۲۷ تیر ۱۴۰۰ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری

شدت جریان در کیفیت جوشکاری TIG چه تاثیری دارد

جوشکاری TIG از روش‌های پرکاربرد در جوش فلزات به ویژه فولاد است. در این روش با ایجاد قوس الکتریکی ما بین الکترود تنگستن و قطعه کار و اعمال گرمای کافی به منظور ذوب فیلر بدون روکش، جوشکاری انجام می‌شود.
در روش جوش TIG از گاز آرگون یا هلیوم و یا مخلوط هر دوی آن‌ها استفاده می‌شود. گاز آرگون وظیفه محافظت از گودال جوش در برابر آلاینده‌های هوا را بر عهده دارد. در این نوع جوشکاری جوش‌های تمیز و باکیفیت بر قطعه ایجاد می‌شود.
موارد زیر از جمله پارامتر‌های موثر بر جوشکاری TIG هستند:
• شدت جریان الکتریکی ایجاد شده
• طول یا ولتاژ قوس (فاصله میان سطح کار و نوک الکترود)
• سرعت مربوط به جوشکاری
• گاز محافظ مورد استفاده

در ویدئو زیر، تاثیر این پارامتر در جوشکاری استیل را مشاهده کنید:

در این روش جوش، می‌توان جریان را از نوع AC یا DC انتخاب کرد. استفاده از هر یک از این انواع جریان وابسته به نوع فلز مورد جوشکاری است. به عنوان مثال برای جوشکاری آلومینیوم از جریان متناوب (AC) استفاده می‌شود در حالی که برای قطعات فولادی و دیگر فلزات جریان مستقیم (DC) عملکرد بهتری دارد.
یکی از عوامل موثر بر کیفیت جوشکاری، آمپراژ است. تنظیم آمپر بستگی به ضخامت قطعه و نوع کاربرد بستگی دارد. هر چه فلز ضخیم‌تر باشد، بهتر است آمپر بالاتری مورد استفاده قرار گیرد.
در شدت جریان‌های پایین‌تر، مدت زمان بالاتری برای انجام جوشکاری لازم است. با افزایش زمان، حرارت بالایی به قطعه منتقل می‌شود که به ایجاد ترکیب رنگی غیر یکنواخت بر روی خط جوش منجر می‌شود.
از سوی دیگر، خط جوش ایجاد شده ناشی از آمپراژ بالاتر، کیفیت و یکنواختی بالاتری دارد. در جریان‌های بالاتر، حوضچه جوش یا مذاب ناشی از حرارت جوش با سرعت بالاتری ایجاد شده و سریع‌تر نیز سرد می‌شود. این مساله منجر به یکنواختی هر چه بیشتر سطح فولاد می‌شود.

به روش‌های مختلف TIG، نقطه‌ای و MIG می‌توان قطعات فولادی را جوش داد. جوشکاری TIG روشی مناسب برای ایجاد جوشی ظریف و در عین حال قوی است. این نوع جوشکاری کیفیت، قابلیت انعطاف‌پذیری و دوام بالا دارد. اعمال حرارت کم اولیه آن را مناسب برای قطعات نازک می‌کند. پیچیدگی دستگاه جوش TIG اپراتور را ملزم می‌کند که به تنظیمات حین کار دقت ویژه داشته باشد. با استفاده از این روش جوشکاری در فولادهای ضدزنگ، منطقه HAZ کوچک‌تر خواهد شد. پایداری قوس الکتریکی و وجود حوضچه جوشی با اندازه کوچک از دیگر مزایای جوش TIG در قطعات فولادی است.

۲۷ تیر ۱۴۰۰ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران