۵ مرداد ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

تسمه آهن چیست و بررسی انواع تسمه فولادی

تسمه آهنی اغلب به دلیل کم کربن بودن، قابلیت انعطاف‌پذیری و جوشکاری مطلوبی دارد. البته دقت کنید که انواع تسمه آهنی آلیاژ ثابت و همگنی ندارند. تسمه آهن مقطع آهنی که عرض‌شان بیشتر از ضخامت آن‌ها می‌باشد، تسمه آهن نامیده می‌شوند. از تسمه‌ها برای تولید و ساخت وسایل و ابزارهای گوناگونی از جمله ادوات و وسایل کشاورزی، درب‌های آکاردئونی، نرده، پنجره، کلاف، درب‌های آهنی، انواع کمربندهای فلزی که برای نگهداری کپسول و لوله‌ها کاربرد دارند و… استفاده می‌شود. در این مطلب از وبلاگ آیرومارت بیشتر درباره تسمه آهن و انواع آن بخوانید.

انواع تسمه آهنی

در بازار آهن ایران، ۴ نوع تسمه آهنی وجود دارد که با توجه به شیوه ساخت، ضخامت و… دسته بندی شده‌اند. انواع تسمه آهنی بسته به کیفیت، کاربردهای متنوعی دارند. در ادامه به بررسی و طبقه‌بندی تسمه‌های فولادی پرداخته‌ایم.

۱- تسمه آهنی نوردی

به دلیل انجام فرایند نورد گرم که بر روی این قطعات فلزی انجام می‌شود، به آن تسمه آهن نوردی می‌گویند. این محصول فعلا در بازار داخلی از نمونه‌های دیگر پرمصرف‌تر است. مهم‌ترین ویژگی و تفاوت این تسمه، روش تولید آن و قیمت ارزان‌تر نسبت به دیگر تسمه‌ها است. ماده اولیه برای تولید تسمه آهن نوردی ضایعات آهن یا آهن قراضه است.

در واقع با تولید تسمه آهنی، فلزهای گوناگون دوباره به چرخه صنعت بازمی‌گردند و از هزینه‌های تولید کاسته می‌شود.علاوه بر این، یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این پروفیل آهنی امکان برش دادن ورق سیاه در ابعاد دلخواه است. البته اندازه‌های استاندارد که شامل تسمه‌های ۲، ۲/۵، ۳، ۴ و ۵ سانتی‌متر نیز می‌باشد به ‌صورت برش‌ خورده در بازار موجود است.در کنار مزایای ذکر شده، استفاده از تسمه آهنی نوردی معایبی هم دارد که لازم است پیش از سفارش تسمه آن‌ها را بدانید.

  • نخست آنکه این تسمه‌ها دارای آلیاژ یکسان نیستند. چرا که برای تولید آن‌ها از فلزات متنوعی استفاده شده است. برای جوشکاری و تراشکاری ممکن است همه قسمت‌های تسمه شرایط یکسانی ندارد. به همین علت ممکن است بخشی از تسمه سخت و بخش دیگر نرم باشد و نتوان رفتار یکسانی برای تمام قیمت‌های آن داشت. با این حال اگر مشتری بخواهد می‌تواند درخواست تسمه تمام سخت یا تمام نرم کند تا این مشکل حل شود.
  • طول تسمه‌های نوردی همواره یکسان نیست و ممکن است در باری که دریافت می‌کنید، اندازه تسمه‌ها از ۵ تا ۷ متر متغیر باشد. این اندازه‌های متفاوت می‌تواند برای صنایعی مشکلاتی ایجاد کند.
  • بر روی این تسمه‌ها لایه‌ای از اکسید آهن شکل می‌گیرد و آن‌را غیر صیغلی می‌کند. این لایه تقریبا در زمان تولید ایجاد
    شده است. اگرچه اکثر صرف کننده‌ها به این لایه اهمیت نمی‌دهند، با این حال اگر بخواهید می‌توانید با انجام عملیات شات بلاست این لایه را از روی تسمه پاک کنید. جالب است بدانید که به دلیل وجود همین اکسید در برخی شهرها به تسمه نوردی، تسمه قرمز نیز می‌گویند.

در این ویدیو نحوه تولید تسمه فولادی برای شما به نمایش گذاشته شده است.

 

 

۲- تسمه آهنی فابریک

برای ساخت تسمه فولادی از آلیاژ درجه یک استفاده می‌کنند و به همین دلیل یکپارچگی محصولی که تولید می‌شود، افزایش می‌یابد. خط تولید این محصول نیمه اتوماتیک یا تمام اتوماتیک است. به همین دلیل کارخانه‌های تولید کننده تسمه آهنی فابریک، می‌توانند تولیدات‌شان را در حجم بالایی ارائه کنند و حجم ارائه محصول آنها چند برابر تسمه‌های نوردی است.

با این حال امکان ارائه این تسمه‌ها در اندازه‌های درخواستی مشتری به سختی امکان‌پذیر است. در نتیجه اگر تسمه آهنی با اندازه‌ای غیر از آنکه در بازار موجود است لازم داشتید، بهتر است آن‌را در بین تسمه‌‌های نوردی جستجو کنید. به غیر از این، معمولا سفارش‌های تسمه‌های آهنی فابریک با حجم بالای ۳ تن به کارخانه‌ها ارسال می‌شود. به همین دلیل در کنار مزایای بسیار، برخی از صنایع امکان تهیه این نوع از پروفیل را ندارند.

۳- تسمه آهنی ماشین کاری

با استفاده از ورق‌های ۶ متری که با ضخامت‌های مختلف توسط قیچی یا گیوتین برش داده و به اندازه‌هایی منظم آماده شده‌اند، تسمه آهن ماشین کاری تولید می‌شود. تکه‌های آهنی که از این روش به دست می‌آید دو مشکل بزرگ دارند. اول آنکه معمولا تاب برمی‌دارند و شکل آنها مشکل پیدا می‌کند. مشکل بعدی آن است که لبه‌ی قطعات برش داده شده، بسیار تیز و خطرناک است. به همین دلیل پیش از آنکه بقیه عملیات انجام شود، قطعات برش خورده تسمه آهنی را وارد تابگیر و بعد لبه گیر می‌کنند. پس از آن، تسمه‌ها را در اندازه‌های معین بسته‌بندی می‌کنند و به بازار ارائه می‌شوند. با کلیک بر روی لینک فرایند تولید تسمه ماشینکاری ، نحوه تولید این محصول فولادی را مشاهده کنید.

این تسمه نسبت به دیگر تسمه‌ها قابلیت‌ها و ویژگی‌های مهمی دارد. برای مثال آلیاژ آن قابل انتخاب است و مشتری می‌تواند با توجه به نیاز خودش، آن‌ را با جنس مورد نظر سفارش بدهد. برای مثال تسمه‌های گالوانیزه، استیل و… موجود می‌باشد.

از سویی دیگر تلورانس تسمه‌های ماشین کاری شده بسیار کم است و متناسب با انواع نیازهای بازار استاندارد و سازگار شده است. در نهایت آنکه تسمه‌های ماشین کاری شده دقیقا در اندازه ۶ متری بریده می‌شوند و از این نظر کاملا قابل اعتماد هستند.

در کنار تمام این مزایا، قیمت تسمه آهنی ماشین کاری شده نسبت به دو حالت قبلی بالاتر است و گاهی حتی به دو برابر قیمت نیز می‌رسد.

۴- تسمه آهنی ترانس

از نظر ابعاد، کیفیت و ظاهر، این نوع تسمه آهنی بهترین وضعیت را دارد. برای تولید این محصول مسیری پیچیده طی شده و به همین دلیل آنچه که در نهایت ارائه می‌شود، بسیار با ارزش و قدرتمند است. برای ساخت این تسمه از تسمه فاریک یا ماشین‌کاری استفاده می‌کنند. سپس قطعات را درون یک استخر با اسید رقیق می‌ریزند تا ناخالصی‌های روی سطح آنها شسته شود.

پس از خشک شدن  تسمه‌ها آنها را وارد دستگاه می‌کنند تا حدیده یا کشیده شوند. پس از انجام فرآیند کمی از ضخامت تسمه کاهش پیدا می‌کند. به دلیل همین فرآیند به تسمه آهنی ترانس تسمه کششی نیز می‌گویند. با نزدیک شدن به پایان فرآیند، تسمه کم تاب برمی‌دارد. به همین دلیل تسمه را وارد دستگاه تاب‌گیر می‌کنند تا بدون مشکل و با ظاهری براق روانه بازار شود.

اهمیت تسمه آهنی

از آنجا که صنایع آهن و فولاد گزینه‌ای عالی برای صادرات هستند، تسمه‌های آهنی نیز در همین دسته جای می‌گیرند. تسمه آهنی می‌تواند محصولی مناسب قدرت بخشیدن در اقتصاد غیر نفتی باشد و از سویی دیگر به بهبود معیشت در بخش‌های دیگر نیز کمک کند. در حال حاضر در بین کشورهای همسایه همچون عراق، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان و… بازار خوبی برای ارائه محصولات وجود دارد و می‌توان از آن بهره برد.

در پایان امیدواریم این مطلب توانسته باشد اطلاعات مفیدی را درباره انواع تسمه و کاربردهای آن در اختیارتان بگذارد. آیا شما تولید کننده تسمه آهنی هستید و یا تجربه استفاده از این محصولات فلزی را داشته‌اید؟ سپاسگزار خواهیم بود تجریبات خود را در استفاده از این محصول با ما در میان بگذارید. هم‌چنین در صورتی که برای تولید تسمه آهنی به ماده اولیه نیاز دارید برای استعلام قیمت ورق سیاه برشی بر روی لینک کلیک کنید.

۵ مرداد ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران