فولاد داپلکس چیست؟ | ویژگی های استنلس استیل داپلکس

3.7/5 - (3 امتیاز)

فولاد داپلکس چیست؟ | ویژگی های استنلس استیل داپلکس

ورق استیل داپلکس

داپلکس چیست

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)

فولاد داپلکس، از جمله گریدهای فولاد زنگ نزن است که به دلیل داشتن مقاومت به خوردگی و استحکام همزمان، کاربرد بالایی دارد. فولادهای زنگ نزن به دلیل حضور عناصری چون نیکل و کروم، مقاومت به خوردگی بالایی دارند. با تغییر عناصر ساختاری و همچنین ساختار داخلی فولاد، خواص و کاربردهای آن نیز تغییر می‌یابند. یکی از این انواع، فولاد دوپلکس است که ساختار کریستالی آستنیتی – فریتی دارد.

به واسطه ویژگی‌های این گرید پرکاربرد خانواده‌های استیل زنگ نزن، این آلیاژ به ویژه در سازه‌های آب شور و ساختار بدنه کشتی‌ها استفاده می‌شود. قیمت ورق داپلکس به جهت کاربردهای گسترده در صنایع مختلف، اهمیت دارد.

در ادامه این مقاله از آیرومارت، با پاسخ به سوال فولاد داپلکس چیست، درباره انواع، ویژگی‌ها و کاربردهای آن بحث خواهیم کرد.

فولاد داپلکس چیست؟

فولاد داپلکس یکی از اعضای خانواده فولاد زنگ نزن است که مقاومت به خوردگی و استحکام بالایی دارد. علت این ویژگی، ترکیب شیمیایی فولاد داپلکس است که در آن ۱۹ تا ۲۸ درصد کروم، ۵ درصد مولیبدن و ۵۰ درصد آهن وجود دارد. عنصر کروم، در این آلیاژ یک سطح یکپارچه و همگن مقاوم به خوردگی و در عین حال سخت ایجاد می‌کند. نیکل، عنصر دیگری است که مقاومت به خوردگی استیل داپلکس را افزایش می‌دهد.

ریزساختار استیل داپلکس، ترکیبی از دو فاز آستنیت و فریت است. وجود دو فاز در این فولاد منجر می‌شود که خواص مطلوب هردو فاز را داشته باشد.

ویژگی های فولاد داپلکس

عناصر و فاز مذکوری که در این آلیاژ قرار دارند، منجر به خواص مطلوب مختلفی می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چقرمگی بالا
 • مقاومت حرارتی
 • مقاومت به خوردگی بسیار بالا
 • استحکام و سختی مناسب
 • مقاومت به سایش بسیار مطلوب
 • قابلیت جوش‌پذیری

مقاومت فولاد داپلکس در برابر ترک ناشی از خوردگی تنشی بالاست اما در مقایسه با فولاد ضد زنگ فریتی، این مقاومت کمتر است. شایان ذکر است، استنلس استیل داپلکس از جمله فولادهای زنگ نزن مغناطیسی است. با چنین ویژگی‌هایی، خرید ورق داپلکس می‌تواند جایگزین مناسبی برای استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶ باشد.

در ادامه، به صورت جزئی‌تر به خواص این استیل خواهیم پرداخت.

مقاومت به خوردگی

فولاد داپلکس، در برابر انواع خوردگی مقاومت بالایی دارد. از مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به مقاومت در برابر خوردگی مرز دانه‌ای اشاره کرد. خورده نشدن در محیط‌های کلریدی و سولفیدی و مقاومت به ترک ناشی از خوردگی تنشی، از جمله دیگر ویژگی‌های مهم آن است. مقاومت به خوردگی این فولاد در مقایسه با استیل ۳۰۴ و استیل ۳۱۶ بیشتر است.

عملیات حرارتی

عملیات حرارتی فولادهای داپلکس، تاثیری بر مقاومت آن‌ها ندارد. برای سختی بیشتر، می‌توان این فولادها را با گرم کردن تا دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد و کوئنچ سریع کار سخت کرد.

ماشین کاری استیل داپلکس

استحکام بالای فولاد داپلکس موجب می‌شود که فرایند ماشین کاری آن به سختی قابل انجام باشد. به طوری که استیل داپلکس گرید ۲۲۰۵ کندتر از فولاد زنگ نزن ۳۰۴ ماشین‌کاری می‌شود. چندین نکته هنگام ماشین کاری این فولادها باید رعایت شود. به عنوان مثال، تیز بودن لبه‌های برش، ماشین کاری فولاد داپلکس را ساده‌تر می‌کند. از طرفی، باید از خنک‌کننده‌ها و روان‌کننده‌ها استفاده شود. علت این امر، جلوگیری از ایجاد شیب گرمایی در لبه‌های برش به دلیل هدایت حرارتی کم آلیاژهای آستنیتی است.

مقاومت در برابر حرارت

فولاد داپلکس در دماهای بالاتر از ۳۰۰ درجه انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد و علت آن درصد بالای کروم این فولاد است که مقاومت به خوردگی آن را افزایش داده‌است. در دماهای پایین، فولاد داپلکس داکتیلیته بیشتری نسبت به فولادهای آستنیتی و فریتی دارد و استفاده از آن حتی تا دمای ۵۰- درجه سانتی‌گراد نیز ممکن است.

جوشکاری فولاد داپلکس

برای جوشکاری فولاد داپلکس ۲۲۰۵ می‌توان از تمام روش های جوشکاری استفاده کرد. البته فرایند جوش آن‌ها، در مقایسه با جوشکاری فولادهای آستنیتی مشکل‌تر است. از آن‌جایی که انبساط حرارتی در استیل‌های داپلکس پایین است، تنش‌های پسماند بعد از جوشکاری بالا نخواهد بود و مشکلات ناشی از این این تنش‌ها اتفاق نخواهد افتاد. فولاد زنگ نزن ۲۲۰۵ را با فیلر گرید ۲۲۰۹ جوشکاری می‌کنند.

انواع استیل داپلکس

استنلس استیل داپلکس، به عنوان یکی از خانواده ‎های فولاد زنگ نزن، خود دارای چند زیر مجموعه است. این نوع فولاد، بر اساس مقاومت به خوردگی حفره‌دار شدن به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • فولاد داپلکس استاندارد
 • استیل سوپر داپلکس
 • فولاد داپلکس lean

در ادامه هر یک از این فولادها به صورت جزئی نیز بررسی می‌شوند.

فولاد داپلکس

فولاد ضد زنگ داپلکس استاندارد (Standard Duplex stainless steel)

استیل داپلکس استاندارد، پرکاربردترین نوع در این دسته است که مهم‌ترین گرید آن، فولاد داپلکس ۲۲۰۵ نام دارد. به طور کلی، درصد بالایی از فولاد داپلکس دنیا، از این نوع است. در ترکیب شیمیایی فولاد داپلکس ۲۲۰۵، از ۱۹.۵ تا ۲۳ درصد کروم و ۳ تا ۶.۵ درصد نیکل استفاده می‌شود. این نوع فولاد به طور گسترده در ساخت قطعاتی استفاده می‌شود که مستقیما با آب دریا در ارتباطند. قیمت ورق داپلکس ۲۲۰۵ در صنایع تولید آبگرمکن، مخزن ذخیره، میله‌های تقویت‌کننده و ساخت پل نیز اهمیت می‌یابد.

فولاد زنگ نزن سوپر داپلکس (super duplex stainless steel)

در ترکیب شیمیایی استیل سوپر داپلکس، می‌توان مقدار کروم را تا ۳۰ درصد، نیکل را تا ۸ و مولیبدن را تا ۵ درصد افزایش داد. در این دسته آلیاژی، از مس، نیتروژن و تنگستن نیز استفاده می‌شود. با استفاده از نیتروژن و تنگستن، مقاومت این آلیاژ نسبت به خوردگی تنشی در محیط‌های اسیدی بالاتر می‌رود. از ورق سوپر داپلکس می‌توان در صنایع نفت و گاز استفاده کرد.
دو گرید فولاد داپلکس ۲۵۰۷ و ۴۵۰۱ در این گروه کاربرد بالایی دارند. از ویژگی‌های این گرید، مقاومت بیشتر به خوردگی در مقایسه با فولادهای آستنیتی است. ضعف این فولادها، دشوار بودن ماشین‌کاری و قابل استفاده نبودن برای کاربردهای فوق سرد و دما بالا است.

فولاد داپلکس lean

در این گروه از فولادهای داپلکس، عنصر مولیبدن وجود ندارد. از جمله زیرگروه‌های این دسته می‌توان به آلیاژ Lean 2304 اشاره کرد که مقاومت قابل توجهی در برابر خوردگی تنشی دارد. از این گرید فولاد در ساخت مخازن ذخیره‌سازی، میله‌های تقویت‌کننده و پل‌ها استفاده می‌شود.

کاربرد فولاد داپلکس

استیل دوپلکس به واسطه خواص مطلوب خود کاربردهای گسترده‌ای دارد. به طور کلی کاربردهای آن را می‌توان به صنایع زیر خلاصه کرد:

 • محیط‌های دریایی و محیط‌های کلریدی
 • تجهیزات کنترل آلودگی هوا
 • مبدل‌های حرارتی
 • ساخت میله‌های تقویت کننده سازه‌های بتنی
 • کارخانه‌های فرایندهای شیمیایی برای ساخت مخازن ذخیره و لوله‌های انتقال
 • خطوط انتقال نفت و گاز
 • لوله‌های تحت فشار
 • مخازن ذخیره و حمل مواد غذایی
 • ساخت پل‌ها به ویژه در محیط‌های دریایی

خرید ورق داپلکس

خرید ورق استیل داپلکس، به دلیل خواص و کاربردهای آن، در حوزه‌های صنعتی بسیاری انجام می‌شود. ورق استیل داپلکس کالایی وارداتی است که خرید آن باید از شرکت‌های بازرگانی معتبر انجام شود. شرکت بازرگانی آیرومارت با ۳۵ سال سابقه در بازار آهن آلات و مقاطع فولادی، انواع ورق استیل از جمله ورق استیل داپلکس را در ابعاد مختلف از برندهای معتبر جهانی تامین کرده و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد.

واردات ورق استیل داپلکس، از برندهای معتبر جهانی چون چین، تایوان، هند و اروپا انجام می‌شود. مجموعه آیرومارت، هنگام خرید ورق استیل داپلکس آن را با گواهینامه کیفیت کالا و به قیمت روز عرضه می‌کند تا مشتریان با خیالی آسوده از اصالت کالا، سفارش خود را دریافت کنند.

علاوه بر خدمات خرید و فروش ورق استیل داپلکس، خدمات دیگری چون برشکاری، خمکاری، جوشکاری و ارسال بار در سریع‌ترین زمان ممکن به اقصی نقاط کشور و همچنین انبارداری مدرن به مشتریان عرضه می‌شود.

فراموش نکنید، اگر شما مشتری خرید این کالا هستید، حتما قیمت روز ورق استیل داپلکس را استعلام کنید و سپس اقدام به خرید نمایید. خرید به قیمت روز در بازاری که مدام درگیر نوسانات است، بسیار اهمیت دارد. شما می‌توانید قیمت استیل داپلکس را از صفحه این محصول در سایت آیرومارت استعلام کنید. همچنین، برای اطلاع از قیمت لحظه ای ورق داپلکس می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس حاصل نمایید.

استعلام قیمت روز ورق داپلکس

همان‌طور که گفته شد، پیش از خرید ورق داپلکس حتما باید قیمت آن را به روز استعلام کنید. علت این امر چیست؟

بازار فولاد و آهن، بازاری وابسته به عوامل مختلف است. از این رو با تغییر شرایط ثابت هر یک از این عوامل، قیمت ورق استیل نیز تغییر می‌کند. در نتیجه، نوسانات قیمت استنلس استیل داپلکس را می‌توان در نتیجه عوامل مختلف دانست. قیمت ارز یکی از مهم‌ترین عوامل موثر است. از آنجایی که این کالا وارداتی است، قیمت ارز اثر مستقیمی بر قیمت کالای وارداتی به کشور خواهد داشت. عرضه و تقاضای استیل در جهان و ایران، قیمت سنگ آهن به عنوان ماده اولیه ساخت ورق داپلکس و ابعاد و ضخامت ورق، در نهایت قیمت آن را مشخص خواهند کرد.

منبع: matmatch

احسان ناجی

نظر کاربران

به این مقاله امتیاز دهید
3.7/5 - (3 امتیاز)

 1. شایان
  اردیبهشت ۶, ۱۴۰۱ ۱۲:۳۴
  فولاد داپلکس تولید داخل نداریم نه؟
  1. آیرومارت
   اردیبهشت ۷, ۱۴۰۱ ۱۰:۰۵
   سلام. خیر تولید انواع آلیاژ استیل در ایران به صورت محدود و در حد مطالعات آزمایشگاهی انجام می‌شود. به طور عمرده استیل مصرفی در ایران وارداتی است.
021-45306
محصولات وارد شوید! لیست سفارشات 021-45306فروش و بازرگانی

درخواست سفارش

کیلوگرم
معادلتن

قیمت نهایی بعد از تماس و اعلام کارشناس مشخص می شود.