جدول وزنی ورق روغنی + دانلود جدول اشتال ورق روغنی

4.5/5 - (4 امتیاز)

جدول وزنی ورق روغنی + دانلود جدول اشتال ورق روغنی

جدول وزن ورق روغنی

جدول وزن ورق روغنی یا جدول اشتال ورق روغنی، یک استاندارد ابعادی و وزنی است که با استفاده از آن می‌توان وزن مقاطع فولادی را تعیین کرد.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)

وزن انواع مقاطع فولادی از جمله وزن ورق روغنی، تعیین‌کننده قیمت آن است. در حقیقت، قیمت ورق روغنی با توجه به عواملی چون نرخ مواد اولیه، هزینه‌های تولید، بازار داخلی و خارجی و … قیمت‌گذاری می‌شود.

جدول وزنی ورق روغنی

به طور کلی، در خرید فولاد، وزن ورق روغنی، وزن ورق گالوانیزه و … اهمیت دارد. حال باید بدانیم که چرا بدست آوردن وزن ورق مهم است؟ علت این امر تنها قیمت‌گذاری نیست.

بلکه برخی کارخانه‌ها بدون توجه به استانداردهای موجود به تولید انواع ورق مشغول بوده و کالای نامرغوب به مشتری می‌رسانند. از این رو بهتر است پیش از خرید از استاندارد بودن وزن ورق فولادی اطمینان یابید. با داشتن ابعاد یک قطعه مانند طول، عرض و ارتفاع و استفاده از جدول وزنی، وزن آن قطعه قابل تشخیص است.

جدول وزن ورق چیست؟

جدول وزنی به خصوص در ساختمان‌سازی اهمیت دارد. یکی از پارامترهای مهم در طراحی سازه‌ها، وزن سازه است. اشتباه در محاسبه وزن مقاطع می تواند سبب خسارات سنگین شود به همین علت مهندسین سازه از جدول وزنی مقاطع فولادی در محاسبات و طراحی بسیار استفاده می‌کنند. علاوه بر نکات فنی و طراحی، وزن مقاطع مختلف از جمله وزن ورق روغنی، در هزینه تمام شده اثرگذار است.

وزن ورق آهن مختلف با توجه به ابعاد مشخص آن، در یک جدول استاندارد، به نام جدول اشتال جمع‌آوری شده است. جدول اشتال ورق روغنی یکی از این جداول است.

شایان ذکر است که جدول وزنی ورق برای انواع ورق تدوین شده و در دسترس است. به عنوان مثال، در جدول وزن ورق گالوانیزه، می‌توانید وزن ورق در ابعاد مختلف این نوع مقطع پرطرفدار را مشاهده نمایید.

ورق روغنی از نورد سرد بیلت تولید می‌شود. در این فرایند ضخامت اسلب بدون پیش گرم شدن توسط عبور از غلتک‌هایی کاهش می‌یابد. علت نامگذاری این ورق، سطح براق و روغنی مانند آن است. حین نورد سرد کیفیت سطحی ورق افت نمی‌کند و سطح ظاهری ورق براق درخشان است.

به دلیل زیبایی ظاهری در ساخت محصولاتی که در معرض دید قرار می‌گیرمد، کاربرد دارد. از کاربردهای ورق روغنی می‌توان به ساخت بدنه اتومبیل، لوازم خانگی و رادیاتورسازی اشاره کرد.

ورق روغنی در انواع مختلفی تولید می‌گردد. ورق معمولی St12، ورق نیمه کششی St13، ورق فوق کششی St14، ورق لعاب پذیر EK2 و ورق ضدسایش QSTE انواع مختلف ورق روغنی به شمار می‌روند که در صنایع مختلف بسته به نوع محصول نهایی به کار برده می‌شوند. شایان ذکر است جداول مشابهی چون جدول وزن میلگرد و جدول وزن تیرآهن را مشاهده کنید.

فرمول محاسبه وزن ورق روغنی

برای محاسبه وزن ورق روغنی یا ورق سرد، می‌توان از فرمول زیر استفاده کرد:

W=ρ×V

حجم ورق سرد، در حقیقت از حاصل ضرب ابعاد آن در یکدیگر بدست می‌آید. وزن ورق آهن روغنی، حاصل ضرب حجم ورق در چگالی آهن است. چگالی آهن حدودا ۷.۸۵ گرم بر سانتی‌متر مربع است (ممکن است عدد چگالی آهن تغییر کند).

برای این‌که اعداد بدست آمده وزن را بر حسب کیلوگرم به ما ارائه دهند، ابعاد بر حسب سانتی‌متر در یکدیگر ضرب خواهند شد.

فرمول محاسبه وزن ورق روغنی

جدول وزن ورق روغنی

در ادامه امکان دانلود جدول اشتال میلگرد pdf برای شما فراهم آمده است.

جدول وزن ورق روغنی
ضخامت (mm) عرض (mm) طول (mm) وزن در واحد طول (kg)
۰/۲ ۱۰۰۰ رول ۱/۶
۰/۲۵ ۱۰۰۰ رول ۲/۰
۰/۲۸ ۱۰۰۰ رول ۲/۲
۰/۳ ۱۰۰۰ رول ۲/۴
۰/۳۵ ۱۰۰۰ رول ۲/۷
۰/۳۶ ۱۰۰۰ رول ۲/۸
۰/۳۸ ۱۰۰۰ رول ۳/۰
۰/۴ ۱۰۰۰ رول ۳/۱
۰/۴۵ ۱۰۰۰ رول ۳/۵
۰/۴۶ ۱۰۰۰ رول ۳/۶
۰/۴۶ ۱۲۵۰ رول ۴/۵
۰/۴۸ ۱۰۰۰ رول ۳/۸
۰/۴۸ ۱۲۵۰ رول ۴/۷
۰/۵ ۱۰۰۰ رول ۳/۹
۰/۵ ۱۲۵۰ رول ۴/۹
۰/۵۵ ۱۰۰۰ رول ۴/۳
۰/۶ ۱۰۰۰ رول ۴/۷
۰/۴ ۱۲۵۰ رول ۳/۹
۰/۶ ۱۲۵۰ رول ۵/۹
۰/۷ ۱۰۰۰ رول ۵/۵
۰/۷ ۱۲۵۰ رول ۶/۹
۰/۸ ۱۰۰۰ رول ۶/۳
۰/۸ ۱۲۵۰ رول ۷/۹
۰/۹ ۱۰۰۰ رول ۷/۱
۰/۹ ۱۲۵۰ رول ۸/۸
۱ ۱۰۰۰ رول ۷/۹
۱ ۱۲۵۰ رول ۹/۸
۱/۲۵ ۱۰۰۰ رول ۹/۸
۱/۲۵ ۱۲۵۰ رول ۱۲/۳
۱/۵ ۱۰۰۰ رول ۱۱/۸
۱/۵ ۱۲۵۰ رول ۱۴/۷
۱/۸ ۱۲۵۰ رول ۱۷/۷
۲ ۱۰۰۰ رول ۱۵/۷
۲ ۱۲۵۰ رول ۱۹/۶
۲/۵ ۱۰۰۰ رول ۱۹/۶
۲/۵ ۱۲۵۰ رول ۲۴/۵
۳ ۱۰۰۰ رول ۲۳/۶

دانلود اکسل جدول وزنی ورق روغنی

دانلود PDF جدول وزنی ورق روغنی

البته نباید فرموش کرد، جدول اشتال ورق سرد و جدول وزن ورق روغنی، به صورت حدودی وزن نهایی کالای خریداری شده را محاسبه می‌کنند. برای بدست آوردن وزن دقیق باید بار بر روی باسکول وزن شده و سپس تحویل گرفته شود. اطلاعات جدول وزنی ورق روغنی از این روش تکمیل می شود.

جدول وزنی دیگر مقاطع فولادی در سایت آیرومارت (پیشرو صنعت نفت آسیا) قرار داده شده است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحات مختلف سایت این مجموعه مراجعه نمایید.

قیمت انواع مقاطع فولادی از جمله انواع لوله چون قیمت لوله داربست ۱۷ کیلویی را با مراجعه به صفحه این کالا استعلام بگیرید.

ادمین

نظر کاربران

به این مقاله امتیاز دهید
4.5/5 - (4 امتیاز)

 1. سپهری
  شهریور ۳۰, ۱۴۰۰ ۱۳:۵۰
  همه جداول دقیق. عالی
  1. آیرومارت
   آبان ۹, ۱۴۰۰ ۱۶:۵۳
   سلام وقت بخیر ممنون از حسن توجه شما به جدول وزن ورق روغنی
 2. شایان
  اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۱ ۱۲:۲۶
  جدول وزن ورق روغنی و ورق سیاه متفاوتن؟ نباید یکی باشن؟
  1. آیرومارت
   اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۱ ۱۴:۲۲
   سلام. گرچه ظاهرا ماهیت دو کالا یکی است اما از نظر روش تولید، آلیاژ، مقدار تقاضا، وزن و … کاملا با هم متفاوت‌اند. به همین دلیل قیمت ورق سیاه با قیمت ورق روغنی برابر نیست.
021-45306
محصولات وارد شوید! لیست سفارشات 021-45306فروش و بازرگانی

درخواست سفارش

کیلوگرم
معادلتن

قیمت نهایی بعد از تماس و اعلام کارشناس مشخص می شود.