میلگرد گالوانیزه چیست؟+ مزایا، کاربرد و هر آنچه باید بدانید

امتیاز بدهید post
میلگرد گالوانیزه چیست
امتیاز بدهید post

به‌ جهت اینکه میلگرد بستر گالوانیزه در برابر خوردگی و ضربه مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد، علی رغم اینکه هزینه‌های آن بیشتر است اما در ساخت و ساز از آن استفاده می‌کنند. همچنین قیمت میلگرد گالوانیزه، به‌دلیل قرارگرفتن در فرایند گالوانیزاسیون، از میلگرد ساده بیشتر است. برای اینکه از قیمت میلگرد امروز اطلاع پیدا کنید، می‌توانید به صفحه این محصول در سایت آیرومارت مراجعه کنید.

تعریف میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه از جنس فولاد تولید شده است که یک لایه محافظ از روی دارد. این لایه محافظ می‌تواند از این نوع میلگرد در مقابل خوردگی و ضربه محافظت کند.
در واقع به همین جهت است که امروزه در تمامی فضاهای باز، مجاورت با عناصر و رطوبت از این نوع میلگردها استفاده می‌کنند.
این نوع از میلگردها بر اساس نیاز شما در تولید ساختمان‌ها و سازه‌ها در ابعاد ۶ الی ۱۲ متری تولید می‌شوند. در نتیجه از انواع مختلف میلگردهای گالوانیزه در بناهای عمومی استفاده می‌شود‌.

میلگرد گالوانیزه آجدار

میلگرد گالوانیزه آجدار

انواع میلگرد گالوانیزه

ورق گالوانیزه انواع مختلفی دارد که هر یک از انواع آن کاربردهای خاص خود را دارند. در این بخش از مقاله به معرفی انواع میلگرد گالوانیزه می‌پردازیم.

میلگرد گالوانیزه آجدار

میلگردهای گالوانیزه آجدار بر روی سطح خود دارای پوششی آجدار می‌باشند که این برآمدگی‌ها باعث می‌شوند این میلگردها بتوانند مقاومت و استحکام بیشتری را برای سازه ایجاد کنند.
میلگرد آجدار به جهت اینکه اتصال بیشتری با بتن برقرار می‌کند و می‌تواند مقاومت سازه را افزایش دهند بیشتر در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استاندارد میلگردهای آجدار بیشتر با استاندارد کشورهای ایالات متحده آمریکا و روسیه تولید می‌شود. علاوه‌بر آن انواع مختلفی دارند که بر اساس طول و عرض‌شان می‌توان آن‌ها را به دسته‌بندی‌های مختلفی از جمله A1, A2, A3, A4 تقسیم نمود.
یکی از ویژگی‌ها و مزیت‌هایی که این مدل از میلگردهای گالوانیزه دارند، در هنگام جداسازی آن‌ها است. در هنگام جداسازی هیچ نوع آسیبی به میلگرد وارد نخواهد شد.

میلگرد گالوانیزه بدون آج

این نوع از میلگردها کاملا ساده بوده و هیچ برآمدگی ندارند اما لازم است بدانید که میلگردهای بدون آج انعطاف پذیری و قابلیت جوشکاری بیشتری نسبت به مدل آجدار از خود نشان می‌دهند.
میلگرد بستر گالوانیزه بیشتر از مدل بدون آج تهیه می‌شود، چرا که می‌توانند در کنار هم قرار بگیرند و استحکام دیواره سازه را فراهم نمایند. قیمت این نوع میلگرد نسبت به مدل آجدار کمتر است.

میلگرد گالوانیزه بدون آج

میلگرد گالوانیزه بدون آج

خواص مکانیکی میلگرد گالوانیزه

طبق مطالعات و تحقیقاتی که انجام شده است تفاوت زیادی بین خواص میلگرد گالوانیزه با سایر میلگردها وجود ندارد. اما به طور کلی از خواص مکانیکی میلگرد گالوانیزه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اولین و مهمترین خواص مکانیکی میلگردهای گالوانیزه در این است که از ترک خوردن بتن و همچنین زنگ زدن اسکلت سازه جلوگیری می‌کند.
 • پوشش گالوانیزه می‌تواند به راحتی از آسیب دیدن فولاد در برابر ضربه محافظت کند.
 • شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که به میلگردهای گالوانیزه میلگردهای فدا‌شونده نیز گفته می‌شود، چرا که در محیط‌هایی که خورنده هستند خود را فدا کرده و از خورده شدن فولاد جلوگیری می‌کنند.
 • استحکام تسلیم میلگردهای گالوانیزه بیش از ۳۵۵ مگاپاسکال است.
 • مقاومتی که میلگردهای گالوانیزه در برابر خرابی دارند بیش از ۴۰ برابر میلگردهای ساده است.
 • استحکام کششی میلگرد بستر گالوانیزه نیز اهمیت زیادی دارد می‌توان گفت استحکام کششی این میلگردها بیش از ۶۰۰ مگاپاسکال است.

مزایا و کاربرد میلگرد گالوانیزه

شناخت مزایا و کاربردهای میلگردهای گالوانیزه نیز به شما کمک می‌کند تا در هنگام ساخت سازه یا در صنعت‌های مختلف بدانید که این مقطع فولادی به درد شما می‌خورد یا نه.
به همین جهت در ادامه به شرح مزایای میلگرد گالوانیزه می‌پردازیم. البته به کاربردهای این محصول نیز اشاره خواهیم داشت‌.

کاربرد میلگرد گالوانیزه در راه سازی

کاربرد میلگرد گالوانیزه در راه سازی

مزایا میلگرد گالوانیزه

از جمله مزایای میلگرد گالوانیزه عبارت است از:

 • طول عمر: میلگردهای گالوانیزه طول عمر مفیدی دارند، در نتیجه لازم نیست که شما به صورت مکرر این قطعه را تعویض کنید. همین مورد در طولانی مدت می‌تواند باعث یک سرمایه‌گذاری مفید شود.
 • مقاومت در برابر خوردگی: همانطور که خدمت شما عرض کردیم، میلگردهای گالوانیزه دارای یک لایه روی محافظ شده هستند، در نتیجه در برابر خوردگی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند‌. بنابراین می‌توان گفت که این نوع میلگردها برای زمان‌هایی که در معرض عناصر قرار می‌گیرند یک گزینه ایده‌آل به شمار می‌روند.
 • استحکام و مقاومت بالا: میلگردها استحکام و مقاومت بالایی نیز دارند، به همین جهت می‌توانند بارهای سنگین را به راحتی تحمل کنند‌. استحکام و مقاومت بالا باعث شده است امروزه در اکثر سازه‌هایی که نیاز به استحکام دارند از انواع میلگرد بستر گالوانیزه استفاده شود.
 • قابلیت بازیافت: اگر شما دوستدار محیط زیست هستید حتماً برایتان جالب است بدانید که میلگردها قابلیت بازیافت را نیز دارند، در نتیجه با محیط زیست سازگار می‌باشند.
 • استفاده آسان: از دیگر مزیت‌های میلگرد گالوانیزه این است که هیچ نوع الزاماتی برای استفاده از آن وجود ندارد. بنابراین شما می‌توانید به آسانی و بدون دردسر از این نوع میلگردها استفاده کنید.
 • زیبایی ظاهری: این نوع میلگردها به جهت اینکه از خوردگی و ترک خوردگی سازه و سطح سازه جلوگیری می‌کنند، می‌توانند باعث ایجاد زیبایی ظاهری سازه شوند.

کاربرد میلگرد گالوانیزه

در طیف وسیعی از سازه‌ها از میلگردهای گالوانیزه استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای این مقطع فولادی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • ساخت راه‌ها: وجود میلگرد‌ها در زیر بتن می‌تواند از ترک خوردگی جاده ها جلوگیری کند و باعث طول عمر راه‌ها شود.
 • پل‌ها: برای ساخت پل‌ها بهتر است از مواد و مقاطعی استفاده شود که مقاومت و استحکام سازه را افزایش می‌دهد. از آنجایی که میلگردها طول عمر بالایی دارند، همچنین می‌توانند استحکام مقاومت سازه را افزایش دهند در پل‌سازی از آن‌ها استفاده می‌شود. یکی از بیشترین کاربردهای میلگرد بستر گالوانیزه در ساخت پل‌ها است.
 • سازه‌های دریایی: با وجود ضد خوردگی و ضد زنگ بودن این نوع میلگردها از آن برای ساخت انواع اسکله نیز استفاده می‌شود، همچنین برای سازه‌هایی که در زیر دریا نیز ساخته می‌شوند کاربرد دارد.
 • ساختمان سازی: از کاربردهای اصلی این نوع مقطع فولادی در ساختمان سازی است. در حال حاضر به جهت مقاوم بودن این مقطع فولادی در برابر خوردگی از آن در ساختمان سازی استفاده می‌شود. البته لازم است بدانید که از این مقطع فولادی می‌توان در تمامی شرایط جوی آب و هوایی استفاده نمود‌.
 • کارخانه های شیمیایی: این نوع از میلگردها در برابر عناصر مختلف مقاومت خوبی از خود نشان داده‌اند و خوردگی کمتری دارند. در نتیجه در تاسیسات فرآوری و همچنین کارخانه‌های شیمیایی کاربرد زیادی دارند.
کاربرد میلگرد گالوانیزه

کاربرد میلگرد گالوانیزه در پل

عملکرد میلگرد گالوانیزه در بتن

بتن مخلوطی از پودر سیمان، سنگدانه و آب است. پس از به دست آمدن خمیر سیمان با این مواد، خمیر را در فضای مورد نظر ریخته و پس از گذشت مدت زمان کمی، سخت خواهد شد‌.
همانطور که این خمیر سیمان سخت می‌شود، سنگدانه‌ها نیز به یکدیگر چسبیده و باعث می‌شوند بتن توانایی تحمل بار را داشته باشد.

آبی که برای ایجاد خمیر سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، باعث خواهد شد تا منافذی ژله‌ای مانند در شبکه بتن ایجاد شود. در این شبکه‌ها گازهای آلاینده‌، آب باران و… (در داخل ساختار بتن) نفوذ خواهند کرد.
با وجود میلگرد‌های تقویت شده‌ای چون میلگرد گالوانیزه در درون بتن، مواد قلیایی (که می‌تواند بتن را از داخل نابود کند) از بین خواهد رفت.
بنابراین این مورد یکی از مهمترین مواردی است که باعث شده، مهندسان از میلگردهای گالوانیزه در بتن استفاده کنند.

در سازه‌های بتنی سرعتی که میلگردهای گالوانیزه با آن تخریب می‌شوند، به عوامل مختلفی وابسته است. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • طول میلگرد
 • حجم سازه های بتنی
 • عمق پوشش میلگرد
 • تخلخل بتن
 • ترکیب شیمیایی بت
 • آب و هوای فضای بتن ریزی شده
 • میزان آلودگی محیط
میلگرد گالوانیزه در بتن

میلگرد گالوانیزه در بتن

روش های گالوانیزه کردن میلگرد

اگرچه روش‌ها و فرایند مختلفی برای گالوانیزه کردن میلگرد وجود دارد، اما یکی از مهمترین و پرکاربردترین روش‌های گالوانیزه کردن میلگرد روش گرم است. که ما در ادامه به شرح این روش‌ها می‌پردازیم

۱. گالوانیزه گرم (Hot-Dip Galvanizing)

همانطور که از نام این روش مشخص است، گالوانیزه کردن گرم بر اساس عملیات حرارتی انجام می‌شود.
در ابتدا به وسیله روش‌های مکانیکی یا شیمیایی سطح میلگردها از تمامی آلودگی‌ها پاک خواهد شد. سپس این میلگردها را در فضای مذاب فلز با دمای ۴۵۰ درجه سانتیگراد حرارت می‌دهند.
در نهایت نیز با روش‌های موجود این قطعه سرد خواهد شد. از مهمترین مزیت‌های این روش می‌توان به اقتصادی بودن آن اشاره داشت.

۲. پیش گالوانیزه کردن (Pre-Galvanizing)

روش دیگر با نام پیش گالوانیزه کردن شناخته می‌شود. این روش همانند روش گالوانیزه گرم انجام می‌شود، اما تفاوت آن در این است که این عملیات در کارخانه تولید فولاد انجام خواهد شد.
در روش پیش گالوانیزه کردن از نورد ورق فولادی برای فرآیند گالوانیزه کردن استفاده می‌شود‌‌.

در این روش ورق‌های فولادی در استخری که در آن مایع روی قرار دارد، عبور داده می‌شوند. سپس برای سرد کردن این قطعات آن را در جایی آویزان می‌کنند تا زمانی که کاملاً خشک شود.
این روش مزیت‌ها و معایبی نیز دارد. که از مهمترین مزیت این روش می‌توان به این مورد اشاره کرد که می‌توان با سرعت بالا ورق‌ها و رول‌های بزرگ ورق گالوانیزه را نیز به صورت یکنواخت گالوانیزه کرد.
تنها ضعفی که در این روش وجود دارد این بوده، که ممکن است برخی از نواحی میلگرد بدون پوشش باقی بمانند.

۳. الکترو گالوانیزه کردن (Electro Galvanizing)

برخلاف دیگر روش‌ها در روش الکترو گالوانیزه کردن از استخر مذاب استفاده نمی‌کنند. در عوض از فرایند جریان الکتریکی برای انتقال یون روی به فلز پایه استفاده می‌شود.
از مهمترین مزیت‌های این روش این است که سطح میلگردهای گالوانیزه در این روش به صورت یکنواخت و با یک ضخامت دقیق ایجاد خواهد شد.

۴. استخر مذاب گالوانیزه

روش استخر مذاب گالوانیزه یکی دیگر از روش‌های است که برای گالوانیزه کردن میلگرد از آن استفاده می‌شود و مشابه روش گالوانیزه گرم است.
اما تفاوت آن این است که پس از قرارگیری در استخر مذاب فلز روی و خشک شدن آن، یک بار آن را زیر لبه تیزی قرار می‌دهند تا مقدار اضافی پوشش از بین برود و یک لایه یکدست و نازک بر روی آن به وجود بیاید.
این روش باعث خواهد شد میلگردها شکل ظاهری زیباتر، پوشش یکدست‌تر و سخت‌تری داشته باشند.

گالوانیزه کردن میلگرد

گالوانیزه کردن میلگرد

چرا میلگرد فولادی را گالوانیزه می‌کنند؟

دلایل مختلفی وجود دارد که میلگردهای فولادی گالوانیزه می‌شوند. از مهمترین دلایل آن ‌می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اولین و مهم‌ترین دلایل افزایش مقاومت در برابر خوردگی است که این مورد می‌تواند طول عمر سازه بتنی را افزایش دهد.
 • زمانی که میلگردها گالوانیزه شوند طول عمر مفیدتر و بیشتری خواهند داشت. این امر باعث کاهش هزینه تعمیرات می‌شود.
 • مقاومت میلگردها در محیط‌هایی که احتمال رطوبت، زنگ زدگی و خوردگی آن‌ها وجود دارد، افزایش پیدا خواهد کرد.
 • مهندسان و تولید کنندگان می‌توانند با این امر باعث شوند سازه دوام و عملکرد خوبی از خود نشان دهد.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد گالوانیزه

در صنعت‌های مختلفی از میلگردهای گالوانیزه یا میلگرد بستر گالوانیزه استفاده می‌کنند. از جمله این صنعت‌ها می‌توان به صنعت خودروسازی، ساختمان سازی، عمران، هوافضا و… اشاره داشت. بنابراین اطلاع از قیمت این مقطع فولادی اهمیت زیادی دارد‌.
لازم است بدانید که قیمت میلگرد گالوانیزه بر اساس عوامل مختلفی مشخص می‌گردد و فاکتورهای مختلفی بر روی آن تاثیرگذار هستند.

از جمله مواردی که بر روی قیمت این نوع مقطع فولادی تاثیرگذار است می‌توان به نوع میلگرد، قیمت جهانی، میزان عرضه، ابعاد و ضخامت میلگرد و … اشاره داشت.
در ادامه شما را بیشتر با این فاکتورها آشنا خواهیم ساخت. قبل از اینکه به شرح عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد بپردازیم، لازم است بدانید که شما می‌توانید از وب‌سایت رسمی آیرومارت قیمت روز انواع مقاطع فولادی را مشاهده فرمایید و از آن مطلع شوید.

فرایند تولید

نوع روش تولید میلگردهای گالوانیزه بر ‌روی قیمت نهایی تاثیر‌گذار است. برای نمونه، تولید با روش‌های پیشرفته‌تر می‌تواند سرعت گالوانیزه کردن را افزایش دهد، در نتیجه منجربه کاهش هزینه‌ها گردد.

تقاضای بازار

تقاضای خرید این محصول بر روی قیمت آن موثر است. هرچه تقاضای خرید این محصول در بازار با افزایش روبه‌رو شود، قیمت آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

مقدار سفارش

مقدار سفارش شما نیز می‌تواند یکی دیگر از فاکتورها و پارامترهای موثر در قیمت میلگردها باشد. اگر شما سفارش انبوهی داشته باشید، امکان اینکه هزینه‌ها برای شما کاهش پیدا کند بسیار زیاد است.

هزینه مواد اولیه

هزینه‌ای که برای تهیه آلیاژ روی، فولاد و سایر مواد مورد استفاده پرداخت می‌شود نیز می‌تواند بر روی قیمت نهایی موثر باشد‌ قطعاً هرچه این هزینه‌ها بیشتر باشند قیمت خرید نیز با افزایش روبه‌رو خواهد شد.

میلگرد گالوانیزه در ساختمان

میلگرد گالوانیزه در ساختمان

سخن آخر

در این مقاله به‌طورکلی درباره میلگردهای گالوانیزه، مزایا، کاربردها، انواع و روش‌های تولید آن توضیح دادیم.
میلگردهای گالوانیزه همان میلگردهای فولادی معمولی هستند که از لایه روی پوشانده شده‌اند. همین مورد باعث شده است که این مقطع فولادی دارای ویژگی‌ها و مزیت‌هایی چون مقاومت بالا، استحکام، مقاومت در برابر خوردگی، مقاوم در برابر ضربه و… باشد.
برای ایجاد استاندارد در نقاطی از سازه که احتمال خوردگی و خرابی آن زیاد بوده، بهتر است از میلگردهای گالوانیزه استفاده شود.
البته لازم است بدانید که نوع کیفیت گالوانیزه‌ای که خریداری می‌کنید نیز بر کیفیت و استاندارد سازه تاثیرگذار است.

‌‌‌بازرگانی آیرومارت یکی از شرکت‌های پیشرو صنعت نفت آسیا است که سال‌ها در بازار آهن تهران فعالیت می‌کند. اگرچه شما به دنبال خرید میلگرد گالوانیزه یا میلگرد بستر گالوانیزه هستید، می‌توانید از روش خرید آنلاین این مرکز بهره‌مند شوید‌.
روش‌های ارتباطی شما مشتریان عزیز با بازرگانی بزرگ آیرومارت از طریق شبکه‌های اجتماعی مختلفی ایجاد شده است.
شما می‌توانید از طریق کانال تلگرامی آیرومارت به آدرس https://t.me/iromart از قیمت و موجودی میلگردهای گالوانیزه مطلع شوید یا برای دریافت مشاوره و خدمات پس از فروش این مرکز با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس حاصل فرمایید.
قطعاً خرید انواع مقاطع فولادی از جمله میلگردهای گالوانیزه از شرکت آیرومارت می‌تواند یک تجربه خرید لذت‌بخش برای شما مشتریان عزیز باشد.

غزاله کریمی

نظر کاربران

به این مقاله امتیاز دهید
امتیاز بدهید post

021-45306
محصولات وارد شوید! لیست سفارشات 021-45306فروش و بازرگانی

درخواست سفارش

کیلوگرم
معادلتن

قیمت نهایی بعد از تماس و اعلام کارشناس مشخص می شود.