۱۹ مرداد ۱۳۹۹ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری

قلع اندود کردن ورق فولادی

از پرکاربردترین ورق‌های پوشش دار می‌توان به ورق قلع اندود اشاره کرد.
از آنجا که این محصول در مقابل زنگ زدگی، خوردگی و رنگ پس دادن مقاوم است، در صنایع مختلفی مانند ساخت قطعات الکتریکی، لوازم خانگی و ظروف پخت و پز، صنعت خودرو سازی و ساختمان سازی و نیز صنایع غذایی و بسته بندی مانند قوطی و کنسرو سازی، کاربرد فراوان دارد. در واقع وجود لایه نازک قلع روی ورق فولادی موجب میشود ورق، حالت ضد زنگ پیدا کند و فرسایش آن دربرابر رطوبت و عوامل دیگر به تعویق افتد.

از مزایای ورق قلع اندود علاوه بر زیبایی و مقاومت، می‌توان به قابلیت بازیافت آن اشاره کرد. این ورق‌ها صد در صدر قابل استفاده مجدد هستند. همچنین تنوع کاربرد و  انعطاف‌پذیری از دیگر دلایل محبوبیت این محصول است.
قلع اندود ورق به دو روش الکترولیت و غوطه وری انجام می‌شود. از آنجا که در روش غوطه وری امکان پوشش یکنواخت دو طرف ورق وجود ندارد؛ امروزه بیشتر از روش الکترولیتی استفاده می‌شود.

 

 

روش تولید ورق قلع اندود

ورق‌های فولادی نورد گرم که قبلا جهت کم شدن ضخامت، نورد سرد شده‌اند از حوضچه‌های شستشوی الکترولیتی عبور و با آب شستشو داده می‌شوند. بعد از آن ورق‌ها مجددا از حوضچه اسیدشویی الکترولیتی عبور داده میشوند. سپس در دو مرحله با آب شسته می‌شوند.در مرحله بعد ورق درون محلول الکترویلتی، در پنج نوبت، قلع اندود می‌شود و در کوره قرار می‌گیرد.

بعد از کوره، جهت بالا بردن میزان چسبندگی قلع به ورق، نوبت به سرد کردن محصول در حوضچه‌های آب سرد می‌ر‌‌سد.
در نهایت یک لایه کروم روی سطح قرار خواهد گرفت و پس از اینکه محصول را  بار دیگر شستشو دادند آن را با قرار دادن در معرض هوای گرم، خشک می‌کنند.

۱۹ مرداد ۱۳۹۹ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران