۲۲ خرداد ۱۴۰۱ زینب نصیریان ۰
به اشتراک‌ گذاری

چگونه لوله یخ زده را باز کنیم؟

۵/۵ - (۱ امتیاز)

یکی از مشکلات بسیار رایج در هوای سرد، یخ زدن لوله های آب سرد در زمستان است. در این زمان بدترین اتفاقی که می‌افتد، این است که یک لوله در طبقه بالا ترکیده و آب به طبقه اول و زیرزمین نفوذ می‌کند. لوله هایی که در معرض سرمای شدید قرار دارند و دیوارهای خارجی آنها عایق‌بندی نشده‌اند، در معرض یخ زدگی قرار دارند. لوله و شیر آب یخ زده، معمولا در زیرزمین‌های گرم نشده، اتاق زیر شیروانی، پارکینگ یا کابینت آشپزخانه، دیده می‌شوند.

رفع یخ زدگی لوله آب
با توجه به این نکات، شما باید همواره مراقب لوله کشی آب ساختمان خود باشید. بنابراین ما در این مطلب به این سوال پاسخ می‌دهیم که لوله یخ زده را چگونه باز کنیم؟ در ادامه همراه وبلاگ آیرومارت باشید.

چرا لوله ها یخ می زنند؟

در طول کاهش دما، آب ممکن است در داخل لوله های پلاستیکی یخ بزند که باعث انبساط و فشار آن می‌شود. لوله های یخ زده نه تنها می‌توانند از جریان مناسب آب جلوگیری کنند، بلکه به طور بالقوه می‌توانند ترکیده و باعث جاری شدن سیل در خانه شما شوند. با در نظر گرفتن این موضوع، بسیار مهم است که صاحبان خانه بدانند در صورت یخ زدن لوله ها چه کاری انجام دهند. همچنین قیمت لوله و نصب آن می‌تواند هزینه‌بر باشد و اگر به یخ زدگی دقت نکنید، متحمل ضرر زیادی می‌شوید. به طور کلی از انواع لوله مانیسمان برای لوله کشی ساختمان استفاده نمی‌شود. این نوع لوله نسبت به لوله‌های درزدار مقاومت بالاتری دارد و در نتیجه قیمت لوله مانیسمان بالاتر خواهد بود.

چرا لوله ها یخ می زنند؟

نحوه یخ زدایی لوله ها

مراحل رفع یخ زدگی لوله‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

مرحله اول، لوله یخ زده را پیدا کنید

برای باز شدن لوله یخ زده، ابتدا باید مشخص کنید که کدام لوله یا لوله ها یخ زده‌اند. شیرهای منزل خود را باز کنید. اگر آب بیرون نیامد، یا فقط قطره‌ای جزئی از آن خارج شد، احتمالا لوله‌ای که به شیر آب منتهی می‌شود، یخ زده است. اگر یکی از لوله‌ها یخ زده باشد، این احتمال وجود دارد که دیگر لوله‌ها نیز یخ زده باشند.
چنانچه لوله‌ها در معرض دید باشند، مانند لوله‌های زیر سینک، زیرزمین‌ها یا در امتداد بیرونی خانه، ممکن است بتوانید قسمت یخ زده لوله را ببینید. لوله های یخ زده اغلب ظاهری برآمده دارند. اگر انسداد در قسمتی از لوله باشد که به آن دسترسی دارید، راحت‌تر می‌توانید یخ زدگی را از بین ببرید یا برای رفع نشتی لوله اقدام کنید.

مرحله دوم، شیر آب را باز کنید

در واقع اگر اجازه دهید شیر آب اندکی چکه کند، این موضوع می‌تواند به جلوگیری از ترکیدن لوله کمک کند. وقتی انجماد اتفاق می افتد، فشار شدیدی بین شیر آب و یخ ایجاد می‌شود. شیر آب باز این افزایش فشار را کاهش می‌دهد و به نوبه خود از وقوع ترکیدگی جلوگیری می‌کند. بنابراین مطمئن شوید که هر دو گروه آب سرد و گرم را باز کنید. این به کاهش فشار در سیستم کمک می‌کند و به محض شروع به ذوب کردن لوله، اجازه می‌دهد آب از آن خارج شود.

مرحله سوم، حرارت را به منطقه یخ زده اعمال کنید

با استفاده از برخی تجهیزات حرارتی می‌توانید لوله‌ها را گرم کنید تا عمل ذوب شدن اتفاق بیفتد. البته هنگام استفاده از این منابع باید دقت کنید تا آتش‌سوزی رخ ندهد.

مرحله چهارم، به اعمال حرارت ادامه دهید

تا زمانی که فشار کامل آب بازگردانده نشده است، گرمایش را متوقف نکنید. حتی در این صورت، ایده خوبی است که پس از رفع یخ زدگی لوله های پلاستیکی، شیر آب را برای چند دقیقه باز بگذارید. این به یخ زمان می‌دهد تا کاملا از بین برود.

مرحله پنجم، تمام شیرها را بررسی کنید

پس از اتمام کار، هر شیر آب را به طور جداگانه و به منظور وجود یخ زدگی، بررسی کنید. زیرا یک لوله یخ زده می‌تواند لوله های سالم دیگر را نیز تحت تاثیر قرار دهد. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، با یک لوله‌کش تماس بگیرید.

جلوگیری از یخ زدگی لوله آب

رفع یخ زدگی لوله های در معرض دید (لوله روکار)

از آنجایی که روش های لوله کشی در هر ساختمان متفاوت است، برای لوله های روکار و توکار از راه‌های ذوب کردن مختلفی استفاده می‌شود. اگر لوله یخ زده در منطقه‌ای قرار دارد که به راحتی می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید، چندین گزینه برای رفع یخ زدگی لوله دارید. باید حرارت را تا زمانی ادامه دهید که آب خروجی از شیر آب به قدرت کامل بازگردد. در اینجا ۴ گزینه برای رفع یخ زدگی یک لوله‌ی در معرض دید وجود دارند:

۱. سشوار

یکی از ساده ترین راه ها برای باز شدن یخ لوله، استفاده از سشوار است. به سادگی آن را روشن کنید، حرارت را به سمت لوله بگیرید و از نزدیک‌ترین قسمت به شیر شروع کنید. مانند هر محصول الکتریکی، هنگام کار با دستگاه، اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید و از تماس با آب خودداری کنید. مراقب باشید که سشوار را بیش از حد داغ نکنید و در حین استفاده از گرما، شیر آب باید باز بماند.

۲. لامپ حرارتی یا بخاری قابل حمل

روش دیگر برای آب کردن یخ زدگی لوله، استفاده از لامپ حرارتی یا بخاری قابل حمل است. دستگاه را طوری قرار دهید که گرما بتواند به لوله یخ زده برسد. این گرمای غیر مستقیم می‌تواند به آب شدن سریع لوله کمک کند. مجددا، مطمئن شوید که از اقدامات ایمنی و اقدامات احتیاطی روی دستگاه پیروی کرده‌اید و دستگاه را از آب دور نگه دارید.

۳. حوله داغ

حوله را در آب داغ فرو کرده و دور لوله بپیچید. این می‌تواند به ذوب کردن یخ کمک کند.

۴. نوار گرمایش الکتریکی

آخرین راه حل لوله های یخ زده این است که نوار گرمایش الکتریکی را مستقیما روی لوله اعمال کنید. این نوار، گرما را در سراسر لوله پخش می‌کند.

رفع یخ زدگی لوله های در معرض دید (لوله روکار)

رفع یخ زدگی لوله های پنهان شده (لوله توکار)

اگر لوله یخ زده در محلی قرار دارد که به راحتی نمی‌توانید به آن دسترسی داشته باشید، سه گزینه برای ذوب شیرآب یخ زده وجود دارند:

۱. افزایش گرمای خانه

شما می‌توانید با افزایش دمای موجود در خانه، لوله یخ زده را آب کنید. بالا بردن ترموستات ممکن است تنها چیزی باشد که برای ذوب شدن انسداد یخ انجام دهید.

۲. لامپ مادون قرمز

اگر می‌دانید لوله یخ زده در کجای دیوار قرار دارد، می‌توانید با قرار دادن یک لامپ مادون قرمز در مقابل قسمتی از دیوار که لوله در آن قرار دارد، یخ زدگی را از بین ببرید. گرمای لامپ ممکن است بتواند به دیوار نفوذ کند و به لوله اجازه یخ زدایی بدهد.

۳. برش بخشی از دیوار

اگر انجام این کار برای شما موردی ندارد، می‌توانید بخشی از دیوار جلوی لوله را برش دهید تا به راحتی به لوله دسترسی پیدا کنید. سپس می‌توانید از یکی از روش‌های ذوب کردن لوله ها که در بالا عنوان کردیم، استفاده کنید.

رفع یخ زدگی لوله های پنهان شده (لوله توکار)

خطرات رفع یخ زدگی لوله یخ زده

هنگام تلاش برای رفع یخ زدگی لوله آب، دو خطر اصلی وجود دارد که باید از آنها اطلاع داشته باشید:

۱. آتش سوزی

استفاده از هر منبع حرارتی برای آب کردن لوله یخ زده، می‌تواند خطر آتش سوزی را به همراه داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که تمام دستورالعمل‌های ایمنی را رعایت کرده و هرگز محصول را بدون مراقبت رها نکنید. هرگز انواع لوله را با استفاده از شعله‌ی باز، مانند مشعل پروپان، ذوب نکنید. این نه تنها می‌تواند به لوله آسیب برساند، بلکه می‌تواند باعث آتش سوزی شود.

۲. ترکیدگی لوله

اگر فرآیند ذوب را به درستی شروع نکنید، ممکن است باعث ترکیدن لوله شود. همیشه ذوب کردن را از نزدیک شیر آب شروع کنید. اگر لوله شیر آب ترکید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که در داخل خانه، خط اصلی آب را ببندید. این کار از جاری شدن آب اضافی و آسیب رسیدن به ملک جلوگیری می‌کند.
شما باید بدانید که دریچه‌های قطع آب هر بخش خانه در کجا قرار دارد. معمولا دریچه‌های قطع و وصل کوچک‌تر در نزدیکی سینک‌ها و توالت‌ها قرار دارند، اما شیر قطع‌کننده اصلی اغلب در نزدیکی کنتور آب نصب می‌شود.

راه حل لوله های یخ زده

جلوگیری از یخ زدگی لوله ها

با انجام چند مرحله ساده می‌توانید از یخ زدگی مجدد لوله ها جلوگیری کنید. این‌ها عبارتند از:

  • قبل از سفر، دمای خانه را بالای صفر نگه دارید و تمام آب خانه را قطع کنید.
  • درهای کابینت را باز نگه دارید تا هوا جریان یابد.
  • مطمئن شوید که تمام لوله های آب، به خصوص لوله های نزدیک به دیوارهای بیرونی را با لاستیک فوم یا کابل گرمایش عایق‌بندی کرده‌اید.
  • اجازه دهید شیرهای آب سرد چکه کنند. برای اینکه آب را هدر ندهید، می‌توانید قطرات را جمع‌آوری کرده و مجددا از آن برای تمیز کردن یا آبیاری گیاهان استفاده کنید.

خرید انواع لوله قیمت مناسب از آیرومارت

امیدواریم که با مرور موارد گفته شده، بتوانید از یخ زدگی لوله های خود جلوگیری کنید. چنانچه به دنبال خرید لوله هستید، می‌توانید وارد سایت آیرومارت شوید و با چند کلیک سفارش خود را ثبت کنید. ما در سایت، قیمت انواع لوله‌ها مثل قیمت لوله آب، قیمت لوله مانیسمان و … را به طور روزانه آپدیت می‌کنیم و شما می‌توانید به نمودار تغییرات قیمت این محصولات نیز دسترسی داشته باشید.
در ضمن جهت کسب مشاوره‌های بیشتر، کافیست با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس بگیرید تا کارشناسن مجرب ما به تمامی سوالات شما پاسخ دهند.

۲۲ خرداد ۱۴۰۱ زینب نصیریان ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ