سندبلاست

زنگ‌زدایی آهن با سندبلاست

زنگزدگی نوعی خوردگی است که با در معرض اکسیژن و رطوبت قرار گرفتن فلزات و اکسید شدن آن‌ها ایجاد می‌شود. برای از بین بردن انواع خوردگی، روش‌های مختلفی وجود دارد. عملیات سندبلاست یکی از این روش‌ها است. سندبلاست به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن ترکیب ماسه و آب با فشار به سطح دارای زنگ‌زدگی پاشیده می‌شود و خوردگی را از سطح فلزی جدا می‌نماید.

 

 

سندبلاست نه تنها آلودگی‌ها و خوردگی‌های سطح آهنی را از بین می‌برد، که آن را برای رنگ‌آمیزی و یا هر نوع پوشش دیگر آماده می‌کند.
ماسه بکار رفته در سندبلاست در سه سطح با سختی بالا، متوسط و پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرکدام از این موارد، تاثیر متفاوتی بر سطح فلزی دارند.

روشهای مختلفی برای انجام عملیات سندبلاست وجود دارد.

در روش ایربلاست که در این ویدیو مشاهده می‌فرمایید؛ نیروی اصلی پاکسازی، فشار هوایی است که ماسه را بر روی سطح می‌پاشد. اما از آنجاکه برخورد شن و ماسه با سطوح فلزی ممکن است موجب خط و خش شود؛ از روش دیگری به نام واتربلاست استقاده می‌شود. در این روش پاشش شن به کمک آب انجام می‌گیرد.
در نهایت به روش شات‌بلاست اشاره می‌کنیم. این روش هم مانند ایربلاست و با فشار هوا انجام می‌شود. با این تفاوت که بجای ماسه، از ساچمه فولادی برای پاکسازی استفاده می‌شود.
دلیل استفاده از روش‌های مختلف، وجود سطوح مختلف با عیوب متفاوت است که متناسب با آن‌ها یکی از روش‌های پیشتر گفته شده را می‌توان برگزید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *