۱۹ آذر ۱۳۹۹ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری

گفتگوی زنده: عرضه و تقاضای شمش و تختال در بورس کالا

عرضه‌کنندگان متعددی در حوزه شمش بورس کالا فعالیت دارند. در این بین فولاد خوزستان با عرضه ۶۶۰ هزار تن عرضه، صدرنشین جدول بوده است.
اگر بخواهیم نگاهی به قیمت معامکلات شمش در بورس کالا بیندازیم، مشاهده خواهیم کرد که قیمت شمش از فروردین تا آبان ماه ۹۹ از قیمت هر کیلو ۴۰۰ تومان تا ۱۰ هزار تومان افزایش داشته است. همچنین میزان تقاضا تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پایین آمدن نرخ ارز، به شکل محسوسی کاهش داشته است.
در مورد عرضه و تقاضا باید گفت، تقریبا همیشه میزان تقاضا، ۵۰ درصد بیشتر از عرضه بوده است. اما در آبان ماه میزان تقاضا تنها نیمی از عرضه را تشکیل داد و این روند تا جایی ادامه داشت که در آذر ماه کاهش بی‌سابقه تقاضا را تجربه کردیم.
این گفتگوی زنده در پاسخ به چرایی این مساله و بسیاری سوالات دیگر ماننده نحوه و میزان عرضه شمش و تختال در بورس کالا و همچنین تسهیلات آن پرداخته‌ایم.

 

عرضه انواع شمش در بورس کالا

در بورس کالا دو نوع شمش القایی و قوسی در حال عرضه هستند. تفاوت این دو از نوع کوره‌ای که در آن شکل می‌گیرند ناشی می‌شود. در این بین شرکت‌های تولیدکننده شمش قوسی و آن دسته از تولیدکنندگان شمش القایی که به آن‌ها کنستانتره تعلق گرفته است؛ ملزم به عرضه محصولات خود در بورس کالا هستند.

۱۹ آذر ۱۳۹۹ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران