۲ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

۵ روش پیشگیری و رفع شوره سفید در ورق گالوانیزه

شوره سفید ورق گالوانیزه از جمله رایج­ترین عیوبی است که به دلیل انبارداری بد، رخ می­دهد. هدف از گالوانیزه کردن ورق، محافظت بیشتر در برابر عوامل خورنده است. وقوع این اتفاق منجر به کم شدن مقاومت به خوردگی محصولات می‌شود. بنابراین بایستی از رخ دادن چنین عیبی جلوگیری کرد. راه‌های مختلفی برای پیشگیری و رفع شوره سفید ورق گالوانیزه وجود دارد. در ادامه این مقاله با روش­های جلوگیری و رفع شوره سفید ورق گالوانیزه آشنا خواهید شد.

گالوانیزه کردن

تاریخچه گالوانیزه کردن به حوالی قرن هجدهم میلادی و زمانی که یک شیمی‌دان فرانسوی روشی را برای استحکام بخشیدن به ورق‌های آهنی پیشنهاد داد، باز می‌گردد. گالوانیزه، توانست تحول‌های مهمی را در صنعت ایجاد کند و نتایج شگفت‌انگیزی حاصل شد. ورق‌های گالوانیزه از پوشانده شدن ورق‌های فولادی به وسیله‌ی روی، ساخته شده‌اند و امروزه از جمله پرکاربرترین ورق‌هایی هستند که در صنایع گوناگون مانند ساختن سقف کاذب، نمای بیرونی ساختمان‌ها، سردخانه‌ها، کابینت‌سازی، کانتینرها، بدنه لوازم خانگی، بدنه دیگ‌های بخار و… کاربرد دارند. برای آشنایی بیشتر می‌توانید با کلیک بر روی لینک گالوانیزه کردن مقاطع فولادی این فرایند را مشاهده کنید. شوره سفید ورق گالوانیزه را می­توان اصلی­ترین معضل این محصول دانست.

این ورق‌ها در کنار مزایای بسیارشان، در زمان انبارداری ممکن است دچار عارضه‌ای به‌نام شوره سفید شوند. این شوره‌ها از کجا می‌آید و چگونه می‌توان آنها را حذف و کنترل کرد؟ در این مطلب از ۵ روشی می‌گوییم که به این سوالات مهم پاسخ می‌دهد.

شوره سفید چیست و چند نوع دارد؟

در محیط‌های مرطوب و با تهویه نامناسب،  فلز روی، واکنش‌های شیمیایی از خود نشان داده و به هیدروکسید روی تبدیل خواهد شد. هیدروکسید، که سفید رنگ است و حالتی پودری دارد؛ اصطلاحا شوره سفید یا White Rust نامیده می‌شود.

شوره سفید ورق گالوانیزه، با توجه به شرایط و مدتی که از ایجادش گذشته، سه نوع دارد که به ترتیب به روش زیر طبقه‌بندی می‌شود:

  • شوره سفید ورق گالوانیزه با مقدار کم
  • شوره سفید ورق گالوانیزه با مقدار متوسط
  • شوره سفید ورق گالوانیزه با مقدار زیاد

شوره سفید بیشتر در چه قسمت‌هایی ایجاد می‌شود؟

اگرچه ممکن است ورق‌های گالوانیزه در هر ناحیه‌ای دچار شوره شوند اما احتمال ایجاد این مشکل در درزها و نبشی‌ها بسیار بیشتر است. درواقع بخش‌هایی که به هم چسبیده‌اند و راهی برای عبور آب ندارند و رطوبت در آنها باقی می‌ماند، بیشتر در معرض شوره سفید خواهند بود. به عبارت دیگر برای پیدا کردن شوره سفید ورق گالوانیزه باید درزها را بررسی کنید. در صورتی که قصد خرید این مقطع را دارید، برای مشاهده قیمت ورق گالوانیزه روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

 آیا شوره سفید خطرناک است؟

از آنجا که شوره سفید به دلیل واکنش آب با فلز روی رخ می‌دهد، می‌تواند به مرور زمان، پوشش روی را نازک کند و یا از بین ببرد. به همین دلیل اگر به سرعت برای رفع آنها اقدام نشود، ممکن است تمام فرآیند گالوانیزه کردن از بین برود. به این ترتیب مقاومت محصول به شکل چشم‌گیری کاهش پیدا کرده و یا به شدت شکننده شود. از سوی دیگر، خوردگی در اثر ازیاد شوره‌های سفید، می‌تواند ورق‌ها را سوراخ کند و صدمات جبران‌ناپذیری حاصل گردد. بنابراین رفع شوره سفید ورق گالوانیزه بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

 ۵ روش برای جلوگیری از ایجاد شوره سفید در ورق‌های گالوانیزه چیست؟

اگر می‌خواهید در حین انبارداری، با پدیده شوره سفید ورق گالوانیزه مواجه نشوید، این ۵ نکته مهم را فراموش نکنید.

  1. ورق‌های گالوانیزه را در محیط‌های بسته و بدون تهویه مناسب قرار ندهید و اجازه ندهید رطوبت در فضای انبار به دام بیافتد.
  2. حتی برای مدت زمان کوتاه، نباید دور ورق‌های گالوانیزه پلاستیک بپیچید.
  3. انبار ورق‌های گالوانیزه باید محیطی کاملا خشک داشته باشد و آب نباید در کف آن جمع شود. با زهکشی مناسب، جریان آب را از انبار دور کنید و راهی ایمن برای عبور آن ایجاد نمایید. با رعایت این نکته لایه‌ای محافظ به‌نام پاتینا بر روی فلزهای گالوانیزه شکل می‌گیرد که استحکام آن‌را بیشتر می‌کند.
  4. اجازه ندهید که ورق‌ها برای مدت طولانی در مجاورت محیط‌های مرطوب مانند چمن یا خاک باشند.
  5. هوا باید بتواند آزادانه، از میان ورق‌های گالوانیزه عبور کند. بنابراین حتی خاک روی ورق‌ها را با دستمالی خشک، پاک کنید تا مانعی برای گردش هوا نباشد و رطوبت احتمالی بین ورق‌ها به سرعت خشک شود.

 شوره سفید ورق‌‌های گالوانیزه را چگونه از بین ببریم؟

اگر به هر دلیلی ورق‌های گالوانیزه دچار شوره سفید شدند با تخمین مقدار شوره سفید، از روش‌های زیر برای از بین بردن آنها استفاده کنید.

  • از اسیدها کمک بگیرید

برای از بین بردن شوره سفید با مقدار کم، اسیدهای ضعیف، ساده و حتی گیاهی مانند سرکه سیب می‌تواند اثرگذار باشد. اما اگر مقدار شوره‌ها زیاد بود، محلول ترکیب دی کرومات سدیم (پنج درصد) با اسید سولفوریک غلیظ (هشت درصد) را باید به کار ببرید. به یاد داشته باشید استفاده بیش از حد از اسید، خود باعث ایجاد خوردگی و مشکلات بعدی می‌شود. به همین دلیل بعد از استفاده از اسیدها، ورق‌های گالوانیزه را با آب شرب بشورید و آنها را در مجاورت هوا قرار دهید تا خشک شوند.

  • برس‌های محکم و سخت را امتحان کنید

اگر مقدار شوره سفید متوسط یا زیاد است، باید ابتدا شوره‌ها را با برس‌هایی محکم، پاک کنید و تا حد ممکن از بین ببرید تا سطح ورق‌های گالوانیزه دوباره براق شود. اگر در حین این کار بخشی از فلز روی از بین رفت نگران نباشید. پس از آنکه شوره‌های سفید کاملا پاک شد، می‌توان دوباره قسمت‌های مختلف ورق‌های گالوانیزه را، روی اندود و از آن بدون مشکل استفاده کرد.

در ویدئوی زیر تفاوت ورق گالوانیزه قبل و بعد از شوره زدایی را تماشا کنید:

در پایان به یاد داشته باشید که حداکثر زمان استاندارد برای انبار کردن ورق‌های گالوانیزه، حدود ۶ ماه است و بهتر است آن­ها را سریع‌تر برای تبدیل شدن به ابزارها و وسایل تخصصی استفاده کنید.

در صورتی که به دنبال تهیه ورق گالوانیزه هستید، مطالعه مقاله بهترین ورق گالوانیزه ایران را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این مقاله بهترین تولید کنندگان این محصول در کشور معرفی شده­اند.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده و بتواند به سوالات‌تان درباره شوره سفید پاسخ بدهد. اگر شما نیز تجربه‌ای برای از بین بردن این عارضه دارید و یا با روش‌هایی توانسته‌اید مدت انبارداری را افزایش دهید، سپاسگزار خواهیم بود تجربیات خود را با ما در بخش کامنت در میان بگذارید.

۲ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران