۷ شهریور ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

شاه فنر یا فنر شمشی خودرو چیست؟

۳.۷/۵ - (۴ امتیاز)

فنر شمشی یا فنر شمشی که به نام فنر برگه‌ای نیز معروف است از جمله فنربندی‌های پرکاربرد در خودرو به ویژه خودروهای باری و خودروهای سنگین به شمار می‌رود.

در گذشته، از این فنر در گاری‌هایی که به وسیله اسب حرکت می‌کرد استفاده می‌شد. با مشخص شدن مزایای این نوع فنربندی، پای از آن به سیستم خودروها کشیده شد. شاه‌فنر در ماشین‌های سنگین و خودروهای سواری چون پیکان استفاده می‌شود.

این خودروها، اکسلی پیچیده دارند و بخشی از وزن خودرو به شاه فنر وارد می‌کنند. شاه‌فنر به کمک انواع تسمه فولادی ساخته می‌شود. انواع فنر شمشی در تعادل خودرو نقش دارد و مقاومت آن را نسبت به بارهای اضافه بالا می‌برد.

در خودروهای مختلف از فنر های شمشی متنوع متناسب با اندازه خودرو، استفاده می‌شود. ارتفاع خودرو نیز بر محل قرارگیری شاه‌فنر تاثیرگذار است. از سوی دیگر، نوع گازسوز یا تک‌سوز بودن خودرو بر روی انتخاب فنر شمشی تاثیرگذار است.

به علت استفاده از کپسول گاز و وزنی که به خودرو وارد می‌کند، مقاومت و ارتفاع شاه فنر های مورد استفاده در خودروهایی که گازسوز هستند، بیشتر است. شاه فنر در خودروهای گازسوز منجر به کاهش بار وارده به خودرو شده و عملکرد کمک فنرها را بهبود می‌بخشد.

استفاده از این نوع فنرها، از کم شدن ارتفاع خودرو و برخورد آن با موانع به دلیل بارهای اضافی جلوگیری می‌کند. با توجه به نقش این قطعات در سیستم تعلیق خودرو، ارتفاع آن‌ها اهمیت بسیاری بر تعادل خودرو دارد، بنابراین ارتفاع باید به دقیق مشخص شود. عدم استانداردبودن ارتفاع منجر به آسیب رسیدن به خودرو می‌گردد.

مراحل تولید شاه فنر

در ویدئو زیر، فرایند تولید شاه فنر آورده شده است:

فنر شمشی با استفاده از تسمه‌های فولادی در اندازه‌های مختلف تولید می‌شود. تعداد تسمه‌های مورد استفاده در ساخت شاه‌فنر به نوع آن و کاربردی که دارد، وابسته است. در دو طرف هر شاه نفر دو چشمی برای اتصال قرار گرفته است که با شکل دهی دو طرف تسمه توسط قالب، ایجاد شده‌اند.

تسمه‌های مختلف پس از سرد شدن تحت تمپر قرار می‌گیرند تا استحکام آنها افزایش یابد. سپس توسط پیچ‌ و مهره‌ای بلند به نام سنتر بولت، از وسط به هم وصل می‌شوند. برای افزایش استحکام اتصال، از بست‌ها و پیچ‌های دیگر نیز در بخش‌های مختلف استفاده می‌شود. در نهایت پس از اتمام اتصال، شاه فنرها رنگ‌کاری می‌شوند.

شرکت بازرگانی آیرومارت، انواع تسمه فولادی مورد نیاز برای تولید شاه فنر را به مصرف‌کنندگان و صنایع تولیدی عرضه می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت روز مقاطع فولادی چون قیمت تسمه فلزی، قیمت تیرآهن و … از طریق شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۰۶ با کارشناسان ما در آیرومارت تماس حاصل فرمایید.

۷ شهریور ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان