۱۶ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

قیمت آهن و میلگرد در دوران کووید ۱۹

۵/۵ - (۳ امتیاز)

 

قیمت آهن و میلگرد در ماه­های اخیر دچار تغییر و تحول شده­است. ویروس کرونا یا کووید ۱۹، بیماری عالم‌ گیری است که بر کسب و کارهای بسیاری اثر گذاشته و تقریبا تمام کشورهای جهان درگیر آن شده‌اند. از آنجا که این بیماری بسیار واگیردار است، بازارهای گوناگون مجبور به دوری گزینی از اجتماعات شده‌اند و به همین دلیل شیوه اشتغال و نقل و انتقالات کالاها، تغییر کرده است. شیوع کرونا بیشترین تاثیر را بر روابط بین الملل، یعنی صادرات و واردات، گذاشته است. در واقع به وجود آمدن شرایط ویژه در مرزها، روابط بازرگانی میان کشورها متحول شد.  در این مطلب، به بررسی نقش کرونا در بازار آهن و نقشی که در تغییرات قیمت آهن و میلگرد بازی کرده است، پرداخته‌ایم.

در دوران کرونا بر بازار جهانی آهن چه می‌گذرد؟

بازار آهن مانند بازارهای نفت و طلا در معرض خطرات گوناگونی است. تورم داخلی از یک سو و مشکلات جهانی از سوی دیگر، به شدت بر نرخ تمام شده آهن آلات تاثیر گذاشته است. در کنار این‌ها، چین به عنوان یکی از تامین کنندگان اصلی پروفیل‌ها، تیرآهن‌ها، میلگردها، مواد اولیه برای تولید محصولات دیگر و…، به شدت با کرونا درگیر است و تلاش می‌کند توازنی بین ظرفیت انبار و تولیداتش ایجاد کند. طبق آمارهای انجمن آهن و فولاد چین، موجودی انبارها دو برابر زمان مشابه، در سال گذشته است و احتمال دارد این موضوع به کاهش قیمت‌ها کمک کند. از سوی دیگر، پس از افت ناگهانی قیمت نفت، این تصور وجود دارد که ممکن است نوساناتی در قیمت آهن آلات، قیمت تیرآهن و فولاد نیز رخ بدهد.

تاثیر کرونا بر بازار داخلی آهن

اگرچه ویروس کرونا یا اپیدمی کووید ۱۹ در نیمه اول سال رکود اقتصادی شدیدی را بر صنعت و تجارت تحمیل کرد، اما پس از مدتی با پذیرش حضور کرونا و بازگشت مردم به زندگی روزانه تقضای بازار تا حدودی رشد کرد. البته با اعلام مجدد شرایط قرنطینه و تعطیلی، بازار مجددا به شرایطی مشابه نیمه اول سال بازگشت. علاوه­بر بخش ساختمان سازی که از مشتریان اصلی محصولات آهن است، زیرساخت‌های گوناگون کشور نیز فعال خواهند شد. به عنوان مثال بخش‌های مربوط به جاده سازی، راه‌آهن، تونل سازی، تکمیل و ساخت ورزشگاه‌ها، ساخت هتل‌ها و… نیز به جمع مصرف کنندگان بازار آهن آلات باز خواهند گشت.

از سوی دیگر، برخی از تولید کنندگان داخلی آهن و فولاد، جز صادر کنندگان هستند و مشتریان جهانی دارند. در نتیجه با آرام‌تر شدن شرایط، نیاز بازارهای خارجی، صنعت داخلی را متحول خواهد کرد.

آیا قیمت آهن و میلگرد قابل پیش‌بینی است؟

در کنار شیوع کرونا، عوامل گوناگونی می‌توانند بر پاسخ این سوال اثر گذار باشند. برای مثال در سال جاری، تا پیش از انتخابات آمریکا و روی کار آمدن بایدن، هم زمان با افزایش نرخ دلار، قیمت تمامی مقاطع فولادی مثل قیمت آهن و میلگرد ، کاملا تصاعدی بود. با مشخص شدن نتیجه انتخابات و پیروزی بایدن و نیز قرنطینه مجدد، رشد قیمت­ها تقریبا متوقف شد. بنابراین شرایط سیاسی کشورهای مختلف به ویژه چین و آمریکا بر تعیین نرخ آهن آلات بسیار تاثیر دارد.  علاوه‌بر این، نتیجه انتخابات مجلس ایران و تصمیم‌های کلانی که گرفته می‌شود هم، بازار آهن و میلگرد را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. در کنار این عوامل داخلی، همواره بازار آهن و میلگرد با عوامل کلی دیگری نیز نوسانات قیمت دارد که در ادامه به آنها پرداخته‌ایم.

نیاز بازار

این عامل که به‌عنوان عرضه و تقاضا نیز شناخته می‌شود، به شدت بر قیمت آهن و میلگرد در دوران کرونا اثر گذاشته است. از آنجا که هر چه تقاضا بیشتر شود، قیمت آهن افزایش پیدا می‌کند، به نظر می‌رسد که با کنترل کرونا، نیاز بازار نیز رشد کند و قیمت آهن و میلگرد افزایش پیدا خواهد کرد.

تغییرات صنعت

در دوران کرونا بخشی از صنایع به شدت آسیب دیدند و تولیدات آنها کاهش پیدا کرده است. اما در دوران پسا کرونا، صنایع، آغاز به کار خواهند کرد و پروفیل‌هایی به بازارهای دیگر راه پیدا خواهند کرد. به همین دلیل قیمت آهن و میلگرد نیز بالاتر خواهد رفت.

تامین مواد اولیه

این بخش از صنعت آهن و میلگرد، در دوران کرونا نوسانات بسیاری را به خود دیده است. چرا که کشور چین از تامین کنندگان اصلی بوده و انتقال محصولاتش تحت تاثیر کووید ۱۹ قرار گرفته است.

هزینه‌های حمل و نقل

به دلیل شیوع بیماری کرونا، نقل و انتقال آهن و میلگرد با مشکلاتی روبرو شد و هزینه‌هایی پیش بینی نشده را بر دوش خریداران گذاشت. در نتیجه انتخاب یک روش حمل و نقل ایمن که بتواند بارها را در زمان مناسب به پروژه‌ها برساند، از دغدغه‌های مهم دوران کرونا بوده است.

فصل و زمان

شرایط آب و هوایی بر قیمت آهن و میلگرد بسیار تاثیرگذار است. در فصل تابستان که با گرم بودن هوا محدودیت­های کرونایی کمتر بود، ساخت و سازها با وجود کرونا ادامه داشت. اما با ورود به فصل زمان و تداخل کرونا و آلودگی هوا ونیز بازگشت محدودیت­ها، قیمت آهن آلات مجددا دچار تغییر شده­است.

لازم به ذکر است که بدون در نظر گرفتن کرونا، معمولا در فصل سرما با کم رونق شدن بازار ساخت و ساز مواجه هستیم.

جنگ‌های اقتصادی

در دوره کویید ۱۹، تلاش‌های زیادی برای ارائه کیت‌های تشخیص، تولید واکسن و حفاظت از جوامع صورت گرفته است. این دغدغه جهانی، جنگ‌‌های اقتصادی گوناگونی را ایجاد کرده و بازار آهن نیز از این نوسانات به دور نمانده است. در صورت کشف واکسن، این جنگ شکل دیگری به خود خواهد گرفت و بی شک آهن و میلگرد نیز تغییرات عمده‌ای خواهند داشت. از سوی دیگر تحریم‌ها نیز می‌توانند نقشی مهم بر این بازار داشته باشند و نتایج آن‌را تغییر دهند.

تغییرات بازار آهن و نرخ میلگرد ، بر قیمت مسکن، خودرو، لوازم خانگی و… نیز اثر می‌گذارد. به همین دلیل بیماری جهانی کرونا، به عنوان یک عامل اثرگذار در بازار مطرح است و خبرهایی که پیرامون آن است، می‌تواند در بازار آهن نیز موثر باشد. در شرایط فعلی، آیرومات پیشنهاد می‌کند که از طریق خرید آنلاین اقدام  و با کاهش ترددها، زنجیره‌ی انتقال بیماری را قطع کنید.

با گذر از دوران کرونا، امید است که تغییرات بازار به سمت آرامش بیشتری پیش برود و تولید کنندگان و مشتریان بازار آهن، بتوانند محصولات مورد نیاز خود را به سرعت و با بهترین قیمت دریافت کنند.

۱۶ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران