کد ملی خود، تا سقف ۲۲۰۰ دلار به عنوان سهمیه ارزی سالانه دریافت کنند.

البته افراد فقط در یک معامله باید مقدار ارز مورد نیازشان را دریافت می‎کردند. مثلا اگر در یک نوبت سهمیه خود را مقدار کمتری از ۲۰۰ دلار خریداری می‌کردند، دیگر اجازه نداشتند از ۲۰۰۰ دلار دیگر استفاده کنند. اکثر این افراد متقاضی ارز مسافرتی بودند.

سامانه سنا چیست؟

سامانه سنا چیست؟

سامانه سنا درگاهی است که صرافی‌ها باید معاملات روزانه ارزی خود را در آن ثبت کنند. صرافان موظفند کلیه معاملات ارزی خود را در سنا یا سامانه نظارت ارزی به ثبت برسانند و در صورت تخلف یا امتناع از ثبت معاملات، بانک مرکزی با آنها برخورد می‌کند.

از مزایای سیستم سنا می‌توان به خرید و فروش آنلاین ارز، حسابداری، خزانه، دسترسی آنلاین به حساب‌های بانکی و امکان دریافت قیمت نهایی قطعات مختلف این نرم افزار اشاره کرد. صرافی با فعال‌سازی تمامی قسمت‌های سامانه نظارت ارز، علاوه بر اخذ قیمت نهایی و تعیین سود و زیان تراکنش خود، می‌تواند به بانکی که در آن حساب دارد متصل شود و اقدام به برداشت و واریز نیز کند.

افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در دلار را دارند، می‌توانند با بررسی نمودار قیمت دلار در ۱۰ سال گذشته، به اطلاعات جامع‌تری برسند و مقداری از دلار مورد نیاز خود را از این سامانه خریداری کنند.

ارز نیمایی چیست؟

در واقع ارز نیمایی، ارزی است که آن را در سامانه‌ای به نام نیما معامله می‌کنند. در سامانه نیما صادرکنندگان و واردکنندگان به خرید و فروش آنلاین ارز می‌پردازند. ارز مورد نیاز برخی کالاهای وارداتی از این طریق تامین می‌شود. برای مثال استیل یکی از بهترین محصولات برای سرمایه گذاری در صنعت فولاد است و کالایی وارداتی محسوب می‌شود. در نتیجه شرکتی که قصد واردات استیل را داشته باشد، می‌تواند ارز نیمایی تهیه کند. اگر واردکننده‌ای بخواهد ارز مورد نیاز خود را تهیه کند، باید با صادرکننده دیگری به توافق برسد و ارز خود را از او بگیرد. بنابراین فرق ارز سنا و نیما در این است که ارز نیما به واردکنندگان و صادرکنندگان اختصاص دارد.

امنیت سامانه نکته مهمی است که باید در اینجا حتما رعایت شود. همچنین سامانه نیما طوری طراحی شده است که نقش صرافی‌ها مانند یک واسطه بوده و معاملات ارزی را تسهیل کند. می‌توان گفت سامانه نیما واسطه‌ای بین سامانه جامع تجارت و واحد تجارت برون مرزی به شمار می‌رود. یکی دیگر از مزایای ارز نیمایی این است که با وجود تحریم‌های اقتصادی می‌توان ارز مورد نیاز را از این سامانه دریافت کرد. زیرا صرافی‌های مجاز، بدون دخالت مستقیم بانک‌ها ارز را تامین می‌کنند.

واجدین شرایط و متقاضیان دریافت ارز نیمایی باید به سامانه جامعه تجارت رجوع کرده و از قسمت سفارشات غیر بانکی درخواست کنند تا ارز مورد نیاز در اختیار آنان قرار گیرد. پس از ثبت سفارش و انجام امور مورد نیاز بین بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، به سامانه نیما معرفی می‌شوید و در صورت داشتن شرایط می‌توانید ارز درخواستی را از سامانه نیما دریافت کنید.

 

سامانه نیما چیست؟

سامانه یکپارچه معاملات ارزی نیما، به منظور تسهیل در عرضه ارز به خریداران و فروشندگان توسط بانک مرکزی راه اندازی شد. از طریق این سامانه، خریداران و فروشندگان می‌توانند پردازش ارز را بر اساس نیاز خود در محیط الکترونیکی انجام دهند. در گام اول، کلیه صرافی‌ها به عنوان فروشنده ارز و وارد کننده جهت تامین نمودن ارز کالاهای وارداتی و به عنوان متقاضی خریدار ارز محسوب می‌شوند.

سامانه نیما مدیریت بازار ارز را در اختیار سیاست‌گذاران قرار داده و همچنین زمینه فعالیت شفاف و دقیق را برای متقاضیان ارز فراهم کرده است. در صورتی که معامله‌گران بخواهند سفارشات غیربانکی خود را ثبت نمایند، باید به سامانه جامع معاملات مراجعه کنند. بانک مرکزی برای تسهیل هر گونه اقدام برای تامین ارز و سفارشات غیربانکی، سامانه نیما راه اندازی کرده است.

تفاوت ارز سنا و نیمایی

حال که دانستیم دلار سنا و نیما چیست، در نتیجه می‌توان اینطور نتیجه گرفت که ارز سنا نرخ دولتی ارز است که برای مصارف شخصی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سامانه برای خرید و فروش داخلی ایجاد شده است و باید تمام معاملات روزانه صرافی‌ها در آن ثبت شوند.

اما سامانه نیما برای تسهیل در امور واردکنندگان ایجاد شده تا آنها بتوانند ارز مورد نیاز کالاهای خود را در یک فضای امن خریداری کنند. در این سامانه صادرکنندگان بزرگی مثل دولت، به عنوان صادرکننده نفت حضور دارند. بنابراین نرخ خرید مواد اولیه و قیمت فروش آنها بر اساس نرخ نیمایی تعیین می‌شود. همچنین به عنوان مثال، شرکت های تامین کننده فولاد در بورس کالا نیز برای دریافت ارز واردات در سامانه نیما حضور دارند.

تفاوت ارز نیمایی و آزاد

نرخ ارز نیمایی عموما از نرخ آزاد پایین‌تر است. این ارز تنها از طریق سامانه نیما و با شرایط و ضوابط خاص و تنها از واردکنندگان قانونی که مراحل تعیین شده توسط بانک مرکزی را طی کرده باشند، قابل دریافت است. این ارز را فقط واردکنندگان کالاهای مصرفی می‌توانند دریافت کنند.

دلار نیمایی

محل تامین ارز در این سامانه، ارز حاصل از صادرات است که با نرخ نیمایی و از طریق صرافی‌های رسمی در اختیار صادرکنندگان قرار می‌گیرد. بنابراین این ارز در دسترس عموم نیست و برای استفاده شخصی امکان‌پذیر نیست.

این برخلاف ارز آزاد است که از طریق دلال‌ها یا برخی صرافی ‌ها و مراجع دیگر می‌شود آن را دریافت کرد. همچنین نرخ آن بسیار بالاتر از ارز نیمایی است و می‌توان از آن برای تمام هزینه‌های شخصی خریدار استفاده کرد. در ضمن، فاصله نرخ دلار در بازار آزاد با سامانه نیما، انگیزه برخی صادرکنندگان در عدم اعلام و و ثبت ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نیما است. این موضوع، اقدامی غیرقانونی محسوب می‌شود و برای صادرکننده پیامدهای گسترده‌ای دارد.

اطلاع از ارز مورد نیاز برای بخش فولاد و آهن آلات

آیرومارت به عنوان یکی از منابع معتبر جهت اطلاع از قیمت آهن و فولاد محسوب می‌شود. همچنین شما می‌توانید محصولات مورد نظر خود را از ما به صورت آنلاین خریداری کنید. ولی یکی دیگر از مزایای آیرومارت، فعالیت در بورس است.

شما می‌توانید بدون نیاز به داشتن کد بورسی، محصولات خود را از ما و با قیمتی مناسب تهیه کنید. در ضمن، کارشناسان اقتصاد آیرومارت اطلاعات بسیار خوبی درباره ارز نیمایی دارند و می‌توانند در حوزه کالاهای وارداتی و صادراتی به شما کمک کنند. کافیست با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس بگیرید و سوالات خود را از مشاوران مجرب ما بپرسید.

۲۸ تیر ۱۴۰۱ زینب نصیریان ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ