۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

ورق استیل رنگی به چه روشی تولید میشود؟

۴.۶/۵ - (۷ امتیاز)

ورق استیل رنگی از جمله کالاهای دکوراتیو است که با ظاهری زیبا و طول عمر بالا برای ساخت بدنه لوازم خانگی، دکوراسیون داخلی و در برخی موارد برای نمای ساختمان‌ها و سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق استیل رنگی با تکنیک خاصی پوشش دهی می‌شود. انواع پوشش‌های ورق استیل علاوه بر ایجاد ظاهری متفاوت در رنگ‌های مختلف، باعث تشدید مقاومت به خوردگی و افزایش سختی آن می‌شود.

برای مشاهده قیمت ورق استیل کلیک کنید.

شیوه پوشش دهی ورق استیل رنگی

جدیدترین تکنیکی که برای پوشش دهی استیل استفاده می‌شود، فرآیند PVD یا لایه نشانی با بخار فیزیکی است. روش PVD اولین بار برای کاربردهای نظامی مورد استفاده قرار گرفت. موشک‌های بالستیک و توپ جنگی را می‌توان اولین کاربرد پوشش دهی با این روش دانست.
بعد‌ها متوجه شدند که با کنترل پارامترهای فرآیند لایه نشانی می‌توان رنگ‌های مختلفی روی سطح ایجاد کرد.

برای شروع فرآیند قبل از هر چیزی سطح استیل باید تمیز و عاری از هر گونه آلودگی شود. سپس ورق استیل در یک محفظه خلا قرار می‎گیرد. پس از اعمال کامل خلا درون محفظه مقداری گاز خنثی آرگون هم به درون آن وارد می‌شود. درون محفظه فلز هدف که قرار است پوشش را ایجاد کند وجود دارد.
یک اختلاف پتانسیل بالا به نحوی در محفظه اعمال می‌شود که سطح فلز هدف توسط یون‌های آرگون بمباران می‌شود. این بمباران باعث آزاد شدن اتم‌های فلز هدف می‌شود. با توجه به قطب مثبت و منفی اختلاف پتانسیل اعمال شده اتم‌های فلز هدف روی سطح ورق می‌نشینند و پوشش را ایجاد می‌کنند.

رنگ‌های قابل اعمال بر سطح ورق

  • طلایی: تیتانیوم
  • رز گلد: زیرکونیم
  • قرمز: زیرکونیوم در غلظت بیشتر
  • برنز رنگ: تیتانیوم و آلومینیوم
  • آبی: تیتانیوم و آلومینیوم در غلظت بیشتر
  • مشکی: تیتانیوم، آلومینیوم و کربن

رنگی که به این روش به سطح فلز اعمال می‌شود دوام بسیار بالایی دارد. حتی کیفیت این نوع رنگ از کیفیت روش‌های الکتروشیمیایی مثل آبکاری نیز بیشتر است.

در تصویر زیر تعدادی از انواع رنگ‌های این کالا دیده می‌شود:

ورق استیل دکوراتیو رنگی

ورق استیل رنگی

افزایش مقاومت به سایش و مقاومت محیطی

با انجام فرآیند PVD و ایجاد پوشش مقاومت به سایش ورق استیل رنگی افزایش پیدا می‌کند. همچنین فولاد زنگ نزن با توجه به خواص ذاتی خود مقاومت به خوردگی بالایی دارد. با ایجاد پوششی از فلزات ذکر شده بر سطح فلز مقاومت به خوردگی استیل بیش از پیش افزایش می‌یابد و طول عمر مفید آن بسیار بیشتر می‌شود.

فرآیند PVD دوستدار محیط زیست

این فرآیند در مقایسه با فرآیندهای پوشش دهی مثل آبکاری و رنگ رزی از لحاظ زیست محیطی آسیبی به اطراف وارد نمی‌کند. این فرآیند باعث آزاد شدن گاز مضر، فاضلاب سمی و دیگر پسماندهای مضر نمی‌شود. همچنین این فرآیند بازیافت ورق استیل رنگی را دچار اختلال نمی‌کند.

کاربردهای ورق استیل رنگی

  • معماری و دکوراسیون داخلی و خارجی اماکن مختلف
  • صنعت حمل و نقل عمومی
  • صنعت لوازم خانگی
  • ساخت جواهرات و زیورآلات

بیشتر بخوانید : حفاظت در برابر خوردگی و اکسیداسیون با فولاد استنلس استیل

۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران