۲۵ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده

پیش بینی قیمت آهن را در روزهای اخیر می‌توان یکی از سخت‌ترین کارهای ممکن دانست. قیمت آهن و مقاطع فولادی در حداقل ۶ ماه گذشته آنچنان متغیر بوده است که شاید جایی به پیش بینی اختصاص دادن برای آن، کمی مشکل باشد. اما تحلیل و بررسی بازار و همچنین عواملی که در گذشته بر قیمت آهن موثر بوده اند می‌تواند راهنمای شما در زمان تصمیم گیری برای خرید آهن باشد. قبل از صحبت درباره پیش بینی بهتر  است اصول و قواعد این عمل را یاد بگیریم تا ریسک کمتری را متحمل شویم. در این مطلب تلاش می‌کنیم دید وسیع‌تری نسبت به تحلیل و پیش بینی قیمت آهن پیدا کنیم تا خرید به صرفه‌تری را تجربه نماییم.

همچنین تحلیل های هفنگی آیرومارت به شما در این مهم کمک زیادی خواهد کرد.

عوامل موثر بر قیمت آهن

در ادامه به تشریح برخی از این عوامل خواهیم پرداخت. در نظر داشته باشید برخی از این عوامل به صورت مستقیم و برخی غیر مستقیم قیمت آهن را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

دلار آهنین

نه فقط آهن و مقاطع فولادی بلکه وضیت کلی بازار تولید شدیدا متاثر از قیمت دلار است حتی در برخی کالاها که به ظاهر دلار دخل و تصرفی در آن‌ها ندارد اما اگر شناخت مناسبی از تئوری اثر پروانه‌ای داشته باشید متوجه می‌شوید که اثرات ترکیبی و غیر مستقیم دلار در مواردی ممکن است تاثیر شدیدتری در قیمت نیز نسبت به حالت های دیگر داشته باشد.

از طرفی بار روانی افزایش قیمت دلار در چند هفته گذشته نیز مزید بر علت شده و شاهد افزایش قیمت شدید در تمامی مقاطع فولادی حتی موارد تولید داخل بوده‌ایم. در صورت این افزایش نرخ، صعود قیمت آهن آلات به قیمت‌های غیرقابل پیش بینی دور از انتظار نیست. اما درصورت عملیاتی شدن سیاست پولی دولت، تزریق ارز و ورود ارز صادرات به بازار، قیمت آهن نیز متعادل تر شده گرچه انتظار نمی‌رود با همان سرعت رشد به قیمت های قبل باز گردد.

واردات و قیمت آهن

واردات از دو منظر می‌تواند در قیمت‌ها موثر باشد، یک اینکه مقاطعی همچون ورق استیل تقریبا به طور کامل محصولی وارداتی است که با توجه به ارتباط مستقیم آن با دلار و همچنین شرایط تحریمی ایران، افزایش قیمت آن دور از انتظار نخواهد بود. دوم اینکه تولید برخی از مقاطع آهن در داخل به ابزار یا موادی نیاز دارد که از طریق واردات تامین می‌شود و تاثیر مستقیم بر افزایش هزینه تولید و به‌طور کلی قیمت آهن فرآوری‌شده دارد که در ادامه بیشتر درباره آن صحبت خواهیم کرد.

تولید گران، قیمت گرانتر

اگر از موارد وارداتی مقاطع فولادی مانند لوله دکوراتیو استیل بگذریم، تولید در داخل نیز با افت و خیزهای فراوانی مواجه بوده است. افزایش قیمت حامل‌های انرژی به عنوان موثرترین فاکتور در قیمت گذاری پایه این محصولات شناخته می‌شود، افزایش هزینه نیروی انسانی، تورم موجود و حتی افزایش نرخ بیمه باعث می‌شود تولیدکنندگان برای جبران هزینه‌های خود قیمت را افزایش دهند.

در کنار تولید، افزایش هزینه بازرگانی فولاد نیز، قیمت آهن فرآوری‌شده را افزایش می‌دهد. پیش بینی می‌شود در سال جدید تورم تاثیر خود را در کنار سایر عوامل بر فولاد نیز بگذارد و شاهد افزایش قیمت آن حتی بیشتر از نرخ اعلامی تورم باشیم.

حمل و نقل

وقتی از حمل و نقل صحبت می‌کنیم در ابتدا هزینه سوخت که در سال گذشته با افزایش چشمگیری مواجه بود در نظرتان بیاید اما هزینه‌های جانبی آن مانند قیمت لاستیک، هزینه خدمات و سرویس و بیمه رانندگان خود در افزایش قیمت حمل موثر است که تصور می‌شود در ۳ ماه گذشته این عامل بصورت پله‌ نقش خود را در افزایش قیمت آهن ایفا کرده باشد.

روی لینک حمل آهن آلات کلیک کنید تا در خصوص خدمات حمل بار آیرومارت اطلاعات دقیقی کسب کنید و رویه ب هصرفه حمل بار خود را انتخاب کنید.

تاثیر قیمت آهن بر عرضه آن

در چند روز اخیر کمبود عرضه که تنها در برخی موارد به دلیل کاهش تولید بود بیشترین تاثیر را در ایجاد التهاب در بازار آهن داشته است. نبود برخی از مقاطع پرمصرف و تجمی تقاضا در روزهای بعد از آن می‌تواند افزایش قیمت‌های غیرمنطقی و دور از انتظاری را به ارمغان آورد.

تاثیر قیمت آهن بر تقاضا آن

در اینجا منظور از متقاضیان آهن، صادرکنندگان این محصول و مصرف کنندگان نهایی داخلی است. شرایط موجود در کشور گرچه مصرف را منطقا کاهش داده است اما تقاضا به دلایل زیادی که نگرانی از افزایش قیمت یکی از آن‌ها است، آنچنان کاسته نشده است.

از طرفی متغیر بودن نرخ‌ها به‌خصوص قیمت آهن ، باعث نهایی نشدن سفارشات خرید در ابتدای شروع روند صعودی می‌شئد اما در ادامه با تکرار این افزایش تقاضا نیز تا حد زیادی بالا می‌رود.

سود بانک و  ریسک سرمایه گذاری

کاهش نرخ سود بانکی و خروج نقدینگی از بانک‌ها و از طرفی افزایش سود سرمایه گذاری در بانک مرکزی توسط بانک‌ها را از یاد نبرید. هجوم نقدینگی را پس از این اتفاق شاید بهتر بتوان در بازار بورس، سکه و ارز دید اما بهتر است بدانید در همین شرایط آهن‌آلات به عنوان محصول مصرفی اما فاسد نشدنی با قابلیت انبارش طولانی، بسیاری به خرید نه به عنوان یک مصرف کننده نهایی بلکه به قصد سرمایه گذاری ترغیب و تشویق کرده است. ورود این نوع تقاضا در کنار نیاز واقعی و مصرفی بازار باعث افزایش قیمت خواهد شد.

آهن و کرونا

کاهش تولید، مشکلات مربوط به نیروی انسانی به عنوان بزرگترین سرمایه یک تولید کننده، قرنطینه و مشکلات آن، کاهش شدید ساخت و سازهای خرد و کلان در سطح کشور و بسته شدن مرزهای همسایگان تنها قسمتی از معضلات ایجاد شده توسط این بیماری مهلک است و در صورت ادامه که با توجه به روند پیش رو در دنیا و ایران بسیار محتمل است باید شاهد تلاطم های بیشتری در بازار آهن باشیم.

با در نظر گرفتن عوامل بالا، و علم به اینکه هیچ پیش بینی نمی‌تواند دقیق باشد می‌توان گفت تا زمانی که دلار و تقاضا در کنار کاهش عرضه روند کنونی را پیش بگیرند، صعود در قیمت آهن با تفاوتی نسبی در انواع مقاطع فولادی ادامه خواهد داشت.

اگر قصد خرید آهن آلات از جمله میلگرد، ورق، استیل و دیگر مقاطع را دارید با مشاوران آیرومار تماس بگیرید. همچنین با کلیک روی لینکهای زیر میتوانید قیمت به روز کالاهای فولادی اساسی را مشاهده کنید:

۲۵ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران