۳۱ تیر ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

رونمایی از اولین پل ساخته شده به روش پرینت سه بعدی در دنیا

هفته گذشته، اولین پل فولادی حاصل از چاپ سه بعدی در جهان که نتیجه پروژه‌ای هوشمندانه به سرپرستی شرکت هلندی MX3D بود، در آمستردام افتتاح شد. در فناوری پرینت سه بعدی، ساخت فیزیکی قطعه با کمک یک فایل دیجیتال و به وسیله دستگاه با جوشکاری لایه لایه متریال مورد استفاده انجام می‌شود. استفاده از فناوری چاپ سه بعدی که از فناوری‌های پاک و بدون کربن است، باعث کاهش قابل توجه وزن و کاهش تاثیر روند تولید بر قطعات تولید شده می‌گردد.

اگرچه در ابتدا از این فناوری بیشتر برای مدل‌سازی و ساخت ماکت استفاده می‌شد، اما در سال‌های اخیر این تکنولوژي توجه بسیاری از حوزه‌ها را به خود جلب کرده است. تا آنجا که محققان و مهندسان در پی استفاده از پرینت سه بعدی در مقیاس صنعتی و بزرگ هستند. امروزه، فناوری پرینت سه بعدی از مرحله ساخت قطعات کوچک اسباب‌بازی عبور کرده و به معماری و صنعت خودروسازی راه یافته است.

افتتاح پل فولادی جدید آمستردام، توسط ملکه ماکسیمای هلند بر روی یکی از قدیمی‌ترین کانال‌های شهری انجام شد. این پل ۴۰ فوتی (۱۲ متر) که نقطه عطفی در توانایی‌های فناوری چاپ سه بعدی است، مجهز به سنسورهایی پنهان است که داده‌های مربوط به عملکرد پل را در حین استفاده جمع‌آوری می‌کنند. محققان کالج امپریال لندن به این داده‌ها برای بررسی واکنش پل در اثر استفاده از عابران پیاده نیاز دارد.

درخشش پل استیلی در مرکز آمستردام

لروی گاردنر (Leroy Gardner) از مهندسین سازه امپریال، در بیانیه‌ای گفت: یک سازه فولادی بزرگ از فناوری چاپ سه بعدی ساخته شده است که برای عبور و مرور عابران پیاده استحکام کافی را دارد. خارق العاده است که این پل برای عموم مردم قابل استفاده است.

برنامه ساخت پل هوشمند فولادی، در سال ۲۰۱۵ با پیشنهاد شرکت MX3D آغاز شد. این پیشنهاد بر استفاده از فناوری چاپ سه بعدی (فناوری پیشرفته‌ای که از علم رباتیک و جوشکاری توامان بهره می‌برد)، صورت گرفت. در این پروژه از ۴۵۰۰ کیلوگرم فولاد زنگ نزن که توسط بازوهای رباتیک به صورت لایه لایه جوشکاری شده‌اند، استفاده شده‌است. دسته‌های منحنی شکل و بخش‌های مشبک پل با استفاده از نرم‌افزار مدل‌سازی پارامتریک طراحی شده‌اند.

مطابق با گزارش آدام ویلیامز (Adam Williams) از نیواطلس، روند اصلی چاپ شش ماه به طول انجامید و در سال ۲۰۱۸ به پایان رسید. در نهایت پس از بازسازی دیواره‌های کانالی که در مرکز شهر آمستردام قرار گرفته است، پل فولادی ساخته شده توسط ۴ ربات صنعتی به محل نصب منتقل و بر جای خود قرار گرفت.

رونمایی از اولین پل ساخته شده به روش پرینت سه بعدی در دنیا

پل هوشمند فولادی با استفاده از استیل ساخته شده است

شمارش افراد توسط پل هوشمند فولادی!

بر اساس گفته‌های Tim Geurtjens مدیر ارشد فناوری شرکت MX3D، با موفقیتی که از نصب این پل کسب شده است، آینده‌ای هیجان‌انگیز در انتظار معماری جهانی خواهد بود. فناوری چاپ سه بعدی نه تنها تولید را کارآمد، ساده‌تر و ارزان‌تر می‌کند، بلکه به معماران و طراحان ابزاری جدید و فوق‌العاده برای ایجاد طرح‌های معماری که در ذهن دارند، ارائه می‌کند.

از طرفی، برای ارزیابی نوع عملکرد و رفتار فولاد در طول زمان، تیم تولید، یک “دوقلوی دیجیتال” از پل ایجاد کرده‌اند که با استفاده از داده‌های ورودی به سنسورها، وضعیت همتای فیزیکی خود را شبیه‌سازی می‌کند. اطلاعات حاصل از این مدل دیحیتال به کارشناسان کمک می‌کند تا حین استفاده از پل، پتانسیل آن برای کاربردهای جدید را بررسی کنند و همزمان به پل “آموزش” دهند که چگونه کارهایی مانند شمردن تعداد عابران پیاده را انجام دهد.

بر اساس گفته‌های مارک جیرولامی (Mark Girolami)، مهندس عمران در دانشگاه کمبریج، که در حال حاضر بر روی مدل‌ دیجیتالی فعالیت دارد، “خرابی‌های بزرگ” پل اغب ناشی از “خرابی‌های جزئی نادیده‌گرفته‌شده” است. با انتقال مداوم داده‌ها و اطلاع از وضعیت پل می‌توان از شکست پل و آسیب‌دیدن افراد جلوگیری کرد.

حال در قدیمی‌ترین محله و مرکز شهر آمستردام، پلی با طراحی مدرن و خیره‌‌کننده قرار گرفته است. شهرداری آمستردام، امیدوار است گردشگران به این پل علاقه نشان دهند. این پل فولادی ممکن است نوع جدیدی از بازدیدکنندگان، آن‌هایی که علاقه‌مند به معماری و طراحی هستند، را به خود جذب کند.

بسته به نحوه عملکرد اولین پل حاصل از پرینت سه بعدی در جهان، که تنها عابران پیاده و دوچرخه سواران حق استفاده از آن را دارند، ممکن است در آینده‌ای نزدیک شاهد حضور پررنگ چاپ سه بعدی در حوزه معماری باشیم.

پیش‌بینی شما از آینده پرینت سه بعدی در صنعت فولاد چیست؟ آیا می‌تواند جایگزین روش‌های قدیمی و پرکربن تولیدی باشد؟

۳۱ تیر ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران