۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۴
به اشتراک‌ گذاری

میلگرد ساده چیست؟

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

میلگرد ساده یا بدون آج، یکی از مقاطع پرکاربرد در صنعت و ساختمان سازی است. این مقطع به طور ویژه برای افزایش مقاومت کششی بتن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرچه بتن مقاومت فشاری بالایی دارد، اما در برابر نیروهای کششی قدرتمند نیست. از آلیاژهای فولادی مختلفی برای تولید انواع میلگرد بدون آج استفاده می‌شود که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارد.

پیش از این، در مقاله میلگرد چیست، انواع میلگرد مورد بررسی قرار داده شد. در این مقاله قصد داریم تا پس از  معرفی کامل میلگرد ساده، درباره کاربردهای آن بحث کنیم. پس با ما همراه باشید.

میلگرد بدون آج یا ساده چیست؟

میلگرد ساده مقطعی با ظاهر صاف، صیقلی و بدون آج است که به طور گسترده‌ در ساختمان‌سازی و پروژه‌های صنعتی کاربرد دارد. میلگرد بدون آج بر اساس استاندارد GOST 2590 روسی، میلگرد A1 نیز نام دارد. میلگرد A1، طویل و سطح مقطع آن دایره‌ای شکل است. این مقطع برای کاهش تنش‌های کششی و جبران مقاومت پایین در برابر نیروها استفاده می‌شود. اگرچه بسیاری افراد میلگرد را تنها یکی از مصالح ساختمانی می‌دانند، اما این مقطع به عنوان یکی از مقاطع پرکاربرد،‌ در مصارف غیر ساختمانی نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولید میلگرد ساده

برای تولید میلگرد ساده از فرایند نورد استفاده می‌شود. شمش‌های فولادی با طولی متناسب با ابعاد کوره و سطح مقطع ۱۵*۱۵ سانتی‌متر مربعی، در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد پیشگرم می‌گردد. انتقال به کوره، با جک هیدرولیک انجام می‌گیرد. پس از رسیدن دمای کوره به ۱۱۰۰ درجه، شمش‌ها برای نورد آماده می‌شوند.

در مرحله بعد که رافینگ نام دارد، چندین ایستگاه برای کاهش قطر و افزایش طول در نظر گرفته شده‌است. ایستگاه‌های نورد خط رافینگ از دستگاه‌های فشار پرس قدرتمند تشکیل شده است. محصول پس از نورد پوسته زدایی شده و در نهایت پس از رسیدن به قطر مناسب از دستگاه خارج می‌شود. پس از برش به طول مشخص، بسته‌های بندیل میلگرد آماده شده به انبار منتقل می‌گردند.

میلگرد ساده به دلیل ساختار منعطفی که دارد در سایزهای پایین، معمولا به صورت کلاف در بازار عرضه می‌شود. برای آشنایی با این حالت از میلگرد، حتما مقاله میلگرد کلاف چیست را مطالعه کنید.

میلگرد ساده

میلگرد کلاف در سایزهای کم به صورت کلاف تولید می‌شود.

انواع میلگرد ساده بر اساس نوع آلیاژ

با توجه به گرید آلیاژ مورد استفاده در تولید میلگرد ساده، خواص و ویژگی‌های آن تغییر می‌کند. در صورتی که از آلیاژ فولادی حاوی کربن، سیلیکون و منگنز (با درصد بیشتر نسبت به سایر عناصر) استفاده شود، ميلگرد ساده اروپایی تولید می‌شود. این نوع میلگرد قیمت مناسبی دارد اما مقاومت آن پایین است.

ميلگرد ساده را می‌توان با استفاده از فولاد کربنی نیز تولید کرد. این نوع که میلگرد سیاه نیز نام دارد، در برابر خوردگی در رطوبت چندان مقاوم نیست. در صورت اعمال روکش اپوکسی بر روی میلگرد سیاه، مقاومت آن در برابر زنگ‌زدگی افزایش می‌‌‌یابد و به نام میلگرد اپوکسی شناخته می‌شود. اعمال پوشش گالوانیزه بر روی میلگرد سیاه آن را نسبت به خوردگی مقاوم‌تر می‌کند.

در تولید میلگرد از فایبرگلاس نیز می‌توان استفاده کرد که مقاومت به زنگ‌زدگی خوبی دارد. وزن این نوع میلگرد پایین است و گزینه مناسبی برای تقویت بتن به شمار می‌رود.

فولاد ضد زنگ یا استیل، بهترین آلیاژ فولادی در ساخت این نوع مقطع است. میلگرد ساخته شده از فولاد استنلس استیل، از دیگر انواع گران‌تر بوده و مقاومت و ویژگی‌های مکانیکی چشمگیری دارد. قیمت میلگرد استیل به دلیل تحت تاثیر شرایط خاص چون وارداتی بودن با سایر انواع میلگرد متفاوت است.

ویژگی‌های میلگرد ساده

میلگرد ساده ویژگی‌ها و خواص مشخصی دارد که بر کیفیت آن نیز تاثیرگذار است. برای شناخت خصوصیات این محصول فولادی، مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

ویژگی‌های مکانیکی

میلگرد ساده که در دسته مقاطع نرم قرار گرفته، ۳۶۰ مگاپاسکال مقاومت کششی و ۲۴۰ مگاپاسکال مقاومت تسلیم دارد. این مقطع، مقاومت کششی بتن‌های نرم در ساختمان‌سازی را تقویت می‌کند.

شکل دهی

با توجه به ماده استفاده شده در ساخت میلگرد ساده، قابلیت شکل‌دهی آن تغییر می‌کند. تعیین فرم‌پذیری میلگرد ساده با توجه به مقادیر مقاومت کششی و تنش تسلیم ماده اولیه انجام می‌شود. به دلیل حضور مقادیر پایین کربن در ساختار میلگرد ساده فولادی، شکل‌دهی و خم‌کاری آن ساده‌تر خواهد بود. برای آشنایی با روش‌های خمکاری میلگرد کلیک کنید.

قابلیت جوش

ویژگی مثبت دیگر این نوع میلگرد، امکان جوش‌پذیری بالای آن است. از انواع روش‌های جوش می‌توان در جوشکاری میلگرد ساده استفاده کرد.

قابلیت پوشش‌دهی و آبکاری

برای بالاتر بردن مقاومت به خوردگی می‌توان از روش‌های مختلف حفاظت چون گالوانیزه کردن استفاده کرد. اعمال ضد زنگ یا رنگ پرایمر بر میلگرد ساده پس از جوشکاری، از روش‌های افزایش مقاومت به خوردگی آن است.

کاربرد میلگرد ساده

همانطور که گفته شد، میلگرد ساده نه تنها در ساختمان سازی کاربرد دارد، بلکه از آن در صنایع غیرساختمانی نیز استفاده می‌شود. موارد زیر بخشی از کاربردهای این مقطع هستند:

 • اسکله بتن آرمه
 • تیرها
 • ستون‌ها
 • صفحات
 • محصولات پیش ساخته
 • سیم مفتول
 • الکترود جوش

کاربرد میلگرد ساده در ساختمان سازی

اصلی‌ترین هدف استفاده از میلگرد ساده در ساختمان سازی، تقویت بتن است. با استفاده از آن در ساخت بتن آرمه در فونداسیون یا ساخت سازه‌هایی چون دیوار دال، تقویت انجام می‌شود.

از میلگرد ساده همچنین برای ساخت میلگرد زیگزاگ و میلگرد بستر، که در ساختمان سازی کاربرد دارند، استفاده می‌شود. میلگرد زیگزاگ یا خرپا از خمکاری انواع میلگرد آجدار و ساده به دست می‌آیند.

این مقطع در ساختمان‌ها به عنوان میلگرد حرارتی در سقف نیز به کار می‌روند. استفاده از این نوع به عنوان میلگرد حرارتی اشتباه بوده و از لحاظ طراحی نادرست است. برخی در نما نیز از میلگرد استفاده می‌کنند که البته مخالفان بسیاری دارد.

کاربرد صنعتی ميلگرد ساده

برای تولید میخ، پیچ و مهره و بعضی اتصالات، ميلگرد ساده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورت استفاده از فولادی با گریدی متفاوت از فولاد ساختمانی، میلگرد ساده در ساخت سیم مفتول نیز مورد به کار می‌رود. از گریدهای فولادی متنوعی برای ساخت مفتول استفاده می‌شود. همچنین می‌توان برای ساخت سیم‌های جوش این مقطع را به کار گرفت.

قیمت و خرید میلگرد ساده

عوامل مختلفی بر قیمت میلگرد ساده تاثیرگذار هستند. یکی از این عوامل، وزن میلگرد و آلیاژ استفاده شده در ساخت آن است. از سوی دیگر، بازار مسکن و اوضاع ساخت و ساز، ميلگرد ساده مورد استفاده در ساختمان‌‌‌سازی، موثر خواهد بود. مواردی توجه داشت.

نوع برند عامل دیگر موثر بر این مقطع فولادی است. مطالعه اطلس تولیدکنندگان میلگرد در ایران، شما را با برترین برندهای داخلی این مقطع آشنا می‌کند.

به طور کلی برای اطلاع از قیمت میلگرد بدون آج، باید از مراکز معتبر فروش، استعلام قیمت انجام داد.  در هنگام خرید میلگرد باید متناسب با نیاز خود، یکی از انواع آن را انتخاب کنید. جهت اطمینان از خرید خود، از متخصصین مجرب در مراکز فروش معتبر کمک بگیرید.

کارشناسان ما در آیرومارت به سوالات شما در خصوص خرید مقاطع فولادی مختلف چون میلگرد و در صورت نیاز اعمال خدماتی چون برشکاری و … پاسخ خواهند داد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۴۵۳۰۶-۰۲۱ در تماس باشید.

 

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۴
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. سحر طارمی
   ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

   میلگرد ساده با مفتول چه فرقی داره؟

   • آیرومارت
    ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

    سلام روز شما بخیر. سیم مفتول و میلگرد ساده در عین شباهت ظاهری تفاوت هایی نیز دارند. میلگرد ساده می‌تواند به صورت شاخه یا کلاف باشد در حالیکه سیم مفتول فوق‌العاده نازک بوده و تنها به صورت کلاف تولید و عرضه می‌گردد.

  2. سارا
   ۱۶ خرداد ۱۴۰۱

   میلگرد ساده همون شفت و مفتوله؟

   • آیرومارت
    ۱۷ خرداد ۱۴۰۱

    میلگرد ساده در بازار معمولا با عنوان شفت شناخته می‌شود.

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ